Daňová reforma vlády v demisi: změny pro zaměstnance i živnostníky

Ministerstvo financí nachystalo daňový balíček s novinkami pro zaměstnance i živnostníky. Účinný může být už od roku 2019. Máme pro vás přehled změn.
Daňová reforma vlády v demisi: změny pro zaměstnance i živnostníky

Změny daně z příjmů fyzických osob pro zaměstnance i živnostníky můžou být účinné už od ledna příštího roku. Promítly by se tedy do daňového přiznání podávaného v roce  2020. Veřejné rozpočty by po zavedení změn přišly podle odhadů ministerstva o 22,3 miliardy korun.

Připravované novinky přinášíme jednoduše a srozumitelně. Zatím jde ale pouze o návrh zákona, navíc z dílny vlády v demisi, čeká ho připomínkové řízení a projednávání v obou komorách Parlamentu (první dílčí úpravy už přineslo vládní mezirezortní řízení).

Polohrubá, hrubá, superhrubá...? Čistá!

Mzdová kalkulačka na Peníze.cz

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Zaměstnanci: konec superhrubé mzdy

Daň z příjmů fyzických osob dnes dělá patnáct procent. U zaměstnanců se daň počítá ze superhrubé mzdy, což je hrubá mzda navýšená o odvody na sociální pojištění a zdravotní pojištění, které za zaměstnance odvádí zaměstnavatel; vypočtená daň se ale odečítá ze mzdy hrubé.

Jak přesně se počítá superhrubá, hrubá a čistá mzda vysvětlujeme v nedávném článku – najdete v něm i kalkulačku, která si s počty hravě poradí za vás:

Podle plánů ministryně financí Aleny Schillerové by se měla superhrubá mzda úplně zrušit, daň by se zaměstnancům počítala z hrubé mzdy. Současně by se zvýšila sazba daně z dnešních patnácti procent na devatenáct. V součtu to má podle ministerstva znamenat, že zaměstnancům faktická daňová povinnost klesne přibližně o jedno procento z hrubé mzdy.

A další novinka: druhá sazba daně ve výši 23 procent (původně se mluvilo o 24 procentech), kterou by se danily příjmy nad limit 1,5 milionu za rok (tedy v přepočtu nad 125 tisíc korun měsíčně). Dnes lidé s vysoce nadprůměrnými příjmy platí takzvanou solidární daň – ta by měla po zavedení 23procentní sazby skončit.

O pravidlech solidární daně se víc dočtete tady.

Jak vás chtějí přesvědčit

Rezort ilustruje dopady nových pravidel pro zaměstnance i živnostníky na modelových příkladech v infografice. Ilustrace se týkají jen mezd. Vyšší zdanění příjmů z pronájmu nebo výnosů cenných papírů se obrázku nedočkalo.

Zdroj: Ministerstvo financí

Živnostníci: vyšší sazba, ale nižší základ daně

U osob samostatně výdělečně činných se daň počítá ze základu daně (tedy z příjmů ponížených o výdaje a nezdanitelné části základu daně).

Daňový balíček počítá s tím, že i jim sazba daně poskočí z patnácti na devatenáct procent a příjmy nad limit 1,5 milionu ročně se budou zdaňovat zvýšenou sazbou ve výši 23 procent (namísto dnešní solidární daně). Ministerstvo financí chce podnikatelům zvýšení sazeb kompenzovat tím, že si základ daně budou smět snížit o tři čtvrtiny odvodů na zdravotní pojištění a sociální pojištění (bez ohledu na to, zda využívají daňové paušály nebo daňovou evidenci). Ve výsledku by tak podle ministerstva měla většině živnostníků, kteří dnes platí nenulovou daň, celková odvodová zátěž klesnout – ze základu daně se kromě daně z příjmů vypočítává i výše odvodů na zdravotní a sociální pojištění.

Kdo si pohorší

Pokud máte příjmy z pronájmu a kapitálového majetku, daň se vám zvýší z patnácti na devatenáct procent bez náplasti.

Novinky by se neměly dotknout dohod o provedení práce s odměnou do deseti tisíc měsíčně a autorských honorářů za příspěvky do médií s odměnou do deseti tisíc měsíčně; patnáctiprocentní srážková daň má v těchto případech zůstat beze změn:

Také výnosy z vkladů (například na spořicích účtech, termínovaných vkladech nebo stavebním spoření) se mají nadále danit patnáctiprocentní srážkovou daní.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-17
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 14 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

21. 2. 2018 10:29, Pronajímatel multimilionář

Mě je to jedno já ty 4% napálim nájemníkům :-)

+29
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

20. 2. 2018 15:06, Breberuska9

A tak živnostníka dnes už taky nemůže dělat každý blbec, to jsou registrace všude možně, DPH, KH, EET, daně z kde čeho, a nedej bože, aby si vás vybral statistický úřad a začal vás zahlcovat stohy nesmyslných formulářů....
Mě by spíše zajímalo, proč když zaměstancům zruší superhrubou mzdu, což je naprosto v pořádku (není žádný důvod, aby zaměstnanec platil daň z toho, co si jeho zaměstnavatel dá do nákladů), proč si OSVČ budou moci snížit základ daně jen o 3/4 odvodů a z té 1/4 odvodů tu daň platit budou.
Tomu výpočtu taky moc nerozumím, takže když vezmu někho, kdo má paušál, tak dejme tomu bude mít po odpočtu procent základ daně 100.000,- od toho odečte 3/4 odvodů a ze zbytku vypočítá 19% daň.
A výpočet odvodů se bude odvíjet od základu daně tedy těch 100.000, nebo z toho poníženého základu, ze kterého počítá daň?
Začínám mít dojem, že tady za těmmi všemi daňovými změnami je nějaká účetní lobby nebo co, protože s takovou si za chvíli skoro nikdo nebude umět sám vyplnit daňové přiznání.

Zobrazit celé vlákno

-9
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (14 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Vláda chce zvýšit limit pro podání daňového přiznání

5. 8. 2022 | Petr Kučera | 4 komentáře

Vláda chce zvýšit limit pro podání daňového přiznání

Lidé, kteří mají roční příjmy do 25 tisíc korun, by od příštího roku nemuseli podávat daňové přiznání. Limit se má zvýšit z dosavadních 15 tisíc – jde o hrubý příjem před odečtením... celý článek

Přiznali jste zisk z kryptoměn? Finanční správa rozjela kontroly

11. 7. 2022 | Petr Kučera | 6 komentářů

Přiznali jste zisk z kryptoměn? Finanční správa rozjela kontroly

Finanční správa zahájila kontrolní akci zaměřenou na přiznání příjmů spojených s kryptoměnami, tedy především s bitcoinem. Získala při ní také tipy na další lidi či firmy, kteří zřejmě... celý článek

Letní brigáda. Jak na daně a zdravotní i sociální pojištění

7. 7. 2022 | Petra Dlouhá | 5 komentářů

Letní brigáda. Jak na daně a zdravotní i sociální pojištění

Našli jste si přes prázdniny přivýdělek? Připravili jsme přehled pravidel pro studenty – ať už pracují na dohodu o provedení práce, dohodu o pracovní činnosti, nebo se rovnou nechají... celý článek

Limit pro paušální daň a registraci k DPH stoupne

22. 6. 2022 | Petr Kučera

Limit pro paušální daň a registraci k DPH stoupne

Zavádění dalších sazeb paušální daně kritizují podnikatelské sdružení, daňaři i ekonomové. Místo zjednodušení podle nich přinese komplikace.

Zisk z prodeje bitcoinů bez daně? Osvobození odmítá i soud

3. 6. 2022 | Adam Linek | 4 komentáře

Zisk z prodeje bitcoinů bez daně? Osvobození odmítá i soud

Může být prodej bitcoinů ze strany fyzické osoby osvobozen od daně z příjmu? Touto otázkou se zabýval Krajský soud v Brně. Verdikt potvrdil, že bitcoin nelze považovat za klasickou... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.