Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Spolupracující osoba. Pomůže k nižším daním i pojistnému. Jak na to?

| rubrika: Když se řekne | 26. 2. 2018 | 5 komentářů
Cesta, jak si smí podnikatel legálně snížit daně: udělá ze své ženy, muže, dítěte nebo jiného člena domácnosti spolupracující osobu. Přečtěte si, jak na to. A komu se to vyplatí.

Jestli v podnikání vyděláváte hodně a přemýšlíte, jak snížit daň z příjmů, zvažte využití institutu spolupracující osoby. Když své příjmy a výdaje mezi sebe a spolupracující osoby (můžete jich mít i víc) rozdělíte, můžete ušetřit na dani z příjmů i na sociálním pojištění. Spolupracující osoba stanovenou část vašich příjmů přizná a zdaní ve vlastním daňovém přiznání, a to se může vyplatit. Vysvětlíme jak.

Kdo se může stát spolupracující osobou

Spolupracující osobou může být:

  • váš manžel nebo manželka,
  • člověk, který s vámi žije ve společně hospodařící domácnosti,
  • člen rodiny zúčastněný na provozu rodinného závodu.

Za společně hospodařící domácnost se považuje společenství lidí, kteří spolu trvale žijí a společně hradí náklady na živobytí.

Spolupracující osoba nepotřebuje živnostenské oprávnění (pokud už ho máte vy). Musí se ale registrovat jako osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) u finančního úřadu, okresní správy sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovny a zahájení spolupráce jim oznámit: sociálce a zdravotní pojišťovně do osmi dnů, finančnímu úřadu do třiceti dnů. Když registrační povinnost zanedbá a bude ji dohánět až dodatečně – typicky při podávání daňového přiznání a přehledů, hrozí pokuta.

Připravte si s námi kompletní daňové přiznání online za 15 minut, bez registrace a anonymně. Za cenu jednoho lístku do kina. Na podání daňového přiznání máte ještě:

dníhodinminutvteřin
Chci vyplnit daňové přiznání

Chcete-li si jen stáhnout formuláře, pokračujte na daňové formuláře

Jak se dělí příjmy a výdaje

U spolupracující osoby musí být výše podílu na příjmech i výdajích stejná, to znamená, že není možné převést na dotyčného například třicet procent příjmů, ale jen patnáct procent výdajů.

Když přerozdělujete pouze na manželku nebo manžela, nesmí podíl, který na vaši polovičku připadne, přesáhnout 50 procent vašich příjmů a výdajů a zároveň 540 tisíc korun zisku (rozdíl mezi příjmy a výdaji), respektive 45 tisíc korun za každý započatý měsíc spolupráce. A nesmíte na manžela nebo manželku současně uplatňovat daňovou slevu.

Anketa

Přiznání k dani z příjmu letos...

Když rozdělujete příjmy a výdaje mezi manžela/manželku i další členy domácnosti, případně jen mezi ostatní členy domácnosti, smíte rozdělit celkem nejvýš 30 procent svých příjmů a výdajů, a maximálně 180 tisíc korun zisku, respektive 15 tisíc korun zisku za každý započatý měsíc spolupráce. Na děti můžete část svého zisku převádět, až když skončí povinnou školní docházku. A zároveň jen v měsících, kdy na ně nebyla uplatněná daňová sleva na dítě.

Spolupráce může klidně trvat jen část roku – pak se příjmy a výdaje rozdělují po měsících (za každý měsíc rozdělíte nejvýš dvanáctinu ročního limitu, jak uvádíme výš).

Komu se to vyplatí

Zákoník práce zakazuje základní pracovněprávní vztah mezi manželi – svého muže nebo ženu tedy nemůžete zaměstnat na klasickou pracovní smlouvu. Řešením může být právě spolupráce.

Výhodná je hlavně v případě, že je pro spolupracující osobu podnikání jen vedlejší činnost, tedy podniká například při rodičovském příspěvku, na mateřské, ve starobním důchodu, invalidním důchodu nebo při studiu či zaměstnání. Při vedlejší činnosti totiž může platit nižší zálohy na pojistné; sociální pojištění se do určité roční hranice zisků (příjmů po odpočtu výdajů) vůbec neplatí, v roce 2018 je rozhodnou částkou 71 950 korun. Když bude pro spolupracující osobu podnikání hlavní činností, bude muset platit vyšší zálohy na pojistné – a zamýšlená daňová optimalizace tak pro vás možná ztratí smysl.

Podrobnosti o rozdílech ve výši záloh pro podnikání v rámci hlavní a vedlejší činnosti najdete v článcích:

Výhodné je využít institut spolupracující osoby také v případě, že má dotyčný člověk v daném roce jinak celkově jen velmi nízké (nebo žádné) zdanitelné příjmy, a nevyužívá kvůli tomu plně daňové slevy a nezdanitelné části základu daně, na které má nárok – může je pak uplatnit na příjmy, které na něj „převedete“. Přinejmenším základní daňovou slevu na poplatníka, která dělá 24 840 korun za rok, bez ohledu na délku výdělečné činnosti.

Spolupracující osobou může být i člověk, který už sám podniká. Pokud ve svém podnikání vydělává výrazně míň než vy, může být výhodné na něj část vašich zisků převést – ze stejných důvodů, jako vysvětlujeme na předešlých řádcích.

Rozdělení příjmů a výdajů vás také může uchránit před platbou solidární daně, jestli vyděláváte hodně.

U příjmů za rok 2017 může spolupracující osoba pomoci také k čerpání daňové slevy na dítě. Pokud sami kvůli využívání výdajových paušálů slevu na dítě uplatnit nemůžete a příjmy a výdaje přerozdělíte, spolupracující osoba daňovou slevu na dítě využít může (i když vy využíváte výdajový paušál).

Paušály nově

Od letoška se pravidla výdajových paušálů mění:

U příjmů z roku 2017 se můžete rozhodnout, jestli budete danit podle starých nebo nových pravidel: buď využijete (starší) vyšší limit výdajových paušálů, ale neuplatníte daňovou slevu na děti a daňovou slevu na manželku či manžela, nebo využijete nový nižší limit výdajových paušálů, při kterém lze využít i daňové zvýhodnění na děti a manžela či manželku. V prvním případě může k využití slevy na dítě pomoct spolupracující manžel nebo manželka. Pro příjmy z roku 2018 už automaticky platí nová pravidla. Podrobnosti o pravidlech daňových slev přineseme v samostatném článku už brzy. Tady jen zmíníme, že strop paušálních výdajů se posuzuje před rozdělením výdajů na spolupracující osobu – takže k možnosti využívat paušály rozdělení nepomůže.

A ještě jedna výhoda institutu spolupracující osoby: pokud je váš muž nebo žena dlouhodobě bez práce, mohly by mu/jí jednou scházet doby účasti na důchodovém pojištění potřebné pro vznik nároku na důchod – jako spolupracující osoba ale dobu pojištění získává.

Institut spolupracující osoby se hodí také v době mateřské – podnikatelky a podnikatelé během pobírání peněžité pomoci v mateřství nemůžou osobně vykonávat podnikatelskou činnost, ze které čerpají mateřskou. Chod podniku ale místo nich může zajišťovat spolupracující osoba.

Vytisknout

Líbil se vám článek?

+19
Ano
Ne

Diskuze

7. 5. 2018 | 18:11 | Marcela

Mám 16letého syna, který by chtěl veřejně vystupovat s hraním na kytaru. Já mám ŽL, mohl by být mou spolupracující osobou. Slevu na dítě uplatňuje můj muž, týkalo by se ho "omezení" této slevy? Děkuji více

5. 3. 2018 | 8:56 | Petr

Pro zamestnance by neco nebylo? více

26. 2. 2018 | 13:32 | Tomáš

Děkuji za přehledný a přínosný článek. Nikde se ale nepíše, zda institut spolupracující osoby může využít i OSVČ s pouze vedlejší činností. Typický příklad je ten, že vytvořím zisk při vedlejší činnosti překračující limit...více

26. 2. 2018 | 10:18 | lekorka

Letos v lednu jsem se registrovala jako spolupracující osoba manžela. Někdy na začátku ledna jsem zašla na finanční úřad. Tam se mě ptali, od kdy chci být spolupracující osoba, jestli to mají napsat od 1.1.2018, tak jsem...více

26. 2. 2018 | 9:53 | Martin

Tak ohledně toho pojistného pozor, aby nešlo o medvědí službu. Pokud totiž pantáta OSVČ přesahuje maximální vyměřovací základ pro sociální pojištění, pak spolupracující panimáma bude spíše ke škodě... více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK