Zdravotní pojištění 2018: kolik budou platit podnikatelé

Petra Dlouhá | rubrika: Když se řekne | 31. 10. 2017 | 11 komentářů
Minimální zálohy na zdravotní pojištění, které platí velká část podnikatelů, budou od ledna 2018 vyšší. Máme pro vás přehled všeho důležitého.
Zdravotní pojištění 2018: kolik budou platit podnikatelé

Alespoň minimální zálohu na zdravotní pojištění musí platit každý, kdo podniká v rámci hlavní činnosti. Minimální zálohu odvádíte povinně i v případě, že jste měli v minulém roce v podnikání ztrátu, nebo když s podnikáním teprve začínáte. Výjimku mají jen lidé podnikající v rámci vedlejší činnosti, detailněji se k nim dostaneme v závěru článku.

Nová výše minimálních záloh na zdravotní pojištění platí od ledna 2018, na rozdíl od sociálního pojištění se nečeká na podání přehledu o příjmech a výdajích. Záloha na zdravotní pojištění se hradí zpětně, za leden je splatná do osmého února, takže od února musíte zdravotní pojišťovně posílat novou částku – pokud tedy stejně jako velká část živnostníků platíte minimální zálohy na zdravotní pojištění. Jestli už teď platíte víc, než bude dělat nová výše minimální zálohy (2024 korun), do podání přehledu o příjmech a výdajích za rok 2017 se pro vás nic nemění, novou výši zálohy budete platit až po jeho odevzdání. Přehled se zdravotní pojišťovně odevzdává vždy nejpozději měsíc po podání daňového přiznání za předešlý rok, většinou tedy do konce dubna:

Měníme zdravotní pojišťovnu

Změna zdravotní pojišťovny a bonusy

Zvažujete změnu zdravotní pojišťovny? Poradíme, jak na to:

Změna zdravotní pojišťovny krok za krokem

Jestli nevíte, podle čeho zdravotní pojišťovnu vybírat, mrkněte i na to, jaké nabízí výhody a bonusy. Neměly by ale být hlavním kritériem, nejdůležitější je, se kterými doktory a lékařskými zařízeními má pojišťovna smlouvu:

Jaké bonusy nabízí vaše zdravotní pojišťovna

Jak se počítají zálohy

Zálohy na zdravotní pojištění se živnostníkům a podnikatelům počítají ze zisku v předchozím účetním období, tedy předešlém roce. Vyměřovací základ se rovná polovině zisku, tedy padesáti procentům příjmů z podnikání a jiné samostatně výdělečné činnosti po odečtení výdajů. Výdaje se v daňovém přiznání uplatňují paušálem nebo daňovou evidencí:

Sazba zdravotního pojištění je 13,5 procenta z vyměřovacího základu. Ten nemůže být nižší než minimální vyměřovací základ, který se odvozuje z průměrné měsíční mzdy, jak ji pro daný rok stanoví Ministerstvo práce a sociálních věcí. Když se dopočtete k nižší částce, počítáte s minimálním vyměřovacím základem, který v roce 2018 stoupne na 14 989,50 korun měsíčně (letos dělá 14 116 korun měsíčně).

Minimální záloha na zdravotní pojištění – 13,5 procenta z minimálního vyměřovacího základu – tedy v roce 2018 bude 2024 korun (letos 1906 korun).

Když vám ve výpočtu záloh na zdravotní pojištěnípřehledu příjmů a výdajů pro zdravotní pojišťovnu vyjde měsíční vyměřovací základ vyšší než minimum, budete odvádět na zdravotní pojištění 13,5 procenta ze svého vyměřovacího základu. 

Jak se počítá...

... minimální záloha

Při výpočtu minimálních záloh na zdravotní pojištění se vychází z několika údajů, které každoročně vyhlašuje Ministerstvo práce a sociálních věcí.

Je to všeobecný vyměřovací základ za rok, který o dva roky předchází roku, pro který zálohu počítáme (pro zálohu platnou v roce 2018 je tedy rozhodující vyměřovací základ roku 2016), a přepočítací koeficient. Vynásobením těchto dvou čísel dojdeme k takzvané průměrné měsíční mzdě v národním hospodářství. Pro rok 2018 je průměrná mzda 29 979 korun (28 250 × 1,0612). Pro srovnání: v roce 2017 to bylo 28 232 korun, v roce 2016 27 006 korun.

Minimální záloha na zdravotní pojištění se rovná 13,5 procenta z minimálního vyměřovacího základu, kterým je polovina průměrné mzdy, v roce 2018 tedy z 14 989,50 koruny. Takže minimální záloha pro rok 2018 je 2024 korun.

Vedlejší činnost a zálohy

Člověka, který podniká v rámci vedlejší činnosti, například při zaměstnání, v důchodu, na mateřské, při rodičovském příspěvku nebo při studiu, se netýká minimální vyměřovací základ ani minimální zálohy.

Podnikající penzisté, studenti a lidé pobírající rodičovský příspěvek, platí při vedlejší činnosti zálohy na zdravotní pojištění povinně až od druhého roku podnikání, a to podle skutečných zisků z předchozího roku. Zaměstnanci, kteří v rámci vedlejší činnosti podnikají, nemusejí v podnikání zálohy na zdravotní pojištění platit ani v dalších letech, pojistné doplatí vždycky až po podání přehledu zdravotní pojišťovně, podle svých skutečných zisků.

podnikáte v rámci hlavní nebo vedlejší činnosti, platí, že když zálohy, které jste v daném roce odvedli, neodpovídají vašim reálným ziskům, budete muset zdravotní pojištění po podání přehledu zdravotní pojišťovně doplatit. Případně vám naopak pojišťovna vrátí, co jste zaplatili navíc.

Přehled

Důležité údaje ke zdravotnímu pojištění

Rok 2018

Rok 2017

Průměrná mzda v národním hospodářství

29 979 Kč

28 232 Kč

Minimální měsíční vyměřovací základ

14 989,50 Kč

14 116 Kč

Minimální měsíční záloha

2024 Kč

1906 Kč

Líbil se vám článek?

+14
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 11 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

31. 10. 2017 16:46, kaspar

Jdete do hajzlu, uz nevite jak lidi odrbat

+32
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

10. 2. 2018 10:22, Jan

Prestante hltat populistické kecy nějakých levicových politiku. Vůbec tomu nerozumite a v dane situaci se nevyznate.. Co když jste starý a nechcete se doprosovat na UP? Nemuzete mit z ruznych duvodu pevnou pracovni dobu? Vase odbornost neni v dane oblasti k mani v prac.pomeru? Staci?

Zobrazit celé vlákno

-4
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (11 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Nová pomoc pro podnikatele pokryje další náklady. Má ale háček

6. 3. 2021 | Lukáš Kovanda | 1 komentář

Nová pomoc pro podnikatele pokryje další náklady. Má ale háček

Vláda chystá nový covidový program pro podnikatele. Kompenzace však znevýhodní ty, kteří s pandemií důmyslně bojují.

Kdo musí podat daňové přiznání. Nejen podnikatelé

6. 3. 2021 | Petra Dlouhá, Petr Kučera

Kdo musí podat daňové přiznání. Nejen podnikatelé

Z jakých příjmů se platí daň? Kdy musí vyplnit přiznání i zaměstnanec a kdy se mu to vyplatí, přestože to není jeho povinnost? A kdo může zůstat úplně v klidu? Tady je přehled.

Nový kompenzační bonus: Začíná příjem žádostí

2. 3. 2021 | Petr Kučera | 38 komentářů

Nový kompenzační bonus: Začíná příjem žádostí

Podpora pro OSVČ se zvyšuje a může na ni dosáhnout víc lidí. Základem bude pokles tržeb aspoň o 50 %. Novinkou je příspěvek v době karantény nebo onemocnění covidem.

Nová omezení přehledně: Zákaz pohybu, zavřené obchody, respirátory

28. 2. 2021 | redakce Peníze.CZ | 10 komentářů

Nová omezení přehledně: Zákaz pohybu, zavřené obchody, respirátory

Co platí od 1. března? Vláda omezuje volný pohyb obyvatel víc než kdykoliv předtím. Zavře všechny mateřské školy i zbývající ročníky základních škol. Otevřeno zůstane ještě méně obchodů... celý článek

Formulář pro cestování mimo okres. Tady je vzor

28. 2. 2021 | redakce Peníze.CZ | 92 komentářů

Formulář pro cestování mimo okres. Tady je vzor

Vláda od pondělí 1. března ve snaze zmírnit epidemii koronaviru zakázala opouštět území okresu, na jehož území máte trvalý pobyt nebo bydliště (Praha se v tomto případě považuje za... celý článek

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.