Nedlužíte na daních? Finanční správa spouští novinku
11. 9. 2023 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Případný nedoplatek si můžete snadno zjistit přes internet. Podobnou službu nedávno zavedla i sociální správa.
Daňové přiznání za rok 2017 se podává do třetího dubna. Jestli vám přiznání připravuje daňový poradce, máte čas až do druhého července, poradci ale musíte vystavit plnou moc a do třetího dubna ji doručit finančnímu úřadu. Povinnost podat přiznání se týká podnikatelů a živnostníků, ale také části zaměstnanců, penzistů nebo studentů.
Člověk, který byl po celý rok 2017 zaměstnaný u jednoho zaměstnavatele a jiné zdanitelné příjmy neměl, se o daňové přiznání nemusí starat, zálohy na daň z příjmů za něj odvádí zaměstnavatel a vyřídí i roční zúčtování daně. Pokud jste loni vystřídali několik zaměstnavatelů, ale nikdy nepracovali pro dva současně, daňové záležitosti za vás může vyřešit poslední z nich. Podmínkou v obou případech je, že jste u zaměstnavatele nejpozději do letošního 15. února podepsali prohlášení k dani za předešlý rok. Do stejného termínu bylo třeba dodat účtárně zaměstnavatele všechna potvrzení, která dokládají váš nárok na odpočty od základu daně a daňové slevy.
Jste tady správně? Doba pokročila a tomuhle článku vypršela záruční doba. Pokud není vaším koníčkem daňová archeologie, zřejmě hledáte aktuální verzi článku.
Čerstvé čtení, jak na daňové přiznání v roce 2019, najdete zde:
Sám podává daňové přiznání zaměstnanec, pokud:
Zaměstnanec, který podává přiznání sám, svého zaměstnavatele (respektive všechny zaměstnavatele) požádá o potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti za rok 2017 a k daňovému přiznání ho přiloží. Do přiznání pak zanáší všechny své zdanitelné příjmy, včetně těch, ze kterých byla v průběhu roku odvedená zálohová daň z příjmu.
Interaktivní formuláře daňového přiznání udělají při vyplňování hodně práce za vás. Stahovat je můžete z domova nebo v práci, když to nikomu nebude vadit, přímo z Peníze.cz. Kompletní sadu, včetně všech příloh a pokynů k vyplnění, nabízíme v galerii formulářů:
Jestli jste měli v roce 2017 pouze příjmy, které se danily srážkovou daní, daňové přiznání letos podávat nemusíte.
Srážková daň se uplatňuje například na úroky z bankovních účtů, stavebního spoření, dluhopisů, výnosy z vkladních knížek nebo podíly na zisku. A také na příjmy z výher, které nejsou osvobozené od daně. Za určitých okolností se srážková daň odečítá i z příjmů z dohod o provedení práce a autorských honorářů, nově i z dohod o pracovní činnosti:
Příjmy z dohod zdaněné srážkovou daní můžete do daňového přiznání zanést dobrovolně. Jestli jste v roce 2017 celkově měli nízké příjmy, získáte sraženou daň zpátky. Zahrnutí příjmů zdaněných srážkovou daní umožní víc (nebo plně) využít daňové slevy a nezdanitelné části základu daně. Potřebovat budete potvrzení o příjmech od zaměstnavatele. Příjmy z autorských honorářů zdaněné srážkovou daní do daňového přiznání zahrnovat nemůžete.
Pokud jste byli loni zaměstnaní jen část roku a zbytek času byli v evidenci úřadu práce nebo třeba na mateřské, vyplatí se daňové přiznání podat. Totiž: jestli jste aspoň část roku měli zdanitelné příjmy, můžete využít základní daňovou slevu na poplatníka ve výši 24 840 korun – v plné výši bez ohledu na to, jak dlouho v daném roce výdělečná činnost trvala. Jestli jste slevu na poplatníka v průběhu roku nevyčerpali celou (každý měsíc se odečítá jen poměrná část), finanční úřad vám vyplatí „vratku“ daně. To samé platí pro studenty. A jestli pracovali v průběhu roku jen u jednoho zaměstnavatele (třeba v rámci brigády), mohou ho požádat o provedení ročního zúčtování a vratku daně získají, aniž by přiznání museli podat sami.
Vláda Andreje Babiše nemá důvěru Sněmovny, sebedůvěra jí ale nechybí. V únoru představila obrysy reformy daně z příjmů. Pokud všechno půjde, jak si kabinet nalajnoval, nový zákon o daních z příjmů by mohl platit už od příštího roku. Zaměstnanci i drobní podnikatelé by si většinou přilepšili. Těm by daně povětšinou trochu klesly. Zarmouceni by pak byli především ti, kteří mají příjmy z cenných papírů nebo z nemovitostí:
Z některých příjmů se daň neplatí a nepřiznávají se. Jestli daňové přiznání podáváte z jiného důvodu, příjmy, které nejsou předmětem daně, do něj neuvádíte. Jedná se například o:
Úplný výčet příjmů, které nejsou předmětem daně, hledejte v § 3 zákona o daních z příjmů.
Část příjmů je od daně osvobozená – ani tyto příjmy danit a přiznávat nemusíte. Jen pozor na to, že u některých je osvobození spojené se splněním jistých podmínek.
Osvobozené jsou například:
Úplný výčet příjmů osvobozených od daně hledejte v § 4 zákona o daních z příjmů.
Osvobozené příjmy nad pět milionů korun, musíte ho do třetího dubna nahlásit finančnímu úřadu, nezávisle na tom, jestli musíte nebo nemusíte podávat daňové přiznání. Jestli vám přiznání připravuje daňový poradce, je na oznámení čas do třetího července. Nejčastěji jde o dary, dědictví, výhry v loteriích, příjmy z prodeje movitých věcí nebo cenných papírů. Částka každého jednotlivého příjmu se posuzuje zvlášť. Hlásit nemusíte příjmy z prodeje nemovitých věcí, které jsou evidované v katastru nemovitostí.
Přiznání k dani z příjmů povinně odevzdává každý podnikatel, který loni podnikáním vydělal víc než patnáct tisíc korun (posuzuje se hrubý příjem před odpočtem výdajů). A také podnikatel, který skončil ve ztrátě (kterou případně může odečítat v dalších letech). Stejně tak každý, kdo loni neměl příjmy ze závislé činnosti (zaměstnání), ale je důchodce, student nebo třeba matka na rodičovské a přivydělal si (například podnikáním nebo pronájmem) víc než patnáct tisíc korun za rok (myšlené jsou hrubé příjmy, ne zisk).
Důchody z roku 2017 jsou od daně z příjmů osvobozené do částky 396 000 korun (to odpovídá měsíční penzi 33 000 korun), důchod nad tuto sumu musíte přiznat a zdanit. Výše jiných příjmů nemá na zdanění důchodu vliv.
Přiznávají a daní se i příjmy z pronájmu nemovitých a movitých věcí. S výjimkou příležitostného pronájmu movité věci s příjmem do třiceti tisíc za rok – ten do daňového přiznání neuvádíte a nedaníte ho. Totéž platí, když máte příjmy ze závislé činnosti (ze zaměstnání) a vaše příjmy z pronájmu movitých nebo nemovitých věcí nepřesáhnou šest tisíc za rok (nemusíte je danit ani přiznávat). Nebo když jste důchodce, student či matka na rodičovské a vaše roční příjmy z pronájmu nejsou vyšší než patnáct tisíc.
Daní a přiznávají se také příjmy z kapitálového majetku, tedy příjmy pramenící z toho, že vlastníte určitý finanční majetek: peníze, obchodní podíly, cenné papíry, pohledávky z půjček a podobně. Velká část těchto příjmů se daní srážkovou daní už u zdroje, pak nemusíte daň z příjmů ani daňové přiznání řešit. Přiznat byste ale měli například nabyté úroky z půjček.
Daní a přiznávají se například také příjmy z výher v loteriích a sázkách, příjmy ze zděděných práv z průmyslového a jiného duševního vlastnictví, včetně práv autorských, nebo příjmy z příležitostných pronájmů a činností. Celý seznam ostatních příjmů podléhajících dani, hledejte v § 10 zákona o daních z příjmů.
Když příjmy (před odpočtem výdajů) z příležitostných činností nepřevýší třicet tisíc za rok, nemusíte je danit ani přiznávat. Když uvedenou hranici překročíte, musíte podat daňové přiznání a všechny příležitostné příjmy zdanit.
Za příležitostné se považují příjmy z činností, kterým se věnujete výjimečně, nesmí to být pravidelná činnost. Mezi příležitostné příjmy se řadí:
Za příležitostné příjmy se nepovažují příjmy z autorských honorářů.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
11. 1. 2019 10:01, Radek Doležal
Dobrý den, chtěl bych zeptat: Zaměstnavatel mi každoročočně zpracovává zůčtování daně, a bude tak činit i za rok 2018. Za rok 2018 jsem měl navíc příjem z pronájmu nemovitosti jako fyzická osoba ( pronájem bytu ) ve výši 99.000 Kč. Stačí podat daňové přiznání pouze za pronájem nemovitosti, a zaměstnavatele nechat zpracovat roční zůčtování daně za můj příjem ze zaměstnání?
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
3. 3. 2018 10:01, Mi
Otazka polozena v utery 27.2. odpoledne, druhy komentar vlozen ve stredu 28.2. v noci, cca o 32 hodin pozdeji. Ocekavat okamzitou reakci v pracovni den, behem 24 hodin v dobe, kdy zbyva na podani danoveho priznani mesic je trochu...
Muzete navstivit danoveho poradce, ten vam nejspise odpovi ihned - za patricne financni ohodnoceni.
Jinak muzete zavolat na financni urad, kde vam take poradi, paklize se vam nechce cekat na odpoved zde nebo platit.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
V diskuzi je celkem (14 komentářů) příspěvků.