Kalkulačka silniční daně 2018. Přiznání podejte do konce ledna

Petra Dlouhá | rubrika: Když se řekne | 10. 1. 2018 | 7 komentářů
Přiznání k silniční dani za loňský rok se podává do posledního ledna. Daň platí každý, kdo využívá auto v podnikání nebo provozuje velký náklaďák. Nabízíme kalkulačku, čerstvé formuláře i rady, jak postupovat.
Kalkulačka silniční daně 2018. Přiznání podejte do konce ledna

Povinnost přiznávat a odvádět silniční daň máte v případě, že využíváte auto ke své samostatné výdělečné činnosti – bez ohledu na to, jestli máte vůz zahrnutý v obchodním majetku nebo jak uplatňujete výdaje. Kromě podnikatelů platí povinně silniční daň každý, kdo provozuje velké nákladní auto.

Jakmile vám vznikne povinnost silniční daň hradit, musíte se k ní přihlásit, a to nejpozději v nejbližším termínu splatnosti daně. Termíny jsou v roce čtyři, najdete je níž. Pokud vám povinnost odvádět daň skončí, typicky auto přestanete v podnikatelské činnosti používat, registraci zrušíte. Přihlášku i odhlášku můžete stahovat v boxu.

Daňové přiznání k silniční dani za rok 2017 se podává nejpozději do konce letošního ledna. Do stejného data musíte vyrovnat nedoplatky za loňský rok. Přiznání je povinné, i když vůz, který používáte k podnikání, spadá do kategorie vozidel osvobozených od daně a daň se z něj tudíž neplatí. Přiznání se nepodává, když jde o vůz, který není předmětem silniční daně.

Která vozidla jsou předmětem daně

Předmětem silniční daně jsou silniční motorová vozidla a jejich přípojná vozidla registrovaná a provozovaná v Česku. Pokud je vůz registrovaný v zahraničí, ale provozujete ho u nás, nemusíte silniční daň v České republice platit ani podávat daňové přiznání. Stejně tak v případě, že je vozidlo registrované u nás, ale provozované za hranicemi, v Česku se nepřiznáváte a daň tu neplatíte.

Silniční daň se platí za každý měsíc, ve kterém se auto používalo k podnikání. Bez ohledu na to, zda se vůz užívá k výdělečné činnosti, se daň platí z vozidla s nejvyšší povolenou hmotností nad 3,5 tuny, určeného k přepravě nákladů, které je registrované v České republice. Neplatí se jen za měsíce, ve kterých byly (celý měsíc) registrační značky uložené v depozitu.

Detailní seznam vozidel, která jsou předmětem silniční daně: § 2 zákona o silniční dani.

Předmětem silniční daně nejsou zvláštní vozidla jmenovaná v zákoně, například samojízdné pracovní stroje, traktory a jejich přípojná vozidla, speciální pásové automobily a vozidla, kterým byla přidělena zvláštní registrační značka. Kvůli těmto vozidlům tedy daňové přiznání podávat nemusíte.

Osvobozená jsou od silniční daně například zametací vozidla, značkovače silnic, požární vozidla využívaná hasiči, vozidla provozovaná ozbrojenými silami, civilní obranou, bezpečnostními sbory, vozidla zabezpečující linkovou osobní vnitrostátní dopravu (pokud ujedou pro tento účel víc než osmdesát procent kilometrů) nebo vozidla zpravidla s méně než čtyřmi koly zapsaná v technickém průkazu jako vozidla kategorie L a jejich přípojná vozidla. Osvobozené jsou také vozy do dvanácti tun, které jezdí na alternativní pohon - například elektřinu, LPG, CNG nebo hybridní pohon.

Podrobný výčet osvobozených vozidel: § 3 zákona o silniční dani

Kdo srovnává, ten jede

Levněji!

Přišli na Peníze.cz, srovnali povinné ručení a havarijní pojištění a ušetřili. 

Chcete ušetřit? Vyzkoušejte si to taky! 

Kdo je plátcem silniční daně

Silniční daň platí provozovatel vozidla zapsaný v technickém průkaze. Jsou ale výjimky. Když zaměstnavatel vyplácí zaměstnanci náhrady za služební cesty, na které zaměstnanec jezdí svým autem, musí zaměstnavatel platit silniční daň i za toto auto, i když není jeho majitelem a sám ho neprovozuje.

Zaměstnavatel má dvě možnosti jak daň hradit: buď platí za každý měsíc, kdy probíhaly služební cesty, nebo použije denní sazbu: pětadvacet korun za jeden den pracovní cesty. Během jednoho zdaňovacího období, tedy kalendářního roku, ale musí dodržovat stejnou metodu, střídat je lze jen meziročně.

Když auto půjčíte někomu, kdo ho bude používat k samostatné výdělečné činnosti, dopadne daňová povinnost na vás; jako vlastník auta budete muset podat daňové přiznání a silniční daň zaplatit, na člověka, kterému jste auto půjčili, povinnost převést nemůžete.

Termíny úhrady záloh

Zálohy na silniční daň se odvádějí čtyřikrát do roka, v roce 2018 konkrétně:

 • za leden, únor a březen do 16. dubna,
 • za duben, květen a červen do 16. července,
 • za červenec, srpen a září do 15. října,
 • za říjen a listopad do 17. prosince.

(Datem splatnosti je vždy první pracovní den po patnáctém v daném měsíci. Stejné termíny platí pro registraci k silniční dani, jak zmiňujeme v úvodu.)

Poslední měsíc v roce zálohy nepokrývají, nedoplatek za prosinec, se doplácí do konce ledna (k poslednímu lednu už od vás musí finančák peníze mít, nestačí poslat). Za každý měsíc, kdy se na vozidlo vztahovala daňová povinnost, zaplatíte dvanáctinu roční sazby silniční daně. Kdo nerad hlídá termíny, může zaplatit celou roční zálohu už první platbou.

Na začátku následujícího roku, nejpozději do konce ledna, odevzdáte daňové přiznání (stačí odeslat posledního ledna), do kterého zanesete zaplacené zálohy – a vypočtete případný nedoplatek.

Výpočet silniční daně

Výši silniční daně vám vypočítá naše kalkulačka, stačí zadat údaje podle technického průkazu.

Sazba silniční daně u osobního auta závisí na objemu motoru. Například u auta s objemem motoru 1500 až 2000 kubických centimetrů, dělá daň tři tisíce korun za rok, u auta s objemem motoru od 1250 do 1500 kubických centimetrů dva tisíce čtyři sta korun.

U nákladních aut hraje roli počet náprav a součet největších povolených hmotností na nápravy. V maximální hodnotě dosahuje sazba daně 50 400 korun ročně.

Do výpočtu se promítne také datum, kdy bylo auto u nás nebo v zahraničí prvně registrované, tedy jeho stáří. Pokud od první registrace ještě neuběhlo devět let, sazba daně se sníží o:

 • 48 procent po dobu 36 kalendářních měsíců od data první registrace,
 • 40 procent po dobu následujících dalších 36 kalendářních měsíců a
 • 25 procent po dobu následujících dalších 36 kalendářních měsíců.

U auta poprvé registrovaného před rokem 1990 se sazba daně naopak zvýší o dvacet pět procent.

Výpočet silniční daně 2021

ccm

Další kalkulačky

Komu odevzdat peníze

Čísla účtů berňáků

Při platbě silniční daně je před číslo účtu finančního úřadu třeba přidat předčíslí: 748-. Čísla účtů pro placení silniční daně tedy vypadají následovně:  

 • Hlavní město Praha 748-77628031/0710
 • Středočeský kraj 748-77628111/0710
 • Jihočeský kraj 748-77627231/0710
 • Plzeňský kraj 748-77627311/0710
 • Karlovarský kraj 748-77629341/0710
 • Ústecký kraj 748-77621411/0710
 • Liberecký kraj 748-77628461/0710
 • Královehradecký kraj 748-77626511/0710
 • Pardubický kraj 748-77622561/0710
 • Kraj Vysočina 748-67626681/0710
 • Jihomoravský kraj 748-77628621/0710
 • Olomoucký kraj 748-47623811/0710
 • Moravskoslezský kraj 748-77621761/0710
 • Zlínský kraj 748-47620661/0710
 • Specializovaný FÚ 748-77620021/0710

Jak a kde se přiznat a zaplatit

Daňové přiznání se podává na územním pracovišti krajského finančního úřadu, příslušném podle sídla podnikatele či firmy, případně místa pobytu. Podat ho můžete na tištěném formuláři, osobně nebo poštou, případně elektronicky (s uznávaným elektronickým podpisem nebo z datové schránky).

Jestli máte datovou schránku, je pro vás elektronické podání daňového přiznání (stejně jako registrace a odhláška) povinné. Jinak hrozí pokuta až ve výši dvou tisíc korun. Když nesplněním povinnosti elektronického podání závažně ztěžujete správu daní, může pokuta vyrůst dokonce až na padesát tisíc.

Elektronický formulář je možné vyplnit na webu daňové správy  - buď ho elektronicky odešlete, nebo vytisknete a podáte na papíře. Tištěné formuláře nabízíme ke stažení v boxu.

Silniční daň se platí poštovní poukázkou nebo bankovním převodem na účet příslušného krajského finančního úřadu. Správná čísla bankovních účtů finančáků vidíte v boxu. Jako variabilní symbol uveďte daňové identifikační číslo (DIČ), případně rodné číslo, jestli DIČ nemáte.

Když se opozdíte

Penále za pozdě podané daňové přiznání letos začne naskakovat od 8. února (prvních pár dní vám projde bez trestu). V tomto termínu už nestačí daňové přiznání poslat, musí být doručené. Penále dosahuje 0,05 procenta z daně za každý den prodlení, nanejvýš ale pět procent daně a tři sta tisíc korun. Když přiznání nepodáte ani dodatečně na výzvu finančáku, zaplatíte minimálně pětistovku. Za pozdě zaplacenou daň naskakuje také úrok z prodlení, aktuálně dělá 14,5 procenta za rok, přepočítává se na dny. Nabíhat začne od pátého pracovního dne po termínu splatnosti, letos tedy od 7. února. Když sankce nedosáhne ani dvou stovek, finančák vám ji promine.

Líbil se vám článek?

+28
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 7 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

15. 3. 2018 12:59, Lucie

Přihlásila jsem se k silniční dani k 8.3.2018, platí se zálohy ve výši jako za celý rok nebo poměrně?

+6
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Přiznání k dani z nemovitostí stačí později. Odkládá se i silniční

7. 1. 2021 | Jiří Hovorka | 5 komentářů

Přiznání k dani z nemovitostí stačí později. Odkládá se i silniční

Na přiznání k dani z nemovitých věcí a silniční dani letos máte čas až do začátku dubna. Ministerstvo financí dnes informovalo o mimořádném posunutí termínu o dva měsíce. Slibuje si... celý článek

Zálohy na silniční daň i mýto stačí zaplatit později

30. 3. 2020 | Petr Kučera

Zálohy na silniční daň i mýto stačí zaplatit později

Ministryně financí Alena Schillerová se na Twitteru pochlubila další úlevou pro podnikatele.

Silniční daň je tu. Kdo musí podat přiznání a do kdy ji zaplatit

20. 1. 2020 | Petr Kučera

Silniční daň je tu. Kdo musí podat přiznání a do kdy ji zaplatit

Pátek 31. ledna je posledním dnem pro podání a zaplacení daně silniční za rok 2019. Nejpozději ke stejnému datu je také nutné daň zaplatit, upozorňuje Finanční správa.

2019. Výpočet silniční daně. A návod, jak na daňové přiznání

7. 1. 2019 | Petra Dlouhá | 3 komentáře

2019. Výpočet silniční daně. A návod, jak na daňové přiznání

Kdo platí silniční daň a kdo ne? Jak je vysoká? Máme pro vás kalkulačku, formuláře daňového přiznání i přehled pravidel. Nezaspěte, daňové přiznání k silniční dani za loňský rok se... celý článek

Přiznejte do konce ledna. Silniční daň 2017: Pravidla, formuláře, kalkulačka.

3. 1. 2017 | Petra Dlouhá | 2 komentáře

Přiznejte do konce ledna. Silniční daň 2017: Pravidla, formuláře, kalkulačka.

Každý, kdo používá auto k podnikání nebo provozuje velký nákladní vůz, musí platit silniční daň. Daňové přiznání za loňský rok je třeba podat do konce ledna. Máme pro vás přehled všeho,... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.