Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Dohoda o provedení práce: Od roku 2014 se daní výhodněji!

| rubrika: Co se děje | 5. 3. 2014 | 22 komentářů
Výhodnější pravidla danění a možnost zákonného zástupce s okamžitou platností zrušit dohodu uzavřenou dítětem. To jsou nejdůležitější novinky u dohody o provedení práce, která u nás formálně zastřešuje naprostou většinu přivýdělků a brigád. Přehled všeho nového i staršího (ale důležitého), co je třeba o práci na dohodu vědět, najdete na následujících řádcích.

Dohodu o provedení práce můžete ročně uzavřít s libovolným počtem zaměstnavatelů. Pro každého z nich však můžete pracovat maximálně tři sta hodin za rok. Za odvedenou práci musíte dostávat alespoň 50,60 Kč hrubého na hodinu – na práci „na dohodu“ se totiž stejně jako na práci v běžném zaměstnaneckém poměru vztahuje ustanovení o minimální mzdě, jejíž výši stanoví nařízení vlády.

Žádná maximální výše odměny u dohody o provedení práce stanovena není, záleží, co si vyjednáte se svým chlebodárcem. Písemně si v dohodě můžete sjednat dokonce i cestovní náhrady a stravné při služebních cestách, automaticky vám na ně ale při práci na dohodu nárok nevzniká.

Podrobný přehled o pravidlech cestovních náhrad i jejich výši v roce 2014 jsme na Peníze.cz přinesli nedávno:

Odvody na zdravotní a sociální pojištění

Pokud jde o přivýdělek, je jednoznačně nejvýhodnější pracovat na dohodu o provedení práce, když měsíční odměna nepřesáhne deset tisíc korun. Nemusíte pak totiž platit z výdělku zdravotní pojištění ani sociální pojištění. A odvádět ho za vás nemusí ani zaměstnavatel. Totéž platí, i když máte takové příjmy u více zaměstnavatelů naráz.

Jestli máte uzavřeno víc dohod do deseti tisíc s jedním zaměstnavatelem a součet odměn deset tisíc měsíčně přesahuje, zdravotní pojištění z nich platit nemusíte. Sociální (i nemocenské) pojištění se za takových okolnostní ovšem z dohod normálně odvádí.

Nezapomeňte ale, že když budete mít v daném měsíci příjem pouze z dohody o provedení práce (s odměnou do deseti tisíc) a zároveň za vás pojistné nebude platit stát, máte povinnost hlásit se do osmi dní své zdravotní pojišťovně a zdravotní pojištění si sami zaplatit. Výčet nejtypičtějších situací, kdy za vás zdravotní pojištění stát platí, najdete v boxu.

Zdravotní pojištění na státní útraty

Stát za vás platí zdravotní pojištění, když jste:

 • Nezaopatřené děti
 • Poživatelé starobních, invalidních, vdovských, vdoveckých nebo sirotčích důchodů
 • Na mateřské nebo rodičovské dovolené, respektive pobíráte peněžitou pomoc v mateřství či rodičovský příspěvek  
 • Uchazeči o zaměstnání v evidenci úřadu práce
 • Osoby pobírající dávku pomoci v hmotné nouzi a osoby s nimi společně posuzované, a to za podmínky, že nejsou podle potvrzení plátce dávky pomoci v hmotné nouzi v pracovním ani obdobném vztahu ani nevykonávají samostatnou výdělečnou činnost, nejsou v evidenci uchazečů o zaměstnání a nejde o poživatele starobního důchodu, invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně, vdovského nebo vdoveckého důchodu, ani o poživatele rodičovského příspěvku nebo o nezaopatřené dítě
 • Osoby, které jsou závislé na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) anebo stupni IV (úplná závislost)
 • Osoby pečující o osoby závislé na péči jiné osoby ve stupni II, III anebo stupni IV a osoby pečující o osoby mladší deset let, které jsou závislé na péči jiné osoby ve stupni I
 • Osoby celodenně, osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku

Propojeno!

Daně, daně, daně a slevy

Podrobně jsme se daňovým odpočtům a slevám na dani – zkrátka všemu, co si můžete z daní odečíst – věnovali v jednom z dílů našeho seriálu o dani z příjmů fyzických osob a jejím přiznávání v roce 2014:

Danění dohod: od roku 2014 nově

Danění dohod o provedení práce dostalo od ledna 2014 nová pravidla. V případě, že součet vašich měsíčních odměn z dohod o provedení práce u jednoho zaměstnavatele nepřesáhne deset tisíc korun, máte dvě možnosti. Když nepodepíšete přihlášení k dani, zaměstnavatel vám z příjmu odečte patnáctiprocentní srážkovou daň. Příjem z dohody v takovém případě tvoří samostatný daňový základ, po uplatnění srážkové daně už jej dál nemusíte nikde vykazovat. Ještě loni přitom dosahoval limit odměny pro možnost uplatnění srážkové daně pět tisíc korun.

V praxi se desetitisícová hranice posuzuje podle skutečně zúčtované části, tedy nikoli podle částky sjednané nebo očekávané.

Když prohlášení k dani u daného zaměstnavatele podepíšete (a v každém měsíci to můžete udělat jen jednou, u jednoho zaměstnavatele), strhne vám z výdělku běžnou patnáctiprocentní zálohu na daň z příjmů a uplatní daňové slevy, na které máte nárok – přinejmenším základní daňovou slevu na poplatníka, která v roce 2014 dosahuje 24 840 korun (což dělá 2070 měsíčně). Slev na dani ovšem můžete uplatnit mnohem víc.

Patnáctiprocentní zálohovou daň vám zaměstnavatel strhne i v případě, že vaše měsíční odměna přesáhne deset tisíc korun, daň se ale v tomto případě počítá ze superhrubé mzdy – tedy vaší hrubé mzdy navýšené o platby sociálního a zdravotního pojištění, které za vás musí zaměstnavatel odvést. Stejně jako u odměn do deseti tisíc pak záleží, zda u daného zaměstnavatele podepíšete či nepodepíšete prohlášení k dani. V prvním případě budete moct uplatnit slevy na dani, v druhém nikoli.

Další příjemnou novinkou od roku 2014 je, že nově je možné zahrnout příjmy již zdaněné srážkovou daní na začátku následujícího roku do daňového přiznání. Samozřejmě k tomu budete potřebovat potvrzení od zaměstnavatele. V praxi to bude výhodné především pro lidi, kteří měli v daném zdaňovacím období jen nízké příjmy nebo vydělávali jen po určitou část roku. Započtení příjmů již zdaněných srážkovou daní jim totiž umožní ve větší míře (nebo dokonce plně) využít daňové slevy a nezdanitelné části základu daně. Ve výsledku to může znamenat, že vám finanční úřad sraženou daň vrátí.

Změna je účinná od začátku letošního roku, to znamená, že se týká příjmů ze zdaňovacího období 2014 – letošní příjmy zdaněné srážkovou daní tedy budete moct zahrnout do daňového přiznání v roce 2015.

Rodiče můžou dohodu dítěte s okamžitou platností zrušit

Poslední novinkou u dohod o provedení práce od roku 2014 je, že zákonný zástupce nezletilého zaměstnance do šestnácti let, může jeho dohodu o provedení práce s okamžitou platností zrušit – a to v případě, že je to nezbytné v zájmu z vzdělání, zdraví nebo vývoje dítěte. Rodiče (nebo jiní zákonní zástupci) k tomu ovšem budou potřebovat souhlas soudu. Je tedy otázkou, jak často k takovému řešení v reálu sáhnou.

Daňový kalendář 2014

Daňový kalendář pro rok 2014 přináší přehled termínů podstatných pro včasné placení daní a pojistného. 

Obsahuje daňové povinnosti jak pro fyzické osoby, tak pro firmy a OSVČ.

Daňový kalendář 2014

 • RSS
 • Kindle
 • Poslat e-mailem
 • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+188
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

5. 3. 2014 9:43, Člověk

Děkuji autorce. Pěkný článek shrnující v rámci poměrně malého prostoru to hlavní kolem odvodů z DPP. Kdo ale měl v praxi s dohodami co do činění, tak by uvítal i širší pojednání. Například o tom, že nerozhoduje příjem sjednaný ale zúčtovaný (a co ten pojem znamená), jak postupovat, když vyplatíme odměnu najednou za více měsíců a tím lehce překročíme limit 10 000 Kč nebo co když vyplatíme dodatečnou odměnu až po skončení DPP. Také v praxi často více DPP na sebe navazuje a nejde tedy o jejich souběh, což opět komplikuje posouzení pojistného limitu. Dohody se uzavírají hojně i s cizinci, kde je nutno zohlednit pojistná specifika. Část odměny může být vyplacena v nepeněžní formě nebo jako sleva na zboží. Když příjem z dlouhodobé DPP překročí limit 10 000 Kč jen občas, je nutno složitě podávat za tyto zaměstnance přihlášky a odhlášky k pojištění správci pojištění, vést evidenční listy ELDP. A tak dále, dosti reálných možných komplikací je příliš...

Reagovat

 

+60
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

5. 3. 2014 19:09, ppetr1

jen aby vam to k necemu bylo.
http://zpravy.idnes.cz/diskuse.aspx?iddiskuse=A140305_162924_zahranicni_zt
politici a bankeri jsou dnes neskutecna sorta lidi a my jsme jen jejich otroci.
vzdyt ten Bohus zas navrhuje zvyseni dani !! bohuzel nikdo zadny z politiku nikde nidky nerekl kam az - zrejme maji metu 100% zdaneni !!

inteligenci jednotlivcu si muze prescist kazdy zde ohladne majetku - to byla sila.
http://zpravy.idnes.cz/diskuse.aspx?iddiskuse=A140304_225252_domaci_hro

holt socani a jim podobni nam vladnou a potazmo i jak v USA tak i v EU.
dluhy se jim jednou vrati a to bude nesmirne bolet vsechny. jen to nebude bolet politiky a bankere .-(

Reagovat

 

-6
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (22 komentářů)

10. 9. 2015 | 9:34 | petra harcarikova

Dobrý den, pracuji na DPP a jsem na mateřské a pobírám rodičovský příspěvek.. Daní se mi Dpp když je do 5000 měsíčně?? více

22. 6. 2015 | 21:49 | Anežka

Nemusí. Slevu na poplatníka 2070 má každý...pouze pokud by chtěli uplatňovat ještě slevu na studenta... více

12. 5. 2015 | 15:10 | Petr

Dobré odpoledne,
prosím o radu - naše agentura www.promoteri.eu zaměstnává na DPP studenty, kteří pro nás dělají merchandising a promoakce. Pokud má student zájem uplatnit slevu na dani, MUSÍ k prohlášení bezpodmínečně...
více

23. 3. 2015 | 19:05 | Krejčí

Dobrý den, pokud uzavřete dohodu o provedení práce, tak se na ni nevztahuje sazba DPH s 21 %, ale vzniká Vám pracovní poměr a záleží na výši té dohody, jak se bude chovat s ohledem na danění a odvody pro sociální a zdravotní...více

19. 3. 2015 | 10:34 | Rehy

Dobry den, zajimalo by me, zda je mozne uzavrit DPP i se zamestnavatelem, u ktereho mam uzavrenou smlouvu na HPP a pokud ano, pak jestli i v tomto pripade plati, ze pokud bude sjednana vyse odmeny na DPP do 10. tis. Kc, bude...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK