Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Minimální mzda: udržet chudé v trvalé chudobě

| rubrika: Komentář | 9. 9. 2013 | 79 komentářů
Škodlivost minimální mzdy je jednou z mála věcí, na které se ekonomové napříč názorovým a politickým spektrem ve značné většině shodnou. Kdo však skutečné dopady zákonem stanoveného prahu ceny práce odmítá pochopit jsou – možná nikoli překvapivě – politici.

Nad nedávným předvolebním návrhem zvýšit minimální mzdu na 12 tisíc korun měsíčně zajisté spousta lidí zajásala: „Konečně politika pro lidi! Spravedlivá odměna za poctivou práci!“ Jak však říká moudré přísloví, příznivci zvýšení minimální mzdy by měli dát pozor na to, co si přejí. Jejich přání by se jim totiž mohlo vyplnit.

Článek o návrhu z dílny sociální demokracie – jde o zvýšení minimální mzdy ze současných 8500 korun na 12 000 korun měsíčně, do roku 2018 – vzbudil na Peníze.cz značný rozruch a debatu:
Zvýšit minimální mzdu na 12 tisíc! Úplně ji zrušit! Sepište svá přání, budou se plnit 

Logika minimální mzdy z pohledu ekonoma

Ekonomie minimální mzdy je prostá – jedná se ve své podstatě o cenovou regulaci, která zapříčiní převis nabídky nad poptávkou, neboli větší počet uchazečů o práci, než o který je při stanovené ceně zájem. Minimální mzda jinými slovy zvyšuje nezaměstnanost, a to zejména uchazečů bez vysoké kvalifikace či praxe – tedy studentů hledajících první pracovní zkušenost, „školních odpadlíků“ či jedinců z problematických lokalit a rodin. Namísto toho, aby tito lidé dostali příležitost zvyšovat prací svou kvalifikaci a následně i příjem, jsou odsouzeni k frustrující závislosti na státní podpoře a dlouhodobé chudobě.

K výraznému zvýšení životní úrovně nízkopříjmových zaměstnanců by přitom stačilo odstranit zvláštní schizofrenii státní politiky zaměstnanosti. Stát na jedné straně diktuje zaměstnavatelům minimální výši mzdy, na druhé straně z ní však značný kus ukrajuje pro sebe. Zadáme-li si tak například aktuální minimální hrubou mzdu (8500 korun za měsíc) do mzdové kalkulačky, dostaneme následující hodnoty:

Superhrubá mzda

Hrubá mzda

Čistá mzda

11 390 Kč 

8500 Kč

7565 Kč

100 %

75 %

66 %

Víte, jaká je vaše superhrubá mzda? Naše kalkulačka sice primárně slouží k výpočtu mzdy čisté, ale superhrubou z ní snadno vyčtete taky. A vůbec strukturu peněz, které jste svému zaměstnavateli vydělali a které on je ochoten je za vaši práci dát. 

Výpočet čisté mzdy 2013

Je-li cílem minimální mzdy skutečně zvýšení životní úrovně těch nejchudších, pak je na místě klást si otázku, proč stát každý měsíc konfiskuje celou třetinu jimi vytvořených hodnot. Skutečnou cenou práce, kterou zaměstnavatel platí výměnou za pracovníkem vytvořené hodnoty, je totiž „superhrubá mzda“. Zaměstnavatel nízkopříjmových zaměstnanců je tedy ochoten platit o tisíce korun měsíčně více, než kolik jim berní úředník nakonec ponechá.

Mzda, daně a odvody ovšem nejsou jedinými náklady, které zaměstnavatel vydává na své zaměstnance. Velikou roli hrají i náklady nefinanční, jako je pracovní prostředí, pomůcky či školení zaměstnanců. Řekněme, že určitá pozice – například obraceč hamburgerů – má vlivem působení tržních sil optimální poměr finančních a nefinančních nákladů 70 ku 30. Změní-li vláda tento poměr legislativním nařízením ve prospěch finančních nákladů, klesne zákonitě poměr alokovaných zdrojů na náklady nefinanční. V praxi to může znamenat, že obraceč hamburgerů si sice vydělá za hodinu o pár korun více, bude si však muset z domova nosit vlastní toaletní papír a na školení v obsluze elektronické kasy může rovnou zapomenout. Vyšší výdělek tak paradoxně může být faktorem trvající chudoby: zaměstnanec nedostane šanci zvýšit svou kvalifikaci a s ní i příjem. V některých oborech není koneckonců výjimkou uspořádání, kdy zaměstnanec pracuje zcela zdarma výměnou za pracovní zkušenosti, které se mu v budoucím zaměstnání násobně zhodnotí. 

Anketa

Minimální mzdu...

Logika minimální mzdy z pohledu politika

Velkolepá prohlášení ohledně zvyšování minimální mzdy nutí k zamyšlení – proč se politik zaobírá tak okrajovou záležitostí, jako je výše minimální mzdy? Za minimální mzdu pracují necelá tři procenta zaměstnanců, což činí ještě nižší procentuální zastoupení oprávněných voličů. Nač tedy politik ztrácí čas a nevěnuje se raději tématům, které se týkají většího počtu voličů?

Nabízejí se minimálně dvě možné odpovědi.

První je, že lidé hlasováním pro vyšší minimální mzdu ukojují své altruistické choutky. Volby jsou pro spoustu voličů prostředkem, jak si lacině koupit čisté svědomí. Samotný volič může vydělávat násobky minimální mzdy, a přesto – nebo spíše právě proto – bude hlasovat pro zvýšení minimální mzdy; chce totiž pomoci méně úspěšným. Z jeho peněženky ovšem nezmizí ani koruna, jako by tomu bylo například při obdarování žebrajícího bezdomovce. Pro skrblíka s hlodajícím svědomím je tedy státní sociální politika, kam spadá i zákon o minimální mzdě, jasnou volbou.

Druhá odpověď je založena na fenoménu „racionální neznalosti“. Volič má v rámci politických voleb pramalou motivaci informovat se o všech aspektech navrhovaných opatření, jelikož jeho hlas je jedním z milionů a nemá tudíž téměř žádnou váhu. Racionálním přístupem je tedy věnovat aktu volby co nejméně času a raději se zabývat činností, jejíž výsledky může přímo ovlivnit. Proto jsou tak často voleni politici navrhující líbivá opatření, jejichž skutečné dopady nelze na první pohled spatřit. Racionálně neznalý volič tak nebude problematice minimální mzdy věnovat ani těch pár minut, které zabere přečtení tohoto článku, a bude její zvýšení považovat za automaticky dobrou věc.

Rovnost? Ano, ale v příležitostech

Česká politika posledních let, ať již jsou u moci strany nominálně levicové či pravicové, je charakteristická snahou nastolit ve společnosti co největší rovnost ve výsledku. Historická zkušenost socialistických let však ilustruje fakt, že uměle nastolovaná rovnost ve výsledku znamená rovnost v chudobě. Není na čase obrátit směr a na místo snahy omezit výdělek na dolní (formou minimální mzdy) i horní hranici (formou „solidárních“ daní) podpořit rovnost v příležitostech? Prvním krokem vpřed by mohlo být odstranění absurdních opatření jako je zákon o minimální mzdě, sloužící pouze jako laciná vábnička na voliče.

Autor je zakladatelem a místopředsedou občanského sdružení Ludwig von Mises Institut.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+45
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

9. 9. 2013 15:46, Marcela

Nemohu říci ani pro jedno ano,ale ani ne.
Minimální mzda by nemusela být,kdybychom měli slušné podnikatele(těm slušným se omlouvám,já se setkala pouze se dvěma ,ostatní mysleli jen na svůj zisk),takže ti by nutili lidi pracovat třeba za 5.000,-Kč a minimální mzda jim určuje nějakou hranici,ale pro živobytí je hrozně malá částka,zde by opravdu navýšení i na těch 12.000Kč bylo logické.Co se dnes nezvyšuje ? Drahé je úplně všechno.Pak by ,ale stát například za minimální mzdu neměl požadovat odvod daně, od zaměstnavatele.Nejsem ekonom,ale myslím, že by se to dalo nějak vyřešit.

Reagovat

 

+39
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

9. 9. 2013 10:55, co záleží na jménu ...

Klasický liberální pohled na fungování světa. Je to ideologie jako každá jiná, ale není jediná, byť se podobně všem jinýmm tváří jako jediná správná. Jak malicherné! Nezapomínejme, že liberální pojetí společenských vztahů je založeno na fungující autonomní moralitě individua, která ve skutečnosti neexistuje. Další mýtus dějin... Věčný souboj konzervativismu s liberalismem nemá východisko, je to takové odbožtělé náboženství dnešního světa. Vždyť i Marx byl vlastně liberálem! Konec planých diskusí a vzhůru do prožívání reality!

Reagovat

 

-18
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (79 komentářů)

19. 5. 2016 | 8:32 | mamcaRBK

Tak, tak, skvěle napsané. Tudíž pro nás, nevzdělance, ještě jednou a česky, prosím! více

31. 1. 2016 | 22:10 | nii

Článek trochu pomíjí, že na trhu práce rozhodně neexistuje elasticita a že u mnoha typů pracovních příležitostí je jejich potřeba dána něčím jiným a v podstatě fixní. Např. pro potřebu uklízeček je rozhodující spíše cena...více

4. 7. 2014 | 9:56 | helena

jsem pro zvýčení minimální mzdy. ikdyž budou odvody větší a tím vlastně více dostanou i lidi bez práce , ale potřebuji jen tolik , abychom měli v rodině alespoň základní . nebaví mě chodit pro doplatky na bydlení je to tímto...více

20. 5. 2014 | 10:53 | abe55

Já myslím, že větší podpora firem ze strany státu, není zárukou toho, že lidé dostanou na mzdách více.Firmy u nás mají často oproti západním zvykům přehnané marže a nízké mzdy berou jako samozřejmost. Ze všech evropských...více

2. 5. 2014 | 18:53 | Petra

Jsme novodobí otroci. Podle jakých tabulek se určuje mzda? Takže např. uklízečka za dřinu má 8500,- čistého na to např. manažer o kolik to víc a za co? Můžu řici jen to uklízela jsem, vypracovala jsem se na manažerku a víte...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK