Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Minimální mzda: udržet chudé v trvalé chudobě

Josef Tětek | rubrika: Komentář | 9. 9. 2013 | 79 komentářů
Škodlivost minimální mzdy je jednou z mála věcí, na které se ekonomové napříč názorovým a politickým spektrem ve značné většině shodnou. Kdo však skutečné dopady zákonem stanoveného prahu ceny práce odmítá pochopit jsou – možná nikoli překvapivě – politici.

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

9. 9. 2013 15:46, Marcela

Nemohu říci ani pro jedno ano,ale ani ne.
Minimální mzda by nemusela být,kdybychom měli slušné podnikatele(těm slušným se omlouvám,já se setkala pouze se dvěma ,ostatní mysleli jen na svůj zisk),takže ti by nutili lidi pracovat třeba za 5.000,-Kč a minimální mzda jim určuje nějakou hranici,ale pro živobytí je hrozně malá částka,zde by opravdu navýšení i na těch 12.000Kč bylo logické.Co se dnes nezvyšuje ? Drahé je úplně všechno.Pak by ,ale stát například za minimální mzdu neměl požadovat odvod daně, od zaměstnavatele.Nejsem ekonom,ale myslím, že by se to dalo nějak vyřešit.

Reagovat

 

+39
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

9. 9. 2013 10:55, co záleží na jménu ...

Klasický liberální pohled na fungování světa. Je to ideologie jako každá jiná, ale není jediná, byť se podobně všem jinýmm tváří jako jediná správná. Jak malicherné! Nezapomínejme, že liberální pojetí společenských vztahů je založeno na fungující autonomní moralitě individua, která ve skutečnosti neexistuje. Další mýtus dějin... Věčný souboj konzervativismu s liberalismem nemá východisko, je to takové odbožtělé náboženství dnešního světa. Vždyť i Marx byl vlastně liberálem! Konec planých diskusí a vzhůru do prožívání reality!

Reagovat

 

-18
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (79 komentářů)

11. 9. 2013 20:47

Dobrý! Poslat autorovi.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (yowie 11. 09. 2013 18:23)

14. 9. 2013 11:40 | pavel Sokolovsko

zvýšit minimální mzdu, bez debat, pokud bude mít někdo větší mzdu, bude i více utrácet, opak je cesta do pekel, jen blb napíše, že by zrušil minimální mzdu.......................... ....
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+6
Líbí
Nelíbí

14. 9. 2013 22:16 | twat

To je v pohodě, pane Sokolovsko, lidi přece můžou klidně utrácet i víc než vydělají. Je to vyzkoušené.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

14. 9. 2013 22:16 | pepe

"proč se politik zaobírá tak okrajovou záležitostí, jako je výše minimální mzdy? Za minimální mzdu pracují necelá tři procenta zaměstnanců, což činí ještě nižší procentuální zastoupení oprávněných voličů. Nač tedy politik ztrácí čas a nevěnuje se raději tématům, které se týkají většího počtu voličů?" A proč se tedy tomuto tématu tak hromadně věnují a kritizují ho média, když je to tak okrajové? Tak se to týká necelých 3% zaměstnanců, čili je to oproti jiným problémům prkotina, ne?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-3
Líbí
Nelíbí

16. 9. 2013 7:49 | Pavel

Je rozdíl mezi tím, kolik lidí bere minimální mzdu a mezi tím, koho zvýšení minimální mzdy ovlivní. Zjistěte si, jaké všechny platby, poplatky a odvody se odvozují od výše minimální mzdy a zjistíte, že její zvýšení ovlivní situaci téměř každého, a pro většinu k horšímu.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (pepe 14. 09. 2013 22:16)

22. 9. 2013 17:04 | VlK

Dávno nestuduji. Celkem bych si tipnul, že mám výrazně víc zkušeností než vy (bohužel asi i let, ale to už je jiná věc). Bohužel nechávat se uplácet od státu/politiků je cesta do pekel. Nejvíc mě naučili zkušenosti, které jsem nedostal automaticky, které si člověk vybojoval, nebo které byly negativní. Platí, co tě nezabije, to tě posílí. A opravdu nechci, aby mé děti byly ovce, které se spoléhají na to, že za ně někdo/stát něco udělá. Stát jen chrlí zákony a omezuje naše svobody, i když je to všecno pro naše dobro...
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (yowie 11. 09. 2013 08:42)

22. 9. 2013 17:13 | logik

"Za minimální mzdu pracují necelá tři procenta zaměstnanců, což činí ještě nižší procentuální zastoupení oprávněných voličů. Nač tedy politik ztrácí čas a nevěnuje se raději tématům, které se týkají většího počtu voličů?"
Ano, minimální mzda se netýká zase tolika lidí. Ale je na ni navázaná zaručená mzda, viz např. http://blog.avizo.cz/minimalni-mzda/ . Takže zvednutím minimální mzdy z 8000 Kč na 8500 Kč měsíčně se mimo jiné zvyšuje minimální mzda zdravotní sestry z 12000 Kč na 12600 Kč a mzda vysokoškolského učitele z 14600 Kč na 15400 Kč. Např. mnohé vysoké školy kvůli tomu musí měnit mzdové předpisy. Opravdu se nejedná o tři procenta pracujících, ale v zásadě o dolní hranici mzdy všech, jen pro každého je jiná.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

23. 9. 2013 7:55 | Pavel

Článek a některé příspěvky pod ním jsou naprostá demagogie lidí , kteří neznají realitu .... realita je taková že panstvo stavu podnikatelského by dělníkům nejraději neplatili žádnou mzdu ..... příkladem je třeba automotive firma z 500 zaměstnanci kde si lidé vydělávají 10200kč hrubého ... ano = nemají minimálku a jak myslíte že se žije za 9 čistého ?? Zamyslete se - jaký důvod mají zaměstnavatelé přidat na mzdě svým zaměstnancům , když je milion lidí v ČR bez práce a jsou regiony kde pro ženy není absolutně žádná práce ..... všude prostě není Praha !!
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+11
Líbí
Nelíbí

29. 9. 2013 1:43 | even

Opravdu máte krásné myšlenkové kotrmelce. Ono jde o to, jestli se při dnešních cenách dá vůbec z minimální mzdy žít. víme? Zaměstnavatelé by nejraději neplatili mzdy vůbec a používají všemožné i nemožné finty, jak se vyhnout placení odvodů a daní, tlačí na zaměstnance ke zvýšení produktivity, k práci zadarmo (a na černo) a na výplatu mzdy mají vždy kupu výmluv, aby ji mohli platit opožděně, případně pokráceně. Zaměstnanec si může jít tak leda stěžovat na lampárnu, byl by okamžitě vyhozen. Vaše úvaha, že při vyšší minimální mzdě začne zaměstnavatel lidi vyhazovat a nakládat jejich práci na zbytek zaměstnanců- no to už se tu dělo a děje (to nevíte, Michaelo?) i při dnešní minim. mzdě. Zapomínáte, že pokud chce ten zaměstnavatel cos vyrábět či poskytovat, určitý počet zaměstnanců potřebovat vždy bude a pokud je umoří k smrti přepracováním, asi si toho někdo všimne, možná i orgány policie. Pokud vám vadí, že by se zvýšením minim. mzdy zvýšily odvody do státní pokladny (určitě vám nevadí např. jezdit po silnicích, chodit k lékaři či používat služeb úřadů), zasazujte se o to, aby ze státní pokladny ony peníze nemizely do černých děr. Ale nebrojte proti tomu, aby pracující lidé dostali adekvátnější mzdu. A netleskejte tomu, aby byli stále jen ožebračováni lidé, kteří pracují a vytváří svému zaměstnavateli zisk. Zvyšují se ceny všeho nutného k žití, je tedy nutno zvýšit i minimální mzdu. Nezaměstnanost není způsobena ani minimální mzdou, ani nezaměstnanými, ale špatnou politikou státu a neomalenou chamtivostí určitých typů, nechce se mi napsat lidí. Zrušením minimální mzdy bychom se dostali tak leda k otrokářství a k práci "za polévku". Možná nesnášíte odboráře - v západních a bohatějších zemích jsou daleko četnější a více se zastávající pracujících snad ve všech oborech, narozdíl od nás, kde jsou odbory, až na vyjímky obřích podniků, zaměstnavateli naprosto nepovolené. Zajisté jste takypodnikatelka. Nejspíš byste měla ochutnat život za minimální mzdu.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+31
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Michaela 09. 09. 2013 21:29)

29. 9. 2013 10:16

Co se do ní navážíte? Co je to takypodnikatelka?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-2
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (even 29. 09. 2013 01:43)

29. 9. 2013 18:23 | jedna z mnoha

Tak nějak nechápu, kde se vzalo číslo 3% populace pracující za minimální mzdu... jsem 48 letá žena s maturitou žíjící na menším městě. Sehnat práci je nemožné a když už, tak právě za tu minimální mzdu a ještě se za ní klanět. Znám opravdu velké množství lidí, kteří za tuto mzdu pracují a také hodně těch, kteří by za ni lízali kliky, jen aby ji měli. Zkusil si někdo za těch 7500,-žít a živit rodinu??? Vše je v tomto státě špatně!!!! I když to je z ekonomického hlediska státu propadák, musím ale hlasovat pro navýšení...stejně ta práce pro všechny nebude a takhle alespoň ti "chytřejší" mají šanci přežít
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+17
Líbí
Nelíbí

12. 10. 2013 17:43 | ferda2

Zaměstnavatel tak jako tak vždy vytvoří jen tolik pracovních míst, kolik jich nezbytně potřebuje. Tím se liší od všech státních institucí, včetně České akademie věd, Poslanecké sněmovny a Senátu.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+6
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Michaela 09. 09. 2013 21:29)

24. 11. 2013 9:48 | eska rinka

Nejvíce nesouhlasných hlasů a přitom se nedá než souhlasit. Polovina vyřčeného autorem článku je demagogie. 1. 3% za minimální mzdu - ale kolik lidi dělá jen za něco málo více než minimální mzdu,která se odvíjí od minimální mzdy?(9 - 12 tisíc) To už bude už nejméně 30% lidí, že? Tak proto to politiky zajímá a nejsou tak hloupí jak si myslíte. 2. Příklad hambergového asistenta. Zase demagogie, náklady na toaleťák témeř žádná firma nevypočítá z nákladu na zaměstnance. Podle vaší ideologie totiž firmy rozdělují svůj zisk spravedlivě na mzdu zaměstatnců. Tak to samozřejmě vůbec není. Tak to bývá jen u malých nebo chudých firem. 3. Ideologie přerozdělení tak, že všichni žijí v chudobě. Problém je v relativnosti a hodnotách. Pokud mají všichni stejně pak si všichni mohou připadat chudí nebo bohatí. Zaleží na jejich hodnotových žebříčcích. To, co lidé jako pisatel článků přehlíží je jednoduchý fakt dnešní reality. Ti miliardáři co jen přesouvají peníze na burze sem a tam a nic z těch peněz nevzniká jen bubliny zase zaplatí ti nejchudší, že? Takže zase chudnou všichni, ať formou demotivace = přerozdělování nebo formou vytváření přebohatých elit, které zase miliardy vysunou prakticky mimo funkční ekonomiku a tím ochudí zase všechny. Že někdo v době ekonomické krize může tvrdit, že kapitalismus má jen samá pozitiva musí být opravdová pravá víra :-)
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+10
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (co záleží na jménu ... 09. 09. 2013 10:55)

5. 1. 2014 18:21 | Tomik

Vite co by Vam rekl ekonom? Ze otrokarstvi ozivuje ekonomiku :-) Protoze podnikatel muze vice utratit nikdo mu nevyhrozuje nejakou pitomou listinou prav a svobod atd.. Proste super pro lidi co se nestiti niceho a jsou tim uspesni. Ale jak se rika, ono se jim ta "lidskost" vrati na detech. Mely by se ucit deti opravdu k tomu, aby nemely jak rikaji psychologove holubici povahu, ale dokazaly za podraz i utrhnout hlavu. Nejlepsi obrana je utok a prevence je odstrasujici priklad.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (even 29. 09. 2013 01:43)

2. 5. 2014 18:53 | Petra

Jsme novodobí otroci. Podle jakých tabulek se určuje mzda? Takže např. uklízečka za dřinu má 8500,- čistého na to např. manažer o kolik to víc a za co? Můžu řici jen to uklízela jsem, vypracovala jsem se na manažerku a víte co je zajímavé? Nenadřu se a peněz mám o moc víc. Tady je něco špatně.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+7
Líbí
Nelíbí

20. 5. 2014 10:53 | abe55

Já myslím, že větší podpora firem ze strany státu, není zárukou toho, že lidé dostanou na mzdách více.Firmy u nás mají často oproti západním zvykům přehnané marže a nízké mzdy berou jako samozřejmost. Ze všech evropských zemí, kde je institut minimální mzdy zavedený, je ta česká, třetí nejnižší. To je k smíchu. Můj názor je takový, že pokud firma nemá na to, aby zaplatila minimální mzdu, alespoň 11 - 12 tisíc, nemá smysl, aby existovala. Ekonomové a podnikatelé, by byli samozřejmě nejradši, aby zaměstnanci pracovali nejraději zadarmo. To by teprve byly zisky... :)
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+11
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Michaela 09. 09. 2013 21:29)

4. 7. 2014 9:56 | helena

jsem pro zvýčení minimální mzdy. ikdyž budou odvody větší a tím vlastně více dostanou i lidi bez práce , ale potřebuji jen tolik , abychom měli v rodině alespoň základní . nebaví mě chodit pro doplatky na bydlení je to tímto jen přemystňování peněz, které mi zase jen částešně vrátí.a tím nemyslím , že se mají navyšovyt mzdy ostatním s vyššími příjmy . to bychom byli zase tam, kde jsem a ještě hůře.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+9
Líbí
Nelíbí

31. 1. 2016 22:10 | nii

Článek trochu pomíjí, že na trhu práce rozhodně neexistuje elasticita a že u mnoha typů pracovních příležitostí je jejich potřeba dána něčím jiným a v podstatě fixní. Např. pro potřebu uklízeček je rozhodující spíše cena pracovní síly kmenových zaměstnanců a nikoliv to, jestli ta uklízečka dostane o tisícikorunu víc nebo míň. Vyšší minimální mzda však povede k tomu, že v podstatě stejný počet uklízeček dostane vyšší mzdu - tedy z pohledu špatně placené pracovní síly je výhodná až do okamžiku, kdy jí začnou konkurovat ti, kteří vykonávají kvalifikovanější práci.
"Ekonomům" by někdy prospělo méně kázat poučky z idealizovaných učebnic pro první semestr (neřku-li střední školy) a více věci promýšlet do hloubky.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

19. 5. 2016 8:32 | mamcaRBK

Tak, tak, skvěle napsané. Tudíž pro nás, nevzdělance, ještě jednou a česky, prosím!
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (co záleží na jménu ... 09. 09. 2013 10:55)

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Přihlásit odběr komentářů

Odebírat příspěvky mohou pouze zaregistrovaní a přihlášení uživatelé!

Přihlásit se

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  7 787 919 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

Výpočet čisté mzdy 2018

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Poradna

Tým odborných poradců je tu pro vás.

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Email:
Captcha
Opište kód:

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Eduard Kučera

podnikatel, Avast

Marek Dospiva

podnikatel, Penta

Eduard Kučera
ÚSPĚŠNOST
53,62 %

z 69 duelů
×
Marek Dospiva
ÚSPĚŠNOST
49,09 %

z 55 duelů

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK