Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Daně: kolik zaplatíme za převod družstevního bytu?

Daně: kolik zaplatíme za převod družstevního bytu?
Chcete svůj podíl v družstvu prodat a nevíte, jak se vypořádat s daňovými povinnostmi? Musíte zaplatit daň z příjmu, nebo existuje cesta, jak se tomu vyhnout? Družstevní forma bydlení je u nás hojně rozšířená, odpovědi na tyto a další otázky proto jistě řada z vás přivítá.

Podstata družstevního bydlení spočívá v tom, že majitelem bytového domu je družstvo, tedy právnická osoba. Tu tvoří jednotliví členové družstva, kteří mají právo hlasovat na členské schůzi, nahlížet do družstevních účetních dokladů, nebo být zvolen do představenstva či kontrolní komise družstva.
Členové družstva nejsou majiteli bytů, jsou pouze jejich nájemníky (platí také, že každý z nájemníků se automaticky stává členem družstva). Člen družstva tedy nemůže prodat byt jako takový. To, co nazýváme prodejem družstevního bytu, je ve skutečnosti převod členských práv v bytovém družstvu za úplatu. Ovšem pozor, nepleťme si bytová družstva se sdruženími vlastníků bytových jednotek, kterým se mezi lidmi také často říká družstva. Zde je každý vlastníkem svého bytu a takzvané "družstvo" bylo vytvořeno například za účelem oprav společných částí domu. O sdružení vlastníků bytových jednotek a o tom, že domluvit se na mnoha věcech nezbytných pro provoz společných částí domu se v praxi často ukazuje jako neřešitelný problém, jsme psali v článku Zákon o společenství vlastníků bytů hrozí.

Převádíme družstevní byt

Daně a nemovitosti

Pořídili jste si loni nový byt, přistavěli patro na svém domku, zdědili chatu, dostali pozemek? Prostě nabyli nějakou nemovitost nebo tu, kterou vlastníte, stavebními úpravami pozměnili? Čtěte zde!
Pokud na vaší nemovitosti nedošlo k žádné daňově významné změně, čtěte tady.

Další informace naleznete v článcích: Jak na daň z převodu nemovitostí Domek nebo les, pro stát zdroj peněz

Vraťme se tedy zpět k bytovým družstvům. Členství v družstvu může být převedeno z jedné osoby na druhou, převod není nikterak podmíněn souhlasem orgánů družstva. Členská práva jsou automaticky převedena v okamžiku, kdy původní a nový člen družstva předloží představenstvu dohodu o převodu členství. Vzor takové dohody o převodu členských práv naleznete zde. Zprostředkování převodu družstevního bytu nabízí i většina realitních kanceláří.
Jako "kupující" si ale dejte před pořízením bytu pozor na to, zda původní člen nemá vůči družstvu závazky, které by mohly přejít na vás. Jedná se zejména o nedoplatky za služby. Je také dobré zjistit, jaká je výše dosud nesplaceného investičního úvěru (tzv. anuita).

Mýtus: daň z převodu nemovitostí

Převod družstevního bytu ve své podstatě není převodem bytu jako takového, ale pouze převodem členství v bytovém družstvu, byť za úplatu. Původní člen prodá novému členovi družstva pouze službu v podobě práva družstevní byt užívat.
Takzvaný "prodej" družstevního bytu proto vůbec nepodléhá dani z převodu nemovitosti, jelikož vlastně k žádnému převodu nemovitosti nedochází. Nemovitost po celou dobu zůstává v majetku bytového družstva a změna jeho členské základny nemá na vlastnictví objektu ani na zápis v katastru nemovitosti vliv.
Od daně z převodu nemovitosti by ale byl osvobozen dokonce i bezúplatný převod bytů z vlastnictví družstev do vlastnictví jednotlivých členů družstva.

Daníme příjem z převodu družstevního bytu

Průvodce daňovými povinnostmi
za rok 2004

Jak vypočítat daň z příjmů a vyplnit daňové přiznání?
Na co si dát pozor, aby vaše peníze dorazily na úřad včas a bez sankcí?
Jak na zdravotní a sociální pojištění?
Daňové přiznání elektronicky: má smysl ho použít? A jak se s ním vypořádat?
Odpovědi naleznete v našem dalším tematickém speciálu!

Zatímco daň z převodu nemovitosti se při převodu družstevního bytu platit nemusí, na dani z příjmů bude muset prodávající pár korun finančnímu úřadu poslat. Převod práv k družstevnímu bytu za úplatu je totiž příjmem dle § 10 Zákona o dani z příjmů.  Příjem z převodu družstevního bytu uvedete ve svém daňovém přiznání nejpozději do konce března následujícího roku a ve stejné lhůtě také daň odvedete. Sazba daně pak závisí na ceně, za kterou bylo právo k bytu převedeno a pohybuje se mezi 15 a 32 procenty.

Naštěstí i u odvodu daně z příjmů existují výjimky: pokud jste totiž členem družstva déle než 5 let, při prodeji členských práv k družstevnímu bytu daň z příjmu neplatíte. Převod členských práv k družstevnímu bytu v případě, že doba mezi jejich nabytím a převodem na jinou osobu je delší než 5 let, je totiž od daně z příjmu osvobozen.
Ale ani pokud jste v družstevním bytě bydleli méně než pět let, nemusíte propadat zoufalství. Osvobozeni od daně z příjmu jste i tehdy, pokud utržené peníze použijete na pokrytí bytových potřeb, a to do jednoho roku od převodu členství v družstvu.

Jste členem bytového družstva? Máte zkušenosti s převodem družstevního bytu? V čem vidíte výhody a nevýhody družstevního bydlení?

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+109
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

15. 3. 2005 7:28

>> Převod práv k družstevnímu bytu za úplatu je totiž příjmem dle § 10 Zákona o dani z příjmů. <<

Ale snad i tady platí, že se jedná o PŘÍJEM, tedy (výnosy - náklady). Když tedy si tedy nechám na sebe převést práva k družstevnímu bytu, za což někomu zaplatím 1,5 miliónu, a práva za nějaký čas zase prodám za např. 1,6 miliónu, tak daním jen těch 100 000, že?

Reagovat

 

+98
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (23 komentářů)

2. 12. 2014 | 16:28 | Veronikaroman

Dobrý den ,chci se zeptat,prodáváme DB, za peníze z bytu si chceme koupit byt v OV.Daň z příjmu musím zaplatit hned po prodání DB,nebo kolik na to mám času,prosím o odpověd.Děkuji více

9. 10. 2014 | 12:13 | Dana Neumannová

Dobrý den,koupila jsem DB a jako kupující jsem povina zaplatit za přepis na držstvu a nebo by to mělo být hrazano z provize realitní kanceláře?? více

23. 7. 2014 | 18:00 | Mánička

Dobrý den, prodávala jsem družstevní byt a peníze z prodeje okamžitě odešly na pokrytí dluhů příbuzného na žádost insolvenčního správce dlužníka. Musím platit daň z příjmu i v tomto případě? více

1. 5. 2014 | 22:16 | Martina

Dobry den, bohuzel nevidim odpovedi k jednotlivym komentarum, takze budu opakovat dotaz. Byt jsme nabyli v roce 1977, v druzstvu jsme jiste dele nez 5let. Jen trvale bydliste jsme odhlasili drive nez v den skutecneho prevodu...více

30. 3. 2014 | 21:41 | Petr

Dobrý den, Pokud chci prodat byt v osobním vlastnictví, který byl převeden z družstevního do osobního vlastnictví před méně než pěti lety. Kolik budu platit daň? Slyšel jsem, že pokud ten převod z družstva do osobka je méně...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK