Cestovní pojištění už vás nemusí chránit jenom v zahraničí, ale i na cestách po Česku. Pojišťovny reagují na koronavirová omezení a menší zájem o dovolenou v cizině.
Spuštění nového produktu pro tuzemsko včera oznámila Allianz, před prázdninami s ním přišla i Axa Assistance. U Generali České pojišťovny, Kooperativy nebo Uniqa si ho zájemci mohli sjednat už dřív – ještě před epidemií nemoci Covid-19.
Klienty potěšily i některé banky nabízející dlouhodobé cestovní pojištění k platebním kartám. U Komerční banky či ČSOB se tak letos výjimečně vztahuje také na cesty po Česku, v případě ČSOB dokonce včetně jednodenních výletů.
MojeČeskoSlovensko
Jednorázové cestovní pojištění pro Českou republiku láká na podobné výhody jako to klasické zahraniční. Hlavně na to, abyste si užili dovolenou bez zbytečných starostí v mimořádných situacích.
Stejně jako u jiných rizik se i tady vyplatí porovnat nejenom cenu, ale také rozsah pojištění – tedy co všechno pokrývá a do jaké výše.
Nejvíc vhod může přijít lidem, kteří běžně nemají dlouhodobá pojištění jednotlivých rizik. Především jde o pojištění odpovědnosti („pojistka na blbost“), asistenční služby týkající se auta, jízdního kola nebo havárie v opuštěné domácnosti, výdaje nehrazené zdravotní pojišťovnou či pojištění právní ochrany. Tuzemské „cestovko“ nicméně myslí také na další události typické právě pro dovolenou jako jsou pojištění zavazadel nebo stornopoplatků.
Novinka od Allianz nazvaná MojeČeskoSlovensko se vztahuje na cesty po Česku a Slovensku, ale i na další sousední státy do vzdálenosti 50 kilometrů od naší hranice. Při běžné týdenní dovolené (od soboty do soboty) vychází základní cena pro jednotlivce na 218 korun (po uplatnění 20% slevy), pro rodiny se dvěma dětmi na 653 korun.
Kryje například léčebné náklady nehrazené zdravotní pojišťovnou. „Na ošetření vás odveze sanitka, zpátky už si sháníte taxi. Pátrání záchranné služby, když zabloudíte v horách. Nebo doplatek za léky, které lékař předepíše,“ upřesňuje Libuše Krčmářová, produktová manažerka Allianz. Součástí jsou asistenční služby ohledně auta (odtah nebo oprava), jízdního kola (pomoc při poruše, nehodě, vybití baterie i odcizení) nebo domácnosti (při havárii, poruše elektřiny...)
Domestic
Axa Assistance v červnu představila cestovní pojištění pro ČR nazvané Domestic. Variantu Start lze pořídit od 88 korun za týden, variantu Komplex od 168 Kč – v obou případech jde o cenu po odečtení 50% slevy, na níž může u Axy v praxi dosáhnout každý zájemce.
Součástí je hlavně úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti či zavazadel. Lepší varianta nabízí i pojištění právní ochrany, zdravotních asistenčních služeb, domácích mazlíčků, rizikových sportů, autoasistence a cykloasistence. Obě varianty pak obsahují specialitu Axy nazvanou Drink povolen: pojišťovna uzná i zranění, které si způsobíte po konzumaci alkoholu do výše 0,8 promile – konkurenti mají takovou situaci standardně mezi takzvanými výlukami.
Axa také ukazuje, jak se pojišťovny chrání proti zneužívání tuzemského „cestovka“. Pojištění začne platit nejdříve po uplynutí čtyř hodin od jeho sjednání, zároveň se týká jenom událostí ve vzdálenosti přinejmenším 25 kilometrů od vašeho bydliště.
Připojistit si lze i stornopoplatky. Axa pak zaplatí 80 procent ceny, pokud nemůžete odjet kvůli nezaviněné ztrátě zaměstnání, vážnému akutnímu onemocnění nebo úrazu (včetně spolucestujících nebo dokonce i zástupce v práci), úmrtí rodinného příslušníka nebo spolucestujícího, škody na majetku způsobené živelní událostí či trestným činem přesahující 200 tisíc korun... Naopak smůlu budete mít třeba v případě, kdy do místa vaší dovolené nemůžete přijet kvůli tamním koronavirovým omezením nebo záplavám.
Axa nabízí i pojištění nevyužité dovolené. To znamená předčasný návrat kvůli hospitalizaci či smrti blízké osoby nebo kvůli škodě na majetku způsobené živelní událostí nebo trestným činem, jejíž výše je odhadována nejméně na 200 tisíc korun.
Konkurence už to zná
U dalších velkých pojišťoven jste si mohli jednorázové cestovní pojištění pro Česko sjednat i dřív.
„Tento typ pojištění máme v nabídce dlouhodobě, nejde tedy o novinku. Má svoji tradici a lidé ho využívají. Letos se o něj zajímají výrazně více, což potvrzuje nejen počet dotazů, ale i sjednaných smluv,“ říká Jan Marek, mluvčí Generali České pojišťovny.
Cena začíná na 16 korunách za den, základní varianta pojistí úraz, osobní věci i zavazadla a odpovědnost za škodu. Lepší varianta nabízí i pojištění storna.
Také Uniqa uměla tuzemské „cestovko“ dávno před koronavirem. „Letos jsme doplnili krátkodobé úrazové pojištění pro volný čas, které se hodí jak pro sporty, tak i pro běžnou rekreaci na chalupě nebo u rybníka,“ upřesňuje mluvčí Eva Svobodová.
„Naše cestovní pojištění zahrnuje úrazové pojištění, zavazadla, odpovědnost a připojištění storna. Letos výrazně vzrostl motiv sjednat si individuálně storno i u tuzemské dovolené. Meziročně registrujeme nárůst odbytu obou pojištění – cestovního i úrazového – zhruba o 15 až 20 procent,“ dodává Svobodová.
Tuzemské pojištění úrazu, zavazadel a odpovědnosti sjednává už delší dobu i Kooperativa. K základnímu balíčku si lze dokoupit pojištění storna nebo opuštěné domácnosti.
Cestovní pojištění ke kartám
Některé banky nabízejí dlouhodobé cestovní pojištění jako bezplatnou součást „lepších“ platebních karet, případně si ho zájemci můžou koupit i k těm „běžným“.
Komerční banka už od poloviny května rozšířila cestovní pojištění ke kartám i pro dovolenou v České republice. Zahrnuje pojištění odpovědnosti, úrazové pojištění, pojištění zavazadel, pojištění storna nebo nevyužité dovolené. Rozšíření se týká jenom cest, při nichž jste „ubytováni v ubytovacím zařízení“, tedy ne jednodenních výletů.
Konkurenční ČSOB přišla s podobnou nabídkou sice až od začátku července, na druhou stranu potrvá až do konce letošního roku. „Tuzemské cestovní pojištění se vztahuje na dovolené, prodloužené víkendy, lázeňské pobyty, dětské tábory i jednodenní výlety,“ říká Petr Hájek, výkonný manažer bankopojištění ČSOB.
Rozšíření na Česko se však u ČSOB netýká léčebných výloh a asistenčních služeb. Kryje tak hlavně úrazy, odpovědnost, zavazadla, případně různá připojištění jako například storno.
Výjimečně i pro tuzemskou dovolenou lze od května do konce října využít také celoroční pojištění MultiTrip od ERV Evropské pojišťovny. Rozšíření se vztahuje na pojištění storna, odpovědnosti nebo zavazadel. Limity zůstávají stejné jako pro zahraniční cesty.
Petr Kučera
Zaměřuje se na osobní finance a spotřebitelská témata. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Přes pět let vedl web Peníze.cz, předtím ekonomicko-finanční rubriku... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem