Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Družstevní byt: V čem je výhodnější než byt v osobním vlastnictví

| rubrika: Seriál | 20. 5. 2015 | 25 komentářů
Desetina českých domácností bydlí v družstevním bytě. V nabídce realitních serverů je družstevních bytů dokonce dvacet procent a nové staví i developeři. Proč?
Družstevní byt: V čem je výhodnější než byt v osobním vlastnictví

Seriál o družstevním bydlení, jeho pravidlech, zvláštnostech, výhodách a nevýhodách jsme před čtrnácti dny v článku Družstevní byt: Je váš, nebo není? začali trochu pesimisticky. Pravda, váš prostě není. Ale možná to nakonec nebude tolik vadit, pokud vás osloví některá z četných výhod. Dnes zahrajeme na optimističtější notu.

Co kdybych vám řekl, že družstevní byt koupíte levněji, rychleji, bez daně a navíc ještě tajně? Rozhodně si nebudete muset brát hypotéku a dojde-li k převodu do osobního vlastnictví, velmi výhodně svou investici zhodnotíte. Utopie?

Výhody družstevních bytů si probereme jednu podruhé a položíme je na misky vah společně s nevýhodami, kterým jsem se věnoval minule.

V čem to žijeme?

Podle údajů získaných při sčítání lidí, domů a bytů v roce 2011 žije necelých deset procent českých domácností v družstevním bytě, vlastní byt má pětina domácností, šestatřicet procent má vlastní dům. Přes dvaadvacet procent domácností žije v nájemním bytě.

Stát ostrouhá

Cena za podíl v družstvu je nižší také proto, že převod družstevního podílu nepodléhá dani z nabytí nemovité věci. Tu sice platí (navzdory názvu) prodávající, ale je jasné, že by ji promítl do ceny – a vzhledem k tomu, že daň je čtyři procenta z kupní ceny, je to velmi příjemná „sleva“. Stát tedy výjimečně ostrouhá

Bytovému družstvu se obvykle hradí paušální „převodní poplatek”, který není všude stejný (některá družstva jej nevyžadují vůbec).

Levněji, bez osobního vlastnictví

Třicet procent. Není to rozhodně málo – a až takový je rozdíl v ceně mezi srovnatelnými byty v osobním a družstevním vlastnictví. Pro mnohé rodiny to může být rozhodující. Jen díky družstevnímu bytu budou moci skončit s klasickým nájemním bydlením. Třicetiprocentní sleva bude vykoupená nejistým právním statusem, ale dost možná se to ani v budoucnu nijak nepodepíše na kvalitě vašeho bydlení – takže mnozí to prostě risknou.

Rychleji, bez zápisu v katastru

Druhá dobrá zpráva je rychlost převodu družstevního podílu. Jelikož nebudete zapsáni jako vlastník v katastru nemovitostí (je jím bytové družstvo), nemusíte žádat o žádné změny. To zkrátí proces koupě bytu o měsíc nebo i o víc – právě tak dlouho totiž trvá řízení v souvislosti se zápisem vkladu vlastnického práva do katastru nemovitostí.

Převod družstevního podílu může proběhnout prakticky do druhého dne, stačí složit kupní cenu, následně podepsat smlouvu o převodu družstevního podílu, zajít společně s prodávajícím na družstvo a tam smlouvu předložit bytovému družstvu. Bytové družstvo naštěstí nemá ve věci převodu žádnou rozhodovací pravomoc, a tak nemusíte čekat na žádné jeho vyjádření nebo hlasování. Účinky převodu tedy nastanou dnem doručení smlouvy o převodu bytovému družstvu. Využijete-li úschovu kupní ceny, peníze se u schovatele často dlouho neohřejí – v mnoha případech jsou uložené jen několik hodin.

Kupujete? Prodáváte? Poradíme!

Dokážeme poradit při koupi i prodeji nemovitosti, prověřit fyzický stav nemovitosti i její kondici po stránce práva. Připravíme smlouvy. Samozřejmě si za to necháme zaplatit. A přece ve výsledku nejspíš ušetříte!

Tajně, bez veřejné evidence

To, že nebudete zapsáni v katastru nemovitostí, vám sice ušetří čas, ale veřejná evidence by posílila vaši právní jistotu. Když už zaplatíte kupní cenu, rádi byste se viděli někde uvedeni jako „vlastník”, to je pochopitelné. Opakovaně se uvažovalo o zavedení databáze družstevních bytů, ale zatím žádná taková neexistuje. Jedině bytové družstvo vede svůj seznam členů, který je ovšem neveřejný. Nahlížet do něj či žádat potvrzení o členství může jen člen bytového družstva.

Ale podívejme se na to z té lepší stránky – neexistuje veřejně dostupný důkaz o tom, že jste byt koupili nebo že ho vlastníte. To využívají mnozí kupující v různých životních situacích – jednoduše řečeno, družstevní byt můžete pořídit tajně. Nedozví se o tom vaše manželka, rodiče, a pokud si na adresu bytu nepřihlásíte trvalé bydliště, ani věřitelé.

Dostupně, právě protože bez hypotéky

Až dosud všechny uvedené výhody platily u všech družstevních bytů. Ještě o pár výhod navíc ovšem můžou mít nové družstevní byty. Starší byt si v podstatě nemůžete pořídit bez hotovosti nebo úvěru jiného typu než hypotečního, hypotéku na něj nedostanete (výjimky jsem uvedl v minulém článku).

Developeři to ovšem dokázali obrátit ve výhodu a vrátili se k původnímu konceptu družstevní výstavby coby dostupného bydlení – právě pro ty, kteří by na hypotéku stejně nedosáhli, protože nejsou pro banky dostatečně bonitní. Nové družstevní byty pořídíte za zhruba 20 až 30 procent kupní ceny. Zaplatíte je na začátku coby takzvaných základní a další členský vklad (obvykle je možné ho i zvýšit, pokud máte zájem).

Zbytek potom doplácíte v nájemném coby měsíční anuitní splátky. Je to tedy podobné jako hypotéka, ovšem s jedním zásadním rozdílem: nemusíte mít od banky razítko, že jste bonitní. A dokonce platí – pokud vás banka odmítla, do družstva vás vezmou. Pokud vám hypotéku nedají, obejdete se prostě bez ní.

Vladimír Zuzák

Vladimír Zuzák
Má za sebou úspěšnou kariéru ve financích a realitách. Pracoval v OVB, ING, Hypocentru Modré Pyramidy a jako obchodní ředitel a ředitel pro finanční služby v developerské skupině Finep. Pak založil vlastní společnost Home Institute, která dává kupujícím a investorům do ruky efektivní nástroje, s nimiž projdou realitním trhem bezpečně. Zejména jsou to právní prověrka, technická inspekce, příprava a kontrola smluv a správa nemovitosti na pronájem. Nedávno se stal ředitelem pražské realitní kanceláře Maxima. Má vlastní blog, pravidelně přispívá na zavedené servery o bydlení a financích.

Investičně, když máte štěstí

A nakonec je tu ještě jeden scénář koupě družstevního bytu, na kterém můžete slušně vydělat. Ve chvíli, kdy dojde k převodu družstevního bytu do osobního vlastnictví, zvyšuje se jeho cena o deset až třicet procent (v závislosti na lokalitě). To je zhodnocení, kterého nikdy jindy s byty skokově nedosáhnete.

Má to ovšem háček – pokud se byty již prodávají s písemným příslibem bytového družstva, že k převodu do osobního vlastnictví do roka dojde, jejich kupní cena je vyšší. Na takové byty si totiž můžete vzít předhypoteční úvěr (právě díky písemnému prohlášení), převod je jistý v krátkodobém horizontu, takže se prodávají už za cenu bytu v osobním vlastnictví (totéž platí u nových developerských bytů).

Pokud ovšem koupíte družstevní byt standardní a podaří se vám po několika letech dojednat převod do osobního vlastnictví, ke zhodnocení skutečně dojde. A pokud budete chtít, můžete potom byt prodat a inkasovat deset až třicet procent z jeho původní ceny jako zisk. Nicméně má to svoje rizika – jsou družstva, která se k převodu bytu do osobního vlastnictví zatím vůbec nechystají, zejména tam, kde tato družstva výborně fungují a spravují svůj bytový fond.

Na vaší straně

Partnerem seriálu je Home Institute, česká firma, která svým klientům dává do rukou nástroje pro bezpečnou koupi nemovitosti. Kupujícím zajišťuje kontrolu a přípravu smluv, prověrku a inspekci nemovitosti a další služby.

Sečteno, podtrženo

Položte si na misky vah nevýhody uvedené v předcházejícím článku s výhodami, které jsme uvedli v tomto. Jsou konkrétní situace, kdy se družstevní bydlení náhle stane velmi lákavým – ať už máte významně omezený rozpočet, chcete za méně peněz větší byt, nejste bonitní nebo pořizujete byt pro milenku… Jako výhodu můžou mnozí vnímat také perfektní fungování mnohých družstev, které se postarají o dokonalou správu bytového domu. Zejména velká bytová družstva mají svůj dlouholetý profesionální aparát, včetně prověřených dodavatelů a správců, kteří efektivně a hospodárně zajišťují bytové potřeby svých členů a správu bytového fondu.

Byt v osobním vlastnictví ovšem zůstává „značka ideál“, to se asi nikdy nezmění. Nejvíc štěstí budou mít ti, kterým se podaří levně koupit, převést na ideál a potom draze prodat – ale tady už je třeba trochu investičně zariskovat.

V dalších dílech seriálu se dozvíte detailněji, co družstevní bydlení obnáší – při koupi, prodeji i správě bytu – a rozhodování pro vás bude doufám snazší.

Nejnapínavější seriály: Ty, kde jde o peníze

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+28
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

6. 9. 2015 16:24, Lukáš

BYTOVÉ DRUŽSTVO U PAPÍRNY 5 ANEB JAK PŘIJÍT O
"ZDRAVÍ" A O "BYT"
Podívcejte, jak snadno se dá o DV přijít: https://www.facebook.com/pages /Bytov%C3%A9-dru%C5%BEstvo-U-P ap%C3%ADrny-5/447718845414288

Reagovat

 

+28
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (25 komentářů)

6. 9. 2015 | 16:24 | Lukáš

BYTOVÉ DRUŽSTVO U PAPÍRNY 5 ANEB JAK PŘIJÍT O "ZDRAVÍ" A O "BYT" Podívcejte, jak snadno se dá o DV přijít: https://www.facebook.com/pages /Bytov%C3%A9-dru%C5%BEstvo-U-P ap%C3%ADrny-5/447718845414288více

12. 6. 2015 | 19:30 | Ladislav Hátle

Zajímavou výhodou je i to, že pokud kupuji DR byt (kupuji členská práva a povinnosti) na pronájem tak ten tento byt mohu pouze PODNAJMOUT. V tomto bytě tedy bydlí podnájemník na PODNÁJEMNÍ SMLOUVOU (já jsem člen družstva...více

21. 5. 2015 | 16:16 | Bedřich

Ano, ano. Zcela jistě máte pravdu. V současné době lze narazit na různé "úskalí" práva a tím i DV, SVJ , atd., .... Prto nelze jednoduše tyto problémy personifikovat, ale případ od případu. Dělám to právo skoro 40 let, ale...více

21. 5. 2015 | 9:07 | josef

ten clanek je vicemene pokracovani jineho, kde se srovnavalo OV a DV. A myslim, ze cilem bylo napsat o pripadnych vyhodach DV, kterych moc neni.
BTW, vytunelovat lze i SVJ, takze i v takovem pripade muzete prijit o byt,...
více

21. 5. 2015 | 9:05 | josef

Samozrejme. A samozrejme je to nesmysl, ktery politici vymysleli. Co se tyka tech metru, tak tam bylo prechodne obdobi, kdo do kdy to musi udelat. Cim mensi, tim pozdeji. více

Čtenáři také navštívili

3. 6. 2015 |  | 1 komentář

Družstevní byt: Jak získat svůj podíl

Převod družstevního podílu může být docela rychlý proces, pokud máte vyřešené financování. Jinak budete muset hledat družstvo, které vám přislíbí převod do osobního vlastnictví, nebo novostavbu.

6. 5. 2015 |  | 19 komentářů

Družstevní byt: Je váš, nebo není?

Kupujete byt, ale na katastr nepůjdete. Kupní cenu zaplatit musíte, ale byt zastavit nemůžete. Družstevní bydlení je tak trochu oblečené neoblečené.

23. 12. 2014 |  | 35 komentářů

Velký investiční seriál: Necháte si hypotéku zaplatit investicemi?

Když si vezmete hypotéku, počítáte s tím, že patnáct, dvacet nebo pětadvacet let musíte každý měsíc zaplatit pár tisícovek. Zvažte, jestli se vám nevyplatí zároveň pravidelně investovat do podílového fondu....

6. 6. 2014 |  | 4 komentáře

Očima expertů: Nejvhodnější čas na koupi nemovitosti je tu. Už zas?

Ceny nemovitostí i úrokové sazby úvěrů na bydlení jsou proklatě nízko. Je právě teď správný čas na pořízení bytu či domu, nebo se ještě vyplatí chvíli počkat? Ptáme se ekonomů, úvěrových analytiků, realitních...

8. 4. 2010 |  | 26 komentářů

Na co si dát pozor při prodeji či koupi družstevního bytu

Rizika, spojená s převodem práv k užívání (prodeji či koupi) družstevního bytu, jsou zdánlivě menší, než u koupě bytu v osobním vlastnictví. Přesto se může prodej družstevního bytu slušně zkomplikovat....

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

mimořádné studium, vysoké školy, informativní osobní list důchodového pojištění, dítě, zdravotní pojištění, spotřební zboží, minimum, vlajka, hotovostvní, tomáš vaníček, kapitálová přiměřenost, prokazatelné výdaje, podklad, převod podílu, VŠE, hypotéční kalkulačka, elektřina, plyn, srovnání cestovního pojištění, povinné ručení, půjčka bez doložení příjmů

5E22231, 4AA7000, 3AF5075, 5E22231, 4H84137

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2016 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.