Sirotčí důchod kalkulačka

Naše kalkulačka sirotčího důchodu spočítá, jaký sirotčí důchod dostane nezaopatřené dítě (což může být i dospělý člověk, typicky student) v případě úmrtí rodiče. Nárok na sirotčí důchod vzniká, pokud rodič (nebo osoba, která převzala nezaopatřené dítě do péče) splňoval v době úmrtí určité, zákonem stanovené podmínky – najdete je v článcích v sekci sirotčí důchod. Na Peníze.cz máme výpočet vdovského/vdoveckého důchodu.

Výpočet sirotčího důchodu

Pomohla vám tato kalkulačka?

AnoNe

Další kalkulačky

POROVNEJTE SI naši NABÍDKU půjček. Pomůžeme vám najít tu pravou.

Hledáte slušnou půjčku? Pokusíme se najít tu, která bude nejvíce vyhovovat vašim potřebám.
  • Jak funguje sirotčí důchod?

    Spolu se vdovským/vdoveckým důchodem patří sirotčí důchod mezi pozůstalostní důchody. Ty poslu s invalidními a starobními důchody tvoří český důchodový systém. Jsou určeny nezaopatřeným dětem, kterým umře živitel.

  • Kdo je to sirotek?

    Sirotek je ten, komu umřou rodiče, zejména se tak mluví o dětech. U sirotčího důchodu je ale pojem širší, sirotek není nutně jen ten, komu umře biologický rodič, ale taky osvojitel. Pěstouni se nepočítají.

  • Kdo je oboustranný sirotek

    Nárok na sirotčí důchod dítěti vzniká, když zemře jeden rodič. To je sirotek jednostranný. Pokud zemřou oba rodiče, má dítě nárok na důchod po obou z nich, ne ale na úplný. V příadě takového souběhu dvou sirotčích důchodů se započítá jediná základní výměra důchodů. Z obou důchodů se pak počítá procentní výměra.

  • Jaké jsou podmínky sirotčího důchodu?

    Na sirotčí důchod má nárok nezaopatřené dítě, pokud jeho rodič nebo osvojitel umřel následkem pracovního úrazu nebo pokud pobíral starobní či invalidní důchod. Anebo nemusí platit ani jedno, ale zesnulý živitel musel mít určitou dobu důchodového pojištění (to je součástí sociálního pojištění, za zaměstnance ho odvádí zaměstnavatel, podnikající si ho platí sami). Nutná doba důchodového pojištění je stanovená takhle:

    • jde-li o osobu starší 28 let, činí doba důchodového pojištění alespoň jeden rok v období posledních deseti roků přede dnem úmrtí;
    • jde-li o osobu starší 38 let, činí doba důchodového pojištění dva roky v posledních dvaceti let přede dnem úmrtí.

    Pozor. Do doby důchodového pojištění zemřelého rodiče/osvojitele se nepočítají náhradní doby pojištění, to znamená, že musí jít o tzv. dobu placeného pojištění, tedy dobu výdělečné činnosti, za kterou je vyplácen příjem podléhající odvodu pojistného na sociální zabezpečení (důchodové pojištění).

  • Jak se počítá sirotčí důchod?

    Sirotčí důchod má dvě část. Jednou je základní výměra: to je pevně daná část důchodu, která je pro všecky důchody (pozůstalostní, invalidní i starobní) stejná. Druhá část se jmenuje procentní a ta je závislá na době pojištění a výdělcích, v tomto případě tedy na výdělcích a době pojištění zemřelého rodiče/osvojitele. Z těchto čísel se spočte procentní výměra, jakou by měl starobní důchod zemřelého. Do sirotčího důchodu se započítá 40 procent z ní.

  • Jak a kde žádat o sirotčí důchod?

    Žádost se podává na místně příslušné správě sociálního zabezpečení nebo online, k tomu je potřeba datová schránka nebo některá uznávaná elektronická identita, třeba bankovní identita. Za nezletilé podává žádost zákonný zástupce nebo opatrovník. Pokud se rozhodnete jít na sociálku osobně, doporučuje se předem se objednat.

    Pokud zemřelý rodič nebo osvojitel už brali důchod, bude stačit osobní doklad (občanka, pas) žadatele, tedy buď zletilého dítěte nebo jeho zástupce/opatrovníka, rodný list žadatele a úmrtní list zemřelého. Pokud jde o zletilé nezaopatřené dítě, musí doložit nezaopatřenost, tedy například doklad o studiu.

    Pokud důchod nebrala, budete muset doložit všecko, co může ovlivnit jeho výši, doklady o studiu, vojenské službě, o vychovávaných dětech o dobách důchodového pojištění nebo dalších náhradních dobách pojištění.

  • Můžu brát sirotčí důchod při zaměstnání?

    Zaměstnání v pracovním poměru se se sirotčím důchodem vylučuje. Podmínkou sirotčího důchodu je být nezaopatřené dítě. Po 18. roce to znamená studovat, chystat se na budoucí povolání, takže má na sirotčí důchod nárok student do 26 let věku.  Případně je nezaopatřený ten, kdo studovat/soustavně se připravovat na budoucí povolání nemůže kvůli zdravotnímu stavu. Dokonce se za nezaopatřené dítě považuje i dítě, které je vedené v evidenci úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání a nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci. Jakmile ale máte práci, ze které se odvádí sociální pojištění, nárok na sirotčí důchod nevzniká nebo zaniká. Výjimkou může být přivýdělek studentů.

  • Může student se sirotčím důchodem pracovat?

    Záleží na formě studia. Student, který je na denním (prezenčním studiu) si může přivydělávat bez omezení. Pokud ale studuje dálkově, může jít jedině o přivýdělek, který nezakládá účast na důchodovém (sociálním pojištění).

  • Kdy zaniká nárok na sirotčí důchod?

    Nárok na sirotčí důchod zaniká, když dítě přestane být nezaopatřeným dítětem. Dovrší 26 let věku, začne pracovat. A pak taky když dojde k adopci dítěte. Pokud dojde k osvojení oboustranně osiřelého dítěte jednou osobou, zaniká nárok na dávky po rodiči, kterého tato osoba nahradila.

  • Lze o sirotčí důchod žádat zpětně?

    Ano, nárok na sirotčí důchod trvá pět let. Nevyplacené splátky se vyplácejí zpětně.

Související články na téma sirotčí důchod, sirotčí důchod 2024

Svátky posouvají výplatu důchodů. Přijdou dřív

7. 12. 2023 | redakce Peníze.CZ

Svátky posouvají výplatu důchodů. Přijdou dřív

Vánoční svátky posunou výplatu všech druhů důchodů na konci roku. Důchody s výplatním termínem na Štědrý den, tedy v neděli 24. prosince 2023, budou vyplaceny už v pátek 22. prosince.

O důchody nově požádáte online. Pozor na doby pojištění

5. 12. 2023 | Kateřina Hovorková

O důchody nově požádáte online. Pozor na doby pojištění

Internetová žádost o starobní, invalidní i pozůstalostní důchody ušetří čas a cestu na sociální správu. Potřebujete k tomu identitu občana nebo datovou schránku. Zásadní je zkontrolovat doby pojištění, které ovlivňují výši dávky.

Náhrady po nemoci z povolání a pracovních úrazech porostou

8. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ

Náhrady po nemoci z povolání a pracovních úrazech porostou

Vláda schválila nařízení, které zvyšuje náhrady za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti. Stoupne o 360 korun.

Zvýšení důchodů schválila vláda. Spočítejte si, kolik dostanete

13. 9. 2023 | Kateřina Hovorková | 2 komentáře

Zvýšení důchodů schválila vláda. Spočítejte si, kolik dostanete

Důchody se po lednové valorizaci zvýší o 360 korun, potvrdila dnes vláda. Po 14 letech se také zvýší zvláštní příspěvek k důchodu. Ten pobírají penzisté, kteří byli v odboji nebo byli zařazeni do táborů nucených prací.

Zvýšení důchodů od ledna 2024. Spočítejte si, kolik dostanete

6. 9. 2023 | Kateřina Hovorková | 6 komentářů

Zvýšení důchodů od ledna 2024. Spočítejte si, kolik dostanete

Lednová valorizace zvýší průměrný starobní důchod na 20 693 korun. Naše kalkulačka spočítá, jakou penzi budete v roce 2024 dostávat právě vy.

Zvyšování důchodů. Místo valorizace dávka, plánuje Jurečka

17. 4. 2023 | redakce Peníze.CZ

Zvyšování důchodů. Místo valorizace dávka, plánuje Jurečka

Při vysoké inflaci se budou důchody valorizovat jinak než doteď. Plán dnes představil ministr práce a sociálních věcí Marián Jurečka a odeslal ho do připomínkového řízení. Po něm ho bude schvalovat vláda a pak Parlament.

Důchody přijdou jindy. Svátky posouvají výplatu

4. 4. 2023 | redakce Peníze.CZ

Důchody přijdou jindy. Svátky posouvají výplatu

Velikonoční svátky posunou výplatu některých důchodů, upozorňuje Česká správa sociálního zabezpečení. Někomu se o den zpozdí, někdo naopak dostane peníze dřív.

Důchody porostou méně, než měly. Prezident škrty podepíše

4. 3. 2023 | Petr Kučera | 6 komentářů

Důchody porostou méně, než měly. Prezident škrty podepíše

Červnová valorizace bude výrazně nižší než podle dosavadních pravidel. Vláda prosadila změnu výpočtu. Rozdíl ukáže naše kalkulačka.

Jak vám zvýší důchod? Spočítejte si valorizaci po vládních škrtech

16. 2. 2023 | Petr Kučera, Gabriel Pleska | 4 komentáře

Jak vám zvýší důchod? Spočítejte si valorizaci po vládních škrtech

Důchody v červnu zase stoupnou. Mimořádná valorizace ale nemá být tak výrazná, jako by byla podle dosavadních pravidel. Vláda je chce změnit. Nová kalkulačka ukáže rozdíl.

Důchody se opět zvýší. Ale výrazně méně, než měly

15. 2. 2023 | Gabriel Pleska, Petr Kučera | 5 komentářů

Důchody se opět zvýší. Ale výrazně méně, než měly

Mimořádná valorizace přijde v červnu. Skončí sice znevýhodnění lidí s nižšími důchody, současně však vláda změní výpočet tak, aby všichni penzisté dostali méně než podle dosavadních pravidel.

Jak se zvýší důchody v roce 2023. Úřad řekl podrobnosti

12. 12. 2022 | redakce Peníze.CZ | 1 komentářů

Jak se zvýší důchody v roce 2023. Úřad řekl podrobnosti

Pravidelná valorizace od 1. ledna 2023 zvýší důchody přiznané před tímto dnem v průměru o 825 Kč. „Není potřeba o nic žádat, valorizaci provedeme automaticky,“ ujistila dnes Česká správa sociálního zabezpečení.

Důchody už nepřijdou dopředu. Výplatu čeká změna

31. 10. 2022 | Petr Kučera | 11 komentářů

Důchody už nepřijdou dopředu. Výplatu čeká změna

Místo třinácti termínů v měsíci se mají důchody vyplácet jen ve čtyřech nebo pěti. A všem lidem na stejné období, navrhuje ministerstvo. V zásadě jde o formalitu, která se ale dotkne každého důchodce a úřadu zabere přinejmenším 18 měsíců příprav.

Zvýšení důchodů je definitivní. Spočítejte si, kolik dostanete

27. 9. 2022 | Jiří Hovorka

Zvýšení důchodů je definitivní. Spočítejte si, kolik dostanete

Po řádné valorizaci od ledna 2023 stoupne poměr průměrného důchodu k průměrné mzdě na 45,9 %, zatímco na začátku letošního roku to bylo 42,5 %.

Chudším důchodcům přidají méně. Změní se mimořádná valorizace?

21. 9. 2022 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Chudším důchodcům přidají méně. Změní se mimořádná valorizace?

Dvě mimořádné valorizace pomohly lidem s nižšími důchody méně než těm s vyššími. Může za to dosavadní systém výpočtu. Ekonomové doporučují vládě rychlou změnu. Ta ale zatím nespěchá a jde jinou cestou.

Zvýšení důchodů od ledna 2023. Spočítejte si, kolik dostanete

19. 9. 2022 | Jiří Hovorka

Zvýšení důchodů od ledna 2023. Spočítejte si, kolik dostanete

Průměrný důchod má od Nového roku stoupnout o 821 korun. Počítá s tím návrh, který dokončilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Tady je kalkulačka valorizace od ledna 2023.

Jak stoupnou důchody od ledna? Jurečka řekl první číslo

26. 7. 2022 | Petr Kučera | 51 komentářů

Jak stoupnou důchody od ledna? Jurečka řekl první číslo

Při řádné valorizaci k 1. lednu 2023 by starobní důchodci mohli – podle zatím předběžných dat – dostat přidáno v průměru 850 korun měsíčně. Informoval o tom ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Další zvýšení důchodů. Spočítejte si, kolik dostanete od září

25. 7. 2022 | Petr Kučera | 130 komentářů

Další zvýšení důchodů. Spočítejte si, kolik dostanete od září

V září přijde další valorizace důchodů. Kalkulačka ukáže, jak se zvýší ten váš.

Zvýšení důchodů je tu. A blíží se další. Kalkulačka

2. 6. 2022 | redakce Peníze.CZ | 56 komentářů

Zvýšení důchodů je tu. A blíží se další. Kalkulačka

Od června se mimořádně zvyšují důchody. Procentní (zásluhová) část důchodu stoupne o 8,2 %, průměrný důchod to zvýší o 1017 korun. Další mimořádná valorizace bude následovat v září: růst procentní části o 5,2 % zvýší průměrný důchod o přibližně 700 korun. 

Důchody stoupnou i potřetí. Spočítejte si, kolik dostanete

25. 5. 2022 | Petr Kučera, Jiří Hovorka | 28 komentářů

Důchody stoupnou i potřetí. Spočítejte si, kolik dostanete

Vláda definitivně schválila další zvýšení důchodů. Po pravidelné novoroční valorizaci a mimořádné v červnu přijde ještě jedna mimořádná v září. Tady je kalkulačka.

Další zvýšení důchodů. Třetí valorizace přijde už v září

10. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 14 komentářů

Další zvýšení důchodů. Třetí valorizace přijde už v září

Všechny důchody porostou letos kvůli prudkému zdražování hned třikrát. Dvě mimořádné valorizace budou v červnu a v září.

Stránka 1/3

Předchozí

1

Porovnání produktů

Penzijní připojištění

Důchod od státu vás ve stáří neuživí. Myslete na to a našetřete si peníze do penze sami. Penzijní připojištění může být jednou z cest, navíc je to produkt se státní podporou.

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services