Zvýšení důchodů od ledna 2023. Spočítejte si, kolik dostanete

Jiří Hovorka | rubrika: Co se děje | 19. 9. 2022
Průměrný důchod má od Nového roku stoupnout o 821 korun. Počítá s tím návrh, který dokončilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Tady je kalkulačka valorizace od ledna 2023.
Zvýšení důchodů od ledna 2023. Spočítejte si, kolik dostanete

Zdroj: Shutterstock

Základní výměra důchodů má od ledna 2023 stoupnout o 140 korun, procentní výměra o 5,1 %. Průměrný důchod by se po pravidelné lednové valorizaci zvýšil o 821 korun na úroveň kolem 19 tisíc korun.

Počítá s tím návrh nařízení vlády, který dokončilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Vláda by ho měla schvalovat v nejbližších týdnech, na programu středeční schůze ho zatím nemá.

Valorizace se týká všech penzí, tedy starobních důchodů, invalidních důchodů i penzí pozůstalostních (tedy sirotčího důchodu a vdovského/vdoveckého důchodu).

Při výpočtu novoroční valorizace se počítá s výší průměrné mzdy pro rok 2023 stanovené ve výši 40 324 korun, základní výměra je 10 % ze zaokrouhlené průměrné mzdy. Pro rok 2023 to bude 4040 korun, což je oproti letošku růst o 140 korun.

Růst procentní výměry se počítá tak, aby celková výše průměrného důchodu vzrostla o růst cen od poslední valorizace a o polovinu růstu reálné mzdy za poslední rok. Růst cen se počítá tentokrát pouze za období květen až červen 2022, protože řádné valorizaci předcházely v roce 2022 dvě mimořádné a ta poslední (zářijová) počítala s růstem cen do dubna. Řádná valorizace se totiž jinak počítá z dat za období od července do června.

Pětistovka navíc

Zdroj: Shutterstock

Starobní důchodci dostanou od roku 2023 příspěvek ve výši 500 korun měsíčně za každé vychované dítě – takzvané výchovné. Kdo má nárok, jaké jsou podmínky, kdy a jak žádat? Tady jsou podrobnosti a odpovědi na časté otázky.

Příspěvek 500 Kč k důchodu: Příjem žádosti o výchovné začíná

Podle dat Českého statistického úřadu rostly ceny v květnu a červnu celkem za domácnosti o 3,4 % a za domácnosti důchodců o 3,6 %. Pro výpočet valorizace se uplatňuje pravidlo výběru vyššího růstu cen, počítá se tedy s hodnotou 3,6 %. Polovina růstu reálné mzdy za poslední rok pak dělá 1,1 %. Průměrný důchod (vychází se z jeho výše v červnu 2022) tak musí v lednu vyrůst o součet těchto dvou hodnot, tedy o 4,7 %. Když základní výměra roste o 140 korun, je ještě třeba, aby se procentní výměra zvýšila o 5,1 %.

Důchody v roce 2022 kvůli vysoké inflaci rostly celkem třikrát. Při lednové řádné valorizaci se průměrný důchod zvýšil o 5,2 %, v červnu rostla procentní výměra o 8,2 % a v září o dalších 5,2 %.

Od ledna některé důchody zvedne také novinka ve výši 500 korun za vychované dítě. Penze zvýší hlavně ženám, které mají dlouhodobě podstatně nižší důchody než muži. Kromě jiného je to dáno právě tím, že ženy většinou pečují o děti, přicházejí o roky v práci a tím se jim snižuje pobíraná mzda. To se pak odráží i v nižších důchodech. Psali jsme víc: Kdo a jak dostane výchovné

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+136
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Zvýšení důchodů je definitivní. Spočítejte si, kolik dostanete

27. 9. 2022 | Jiří Hovorka

Zvýšení důchodů je definitivní. Spočítejte si, kolik dostanete

Po řádné valorizaci od ledna 2023 stoupne poměr průměrného důchodu k průměrné mzdě na 45,9 %, zatímco na začátku letošního roku to bylo 42,5 %.

Chudším důchodcům přidají méně. Změní se mimořádná valorizace?

21. 9. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Chudším důchodcům přidají méně. Změní se mimořádná valorizace?

Dvě mimořádné valorizace pomohly lidem s nižšími důchody méně než těm s vyššími. Může za to dosavadní systém výpočtu. Ekonomové doporučují vládě rychlou změnu. Ta ale zatím nespěchá... celý článek

Snadnější cesta k důchodu? Se zkrácením potřebné doby Jurečka narazil

8. 9. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Snadnější cesta k důchodu? Se zkrácením potřebné doby Jurečka narazil

Vláda odložila novelu, která má podle expertů chránit seniory před propadem do chudoby. Potřebná doba důchodového pojištění pro nárok na starobní penzi je v Česku ve srovnání se zahraničím... celý článek

Po náročné práci dřív do penze. Zatím jen pro záchranáře

8. 9. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Po náročné práci dřív do penze. Zatím jen pro záchranáře

Zdravotničtí záchranáři by mohli od příštího roku odcházet do důchodu dříve, aniž se jim sníží penze. Za dvacet odpracovaných let jim důchodový věk klesne o dva a půl roku, souhlasí... celý článek

Hledají se majitelé 5,5 milionů ze zrušeného druhého pilíře

7. 9. 2022 | Petr Kučera

Hledají se majitelé 5,5 milionů ze zrušeného druhého pilíře

Finanční úřady stále evidují 1113 účastníků druhého důchodového pilíře, kteří si nevyzvedli své úspory ze zrušeného spoření na penzi. Jedná se celkově o 5 503 810 Kč. Informovalo o... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.