Základní výměra důchodů má od ledna 2023 stoupnout o 140 korun, procentní výměra o 5,1 %. Průměrný důchod by se po pravidelné lednové valorizaci zvýšil o 821 korun na úroveň kolem 19 tisíc korun.
Počítá s tím návrh nařízení vlády, který dokončilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Vláda by ho měla schvalovat v nejbližších týdnech, na programu středeční schůze ho zatím nemá.
Valorizace se týká všech penzí, tedy starobních důchodů, invalidních důchodů i penzí pozůstalostních (tedy sirotčího důchodu a vdovského/vdoveckého důchodu).
Při výpočtu novoroční valorizace se počítá s výší průměrné mzdy pro rok 2023 stanovené ve výši 40 324 korun, základní výměra je 10 % ze zaokrouhlené průměrné mzdy. Pro rok 2023 to bude 4040 korun, což je oproti letošku růst o 140 korun.
Růst procentní výměry se počítá tak, aby celková výše průměrného důchodu vzrostla o růst cen od poslední valorizace a o polovinu růstu reálné mzdy za poslední rok. Růst cen se počítá tentokrát pouze za období květen až červen 2022, protože řádné valorizaci předcházely v roce 2022 dvě mimořádné a ta poslední (zářijová) počítala s růstem cen do dubna. Řádná valorizace se totiž jinak počítá z dat za období od července do června.
Podle dat Českého statistického úřadu rostly ceny v květnu a červnu celkem za domácnosti o 3,4 % a za domácnosti důchodců o 3,6 %. Pro výpočet valorizace se uplatňuje pravidlo výběru vyššího růstu cen, počítá se tedy s hodnotou 3,6 %. Polovina růstu reálné mzdy za poslední rok pak dělá 1,1 %. Průměrný důchod (vychází se z jeho výše v červnu 2022) tak musí v lednu vyrůst o součet těchto dvou hodnot, tedy o 4,7 %. Když základní výměra roste o 140 korun, je ještě třeba, aby se procentní výměra zvýšila o 5,1 %.
Důchody v roce 2022 kvůli vysoké inflaci rostly celkem třikrát. Při lednové řádné valorizaci se průměrný důchod zvýšil o 5,2 %, v červnu rostla procentní výměra o 8,2 % a v září o dalších 5,2 %.
Od ledna některé důchody zvedne také novinka ve výši 500 korun za vychované dítě. Penze zvýší hlavně ženám, které mají dlouhodobě podstatně nižší důchody než muži. Kromě jiného je to dáno právě tím, že ženy většinou pečují o děti, přicházejí o roky v práci a tím se jim snižuje pobíraná mzda. To se pak odráží i v nižších důchodech. Psali jsme víc: Kdo a jak dostane výchovné
Jiří Hovorka
O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem