Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Dluhy na zdravotním pojištění. Kdy hrozí? A co dělat? Pět dobrých rad

| rubrika: Jak na to | 9. 6. 2015 | 19 komentářů
Zdravotní pojištění musí mít zaplacené všichni. Dluh vzniká i z nevědomosti – nevíte, že platit máte. Třeba žijete v domnění, že za vás pojistné odvádí stát. Rizikové skupiny? Podnikatelé, studenti, nezaměstnaní. Na co dávat pozor? A co když vám dluhy na zdravotním pojištění naseká zaměstnavatel?

Sociální pojištění má jednu relativně příjemnou vlastnost: když nevyděláváte, nemusíte ho platit. Sami nesete odpovědnost za to, co to může znamenat pro váš budoucí starobní důchod nebo invalidní důchod. Podobně je to s nemocenským pojištěním: povinně ho platí zaměstnanci, ostatní ho platit nemusí, ale nemají pak nárok na případně dávky nemocenského pojištění, jako je nemocenská a peněžitá pomoc v mateřství.

U zdravotního pojištění totéž neplatí.

Pokud ho za vás nehradí zaměstnavatel nebo stát – což se děje v přesně vymezených případech – musíte platit sami. Jinak nabíhá penále. Když dluh neřešíte, můžete se spolehnout, že ho dřív nebo později začne řešit exekutor. Zdravotní pojišťovny nenechávají pohledávky ležet ladem – i když se klidně můžou ozvat, až když dluh slušně nabobtná. Kdo by si měl dávat pozor? Jak dluhům předejít a jak je řešit?

Zdravotní pojištění na státní útraty

Stát za vás platí zdravotní pojištění, když jste:

 • Nezaopatřené děti
 • Poživatelé starobních, invalidních, vdovských, vdoveckých nebo sirotčích důchodů
 • Na mateřské nebo rodičovské dovolené, respektive pobíráte peněžitou pomoc v mateřství či rodičovský příspěvek  
 • Uchazeči o zaměstnání v evidenci úřadu práce
 • Osoby pobírající dávku pomoci v hmotné nouzi a osoby s nimi společně posuzované, a to za podmínky, že nejsou podle potvrzení plátce dávky pomoci v hmotné nouzi v pracovním ani obdobném vztahu ani nevykonávají samostatnou výdělečnou činnost, nejsou v evidenci uchazečů o zaměstnání a nejde o poživatele starobního důchodu, invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně, vdovského nebo vdoveckého důchodu, ani o poživatele rodičovského příspěvku nebo o nezaopatřené dítě
 • Osoby, které jsou závislé na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) anebo stupni IV (úplná závislost)
 • Osoby pečující o osoby závislé na péči jiné osoby ve stupni II, III anebo stupni IV a osoby pečující o osoby mladší deset let, které jsou závislé na péči jiné osoby ve stupni I
 • Osoby celodenně, osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku
+4
Líbí
Nelíbí

1. Studenti: Hlídejte věk i pauzy ve studiu, a nezapomeňte se hlásit

Za studenty platí zdravotní pojištění stát do 26 let. Po šestadvacátých narozeninách začínají být v registru zdravotní pojišťovny vedeni jako OBZP (osoba bez zdanitelných příjmů) a musí pojišťovně hradit alespoň minimální měsíční pojistné: 1242 korun (to je 13,5 procenta z minimální mzdy, která aktuálně dělá 9200 korun).

Trable ale můžou přijít i nečekaně. Stává se, že dluh na zdravotním pojištění vznikne i šestnáctiletému středoškolákovi. Že má být zařazen do kategorie státních pojištěnců, totiž musí pojišťovně někdo oznámit. Studenti se obvykle spoléhají, že všechny nahlásí hromadně škola; a drtivá většina škol to dělá. Především má ale oznamovací povinnost pojištěnec (nebo jeho zákonný zástupce): je povinen oznámit pojišťovně zahájení studia, respektive ověřit, zda ho oznámila škola. Případně byste alespoň měli promptně reagovat na výzvu pojišťovny – než dojde k exekuci, obdržíte platební výměr nebo výkaz nedoplatků – a doložit, že jste v dané době studovali čili byli nezaopatřeným dítětem.

+11
Líbí
Nelíbí

2. Nezaměstnaní: Jakmile vypadnete z evidence pracáku, plaťte

Jak už bylo řečeno, placení zdravotního pojištění nejsou ušetřeni ani lidé bez příjmů a nezaměstnaní. Dokud jste v evidenci úřadu práce, platí za vás pojistné stát. Jakmile z evidence vypadnete, musíte se starat sami. V registru pojišťovny budete vedeni jako osoba bez zdanitelných příjmů a vždy do osmého dne následujícího měsíce musíte zaplatit zdravotní pojišťovně minimální pojistné, které aktuálně dělá 1242 korun.

+15
Líbí
Nelíbí

3. Zaměstnanci: Nezapomeňte hlásit změnu pojišťovny

Zaměstnanci dluh na zdravotním pojištění vzniknout nemůže, respektive: když dluh vznikne, půjde na triko zaměstnavatele. Zdravotní pojištění za vás musí řádně odvádět on a vy nemáte povinnost ho kontrolovat. Kdyby po vás pojišťovna později peníze žádala, stačí doložit, že jste v onom čase byli zaměstnaní.

Ale pozor: máte povinnost hlásit zaměstnavateli, že zdravotní pojišťovnu měníte. Aby včas začal peníze posílat jinam. Když přechod k jiné pojišťovně zaměstnavateli včas neohlásíte, vznikne dluh a pojišťovna kvůli tomu zaměstnavateli vyměří penále, může šéf chtít úhradu penále po vás.

Víte, kolik za vás zaměstnavatel má odvádět na zdravotním pojištění? Není to pakatel, vyzkoušejte naši kalkulačku čisté mzdy, která vám to poví.

Výpočet čisté mzdy 2015 – mzdová kalkulačka

Základní verze  |  Rozšířená verze

+6
Líbí
Nelíbí

4. Podnikatelé: Starejte se od A až do Z

Specifickou kategorií jsou podnikatelé a živnostníci, zkrátka osoby samostatně výdělečně činné – o své zdravotní pojištění se starají sami od A až do Z.

Zahájení samostatné výdělečné činnosti i změnu samostatné výdělečné činnosti z hlavní na vedlejší musíte zdravotní pojišťovně oznámit vždy do osmi dní.

Kdo podniká v rámci hlavní činnosti, musí platit alespoň minimální měsíční zálohy (v roce 2015 je to 1797 korun) už v prvním roce podnikání. Kdo podniká v rámci vedlejší činnosti, zálohy platit nemusí – zdravotní pojištění doplatí podle skutečných výdělků v daném roce. Podrobný návod najdete v článku:

Ať podnikáte v rámci hlavní nebo vedlejší činnosti, nezapomeňte zdravotní pojišťovně včas podat přehled o příjmech a výdajích, za nepodání hrozí až padesátitisícová pokuta:

-6
Líbí
Nelíbí

5. Dluh na zdravotním pojištění a jeho důsledky: Jednejte, snažte se domluvit

Za každý den prodlení s placením zdravotního pojištění nabíhá penále ve výši 0,05 procenta z dlužného pojistného. Když se pojišťovna o peníze přihlásí – čili pošle výkaz nedoplatků nebo platební výměr – hlavně reagujte. Když budete ochotni situaci řešit, i když skutečně budete dluhem vinni, pojišťovna může přistoupit na splátkový kalendář. Žádný právní nárok na něj ovšem nemáte.

Na základě písemné žádosti vám dokonce pojišťovna může penále prominout nebo snížit. Podmínkou je, že zaplatíte dlužné pojistné a žádost podáte včas: Když je dluh vyměřen výkazem nedoplatků, trvá lhůta osm dní od doručení; když je vyměřen platebním výměrem, musíte žádost podat do patnácti dní po obdržení dokumentu.

Na pohotovosti vás nevyhodí, ale můžete se octnout na nástěnce hanby

Co se týče zdravotní péče, poskytuje se i dlužníkům a neplatičům pojištění. V nemocnici vás ošetří; a pojišťovna po vás bude svůj nárok dál vymáhat.

Některé zdravotní pojišťovny na internetu dlužníky s pravomocnými dluhy pravidelně zveřejňují. Nástěnka hanby vám může pokazit jméno. 

 • RSS
 • Kindle
 • Poslat e-mailem
 • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+17
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

9. 6. 2015 5:30, Tarzan

Nestačí emigrovat ?

Reagovat

 

+19
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

9. 6. 2015 18:02, mai

Autoři článku sypte si popel na hlavu.Sociální pojištění se MUSÍ platit i když nevyděláváte.Najděte si minimální zálohy na netu.

Reagovat

 

-32
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (19 komentářů)

18. 1. 2018 | 19:40 | Tomek

Dobrý den, má zdravotní pojišťovna po mě žádá doložení dokumentů za období 1-30.9.2012, tedy více než po 5 letech. V té době jsem sice byl studentem na škole, ale bohužel to nemohu nijak doložit. Dokumenty už žádné nemám...více

27. 10. 2017 | 16:50

Je to zlodějna, VZP na to nemá nárok protože povinna poskytovat veřejné zdravotní pojištní a to se hradí ze státního rozpočtu. Soukrommé se hradí individuálně, ale jen kdo si jej zřídil více

27. 10. 2017 | 16:47

SD více

23. 7. 2017 | 2:21

Dobrý den jak to u vas dopadlo..mám podobný problém více

24. 5. 2017 | 21:47 | Imrich Bendik

Dcera žije 10 let v zahraničí plati zdravotní pojištění tam. Ted ji poslali exekuci VZP. Musí ji vrátit peníze který ji strhli z účtu. více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK