Právě jste složili zkoušku z dospělosti, oslavujete státnice, bakalářku, diplomku nebo absolutorium. Taky se ale mohlo stát, že to nevyšlo a na podzim si dáte repete… Možná jste ze školy dokonce pláchli (případně byli odejiti), ještě než na maturu nebo státnice došlo.
Dnešní přehled ocení všichni jmenovaní. Poradíme, jak a kdy začít řešit zdravotní pojištění a sociální pojištění.
Do kdy platí za studenta zdravotní pojištění stát
Za studenta, který studuje střední, vyšší odbornou nebo vysokou školu platí do dvaceti šesti let zdravotní pojištění stát – takový student je totiž považován za nezaopatřené dítě.
Týká se to i jednoletých pomaturitních studií (typicky jazykových) akreditovaných Ministerstvem školství; podmínkou je, že se ke studiu přihlásíte do konce kalendářního roku, kdy jste maturovali.
Výjimka je jen jedna: stát neplatí zdravotní pojištění za studenta, který studuje střední školu formou dálkového, distančního nebo večerního studia a zároveň je výdělečně činný nebo má nárok na podporu v nezaměstnanosti, případně podporu při rekvalifikaci.
Po ukončení studia už záleží…
V klidu může zůstat absolvent, který jednu fázi studia úspěšně ukončil a hned po létě nastoupí k další. O prázdninách mezi maturitou a vyšší odbornou nebo vysokou školou – a stejně tak mezi koncem bakalářského a podzimním začátkem magisterského studia – mu zůstává statut studenta, takže za něj zdravotní pojištění platí stát.
Pokud vás po prázdninách další studium nečeká, máte jen omezenou dobu hájení. Její přesná délka záleží na tom, jakou školu jste právě ukončili.
Odkdy stát neplatí. A jaké máte možnosti
Jestli jste právě odmaturovali nebo úspěšně dostudovali vyšší odbornou školu a po létě v dalším studiu nepokračujete, bude za vás stát platit zdravotní pojištění ještě po dobu letních prázdnin, konkrétně do 31. srpna.
Jestli maturita nedopadla, platí totéž – stát vám bude hradit zdravotní pojištění do posledního srpna. Dál už na žádné doby hájení nespoléhejte, ať už druhý pokus dopadne jakkoli, od září se musíte o zdravotní pojištění – stejně jako absolventi, kteří uspěli už v květnu nebo červnu – starat sami.
Snadné to bude, když nastoupíte do zaměstnání, protože pak za vás zdravotní pojištění odvádí zaměstnavatel. A nemusí jít nutně o klasický zaměstnanecký poměr, za jistých okolností odvádí zaměstnavatel zdravotní pojištění, i když pro něj pracujete „na dohodu“:
Jiná možnost: vrhnete se do podnikání. V tom případě si zálohy na zdravotní pojištění i sociální pojištění musíte opravdu platit sami. Než s podnikáním začnete, budete si ještě muset obstarat živnostenský list na živnostenském úřadě a ohlásit začátek samostatné výdělečné činnosti zdravotní pojišťovně a sociálce. Jak přesně budou měsíční zálohy vypadat, se dozvíte v našich starších článcích:
Další varianta: přihlásíte se do evidence uchazečů o zaměstnání na úřadu práce. Dokud budete v evidenci, bude za vás zdravotní pojištění platit stát.
Kromě uvedených variant se může také stát, že spadnete do některé z dalších kategorií pojištěnců, kteří mají zdravotní pojištění hrazené státem – výčet všech vidíte v boxu.
Kdo si nenajde zaměstnání, nezačne podnikat, neocitne se v evidenci úřadu práce, ani nebude mít zdravotní pojištění hrazené státem z důvodů uvedených výš, musí se do osmi dní nahlásit zdravotní pojišťovně jako osoba bez zdanitelných příjmů (OBZP) a sám si platit zdravotní pojištění v minimální výši: 1242 korun měsíčně (jde o 13,5 procenta z minimální mzdy).
Zdravotní pojištění a vysokoškoláci
Na čerstvého absolventa vysoké školy se vztahují stejná pravidla, s jediným rozdílem: doba hájení, ve které vám zdravotní pojištění ještě platí stát, trvá pouze měsíc následující po konci studia. A tím je den, kdy jste úspěšně složili státní závěrečnou zkoušku nebo její poslední část. Konkrétně: kdo složí poslední státnici v červnu, má zdravotní pojištění placené státem ještě v červenci. Dál už platí totéž jako pro absolventa střední školy od září.
Kdo ukončí studia předčasně, ještě před maturitou nebo závěrečnou zkouškou – a nezáleží, jestli z vlastní vůle, nebo je odejit – s žádným hájením počítat nemůže. Ode dne, ke kterému studium oficiálně skončí, se musí do osmi dní ohlásit zdravotní pojišťovně a začít platit alespoň minimální pojistné. Oficiálním koncem studia je buď datum, kdy nabylo právní moci vyloučení ze studia, nebo datum, kdy bylo škole doručeno vaše písemné prohlášení o zanechání studia. Případně se samozřejmě můžete nechat zaměstnat, dát se na podnikání nebo se registrovat na pracáku – co se zdravotního pojištění týče, bude to mít stejné důsledky jako u ostatních jmenovaných skupin.
Sociální pojištění
Jakmile student dosáhne osmnácti let, přestává být účasten na důchodovém pojištění, stát ho za něj dál neplatí. Doba studia se také nezapočítává do doby pojištění potřebné pro důchod a nehodnotí se ani jako náhradní doba pojištění. Lidem (tudíž i studentům a absolventům), kteří nevykonávají výdělečnou činnost, ale nevzniká povinnost hradit pojistné na sociální zabezpečení. Jen se musí smířit s tím, že se jim toto období nezohlední při pozdějším určování výše starobního důchodu. Účast na důchodovém pojištění si však můžete zajistit prostřednictvím dobrovolného důchodového pojištění. Nejnižší dobrovolné pojistné v roce 2015 dělá 1863 korun.
Jakmile absolvent začne vykonávat výdělečnou činnost, musí sociální pojištění odvádět. Pokud se necháte zaměstnat, odvádí za vás sociální pojištění zaměstnavatel. Jako podnikatelé nebo jiné osoby samostatně výdělečně činné si ho musíte hradit sami – podrobnosti o platbách sociálního pojištění v roce 2015 najdete v článku, na který jsme odkazovali už výš:
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
15. 6. 2015 18:37, Pavel
V článku chybí, jedna veledůležitá informace, která ten článek vlastně dělá zcela zbytečným. Totiž co, kdy, kde a jak má povinnost student oznámit, aby za něj opravdu stát to zdravotní a sociální pojištění platil. Už mnoho studentů skončilo v exekuci protože nevěděli, že musí někde oznámit, že studují, a proto stát za ně nic neplatil.
A právě v tomhle je strašný bor..l. Někdy to automaticky musí dělat škola, někdy nesmí, někdy zpravidla dělá ale student nemá šajna, jestli i v jeho případě, atd.
V diskuzi je celkem (15 komentářů) příspěvků.