Firmy v krizi si mohou snadněji půjčovat zaměstnance

jih | rubrika: Aktuality | 31. 3. 2020 10:20 aktualizováno 31. 3. 2020 11:35
Firmy v krizi si mohou snadněji půjčovat zaměstnance

Firmy mají novou možnost, jak si uchovat zaměstnance a ušetřit v době, kdy mají přerušený provoz nebo třeba nemají zakázky. Mohou půjčit své pracovníky do firem, které dál fungují. Vyzývá k tomu Hospodářská komora, která spustila celostátní projekt Zachraň práci! Místo propouštění zaměstnanců je firmy dočasně mohou přidělit jinému zaměstnavateli.

První poptávky a nabídky zaměstnavatelů dispečeři dnes začali přijímat na lince 800 222 121, využít mohou také aplikace na webu WorkLinks.com. Služba je bezplatná. Projekt inicioval pirátský poslanec a místopředseda hospodářského výboru Martin Jiránek po diskusi se šéfem ICT Unie Zdeňkem Zajíčkem.

„Pomůžeme těm zaměstnavatelům, kteří nechtějí o své zaměstnance přijít, i když pro ně nemají v současnosti práci. O zaměstnání pracovníků se dočasně postará jiný zaměstnavatel, který jich má naopak nyní nedostatek,“ uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Hospodářská komora včera na základě šetření mezi 1400 podniky upozornila, že zaměstnance kvůli vládním krokům propustilo už sedm procent zaměstnavatelů, především v restauračních službách a v cestovním ruchu. Propouštění nyní zvažuje více než čtvrtina všech zaměstnavatelů, ve zpracovatelském průmyslu to je dokonce více než každá třetí firma.

Zaměstnanec samozřejmě musí s přidělením k jinému zaměstnavateli souhlasit. „Pracovní a mzdové podmínky zaměstnance dočasně přiděleného k jinému zaměstnavateli přitom nesmějí být horší než u jeho stávajících zaměstnanců,“ říká Dalibor Kaňovský, jednatel společnosti Jurent CZ, která platformu pro Zachraň práci! provozuje.

Zaměstnance lze takto „zapůjčit“ na libovolnou dobu, záleží vždy na domluvě. „Dočasné přidělení se realizuje na základě smlouvy mezi kmenovým a přejímajícím zaměstnavatelem. Tato smlouva není zákoníkem práce upravena a řídí se občanským zákoníkem. Naprosto zásadním principem je bezplatnost dočasného přidělení. Nikdo kromě agentury práce nesmí „pronajímat“ pracovní sílu za účelem tvorby zisku,“ vysvětluje Miroslav Diro, mluvčí Hospodářské komory.

Dispečink celostátní „burzy práce“ zajišťuje společnost Monto, která se zabývá náborem pracovních sil v Česku i v zahraničí. „Kromě mých kolegů budeme hovory zaměstnavatelů přijímat já i ředitel firmy. Uvědomujeme si citlivost této věci,“ říká člen dozorčí rady Hospodářské komory a jednatel firmy Monto Miroslav Mühlböck.

Dočasná „zápůjčka pracovníka“ bude fungovat tak, že nový zaměstnavatel bude ukládat pracovní úkoly, organizovat, řídit a kontrolovat jeho práci stejně jako svým kmenovým pracovníkům. Zachován přitom zůstane stávající zaměstnanecký poměr a původní zaměstnavatel přefakturovává dočasnému zaměstnavateli mzdové náklady a odvody. Tím ušetří peníze a zároveň nepřijde o zaměstnance, kteří se mu vrátí až krize odezní.

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Dlouhodobý investiční produkt

Dlouhodobý investiční produkt

Myslete na sebe a zabezpečte se na penzi co nejlépe. Třeba investováním do široké nabídky fondů.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1473
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Kdy půjdete do důchodu? Ve hře jsou tři návrhy

25. 4. 2024 | Kateřina Hovorková | 8 komentářů

Kdy půjdete do důchodu? Ve hře jsou tři návrhy

Důchodový věk poroste. Otázkou je, jak přesně. K původnímu návrhu ministerstva práce a sociálních věcí teď přibyly další dva.

Práce v důchodu. Jaká jsou pravidla a na co si dát pozor

24. 4. 2024 | Kateřina Hovorková

Práce v důchodu. Jaká jsou pravidla a na co si dát pozor

Jak si zvýšit důchod, když při jeho čerpání pracujete? Jak funguje takzvaná práce na procenta? A jaká jsou omezení pro přivýdělek v předčasném důchodu? Tady je přehled.

Práce na dohodu. Jaká pravidla letos platí a proč je výhodná

22. 4. 2024 | Gabriel Pleska | 2 komentáře

Práce na dohodu. Jaká pravidla letos platí a proč je výhodná

Jaké podmínky platí pro dohodu o provedení práce (DPP) a dohodu o pracovní činnosti (DPČ)? Co se změnilo a co se brzy měnit bude? Tady je přehled.

Nové limity u pracovních dohod: Později a jinak, schválili poslanci

17. 4. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Nové limity u pracovních dohod: Později a jinak, schválili poslanci

Dohodáři se zatím o své příjmy bát nemusí. Nová pravidla, která měla od července omezit řetězení dohod o provedení práce, budou platit až od příštího roku. A navíc jinak, než se předpokládalo.... celý článek

Převrat v zákoníku práce: Kratší výpovědi, delší zkušebka a dětská práce

17. 4. 2024 | Kateřina Hovorková

Převrat v zákoníku práce: Kratší výpovědi, delší zkušebka a dětská práce

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka představil návrh zásadních změn v zákoníku práce. Tady je jejich přehled.

Partners Financial Services