Dohoda o pracovní činnosti. Vyšší limit pro odvody na zdravotní a sociální pojištění

Kdo si na dohodu o pracovní činnosti vydělá míň než 2500 korun, nemusí platit zdravotní ani sociální pojištění. Od příštího roku se limit pro odvody zvýší o pětistovku.
Dohoda o pracovní činnosti. Vyšší limit pro odvody na zdravotní a sociální pojištění

Zaměstnání na plný úvazek i příležitostnou brigádu se vždycky hodí ošetřit písemně. Vedle klasické pracovní smlouvy lze vydělávat také na dohody o práci konané mimo pracovní poměr. V praxi jde o dohodu o provedení práce (zkráceně DPP) a dohodu o pracovní činnosti (zkráceně DPČ). V dnešním článku se zaměříme především na druhou jmenovanou – tedy dohodu o pracovní činnosti. Od příštího roku totiž bude práce na DPČ výhodnější.

Vyšší limit pro odvody

Dohodu o pracovní činnosti (DPČ) lze v průběhu roku uzavřít s libovolným počtem zaměstnavatelů. U každého z nich ale můžete odpracovat jen určitý počet hodin: nanejvýš 20 týdně, tedy polovičku klasické pracovní doby. V praxi se uvedená hranice průměruje za celou dobu trvání DPČ, nejdéle ale za dvaapadesát týdnů. Co se formalit týče, dohodu je potřeba uzavřít písemně (jinak je neplatná), jasně vymezit druh práce, rozsah pracovní doby, dobu, na kterou se dohoda uzavírá i výši sjednané odměny.

Hledej práci!

Nečekejte , že práce přijde za vámi!

Sháníte práci? Zkuste se rozhlédnout u nás. Nabídky práce ze všech úřadů práce a předních pracovních portálů na jednom místě!

Nabídky práce na Peníze.cz

Vedle papírování se lidé zaměstnaní na DPČ většinou nevyhnou ani platbě zdravotního a sociálního pojištění. Výjimka platí, jen pokud jejich měsíční hrubá mzda nepřekročí určitou hranici. Pokud jde o zdravotní pojištění, do limitu se započítává skutečně dosažený výdělek. V případě sociálního pojištění je ovšem rozhodující částka uvedená v dohodě o pracovní činnosti.

Aktuálně dělá limit pro odvody na zdravotní a sociální pojištění 2500 korun, od příštího roku ale stoupne o pětistovku – na 3000 korun. Při určování konkrétní hranice se vychází z takzvaného všeobecného vyměřovacího základu a přepočítávacího koeficientu. Oba dva údaje pro následující rok vyhlašuje vláda vždycky v září na základě dat Ministerstva práce a sociálních věcí. A protože pro rok 2019 vychází všeobecný vyměřovací základ vyšší, posune se i hranice pro odvody u DPČ.

OBZP a statní pojištěnci

Nemuset odvádět zdravotní pojištění může znít lákavě. Jenže když za vás pojištění nehradí zaměstnavatel, musíte ho platit z vlastní kapsy. U zdravotní pojišťovny byste se měli přihlásit jako Osoba bez zdanitelných příjmů (zkráceně OBZP) a každý měsíc hradit patřičnou zálohu. Pro letošek platí OBZP 1647 korun měsíčně, obecně se jejich zálohy na zdravotní pojištění počítají jako 13,5 procenta minimální mzdy.

Krom OBZP pak existuje skupina pojištěnců, za které platí zdravotní pojištění stát. Konkrétně:

  • Nezaopatřené děti
  • Poživatelé starobních, invalidních, vdovských, vdoveckých nebo sirotčích důchodů
  • Osoby na mateřské nebo rodičovské dovolené, respektive osoby pobírající peněžitou pomoc v mateřství či rodičovský příspěvek
  • Uchazeči o zaměstnání v evidenci úřadu práce
  • Osoby pobírající dávku pomoci v hmotné nouzi nebo osoby s ní společně posuzované, a to za podmínky, že nejsou podle potvrzení plátce dávky pomoci v hmotné nouzi v pracovním ani obdobném vztahu ani nevykonávají samostatnou výdělečnou činnost, nejsou v evidenci uchazečů o zaměstnání ani poživatelem starobního důchodu, invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně, vdovského nebo vdoveckého důchodu, ani poživatelem rodičovského příspěvku nebo nezaopatřené dítě
  • Osoby závislé na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) anebo stupni IV (úplná závislost)
  • Osoby pečující o osoby závislé na péči jiné osoby ve stupni II, III anebo stupni IV a osoby pečující o osoby mladší deset let, které jsou závislé na péči jiné osoby ve stupni I
  • Osoby celodenně, osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku

Makat míň?

Dost možná jste v klasickém pracovním poměru, ale rádi byste pracovali míň – na kratší pracovní úvazek. Zajímá vás, jak se to má u kratších úvazků se mzdou, proplácením přesčasů nebo dovolenou? Odpovědi v minisérii článků snížených pracovních úvazcích:

Zvýšení limitu na 3000 korun se týká pouze zdravotního a sociálního pojištění, nikoli plateb daně z příjmů. Pokud jde o daně i pro příští rok je určující hranice dvou a půl tisíce korun. Platbě daně z příjmů se ovšem vyhnout nelze, v závislosti na výši odměny se pouze liší způsob zdanění a případné uplatnění daňových slev. Konkrétní postup najdete v našem starším článku:

DPP (zatím) beze změny

Pro druhou z dohod – dohodu o provedení práce (DPP) platí trochu odlišná pravidla. Pro jednoho zaměstnavatele lze na DPP odpracovat maximálně 300 hodin ročně. Zdravotní a sociální pojištění se odvádí, jen pokud hrubý výdělek překročí deset tisíc korun měsíčně.

Do budoucna ovšem může limit vzrůst. V Poslanecké sněmovně aktuálně čeká na projednání návrh poslanců TOP 09, Pirátů a dalších, který chce zmíněnou hranici posunout na 11 500 korun měsíčně. Nová hranice má lépe reflektovat současný stav pracovního trhu. „Návrh přináší valorizaci fixně stanovené částky o inflaci, která v průměru od přijetí tohoto zákona dosahovala 1,43 procenta. Nově stanovená částka 11 500 korun také ponechává určitý prostor nad rámec inflace. Nová úprava tak přináší férovější a aktuálnější hranici,“ stojí v důvodové zprávě.

Pokud jde o dohodu o provedení práce a daň z příjmů, hradí se (stejně jako v případě DPČ) bez ohledu na výši odměny. Odlišný je pouze způsob zdanění.

Líbil se vám článek?

+22
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Chcete dovolenou, šéf je proti. Na co máte nárok?

21. 6. 2021 | Petr Kučera | 13 komentářů

Chcete dovolenou, šéf je proti. Na co máte nárok?

Může o termínu a délce vaší dovolené rozhodovat opravdu jenom zaměstnavatel? Kdy ji může zrušit a odvolat vás z ní? A do kdy si musíte vybrat zbytek? Projděte si praktický přehled pravidel.... celý článek

Tohle jsou Kanceláře roku. Chtěli byste tady pracovat?

21. 6. 2021 | Jana Králová | 7 komentářů

Tohle jsou Kanceláře roku. Chtěli byste tady pracovat?

Fotogalerie: Prohlédněte si výjimečné interiéry firem, které ocenila porota pátého ročníku soutěže Kanceláře roku.

Konec otravného volání. Na telemarketing se chystá stopka

16. 6. 2021 | Jiří Hovorka | 27 komentářů

Konec otravného volání. Na telemarketing se chystá stopka

Poslanci dnes schválili rozsáhlou novelu zákona o elektronických komunikacích. Ta má kromě jiného změnit situaci u nevyžádaného marketingu přes telefon.

Stravenkový paušál nabízí více jak třetina firem

11. 6. 2021 | Jiří Hovorka | 4 komentáře

Stravenkový paušál nabízí více jak třetina firem

Stravenkový paušál nabízí 38 % zaměstnavatelů, tedy přibližně stejně jako těch, kteří jako benefit poskytují závodní stravování. Vyplývá to z nového šetření Hospodářské komory pro ministerstvo... celý článek

Studentská brigáda: Poradíme, jak na daně a odvody

10. 6. 2021 | Petra Dlouhá

Studentská brigáda: Poradíme, jak na daně a odvody

Chystáte se na letní brigádu a nejste si jistí, jaká pravidla platí pro odvody a danění výdělku? Pomůže náš přehled s kalkulačkami. Využijte studentské výhody naplno.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.