Mateřská i pro studentky. Zásadní změnu pravidel čeká schvalování
23. 9. 2024 | Kateřina Hovorková
Na peněžitou pomoc v mateřství, takzvanou mateřskou, by mohly mít nárok také studentky. Jak by to po chystané změně zákona mohlo fungovat?
Zdroj: Gabriel Pleska / Midjourney
Rodičovský příspěvek stoupne o 50 tisíc korun, tedy na 350 tisíc ze současných 300 tisíc. Současně se ale zkrátí maximální doba jeho čerpání: na tři roky ze současných čtyř. U vícerčat se příspěvek zvýší o 75 tisíc na 525 tisíc.
Shodla se na tom vládní koalice s tím, že obě změny se dotknou jen dětí narozených od 1. ledna 2024. Konkrétní návrh novely teď zamíří k poslancům, definitivní schválení je reálné na podzim.
Výsledek je koaličním kompromisem: Piráti chtěli alespoň částečně přidat i dětem narozeným letos (o 30 tisíc) a loni (o 10 tisíc), lidovci navrhovali zvýšení pro děti narozené ve druhé polovině letošního roku (o 30 tisíc). Narazili ale hlavně na odpor ODS v čele s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou, který argumentuje potřebou šetřit.
„Snažíme se rodičům umožnit i co největší flexibilitu v tom, jak rychle budou rodičovský příspěvek čerpat, kdy se chtějí vracet do práce nebo jak chtějí kombinovat částečné úvazky. S tím samozřejmě souvisí postupné navyšování kapacit dětských skupin a podpora zkrácených úvazků,“ říká ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Hledáte výhodný firemní úvěr? Klikněte ZDE.
Ministerstvo před pár dny dokončilo návrh novely zákona o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině. Zavede sousedskou dětskou skupinu, kterou může provozovat fyzická osoba ve své domácnosti. Vzorem má být systém, který je u německy mluvících sousedů známý jako tagesmutter/tagesvater. K vyššímu rozšíření částečných úvazků má od letošního února pomoci také sleva na sociálním pojištění.
Celková výše rodičovského příspěvku se naposledy zvyšovala od ledna 2020, a to z 220 na 300 tisíc korun na jedno dítě (případně 450 tisíc při narození dvou a více dětí současně). V červenci 2021 pak politici schválili další vylepšení: Komu se narodí další dítě ještě před dočerpáním předchozího rodičovského příspěvku, nepřijde už o zbytek peněz.
Jak se bránit inflaci? Investujte!
Najděte nejvýhodnější investiční portfolia a ušetřete na vstupních poplatcích. Ať jste začátečník, nebo zkušený investor.
Reálná hodnota příspěvku od roku 2020 kvůli vysoké inflaci výrazně klesla. Vládní koalice už na jaře loňského roku mluvila o jeho zvýšení – k němu mělo dojít od letošního ledna, jenže na konkrétním řešení se koalice nakonec neshodla. Neprošly ani různé opoziční návrhy.
Od července 2022 stoupl maximální měsíční limit – na 13 tisíc z předchozích 10 tisíc korun. V praxi se týká lidí, kteří předtím nedosáhli na peněžitou pomoc v mateřství nebo měli malé příjmy (typicky podnikatelky, studentky či nezaměstnané). U vícerčat se měsíční maximum zvýšilo na 19,5 tisíce korun. Na celkovou částku k čerpání – 300 tisíc – to ale nemělo vliv.
Částečnou náhradou bylo zvýšení přídavku na dítě od letošního ledna. Kromě toho rodiny s hrubým příjmem do milionu korun ročně (u OSVČ po odpočtu výdajů) dosáhly na jednorázový příspěvek 5000 korun na každé dítě mladší 18 let. Příjem žádostí o tento příspěvek končí za pár dnů, tady najdete podrobnosti.
Piráti dlouhodobě – a zatím neúspěšně – prosazují také pravidelnou valorizaci rodičovského příspěvku. Zatímco důchody se pravidelně zvyšují podle vzorečku v zákoně (o inflaci a polovinu růstu mezd), rodičovský příspěvek zůstává na stejné úrovni a postupně ztrácí svou reálnou hodnotu – dokud se politici znovu neshodnou na zvýšení, které je pak obvykle skokové a ke starším příjemcům nespravedlivé.
„Pokud skončíme pouze u jednorázového zvýšení, za pár let se budeme znovu dohadovat o té samé věci. Na místě je proto zavedení automatické valorizace rodičovského příspěvku, jako je tomu například u důchodů. Reálná hodnota rodičovského příspěvku by tak zůstala zachována, rodičům by v čase nezůstávalo stále méně a méně,“ vysvětlovala už v létě 2019 pirátská poslankyně Olga Richterová.
V Česku si lze čerpání rodičovského příspěvku rozložit až do čtyř roků. Podle kritiků to přispívá k tomu, že se ženy nevracejí do práce. Zkrácení maximální doby čerpání navrhovala například Národní ekonomická rada vlády (NERV). Mělo by to mít pozitivní vliv na pracovní trh. Ovšem pouze tehdy, když bude o děti postaráno: podle ekonomů z NERVu je potřeba nabídnout dostatečnou kapacitu ve školkách a dalších zařízeních.
Vláda se zároveň shodla na prodloužení doby, po kterou může rodič dostávat od státu takzvané náhradní výživné. Pomoc pro samoživitele v situacích, kdy se dlouhodobě nedaří vymáhat soudem stanovené výživné od druhého rodiče, je dosud omezena na dva roky. První zájemci o něj mohli žádat v červenci 2021, takže by brzy ztratili nárok. Nově se má maximální délka prodloužit na čtyři roky. Letos v květnu pobíralo náhradní výživné více než 10 tisíc příjemců, upřesnil Jurečka.
Dlouhodobý investiční produkt
Myslete na sebe a zabezpečte se na penzi co nejlépe. Třeba investováním do široké nabídky fondů.
Sdílejte článek, než ho smažem