Jaké jsou podmínky pro náhradní výživné?
Pro nárok na novou sociální dávku od státu – náhradní výživné – je potřeba splnit tři základní podmínky:
- Ten, kdo má platit výživné (takzvaný povinný rodič), ho neplatí vůbec, nebo jenom částečně.
- „Oprávněná osoba“ už po něm vymáhá výživné v exekuci nebo prostřednictvím soudního výkonu rozhodnutí.
- Dítě musí mít trvalý pobyt na území České republiky – určité výjimky stanoví paragraf 2 zákona o náhradním výživném.
Kdo má nárok na náhradní výživné?
Nárok má nezaopatřené dítě. Tím rozumíme především dítě do skončení povinné školní docházky. Nezaopatřeným zůstává i dítě, které ještě nedosáhlo 26. roku věku, pokud se soustavně připravuje na budoucí povolání.
Po skončení povinné školní docházky je nezaopatřeným i dítě do 18. roku věku, jestliže je vedeno v evidenci úřadu práce a nemá nárok na podporu.
Kdo o náhradní výživné žádá?
O náhradní výživné žádá oprávněná osoba, tedy nezaopatřené dítě. Pokud je dítě nezletilé, zastupuje ho rodič nebo jiná osoba, které má být výživné podle předchozího rozhodnutí soudu placeno. Tento „oprávněný rodič“ se nazývá příjemcem.
Už je opravdu jisté, že náhradní výživné začne fungovat?
Ano. Zákon o náhradním výživném je už definitivně schválený a vyšel ve Sbírce zákonů.
Od kdy je možné žádat o náhradní výživné?
O náhradní výživné je možné žádat od 1. července 2021. Zájemce musí prokázat, že splňuje podmínky za předchozí čtyři měsíce – tedy březen, duben, květen a červen.
- Náhradní výživné, na které vznikl nárok za červenec (měsíc uplatnění žádosti), se pak vyplatí v srpnu.
- Náhradní výživné, na které vznikl nárok za srpen, se vyplatí v září.
- Náhradní výživné, na které vznikl nárok za září, se vyplatí v říjnu.
- Náhradní výživné, na které vznikl nárok za říjnu, se vyplatí v listopadu.
Kde najdu formulář k podání žádosti o náhradní výživné?
Kam podat žádost o náhradní výživné a co je k ní potřeba?
Žádost se bude podávat na krajské pobočce úřadu práce na předepsaném formuláři. K žádosti je potřeba přiložit:
- rozsudek soudu o určení výše výživného,
- doklad prokazující, že povinný rodič platí výživné jenom částečně, případně prohlášení o tom, že ho neplatí vůbec,
- doklad prokazující, že pohledávka na výživném byla postoupena, nebo prohlášení, že nebyla postoupena,
- doklad prokazující, že dítě je nezaopatřené (například že nedokončilo povinnou školní docházku, nebo nedosáhlo 26. roku věku a soustavně se připravuje na budoucí povolání).
Do žádosti bude nutné uvést také:
- údaje o zahájené exekuci nebo soudním výkonu rozhodnutí k vymožení pohledávky výživného včetně identifikaci povinného rodiče a spisové značky,
- způsob, jakým chce oprávněný rodič náhradní výživné od státu zasílat (může si zvolit buď převod na bankovní účet, nebo poštovní poukázku).
Jak vysoké bude náhradní výživné od státu?
Půjde o rozdíl mezi soudem určeným výživným a částkou, kterou povinný rodič zaplatil. Maximální výše dávky od státu je však 3000 korun měsíčně.
Náhradní výživné se vždy stanoví na čtyři měsíce dopředu z průměru skutečně zaplacených částek za předcházející čtyři kalendářní měsíce.
Co když stát zaplatí víc, než měl zaplatit povinný rodič?
Případný přeplatek bude samozřejmě potřeba vrátit státu. Může je i srazit z náhradního výživného splatného v následujících měsících.
Jak dlouho bude náhradní výživné vypláceno?
Nárok na dávku zanikne poté, kdy oprávněná osoba přestane splňovat podmínky pro její přiznání. Nejpozději zanikne buď skončením nezaopatřenosti dítěte, nebo po 24 výplatách náhradního výživného. I kdyby tedy oprávněná osoba dál splňovala podmínky, bude dostávat náhradní výživné maximálně za 24 po sobě jdoucích měsíců.
Jak často se má prokazovat splnění podmínek?
Úřad práce přizná náhradní výživné nejdříve za ten měsíc, ve kterém byla podána žádost. Pokud tedy rodič za nezletilé dítě podá žádost do konce července, náhradní výživné může být přiznáno za červenec, srpen, září a říjen.
Podmínky pro pokračování výplaty v následujícím období pak musí oprávněná osoba prokazovat každé čtyři měsíce. Jestliže výplata začala v červenci, je tedy potřeba znovu prokázat podmínky (že povinný rodič stále neplatí) nejpozději do konce listopadu, jinak úřad práce výplatu náhradního výživného pozastaví. Prokazuje přitom stav za červenec, srpen, září a říjen.
Když oprávněná osoba neprokáže splnění podmínek ani do konce posledního měsíce následujícího čtyřměsíčního období (v našem příkladu do konce února), nárok na náhradní výživné přiznané úřadem práce zcela zanikne.
Případnou novou žádost o náhradní výživné bude možné podat, ale až za další čtyři měsíce od konce kalendářního měsíce od okamžiku odnětí dávky.
Lze o náhradní výživné žádat znovu i poté, co nárok zanikne?
Ano, ale nejdříve po uplynutí čtyř měsíců od konce kalendářního měsíce, ve kterém nárok zanikl.
Co když se v průběhu výplaty náhradního výživného změní výše výživného určená soudem?
Jestliže se změní výše výživného určená soudem, musí o tom oprávněná osoba informovat úřad práce do osmi dnů od okamžiku změny.
Pokud soud výživné zvýší, bude to zohledněno v dávce od měsíce následujícího poté, co úřad práce zvýšení zjistí (stále však platí maximální částka dávky 3000 korun).
Když soud výživné sníží, promítne se to v náhradním výživném od měsíce následujícího poté, kdy nový rozsudek o výši výživného nabyl právní moci.
Jak funguje náhradní výživné na Slovensku? Čtěte na Peniaze.sk.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
15. 2. 2021 17:18
Vážně by mě zajímalo proč má daňový poplatník dotovat cizí dítě? Jen proto, že jeho rodiče mají pocit, že stát je povinen je živit? Je to jeden z důvodů proč rozhodně volit nepůjdu.
V diskuzi je celkem (9 komentářů) příspěvků.