Mateřská i pro studentky. Zásadní změnu pravidel čeká schvalování
23. 9. 2024 | Kateřina Hovorková
Na peněžitou pomoc v mateřství, takzvanou mateřskou, by mohly mít nárok také studentky. Jak by to po chystané změně zákona mohlo fungovat?
Zdroj: Shutterstock
Rodiče chodí do zaměstnání a vydělávají peníze, zatímco o děti se v té době starají babička nebo dědeček. Nijak výjimečné uspořádání rodinných záležitostí. To, že rodiče pracují, není překážka pro to, aby pobírali rodičovský příspěvek. A nic jim taky nebrání, aby ho neformálně přesměrovali na prarodiče, když se tak dohodnou.
Péče o malé dítě má ale ještě jiné finanční souvislosti. Až do tří let věku dítěte má jeden z rodičů nárok na rodičovskou dovolenou. Během ní má podle zákoníku práce speciální ochranu – zaměstnavatel mu musí držet místo a nemůže se ho snadno zbavit výpovědí. A pak se ještě rodičovská dovolená počítá jako náhradní doba důchodového pojištění do odpracovaných let – aby vám důchod přiznali, musíte si odsloužit 35 roků.
Ministerstvo práce a sociálních věcí teď chce rodinám nabídnout možnost, aby se prarodiči, který se stará o malá vnoučata, počítala do důchodu i doba péče o ně. Z práce by si na tu dobu mohl vzít prarodičovskou dovolenou. Zároveň by se prarodič stal přímým příjemcem rodičovského příspěvku. Tuto možnost by mohli pochopitelně využít jen ti prarodiče, kteří ještě v důchodu nejsou.
K návrhu novely zákona o státní sociální podpoře zatím ministerstvo sbírá připomínky. Pokud pak projde vládou a změny včas podpoří i Parlament, začnou novinky platit od 1. července 2023 – pak by se tedy mohlo nastupovat i na prarodičovskou dovolenou.
Brát rodičovský příspěvek a čerpat rodičovskou dovolenou může jiný člověk než biologický rodič i teď. A roky péče se mu počítají jako náhradní doba důchodového pojištění. Jenže musí jít o dítě osvojené nebo v „péči nahrazující péči rodičů“ – dítě, které někomu svěřil do péče soud, sociálka a podobně.
Zdroj: Zákon o důchodovém pojištění
Docela běžný případ s normálně fungujícími rodiči nebo rodičem a prarodičem, který se stará o děti, zatímco rodič(e) chodí do práce, ale zatím ve výčtu chybí. Právě to má novela napravit.
Rodičovský příspěvek se vyplácí vždy na nejmladší dítě (nebo nejmladší vícerčata) v rodině. Jeho celková výše je 300 tisíc korun (450 tisíc u vícerčat). Rychlost jeho čerpání, a tedy i měsíční výši příspěvku, si může rodič do značné míry sám určovat. Pobírat se dá do čtyř let dítěte.
Na rodičovské dovolené může být rodič nejvýš do tří let dítěte. Jde o takzvanou překážku v práci na straně zaměstnance. Zaměstnavatel nemůže rodiči v nástupu na rodičovskou bránit, respektive musí mu ho umožnit, a to případně i opakovaně: na rodičovskou lze do tří roků dítěte nastupovat i opakovaně na dobu, kterou si zaměstnanec sám určí. Zaměstnanci navíc mají po dobu rodičovské zaručenou speciální ochranu: nelze jim dát výpověď nebo okamžitě zrušit pracovní poměr.
Pro prarodičovskou dovolenou by podle návrhu platila pravidla podobně. Na prarodičovskou dovolenou by dědeček či babička pečující o děti měli nárok taky do tří let dítěte – na takovou dobu, o jakou by zaměstnavatele požádali. I tentokrát by to pro zaměstnavatele byla překážka v práci na straně zaměstnance, takže by žádosti museli bezpodmínečně vyhovět. A také prarodiče mají mít nárok na speciální ochranu jako rodiče.
Zatímco u rodičů ale není rodičovský příspěvek pevně propojený s rodičovskou dovolenou (jeden rodič může pobírat příspěvek a druhý být na dovolené), u prarodičovské dovolené to má být jinak. Aby prarodič mohl jít na prarodičovskou, musí být tím, kdo pobírá rodičovský příspěvek. Zařídit by se to mělo buď už při žádosti o rodičovský příspěvek, ve které by rodič jasně vyjádřil vůli, aby peníze dostával dědeček nebo babička. Nebo i kdykoli později do tří let dítěte, na speciální žádost.
Jasně, nachystat se na stáří. Dobře si vychovat hodně šikovných dětí, pořídit si byt, aby se nemusel platit nájem, a zahrádku, aby si člověk sám vypěstoval lacino dobroty.
Ale k tomu pořád investovat a šetřit.
Rádi poradíme s výběrem a pomůžeme porovnat. U vybraných podílových fondů neplatíte vstupní poplatek.
Rodiče by měli být zároveň dostatečně srozumitelně seznámeni s tím, že pokud bude prarodič na prarodičovské dovolené, takhle doba už se jim samotným nemůže počítat jako náhradní doba pojištění, tedy jako léta odsloužená pro přiznání důchodu (o možné výjimce v případě rozdělené péče o vícerčata si napíšeme za chvilku). V praxi by v tom neměl být problém, protože se počítá s tím, že o prarodičovskou dovolenou se bude žádat tehdy, pokud rodiče chodí do práce – která se jim do odsloužených roků normálně počítá.
Protože je prarodičovská dovolená pevně provázaná s pobíráním rodičovského příspěvku, je tu ještě jeden rozdíl. Na takové dovolené (stejně jako na rodičovské) je možné být jen do tří let dítěte. I rodičovský příspěvek může tedy prarodič pobírat jen do těchto tří let. Pokud se za tu dobu nevybere celý, je možné, aby ho do čtyř let dítěte dobíral zase některý z rodičů.
Pokud dnes rodičovský příspěvek a rodičovskou dovolenou čerpá někdo jiný než biologický rodič dítěte, znamená to, že dítě se stává součástí jeho rodiny. Minimálně pro účely přiznávání nároku na sociální dávky a pro výpočet jejich výše. Jde například o přídavky na děti nebo dávky pomoci v hmotné nouzi.
U prarodičovské dovolené se ale s něčím takovým nepočítá – dítě by zůstalo v rodině. Důsledek to má i pro rodičovský příspěvek na případné další dítě. Rodina může vždycky pobírat jen jeden – na nejmladší dítě. Není tedy možné, aby jeden rodičák pobírali prarodiče a jiný rodiče.
Se zajímavou možností počítá návrh novely v případě péče o vícerčata. Předpokládá totiž i tu možnost, že prarodič by nepečoval o všechny.
Pak by v žádosti o vyplácení rodičovského příspěvku prarodiči muselo být uvedeno, jaká část rodičovského příspěvku má být vyplácena prarodiči a jaká rodiči, který bude pečovat o zbylé dítě nebo děti. Potom by také jak prarodič, tak rodič měli nárok na to, aby se jim doba péče o děti počítala jako doba důchodového pojištění.
Penzijko s finančním bonusem
Založte si penzijko Conseq a získejte nejen státní příspěvky a daňovou úsporu, ale i bonus pro věrné klienty.
Sdílejte článek, než ho smažem