Snížení důchodu pro vrcholné komunisty schválili poslanci

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 12. 10. 2022 09:56 aktualizováno 4. 11. 2022 14:15 | 2 komentáře
Snížení důchodu pro vrcholné komunisty schválili poslanci
Ilustrační snímek
Zdroj: Alexandros Michailidis/Shutterstock

Prominenti komunistického režimu mají mít od března roku 2024 nižší důchody. Návrh ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky schválili poslanci. 

Lidem, kteří za minulého režimu působili například ve vládě, jako poslanci, v ústředním výboru Komunistické strany Československa, tajemníkům krajských, okresních i obvodních výborů KSČ, předesedům národních výborů až po úroveň okresů, pracovníkům zpravodajských služeb, vedoucím u pohraniční stráže či lidových milic a dalším se začne od procentní výměry důchodu odečítat 300 korun za každý i započatý rok ve funkci. 

Snížení důchodů prominentům minulého režimu Jurečka navrhoval už loni. Tehdy chtěl – po slovenském vzoru –, aby se tato doba nezapočítávala do důchodu jako doba pojištění. Později ale zjistil, že to je v Česku neproveditelné.

„Navržené krácení starobních důchodů je pojato nikoliv jako „odejmutí nezasloužených výhod“, ale jako společensky uznaná přiměřená paušální sankce (zadostiučinění) za to, že osoba v minulosti vykonávala činnosti, které relevantně významným způsobem aktivně podporovaly tehdejší režim, který byl později označen zákonem č. 198/1993 Sb. a dalšími zákony za zločinný, nelegitimní a zavrženíhodný,“ vysvětlilo ministerstvo ve svém návrhu.

Srp a kladivo
Zdroj: Shutterstock

Anketa

Velekomunistům důchod…

„Pokud tedy dnes třeba bývalý vysoký funkcionář KSČ pobírá důchod ve výši 25 tisíc měsíčně a víme, že ve vysoké stranické funkci byl 10 let, tak jeho důchod bude snížen o 3000 Kč. Úprava nepřinese výraznou úsporu státnímu rozpočtu, jde ale o důležitý symbolický rozměr,“ vysvětluje Jurečka.  

Novela zmocňuje Ústav pro studium totalitních režimů k vedení rejstříku osob, které pro komunistický režim vykonávaly službu na vymezených pracovních a služebních pozicích a funkcích. Na základě tohoto seznamu pak bude Česká správa sociálního zabezpečení přepočítávat důchody. Dotčení lidé budou moct proti nově vyměřenému důchodu podat námitky. Podle dostupných informací se má tento pozměňovací návrh dotknout jednotek tisíc osob.

Se snižováním důchodů se počítá až od března roku 2024, aby úřady měly dost času na přípravu.

„Krácení starobních důchodů navrhujeme proto, že funkcionáři před rokem 1989 byli nadstandardně odměňováni a současně požívali i různé další výhody. Z toho profitují i při následném pobírání starobního důchodu, který je často nadprůměrný,“ říká Jurečka.

Krácení se nebude provádět u lidí, kteří jsou aktuálně v invalidním důchodu.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+109
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

A tohle už jste četli?

Předčasný důchod 2023. Kdy můžu jít a komu se vyplatí

17. 1. 2023 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Předčasný důchod 2023. Kdy můžu jít a komu se vyplatí

Jaké jsou podmínky pro odchod do předčasného důchodu? Jak si ho správně načasovat? O kolik sníží penzi? Jak o něj žádat? Tady je praktický průvodce v otázkách a odpovědích.

Kdy půjdu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

11. 1. 2023 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Kdy půjdu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady je aktuální přehled pro rok 2023.

Důchod rodičů zvýší bonus od dětí. Novinka na Slovensku

9. 1. 2023 | redakce Peníze.CZ

Důchod rodičů zvýší bonus od dětí. Novinka na Slovensku

Rodičovský bonus může od letošního roku dostávat důchodce, který má na Slovensku nárok na:

Výchovné k důchodu startuje. Úřad upřesnil, kdy a jak přijde

3. 1. 2023 | redakce Peníze.CZ | 5 komentářů

Výchovné k důchodu startuje. Úřad upřesnil, kdy a jak přijde

Starobní důchodci budou od letošního roku dostávat příspěvek ve výši 500 korun měsíčně za každé vychované dítě – takzvané výchovné. Dosáhnou na něj i ti, kteří už důchod začali pobírat... celý článek

Velký přehled změn. Nový rok ve vaší peněžence

1. 1. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Velký přehled změn. Nový rok ve vaší peněžence

Projděte si, jaké novinky roku 2023 mohou ovlivnit vaše osobní finance.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.