Porod na dohled: jaké formality vyřídit před ním, jaké těsně po něm

Petra Dlouhá | rubrika: Jak na to | 15. 3. 2018 | 12 komentářů
Během příprav na narození potomka byste neměli opomenout několik úředních povinností. Pro nastávající rodiče shrnujeme administrativu, kterou bude třeba obstarat.
Porod na dohled: jaké formality vyřídit před ním, jaké těsně po něm

Žádost o peněžitou pomoc v mateřství nebo rodičovský příspěvek, rodný list, registrace u zdravotní pojišťovny, výběr pediatra, přihláška k platbě komunálního odpadu – to jsou povinnosti, kterým se nastávající rodiče pravděpodobně nevyhnou. Projdeme si je krok za krokem.

Mateřská nebo rodičovský příspěvek

Peněžitou pomoc v mateřství začínají maminky čerpat šest až osm týdnů před očekávaným termínem porodu, případně hned od porodu, když dítě přijde na svět předčasně. Tatínkové můžou mateřskou začít brát od konce šestinedělí. Peněžitou pomoc v mateřství ale nedostane každý. Kteří rodiče na ni mají v roce 2018 nárok a jak, kde a kdy o dávku žádat, podrobně vysvětlujeme v samostatných článcích:

Rodina kalkulaček

Rodičovské počty

Výběr z kalkulaček na Peníze.cz:
spočítejte si, jestli máte nárok na porodné, jaká vám náleží mateřská, jak vysoký měsíčně může být váš rodičovský příspěvek, kolik dostanete na přídavcích na děti (nebo že nedostanete nic), případně kolik vám dají na ošetřovném, pokud budete muset zůstat doma s nemocným dítkem.

Rodiče, kteří na mateřskou nárok nemají, můžou hned po narození dítěte začít pobírat rodičovský příspěvek. Pravidla a návod, jak o něj žádat, najdete tady:

Matrika: kdy vybrat jméno

V posledních týdnech před porodem obvykle těhotná žena přechází z péče svého gynekologa do ambulance porodnice, kde má v úmyslu rodit. V poradně porodnice dostane k vyplnění dotazník o jménu dítěte, který musí podepsat oba rodiče. V porodnici vás nejspíš požádají, abyste ho odevzdali už před porodem. Nutit vás ale nemůžou, nebo by alespoň neměli – o jménu dítěte klidně můžete rozhodnout, až když přijde na svět. Pokud si nebudete jistí ještě při odchodu z porodnice, můžete jméno oznámit později na matrice v místě, kde se dítě narodilo. Podle zákona na to máte měsíc od porodu, jinak matrika věc posune k soudu.

Do porodnice si každopádně přibalte doklady, které k pojmenování dítěte budete potřebovat – až budete odevzdávat dotazník se jménem, musíte předložit občanské průkazy a oddací list (originál nebo ověřenou kopii).

Porodnice informuje o narození miminka matriční úřad příslušný podle místa porodu (tedy nikoli podle místa vašeho trvalého bydliště) a ten dítěti vydá rodný list – když potřebná lejstra odevzdáte už v porodnici, stačí, když pak pro rodný list na matriku jeden z vás dojde (s doklady totožnosti vás obou), někde nabízejí i možnost zaslání poštou.

Některé porodnice vydání rodného listu nevyřizují. Pak se musí na matriku (v místě narození dítěte) vydat jeden z rodičů a o vydání rodného listu požádat.

Netřeba hned myslet na nejhorší. Ale...

Svoboda především. Nebo byste radši na lásku štempl? Než řeknete poslední slovo, pročtěte náš přehled. Proklepneme rozdíly mezi manželstvím a nesezdaným soužitím po finanční a majetkově-právní stránce.
 

Žijeme na psí knížku. Vyplatí se svatba?

Matrika: když nejste manželé

Trochu jiná je situace u nesezdaných rodičů, ti by se měli začít starat už v předstihu. Pokud si přejete, aby dítě dostalo příjmení po otci a aby byl zapsaný v rodném listě, musíte ještě před porodem na matrice podepsat souhlasné prohlášení o určení otcovství. Vyřídit to můžete na libovolné rodné matrice, nemusí jít o matriku příslušnou podle místa bydliště jednoho nebo druhého z vás ani podle místa narození dítěte. Musíte ale zamířit na rodnou matriku při některém z obecních úřadů, nemocniční matrikářka s vámi tento dokument sepsat nemůže. S sebou vezměte občanské průkazy, rodné listy obou a těhotenskou průkazku. Prohlášení o otcovství potvrzené matrikou s sebou pak přibalte do porodnice. Jinak dítě po narození automaticky dostane příjmení matky a matrika mu vystaví rodný list, ve kterém nebude otec uvedený.

Samozřejmě tím není nic ztraceno, je možné napravit to po porodu: příjmení dítěte změnit a nechat mu vystavit nový rodný list s uvedením otce. Znamená to ale průtahy a nejmíň jednu společnou cestu na matriku v místě, kde se dítě narodilo – a tu si většina maminek po porodu ráda ušetří.

Když je matka dítěte svobodná a nepřeje si v rodném listě dítěte uvádět otce, předloží v porodnici jen svůj občanský průkaz, rodný list a odevzdá prohlášení o jménu dítěte. Když je rozvedená, neměla by doma zapomenout rozvodový rozsudek.

Anketa

Představte si, že čekáte potomka. Jaké dáte jméno?

Pokud se dítě narodí v době trvání manželství nebo do uplynutí třístého dne po rozvodu, určení otcovství před porodem oficiálně provést nelze – do knihy narození se jako otec dítěte automaticky zapíše současný/bývalý manžel matky. Ke změně otcovství v rodném listě je pak nezbytné souhlasné prohlášení všech tří zainteresovaných – bývalého manžela, otce dítěte a matky – které se činí v řízení před soudem, zahájeném na návrh některého z nich. Takový návrh je možné podat nejdřív po narození dítěte a nejpozději do jednoho roku po porodu. Pokud jste všichni tři zajedno, soud další důkazy o otcovství nevyžaduje, obvykle je hotovo během jednoho soudního stání. Když se některá ze tří stran odmítne ke společnému prohlášení připojit, přicházejí na řadu testy otcovství.

Výběr pediatra

Ještě před porodem byste svému potomkovi měli vybrat pediatra a domluvit se s ním, že po narození dítě zaregistruje. Na jméno a adresu dětského lékaře se vás budou v porodnici ptát, ideálně si tedy jeho údaje zapište do příslušné kolonky v těhotenské průkazce (případně zápis nechte pediatra orazítkovat, i když to není povinné). Hned po propuštění z porodnice byste měli dětského lékaře kontaktovat a objednat se na první návštěvu – podle domluvy může proběhnout u vás doma nebo v ordinaci, dochází k ní většinou do dvou dnů po návratu z porodnice.

Zdravotní pojišťovna

Do osmi dnů od narození byste dítě měli přihlásit ke zdravotnímu pojištění – a to vždy ve zdravotní pojišťovně, kde je v době porodu pojištěná jeho matka. Jinou pojišťovnu dítěti vybrat nesmíte. Alespoň pro začátek. Později je samozřejmě možné dítěti zdravotní pojišťovnu změnit, platí stejná pravidla jako u dospělých, měnit můžete nejvýš jednou ročně, přestupní termíny jsou dva:

Registraci novorozence by měl řešit jeho zákonný zástupce, tedy jeden z rodičů, případně opatrovník nebo poručník. Ve zdravotní pojišťovně předloží svůj doklad totožnosti a rodný list dítěte (pokud ještě není vydaný, dodáte rodný list později). Za nesplnění oznamovací povinnosti ve zdravotní pojišťovně hrozí až desetitisícová pokuta.

Stahujte!

Aktuální formuláře žádosti o porodné a další lejstra. Nezapomeňte, že když je řeč o čtvrtletním příjmu, jde o kalendářní čtvrtletí a má to být čtvrtletí předcházející tomu, ve kterém se dítě narodilo. Pokud tedy přišlo na svět například v květnu, předcházející kalendářní čtvrtletí je leden až březen.

Přihláška k platbě komunálního odpadu

Na obecním úřadě v místě vašeho bydliště byste dítě měli přihlásit také k poplatkům za komunální odpad. Někde jsou malé děti od poplatků osvobozené, jinde je za ně třeba platit už od kojeneckého věku. Obce podmínky stanovují vyhláškou. Včas si zjistěte, jaká pravidla platí u vás. Ať vám zbytečně nenabíhá dluh.

Žádost o porodné

Rodinám s nižšími příjmy přispívá stát na úhradu počátečních nákladů souvisejících s narozením potomka dávkou porodného. U prvního dítěte třináct tisíc korun, u druhého deset tisíc. S žádostí nemusíte pospíchat: o porodné je možné žádat do jednoho roku po narození dítěte. Rady, jak o porodné žádat, najdete v našem článku:

A jestli má cenu o něj žádat, to napoví naše kalkulačka

Budete mít nárok na porodné?

+

Další kalkulačky

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+44
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 12 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

17. 8. 2018 22:55, Petra

Mělo by být porodné u všech stejné. Při součtu průměrné mzdy obou rodičů je nemyslitelné na porodné dosáhnout. Podpora státu o rozvoj rodin je na nulové úrovni!

+98
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (12 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Těhotenské balíčky. Neplaťte za to, co můžete mít zadarmo

29. 11. 2020 | Veronika Doskočilová | 4 komentáře

Těhotenské balíčky. Neplaťte za to, co můžete mít zadarmo

Čekáte miminko? Takže už víte, že láska nepřináší „jen žal a výdaje“, jak se zpívá v písničce, ale spoustu radosti. A výdaje. Možná vám gynekolog nabídnul těhotenský balíček za pár... celý článek

Kdo nedá dítě do školy, přijde o ošetřovné. I když má vážný důvod

24. 11. 2020 | Petr Kučera | 8 komentářů

Kdo nedá dítě do školy, přijde o ošetřovné. I když má vážný důvod

Chcete chránit zdraví dítěte nebo jiných členů rodiny, ale máte smůlu. Stát vám – na rozdíl od jara – nepomůže. A když pak dítě skutečně onemocní covidem, dá vám místo takzvaného krizového... celý článek

Rodiny s více dětmi si polepší. Limit pro bonus skončí

22. 11. 2020 | Petr Kučera | 38 komentářů

Rodiny s více dětmi si polepší. Limit pro bonus skončí

Se čtyřmi dětmi dosáhnou rodiče podle dosavadních pravidel maximálně na 60 300 korun, nově to má být až 83 016 korun. S pěti dětmi by mohli nově dostat až 107 220 korun.

Studenti a alimenty. Jak ovlivní nárok na výživné stěhování od rodičů, práce a brigády

17. 11. 2020 | Veronika Doskočilová | 5 komentářů

Studenti a alimenty. Jak ovlivní nárok na výživné stěhování od rodičů, práce a brigády

Rodiče mají vůči dětem vyživovací povinnost, která nekončí dosažením plnoletosti. Má nárok na výživné ten, kdo se odstěhuje od rodičů nebo si najde zaměstnání? A co s nárokem na něj... celý článek

Místo neplatiče pošle alimenty stát. Náhradní výživné prošlo

13. 11. 2020 | Veronika Hejná | 13 komentářů

Místo neplatiče pošle alimenty stát. Náhradní výživné prošlo

Náhradní výživné má stát vyplácet maximálně dva roky ve výši do 3000 korun měsíčně. Dluh bude vymáhat na rodiči, který alimenty neplatí.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.