Na změnu zdravotní pojišťovny je už jen pár dní

Petra Dlouhá | rubrika: Jak na to | 26. 9. 2017 | 1 komentář
Jestli chcete od ledna změnit zdravotní pojišťovnu, máte nejvyšší čas. Na podání žádosti zbývá posledních pár dní, jinak budete na přestup čekat dalších sedm měsíců. Poradíme, jak na to.
Na změnu zdravotní pojišťovny je už jen pár dní

Zdravotní pojišťovnu je možné změnit maximálně jednou za dvanáct měsíců. A formality je třeba vyřídit v předstihu. K nové pojišťovně můžete přejít od prvního ledna nebo od prvního července, změnu ale musíte nahlásit alespoň tři měsíce dopředu. Takže jestli chcete být u nové pojišťovny od ledna 2018, musíte podat žádost do posledního září. Kdo požádá prvního října a později, k nové pojišťovně přejde až v červenci 2018.

V Česku funguje celkem sedm zdravotních pojišťoven, každá klienty láká na řadu výhod a benefitů, přehled těch nejzajímavějších jsme na Peníze.cz přinesli nedávno:

Skladba bonusů zdravotních pojišťoven se každý rok trochu mění. Je škoda výhody neužít, při výběru pojišťovny byste se ale neměli rozhodovat jen podle nich. Ověřte si hlavně, se kterými zdravotnickými zařízeními a lékaři má pojišťovna smlouvu, ať to k doktorovi nemáte daleko a můžete si vybírat:

Stahujte!

Změna zdravotní pojišťovny

Nabízíme všechny registrační formuláře zdravotních pojišťoven, které jsou k dispozici. Česká průmyslová zdravotní pojišťovna a Revírní bratrská pokladna na webu formuláře ke stažení nevyvěšují, můžete se u nich registrovat online nebo na pobočce. Zaměstnanecká pojišťovna Škoda požaduje kromě vyplnění evidenčního listu také podpis prohlášení, že jste se ke stejnému datu nepřihlásili ani se nepřihlásíte k jiné zdravotní pojišťovně – potřebný formulář pro vás samozřejmě taky máme.

Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví

Vojenská zdravotní pojišťovna
Vojenská zdravotní pojišťovna (Poučení)
Vojenská zdravotní pojišťovna (Evidenční list)

Všeobecná zdravotní pojišťovna

Zaměstnanecká pojišťovna Škoda
Zaměstnanecká pojišťovna Škoda (Evidenční list)

Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra

Jak se mění zdravotní pojišťovna

Přestup k jiné pojišťovně není složitý. Stačí vyplnit a podat přihlášku k nové pojišťovně (v té původní nic oznamovat nemusíte). Udělat to můžete na libovolné pobočce, u většiny pojišťoven i online nebo písemně. Formuláře jsou k mání na pobočkách nebo na webech pojišťoven. Stahovat je můžete také na Peníze.cz, v boxu vpravo.

Až půjdete do pojišťovny, vezměte s sebou občanku, u dítěte do patnácti let rodný list, případně jiný doklad totožnosti. Osoby samostatně výdělečně činné budou potřebovat také kopii živnostenského listu a přehled o příjmech a výdajích pro zdravotní pojišťovnu za předchozí rok nebo jiný doklad o výši placených záloh. Student potvrzení o studiu, penzista potvrzení o přiznání důchodu, nezaměstnaný v evidenci úřadu práce potvrzení z pracáku.

Žádný poplatek se za změnu zdravotní pojišťovny neplatí. A odmítnout vás zdravotní pojišťovna jako klienta nesmí. Stejně jako vás nemůže vyloučit, a to ani kvůli dluhům na pojistném (které ale samozřejmě vymáhá).

Komu ještě změnu pojišťovny hlásit

Když nastoupíte do nového zaměstnání, máte povinnost nahlásit svému zaměstnavateli, jakou máte zdravotní pojišťovnu. A stejnou povinnost máte, když pojišťovnu změníte. Zaměstnavateli byste to měli sdělit do osmi dnů od přestupu, tedy do osmi dnů od prvního ledna, a on vám musí písemně potvrdit, že jste mu zprávu předali.

Kdyby totiž zaměstnavatel nezačal platby na vaše zdravotní pojištění včas posílat do nové pojišťovny, mohl by vzniknout nedoplatek a naskakovat penále, které dělá 0,05 procenta z dlužné částky za každý den prodlení – jeho úhradu může zaměstnavatel požadovat po vás, když ho neinformujete o změně pojišťovny včas.

O výměně pojišťovny byste samozřejmě měli říct také svému lékaři nebo lékařům, pokud jich pravidelně navštěvujete víc.

Anketa

Měnili jste někdy zdravotní pojišťovnu?

U novorozence není na výběr

Novorozenci pojišťovnu volit nemůžete, automaticky se stává pojištěncem stejné zdravotní pojišťovny jako jeho matka. Narození dítěte byste měli pojišťovně oznámit do osmi dnů. Když se opozdíte, můžete dostat pokutu, pojišťovny ji ale většinou nedávají.

Když budete chtít svému dítěti zdravotní pojišťovnu změnit, samozřejmě můžete, podle stejných pravidel, která jsme výš popsali pro dospělé – přestup za nezletilého pochopitelně vyřizuje jeho zákonný zástupce.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Do kdy podat přehledy OSVČ? Sociální správa je přísnější

8. 4. 2022 | Petr Kučera

Do kdy podat přehledy OSVČ? Sociální správa je přísnější

Jaký je letos termín pro odevzdání přehledů pojistného? Do kdy je potřeba zaplatit případný nedoplatek? A jak se prodlužuje lhůta při elektronickém podání daňového přiznání? Vysvětlíme. celý článek

Minimální zálohy na pojistné OSVČ výrazně stoupnou

30. 1. 2022 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

Minimální zálohy na pojistné OSVČ výrazně stoupnou

Nejpozději do 8. února by si podnikatelé měli zkontrolovat platbu zálohy na zdravotní pojištění. Nové minimum se totiž týká hned platby za leden. U sociálního pojištění je ještě čas... celý článek

Zálohy na zdravotní pojištění OSVČ výrazně stoupnou

9. 12. 2021 | Jiří Hovorka | 11 komentářů

Zálohy na zdravotní pojištění OSVČ výrazně stoupnou

Novou výši minimální zálohy musí podnikatelé zaslat na účet zdravotní pojišťovny nejpozději do osmého února.

Potvrzeno. Zdravotní pojištění spadá do milostivého léta

8. 11. 2021 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Potvrzeno. Zdravotní pojištění spadá do milostivého léta

Penále za pozdní platby zdravotního pojištění jsou příslušenstvím dluhu a zdravotní pojišťovny se tak mohou s čistým svědomím zapojit do takzvaného milostivého léta.

VZP láká neočkované seniory na finanční odměnu

3. 11. 2021 | Jiří Hovorka | 19 komentářů

VZP láká neočkované seniory na finanční odměnu

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) osloví v následujících dnech své klienty starší 65 let, kteří dosud nebyli očkováni proti covidu. Největší zdravotní pojišťovna jim nabídne poukaz... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.