Po náročné práci dřív do penze. Zatím jen pro záchranáře

Jiří Hovorka | rubrika: Co se děje | 8. 9. 2022 | 1 komentář
Zdravotničtí záchranáři by mohli od příštího roku odcházet do důchodu dříve, aniž se jim sníží penze. Za dvacet odpracovaných let jim důchodový věk klesne o dva a půl roku, souhlasí vláda.
Po náročné práci dřív do penze. Zatím jen pro záchranáře

Zdroj: Shutterstock

Zdravotničtí záchranáři by mohli od začátku roku 2023 chodit dříve do starobního důchodu, pokud na to budou mít odpracovanou potřebnou dobu. Vláda ve středu večer podpořila návrh ministerstva práce a sociálních věcí, teď zamíří k projednání do Parlamentu.

Konkrétně jde o lékaře výjezdových skupin, řidiče vozidel záchranné služby, operátory zdravotnického operačního střediska nebo o záchranáře horské služby. Dohromady jde asi o 6500 lidí, kteří v těchto profesích nyní v Česku pracují.

„Profese zdravotnického záchranáře je fyzicky, ale hlavně psychicky neobyčejně náročná a vyžaduje bezchybný zdravotní stav, proto je správné jim časnější odchod do důchodu umožnit,“ říká ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Oproti původnímu návrhu, s nímž přišlo letos na jaře, teď ministerstvo nepočítá s dřívějším odchodem do důchodu pro asi 2000 současných zaměstnanců z dalších náročných pozic. Původní návrh zahrnoval třeba svářeče nebo kováře. Ti si nakonec mají počkat na větší změny systému. 

„Obecné řešení snižování důchodového věku u takzvaných náročných profesí se předpokládá jako součást komplexu zásadních změn důchodového systému, které by měly být předloženy v příštím roce,“ píše ministerstvo v důvodové zprávě k aktuálnímu návrhu. Podle Jakuba Augusty z tiskového oddělení ministerstva práce je teď hlavním cílem opravit chybnou úpravu zaměřenou na záchranáře z loňského roku.

Dřív do důchodu?

Zdroj: Shutterstock

Jaké jsou podmínky pro odchod do předčasného důchodu? Jak si ho správně načasovat? O kolik sníží penzi? Jak o něj žádat? Tady je praktický průvodce v otázkách a odpovědích.

Předčasný důchod 2022. Kdy můžu jít a komu se vyplatí


Předdůchod pomůže, když těsně před důchodem přijdete o práci nebo se vám na něj nechce čekat. Neobejde se ale bez dostatečných úspor a splnění několika podmínek.

Dřív do penze, ale ne předčasné. Jak využít předdůchod

Základní podmínkou nároku na snížení důchodového věku bude odpracování aspoň 4400 směn (přibližně 20 roků) jako zdravotnický záchranář. Díky tomu pak klesne obecný důchodový věk o 30 kalendářních měsíců (dva a půl roku). Za každých dalších 74 odpracovaných směn se důchodový věk sníží o další kalendářní měsíc, celkové snížení má strop nejvýše 60 kalendářních měsíců (pět let).

Co je podstatné: má jít o zkrácení řádného důchodového věku – lidem se tedy nebude krátit výše důchodu, jako je tomu u předčasného důchodu. Pro něj se pravidla nemění. „Při splnění podmínek pro předčasný odchod do starobního důchodu budou moci využít této možnosti i pojištěnci se sníženým důchodovým věkem,“ píše ministerstvo v důvodové zprávě k návrhu.

Na druhou stranu platí obecné pravidlo, že čím více odpracovaných let člověk má, tím vyšší má důchod (výpočtový základ se zvyšuje o 1,5 % za každý rok pojistné doby – vysvětlení najdete v článku o pravidlech počítání důchodu). Zdravotníci, kteří by po dosažení nároku na dřívější důchod dál pracovali a nebudou zatím pobírat penzi, získají za každý další odpracovaný rok 1,5 % do výpočtového základu. Netýká se jich tedy bonifikace ve výši nárůstu o 1,5 % za každých odpracovaných 90 dnů, jakou dostávají lidé v klasickém důchodovém věku, pokud ještě důchod nepobírají a dál pracují.

Dřívější důchody záchranářům zaplatí jejich zaměstnavatelé. Budou za ně odvádět vyšší sociální pojištění, které má po účinnosti návrhu postupně stoupat, a to oproti dnešku až o pět procentních bodů na cílových 29,8 % v roce 2026 (v roce 2023 sazba vzroste o dva procentní body, v roce 2024 o tři, v roce 2025 o čtyři a od roku 2026 o pět). Zvýšení pojistného se propíše do části, kterou odvádí za zaměstnance zaměstnavatel, nebude se tedy zvyšovat přímo sociální pojištění zaměstnance, které se odečítá od hrubé mzdy.

Návrh reaguje na prodlužování důchodového věku, který v Česku postupně roste až k 65 letům. Vychází se z logiky, že lidé v těžkých profesích nebudou schopni tak dlouho pracovat. „A zároveň v důsledku jejich fyzického opotřebení není možná nebo účelná jejich další rekvalifikace,“ vysvětluje ministerstvo.

Státní rozpočet má novinka přijít na desítky milionů korun ročně navíc, oproti tomu na zvýšeném pojistném počítá ministerstvo práce a sociálních věcí s ročním příjmem ve výši zhruba 150 milionů korun (v době, kdy už se bude vybírat celých pět procentních bodů navíc).

Dodejme, že už od roku 2016 mohou o sedm let dříve do důchodu odejít horníci, kteří dlouhodobě pracovali v hlubinných dolech.

Novela, kterou přinesl Jurečka na vládu, měla zároveň zkrátit potřebnou dobu pojištění pro získání starobního důchodu, a to pro všechny – nejen pro náročné profese. Od roku 2024 by měla stačit doba pojištění 25 let místo dnešních 35 let. Vláda se však nakonec rozhodla tuto část odložit, schválila tedy jen zmíněnou změnu týkající se zdravotnických záchranářů.

„Zkrácení obecné doby pojištění pro nárok na starobní důchod jsme z této novely vypustili. Budeme ho schvalovat až s komplexním návrhem důchodové reformy ve druhém pololetí příštího roku,“ řekl Jurečka po jednání vlády. O odložení ho prý požádali zástupci ostatních resortů a koaličních partnerů. 

Výpočet důchodového věku

+

Další kalkulačky

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Snadnější cesta k důchodu? Se zkrácením potřebné doby Jurečka narazil

8. 9. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Snadnější cesta k důchodu? Se zkrácením potřebné doby Jurečka narazil

Vláda odložila novelu, která má podle expertů chránit seniory před propadem do chudoby. Potřebná doba důchodového pojištění pro nárok na starobní penzi je v Česku ve srovnání se zahraničím... celý článek

Hledají se majitelé 5,5 milionů ze zrušeného druhého pilíře

7. 9. 2022 | Petr Kučera

Hledají se majitelé 5,5 milionů ze zrušeného druhého pilíře

Finanční úřady stále evidují 1113 účastníků druhého důchodového pilíře, kteří si nevyzvedli své úspory ze zrušeného spoření na penzi. Jedná se celkově o 5 503 810 Kč. Informovalo o... celý článek

Nová čísla o důchodech: Sedmnáct lidí bere přes 70 tisíc měsíčně

30. 8. 2022 | Jiří Hovorka

Nová čísla o důchodech: Sedmnáct lidí bere přes 70 tisíc měsíčně

Jak rovnostářské jsou důchody v Česku? O kolik berou muži víc než ženy? A věděli jste, že lidé stráví v penzi víc jak dvojnásobek času oproti roku 1970? Projděte si čerstvou statistiku. celý článek

Příspěvek na penzijní spoření má klesnout. Stát podpoří i investice

29. 8. 2022 | Petr Kučera | 6 komentářů

Příspěvek na penzijní spoření má klesnout. Stát podpoří i investice

Ministerstvo financí přichází s návrhy, jak podpořit úspory na důchod. Daňové výhody se mají rozšířit i na investiční produkty. Penzijní fondy by zároveň mohly investovat odvážněji... celý článek

Kolik vydělalo vaše penzijní připojištění? Nová čísla nepotěší

25. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 35 komentářů

Kolik vydělalo vaše penzijní připojištění? Nová čísla nepotěší

Výnosy ve „starých“ fondech loni klesly, inflace naopak rostla. Kdo chce víc, musí riskovat.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.