Na výchovné dosáhne víc důchodců. I invalidé a vdovy

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 4. 11. 2022 | 2 komentáře
Na výchovné dosáhne víc důchodců. I invalidé a vdovy

Zdroj: Shutterstock

Na takzvané výchovné dosáhnou i lidé, jejichž starobní důchod vznikl transformováním z invalidního. Na nekrácené výchovné budou mít nárok také vdovy a vdovci, kteří pobírají krácený starobní důchod v souběhu s vyšším pozůstalostním důchodem.

O zmírnění pravidel dnes rozhodli poslanci napříč stranami, když podpořili návrh Víta Kaňkovského (KDU-ČSL), předsedy sněmovního výboru pro sociální politiku.

Výchovné – příspěvek ve výši 500 korun měsíčně za každé vychované dítě – začnou důchodci dostávat od ledna 2023. Nárok bude mít ten, kdo o dítě pečoval v největším rozsahu. Příspěvek automaticky dostanou ženy, které odešly do důchodu dříve díky počtu vychovaných dětí. Ostatní zájemci musí vyplnit žádost – jejich příjem začal letos v září, tiskopis je k dispozici na ePortále ČSSZ.

Podle původně schválených pravidel měl výchovné dostávat jenom ten, kdo splnil standardní podmínky pro nárok na starobní penzi – tedy dobu důchodového pojištění aspoň 35 let (včetně náhradních dob).

V praxi by tak výchovné nemohli čerpat lidé, kteří dříve brali invalidní důchod a ten se jim pouze „transformoval“ do starobního důchodu, protože kvůli dlouhodobě nepříznivému zdravotního stavu nemohli získat potřebnou dobu pojištění pro nárok na klasický starobní důchod. A to přesto, že se ve skutečnosti o dítě starali. Takové podmínky byly podle Kaňkovského nespravedlivé a nerovné.

Pětistovka navíc

Zdroj: Shutterstock

Starobní důchodci dostanou od roku 2023 příspěvek ve výši 500 korun měsíčně za každé vychované dítě – takzvané výchovné. Kdo má nárok, jaké jsou podmínky, kdy a jak žádat? Tady jsou podrobnosti a odpovědi na časté otázky.

Příspěvek 500 Kč k důchodu: Příjem žádosti o výchovné začíná

Schválená novela to teď napravuje. „Výchovné by mělo náležet ke všem starobním důchodům, neboť jeho smyslem je zvýšit úroveň hmotného zabezpečení ve stáří, kterou výchova dítěte mohla negativně ovlivnit, a ocenit tak přínos nového pojištěnce do systému,“ říká Kaňkovský. Do skupiny osob, jimž bude automaticky přiznáno výchovné od lednové splátky roku 2023, bude díky novele možné zahrnout i přibližně 46 tisíc poživatelek transformovaného starobního důchodu, dodává.

V případě souběhu starobního důchodu s vdovským či vdoveckým důchodem se obecně postupuje tak, že se vyšší důchod vyplácí v plné výši, zatímco nižší důchod se vyplácí ve výši poloviny procentní výměry. Zvýšení za vychované dítě se stává součástí procentní výměry důchodu. A v tom byl podle původně schválených pravidel problém:

V případě, že by starobní důchod byl nižší, zkrátila by se na polovinu celá procentní výměra včetně zvýšení za vychované dítě, takže by výchovné kleslo na 250 Kč. To je ale podle poslanců nespravedlivé, protože se omezuje zásluha za péči o dítě jen kvůli přiznání vdovského nebo vdoveckého důchodu (pokud je vyšší než starobní důchod). Přitom v případě přiznání vdovského nebo vdoveckého důchodu, který je nižší než starobní důchod, by výchovné náleželo v plné výši. Schválená novela proto nakonec pravidla sjednotila, aby v obou případech dostali senioři výchovné v plné (ne poloviční) výši.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+158
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

A tohle už jste četli?

Další zvýšení důchodů se blíží. Spočítejte si, kolik dostanete

30. 11. 2022 | redakce Peníze.CZ | 3 komentáře

Další zvýšení důchodů se blíží. Spočítejte si, kolik dostanete

Od začátku roku 2023 se opět zvýší všechny důchody – tedy nejen starobní, ale i invalidní a pozůstalostní. Tentokrát půjde o řádnou valorizaci, což znamená, že se budou zvyšovat obě... celý článek

Důchody čekají změny. Projděte si podrobný přehled

22. 11. 2022 | Petr Kučera

Důchody čekají změny. Projděte si podrobný přehled

Lednová valorizace a příspěvek 500 Kč za vychované dítě. Jaké další novinky týkající se důchodů už jsou definitivně schválené a jaké se teprve chystají? Provedeme vás.

Bonus pro rodiče a později do penze. Slováci mění důchody

15. 11. 2022 | redakce Peníze.CZ | 3 komentáře

Bonus pro rodiče a později do penze. Slováci mění důchody

Slovensko zruší strop pro věk odchodu do penze. Ten je od července 2019 zakotvený přímo v ústavě a garantoval občanům nárok na odchod do starobního důchodu nejpozději po dovršení 64.... celý článek

Rodičovský příspěvek i pro prarodiče. Novinka pomůže s důchodem

8. 11. 2022 | Gabriel Pleska

Rodičovský příspěvek i pro prarodiče. Novinka pomůže s důchodem

Když se prarodič před důchodem stará o vnouče, zatímco jeho rodiče vydělávají, nepočítá se mu to do doby důchodového pojištění potřebné k přiznání penze. Ministr Marian Jurečka teď... celý článek

O důchod požádáte snadněji. Úřad využije internet

3. 11. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentář

O důchod požádáte snadněji. Úřad využije internet

Kvůli žádosti o důchod už nebudete muset osobně na úřad. Od poloviny příštího roku to půjde i přes internet, plánuje ministerstvo vedené Marianem Jurečkou. Moderní online rádce například... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.