Příspěvek na bydlení stoupne a dosáhne na něj víc lidí

Gabriel Pleska | rubrika: Co se děje | 16. 11. 2022
Vláda schválila novelu, která rozšíří počet příjemců příspěvku na bydlení a některým z těch stávajících ho i navýší. Odstraní zároveň letitou nerovnost mezi Prahou a zbytkem země.
Příspěvek na bydlení stoupne a dosáhne na něj víc lidí

Zdroj: Shutterstock

Příspěvek na bydlení má být od ledna 2023 zase vyšší a zároveň by na něj mělo dosáhnout víc lidí. Na rozdíl od letošního října, kdy se příspěvek zvedal naposledy, půjde o změnu rozsáhlejší a závažnější – takovou, na kterou jen vládní pravomoci nestačí. K jejímu schválení bude potřeba Parlament.

Návrh novely zákona o státní sociální podpoře, který připravilo ministerstvo práce a sociálních věcí, dnes schválila vláda a poslala ho do Sněmovny. Poslance vláda žádá o jeho projednání ve zrychleném zřízení. I když se zákon pravděpodobně letos nepodaří do sbírky zákonů dostat, jeho účinnost je stanovená k 1. lednu – a příspěvek na bydlení se proplácí zpětně.

Letos v září se podle dat ministerstva vyplatilo přes 188 tisíc příspěvků na bydlení, vyplacená suma byla skoro 764 milionů korun, za první tři letošní čtvrtletí šlo skoro o 5,9 miliardy. Pokud změna od ledna projde, počet příspěvků i množství vyplacených peněz dál porostou. Vláda odhaduje, že měsíčně se na ně v příštím roce vyplatí přes miliardu a sto milionů korun, z toho přes 920 milionů stávajícím příjemcům a skoro 190 milionů novým.

Jak pomáhá příspěvek na bydlení a co jsou normativní náklady?

Příspěvek na bydlení je sociální dávka, která by měla pomáhat lidem, jejichž příjmy nestačí na to, aby rozumně poplatili náklady na bydlení. V kostce: energie, služby a pochopitelně nájem. Nárok ale můžou mít i majitelé nemovitostí nebo bytoví družstevníci. Těm se místo nájmu počítá jeho státem stanovená náhražka – takzvané srovnatelné náklady, tedy náklady srovnatelné s nájemným. 

Pokud náklady na bydlení přesáhnou třicet procent příjmů domácnosti, doplácí všechno nad to stát. Jen v Praze musí náklady na bydlení přesáhnout pětatřicet procent příjmů.

Ale – aby se nedotovalo bydlení nad poměry, stanovují se pro účely posuzování nároku na příspěvek normativní náklady na bydlení. To je číslo, která říká, jak vysoké by asi měly být pro domácnost o určitém počtu členů náklady na rozumné bydlení v obci určité velikosti.

Když se zkoumá nárok na příspěvek na bydlení, berou se v úvahu jak skutečné, tak normativní náklady na bydlení a počítá se s těmi nižšími. Stejně se pak postupuje i při výpočtu výše případného příspěvku.

Dotace na zateplení pro lidi na příspěvku

Nová zelená úsporám Light
Zdroj: Shutterstock

Ministerstvo životního prostředí vyhlásilo dotační program Nová zelená úsporám Light. Přispěje na zateplení „nízkopříjmovým“ majitelům rodinných domků. Za ně se považují penzisté, invalidní důchodci ve třetím stupni a lidé, kteří pobírají příspěvek na bydlení. Od 9. ledna bude možné žádat na dotace na výměnu oken a vstupních dveří nebo na zateplení podlah, střech a fasád. Podmínky a pravidla zde: 

Nová zelená úsporám Light je i pro chudší. Máme podrobnosti

Pro snazší pochopení: Mějme tříčlennou rodinu, která žije třeba na Kladně. To je město, které má necelých 70 tisíc obyvatel, a pro obec takové velikosti jsou normativní náklady na bydlení pro tříčlennou domácnost stanovené na 16 899 korun. Pokud by platili na nájmu třeba 8000 a na energiích 6000 korun, počítalo by se při zjišťování nároku na příspěvek se skutečnými náklady, 8000 + 6000 = 14 000 korun, což je míň než normativní náklady.

Stejně velká rodina, která by za nájem dala 12 000 korun a na energiích stejných 6000 korun, dohromady tedy 18 000 korun. Tahle částka by se ale nepočítala celá, srazila by se o 1101 korunu na úroveň normativních nákladů.

Jedním z cílů chystané novely je, aby normativní náklady přesněji odpovídaly situaci na trhu s nájemním bydlením a aby klesl počet domácností, kterým normativy pomoc v nouzi seříznou. V Praze, kde se to stává nejčastěji, ořezává normativ příspěvek v 46 procentech případů.

Normativní náklady budou vyšší a jednodušší

Výše normativních nákladů závisí na velikosti obce a na velikosti domácnosti. Zatím se obce dělí do pěti kategorií, v příštím roce by měly být jen tři: do 69 999 obyvatel, 70 000 a víc obyvatel a pak společně Brno s Prahou. Základem nového rozdělení je analýza dat z realitních serverů.

Domácnosti se zatím dělí na jednočlenné, dvoučlenné, tříčlenné a čtyřčlenné. Napříště by se domácnosti o jednom člověku a dvou lidech měly sloučit do jediné kategorie se stejnými normativními náklady.

Na pomoc těmto domácnostem byla z velké části zaměřena poslední úprava normativních nákladů od října. Než ke zvýšení došlo, normativy krátily příspěvek na bydlení u jedno- a dvoučlenných domácností ve víc než 40 procentech případů, tedy zásadně víc než u domácností tříčlenných (24 procent) a čtyřčlenných (necelých 16 procent).

Nová tabulka s normativními náklady má od ledna vypadat takhle:

Normativní náklady pro domácnosti v nájmu nebo podnájmu – navrhované od roku 2023

 

Měsíční náklady na bydlení v Kč

Počet osob

v rodině

Praha a Brno

Obce s alespoň 70 000

obyvateli

Obce do 69 999 obyvatel

jedna nebo dvě

18 129

15 597

15 137

tři

20 812

17 500

16 899

čtyři a více

24 995

21 002

20 277

Současné normativní náklady pro domácnosti v nájmu nebo podnájmu

Počet osob

v rodině

Měsíční náklady na bydlení podle počtu obyvatel obce v Kč

 

Praha

víc než

100 000

 50 000–99 999

 10 000–49 999

do 9999

jedna

14 621

12 771

12 435

11 429

11 246

dvě

18 129

15 597

15 137

13 761

13 510

tři

20 812

17 500

16 899

15 099

14 771

čtyři a více

24 995

21 002

20 277

18 106

17 711

Zjednoduší se a zvýší i normativy pro lidi bydlící ve družstevním, vlastním nebo v bytě užívaném na základě služebnosti. U těch už úplně odpadá dělení podle velikosti obce, nově mají vypadat takhle:

Náklady srovnatelné s nájemným pro domácnosti v družstevních a vlastních bytech

Počet osob v rodině

Měsíční náklady na bydlení v Kč

jedna nebo dvě

10 932

tři

13 561

čtyři a víc

16 368

Praha jako zbytek republiky

Další navrhovanou změnou je zrušení pražské výjimky. Není prý dnes důvod, proč by náklady na bydlení měly v Praze přesahovat jiné procento z příjmů než jinde. Dvojí koeficient podle předkladatelů novely znevýhodňuje Pražany a zejména pražské důchodce proti zbytku republiky.

Nově by se tedy i v Praze měly při zkoumání nároku na příspěvek náklady na bydlení srovnávat s 30 procenty čistého příjmu domácnosti místo dosavadních 35.

Životní minimum už příjmy nenahradí

Pokud domácnost nemá žádné příjmy, které by mohla s náklady na bydlení porovnat, nebo má příjmy jen minimální, počítá se místo toho s jejím životním minimem. Započtení životního minima pak může dávku snížit. V roce 2023 by se proto životní minimum jako fiktivní příjem nemělo při výpočtu používat.

Pevná paliva: vyšší částka

Na rozdíl od nákladů na ostatní energie – plyn, elektřinu nebo teplo z teplovodu –, které se do nákladů na bydlení započítávají ve skutečné výši, se náklady na vytápění tuhými palivy započítávají v částce stanovené na celý rok v zákoně. Ta by v roce 2023 měla být o několik stokorun vyšší, zejména u jednočlenných domácností, kterým se loni počítalo 802 korun.

Náklady za pevná paliva (měsíčně)

Počet osob v rodině

jedna nebo dvě

1522     

tři

1990     

čtyři a víc

2459     

Částka na vytápění pevnými palivy se nově bude moct v roce 2023 zvyšovat. Vláda bude smět zvýšení provést, pokud podle statistického úřadu cena pevných paliv od začátku roku stoupne alespoň o pět procent.

Normativy může rychle zvednout sama vláda

Vláda i v příštím roce bude moct zvednout normativní náklady, pokud ministerstvo průmyslu a Energetický regulační úřad odhadnou významný meziroční nárůst cen energií.

V platnosti by pro příští rok měla zůstat některá dočasná opatření, se kterými se původně počítalo jenom pro letošní rok.

I v příštím roce dostanete příspěvek i na bydlení na chatě

V roce 2022 se mimořádně příspěvky vyplácely i lidem, kteří bydlí ve svých „rekreačních objektech“. Mnoho žadatelů se prý o příspěvek z chaty nepřihlásilo, možnost ale mají mít i v roce 2023.


Nový kalkulátor příspěvku na bydlení pro vás samozřejmě připravíme, jakmile bude jasněji, jestli ho neovlivní připomínky a pozměňovací návrhy. Ale zatím vyzkoušejte, jestli byste na příspěvek neměli nárok už teď:

Spočítejte si příspěvek na bydlení 2022

Měsíční náklady na bydlení

Náklady se uvádějí jako průměr z minulého kalendářního čtvrtletí. Například v dubnu tedy sečtěte náklady za leden, únor a březen a vydělte je třemi.

Další kalkulačky

Gabriel Pleska

Autor článku Gabriel Pleska

Vystudoval český jazyk a literaturu. Pracoval v literárním časopise a na tiskovém oddělení České pošty, později na volné noze jako korektor a editor. Editoval články pro Peníze.cz, pro Finmag.cz i pro papírový Finmag. Psává... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+25
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Nová zelená úsporám Light je i pro chudší. Máme podrobnosti

14. 11. 2022 | Gabriel Pleska | 5 komentářů

Nová zelená úsporám Light je i pro chudší. Máme podrobnosti

Na dotace teď dosáhnou i lidé s nižšími příjmy, například důchodci nebo domácnosti, které mají nárok na příspěvek na bydlení. Stavební úpravy nemovitostí dokážou přinést prakticky okamžitou... celý článek

Příspěvek na bydlení znovu stoupne. Takhle má pomoct se zimou

2. 11. 2022 | Gabriel Pleska | 1 komentář

Příspěvek na bydlení znovu stoupne. Takhle má pomoct se zimou

Vláda navrhuje od začátku roku další zvýšení příspěvku na bydlení. Změny mají pomoct hlavně domácnostem o jednom či dvou členech a navíc taky Pražanům, kteří jsou nynějším výpočtem... celý článek

Nabízejí příspěvek, seberou vám peníze. Úřad varuje před podvody

7. 10. 2022 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Nabízejí příspěvek, seberou vám peníze. Úřad varuje před podvody

V poslední době vznikly nové falešné internetové stránky, které se tváří jako web ministerstva práce a sociálních věcí. Odkazy na ně lidé často dostávají prostřednictvím SMS nebo e-mailů.... celý článek

Strop bude, úsporný tarif už ne. Pomoc s drahými energiemi je definitivní

5. 10. 2022 | Jiří Hovorka

Strop bude, úsporný tarif už ne. Pomoc s drahými energiemi je definitivní

Vláda stanovila podrobné parametry cenových stropů na energie, které budou platit v roce 2023. Úsporný tarif skončí s rokem 2022.

Příspěvek na bydlení bude vyšší a pro víc lidí. Nová kalkulačka

21. 9. 2022 | Gabriel Pleska | 2 komentáře

Příspěvek na bydlení bude vyšší a pro víc lidí. Nová kalkulačka

O příspěvek na bydlení bude moct od října zažádat víc lidí. Mnoho současných příjemců příspěvku dostane víc peněz, rozhodla dnes vláda. Spočítejte si to.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.