Pošlu na vás ČOIku! Jak stížnost doopravdy podat. A co hrozí hříšníkovi

Petra Dlouhá | rubrika: Jak na to | 20. 9. 2016 | 79 komentářů
Na koho si můžete stěžovat u České obchodní inspekce? Jaký trest dotyčnému hrozí? Jak stížnost správně podat? A kdy vám ČOI nepomůže? Máme pro vás přehledného průvodce.
Pošlu na vás ČOIku! Jak stížnost doopravdy podat. A co hrozí hříšníkovi

Nakupujete a obchodník vám podstrčí padělek, lže nebo mlží o vlastnostech výrobku, neoznačí zboží a služby cenami nebo cenu špatně naúčtuje, nevydá na vyžádání doklad o koupi se všemi náležitostmi, neinformuje o možnostech reklamace, nevyřídí ji do třiceti dnů… To jsou typické situace, kdy si můžete stěžovat u České obchodní inspekce

Tedy – stěžovat si můžete i na cokoli jiného, ale do kompetencí České obchodní inspekce patří poměrně přesně vymezený okruh situací. Detailní výčet případů, kdy má smysl se na ČOI obracet, najdete v boxu.

Trefte to

Český obchodní inspektor si může na někoho došlápnout, pokud si na něj spotřebitel stěžuje, že

 • neoznačí zboží nebo nabízené služby cenami nebo je nesprávně účtuje
 • nabízí neoznačené výrobky (například textil, obuv nebo křišťálové sklo bez označení materiálového složení)
 • nabízí výrobky bez návodů k použití a správné údržbě v českém jazyce
 • nabízí výrobky, které budí podezření, že nejsou bezpečné
 • prodává pohonné hmoty, které budí podezření, že nesplňují požadavky na předepsanou jakost
 • používá nekalé obchodní praktiky: například uvede nepravdivé údaje o výrobku nebo poskytované službě, uvede nepravdivé údaje nebo zamlčí některé informace, které mohou zásadním způsobem ovlivnit rozhodování spotřebitele, takže spotřebitel např. koupí výrobek nebo službu, které by se znalostí těchto informací nekoupil, neuplatní právo, kterého by jinak využil, a podobně (klamavou obchodní praktikou je i prodej padělků)
 • nevydá na vyžádání doklad o koupi se všemi náležitostmi
 • neinformuje spotřebitele o právech při uplatnění reklamace
 • nevystaví doklad o přijetí reklamace ani o tom, jakým způsobem reklamaci vyřídil
 • nevyřídí reklamaci do 30 dnů, popřípadě v delší lhůtě, na které se dohodl
 • neposkytne spotřebiteli jistotu, že uzavíraná úvěrová smlouva obsahuje veškeré náležitosti a povinné informace – řeč je o nebankovních úvěrových společnostech, pokud fixlují nebo klamou při sjednávání úvěru, nedostatečně informují o ceně a parametrech půjčky a podobně, je to případ pro ČOI

Zdroj: ČOI

Neplačte na špatném hrobě

Užitečné bude zmínit taky trable, se kterými je marné se na Českou obchodní inspekci obracet, protože nespadají do její kompetence. ČOI není oprávněná řešit:

 • Podání a dotazy týkající se jakosti potravinářských, zemědělských a tabákových výrobků či nekalých obchodních praktik při jejich prodeji (tady musíte na Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci)
 • Nespokojenost s výší vyúčtování za služby elektronických komunikací (tedy i za telefonování) či s kvalitou poštovních služeb (tady musíte na Český telekomunikační úřad).
 • Účtování příliš vysokých poplatků nebo úroků z poskytnuté částky (spor s poskytovatelem spotřebitelského úvěru může vyřešit pouze soud či finanční arbitr, popřípadě rozhodce, když máte sjednanou rozhodčí smlouvu)
 • Spory ohledně rozúčtování nákladů spojených s bydlením
 • Spory o úměrné výši nákladů na tepelnou energii, vytápění, teplou užitkovou vodu nebo nákladů na vodné a stočné přísluší opět soudu
 • Otázky tvorby a struktury cen energií
 • Ceny a vyúčtování energií (elektřina, plyn a teplo jsou v dozorové pravomoci Energetického regulačního úřadu a Státní energetické inspekce)

Posílají vás jinam?

Jděte tam!

Seznam stížností se vrší. Jenže co s nimi? Co když vám ČOI nepomůže? Kde se domoct zastání? Poradíme. Tedy přinejmenším, pokud jde o stížnost na instituci či obchodníka, který vás podfouknul, očesal, vyždímal… prostě připravil o nervy a peníze.

Můj seznam stížností: Hledá se adresát. Kam s nimi?

Hledáte pomocnou ruku?

Potřebujete radu nebo pomoc? V našich nových profesních rejstřících najdete odborníka, ke kterému to máte kousek:

Jak stížnost podat

Česká obchodní inspekce doporučuje každému, kdo chce podat stížnost, aby se vypravil na nejbližší inspektorát. Vyhnete se tak případným chybám a nedorozuměním, dostanete užitečné rady, případně vás rovnou nasměrují jinam – naprostá většina spotřebitelů se tož na ČOI obrací s podněty, které inspekce není oprávněná řešit. Další možností je podat stížnost přes e-podatelnu. I tady je potřeba nejprve vybrat inspektorát, ke kterému chcete stížnost směřovat – správný je ten, v jehož obvodu se nachází sídlo společnosti či živnostníka, na kterého si stěžujete. Kromě textu stížnosti či podnětu budete muset uvést také své kontaktní údaje. Přiložte také dokumenty, které dokládají vaše tvrzení – například smlouvy, reklamační protokoly nebo písemnou komunikaci s prodejcem.

Inspekce by měla vaši stížnost nebo podnět vyřídit do třiceti dnů.

Stížnost můžete odeslat také poštou, adresy inspektorátů najdete zde.

Anketa

Už vás někdy napadlo stěžovat si u obchodní inspekce?

Trest ano, váš nárok ne

Abyste ovšem nebyli zklamaní: Česká obchodní inspekce vaši stížnost prověří a za případné pochybení hříšníka potrestá, k penězům, o které jste přišli, ale nepomůže. Budete o ně muset usilovat u soudu. Nebo u finančního arbitra:

Novinkou letošního roku je, že Česká obchodní inspekce může pomoct s mimosoudním řešením sporu. Nemůže vydávat rozsudky ani nařízení, kterými by se museli obchodníci řídit. Pokusí se ale o smírné řešení záležitosti a třeba vám tak ušetří zbytečné soudy:

Každopádně, i když skončí „jen“ u trestu pro hřešícího obchodníka, pokuta od České obchodní inspekce poslouží u soudu i u arbitra jako dobrý podpůrný argument.

Za porušení zákona může Česká obchodní inspekce uložit obchodníkovi pokutu až do výše 50 milionů korun, obvykle se ale jedná o sankce výrazně nižší – většinou v řádech tisíců, desetitisíců případně statisíců korun, podle závažnosti pochybení. Za méně závažná porušení zákona mohou inspektoři ČOI uložit na místě blokovou pokutu do pěti tisíc.

Kromě finančních postihů uplatňuje Česká obchodní inspekce taky zákazy prodeje výrobků, respektive zákazy uvádění výrobků na trh – v případě, že neodpovídají zákonným požadavkům. 

Líbil se vám článek?

+139
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 79 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

21. 10. 2016 9:24, Martin V

V pondělí večer jsem si koupil v hradeckém Baumaxu domácí vodárnu. Když to viděl instalatér, vyděsil se a řekl, že to nemá cenu ani montovat, ať to vrátím. Přivezl jsem to zpšt do Baumaxu a začala groteska. Prý to vezmou zpět, ale musím si koupit něco jiného v té ceně nebo dražší. S tím jsem problém neměl, potřeboval jsem kvalitnější vodárnu. Tu jsem i našel od firmy Alko. Měli ale pouze jeden vystavený kus, který jevil známky dlouhodobějšího používání. Vodárna byla plná vody a vevnitř byl usazený vodní kámen. prodejce ovšem i přesto tvrdil, že se jedná o nový výrobek. voda tam prý byla od toho, jak se to zkouší. Vodní kámen už nevysvětlil. Neměli jiný kus, a tak jsem chtěl alespoń slevu na tu amortizaci. To nebylo možné. vrátit peníze také nebylo možné. Nakonec přišla pani vedoucí s návrhem, že si musím něco koupit a zbytek peněy mi vrátí. Uvítal jsem to a vybral si těsnící pásku za 20 Kč. Na pokladně samozřejmě vznikl problém a chtěli po mě, ať si vyberu něco alespoň za 1000 kč. nakonec jsem vyměkl, doplatil za "jetou novou" vodárnu a doma ji nainstaloval. Nefungovala. Ráno přivolaný instalatér zjistil, že vodárna málo tlačí a nesplňuje parametry, které jsou uvedeny v dokumentaci a to poměrně značně. Výtlak je nižší o 30%. Do Baumaxu už nikdy více nepůjdu, tento zážitek mne stál hromadu nervů, nepříjemností, spoustu zbytečně najetých kilometrů, času a v neposlední řadě i 4000 Kč za vodárnu, kterou mohu tak akorát vyhodit.

+34
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (79 komentářů) příspěvků.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Zamítnutá reklamace, nedodané zboží. Spory s obchodníkem pomůže řešit ČOIka

9. 8. 2016 | Monika Veselíková | 5 komentářů

Zamítnutá reklamace, nedodané zboží. Spory s obchodníkem pomůže řešit ČOIka

Reklamujete, jste v právu, jenže obchodník trvá na tom, že peníze nevrátí, zboží nevymění. Od února už není jediným řešením soud – pomocnou ruku nabízí Česká obchodní inspekce. Mimosoudní... celý článek

Na co si stěžovat u finančního arbitra. S čím pomůže. A jak na to

7. 7. 2016 | Petra Dlouhá | 6 komentářů

Na co si stěžovat u finančního arbitra. S čím pomůže. A jak na to

Když máte jako spotřebitel konflikt s finanční institucí a nedaří se ho po dobrém urovnat, nemusíte hned spěchat k soudu. Je tu ještě jedna možnost: mimosoudní řešení u finančního arbitra.... celý článek

Nové triky šmejdů. A rady, co dělat, když naletíte

26. 4. 2016 | Petra Dlouhá | 6 komentářů

Nové triky šmejdů. A rady, co dělat, když naletíte

I když se řada obcí snaží udělat podomnímu prodeji přítrž – jednoduše ho zakázaly – fígle nepoctivců stále padají na úrodnou půdu. Takzvaní šmejdi v Česku řádí dál. Přinášíme přehled... celý článek

Reklamace v roce 2016: Jak na to, abyste uspěli. A co si nenechat líbit

31. 3. 2016 | Petra Dlouhá | 42 komentářů

Reklamace v roce 2016: Jak na to, abyste uspěli. A co si nenechat líbit

Když se na zboží objeví v záruční době vada, můžete ho reklamovat. Přečtete si, na co máte právo a jaké triky obchodníci zkoušejí. Reklamujte správně. A nenechte se nachytat.

Můj seznam stížností: Hledá se adresát. Kam s nimi?

21. 7. 2015 | Petra Dlouhá | 18 komentářů

Můj seznam stížností: Hledá se adresát. Kam s nimi?

Seznam stížností se vrší. Jenže co s nimi? Kde se domoct zastání? Poradíme. Tedy přinejmenším, pokud jde o stížnost na instituci či obchodníka, který vás podfouknul, očesal, vyždímal…... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.