Vstupní lékařské prohlídky skončí, souhlasí vláda. Ve hře jsou i další úlevy

Kateřina Hovorková | rubrika: Co se děje | 20. 6. 2023
Lidé z nejméně rizikových povolání už zřejmě nebudou muset při změně zaměstnání chodit k lékaři s tiskopisem, aby jim potvrdil, že jsou způsobilí pracovat. Zaměstnavatelům odpadne papírování a ušetří.
Vstupní lékařské prohlídky skončí, souhlasí vláda. Ve hře jsou i další úlevy

Zdroj: Shutterstock

Od začátku letošního roku už nejsou povinné pravidelné lékařské prohlídky pro zaměstnance v profesích s nízkým rizikem. Skončila také povinnost prohlídek pro zaměstnance, kteří řídí firemní vozidla. V další fázi mají skončit také vstupní prohlídky zaměstnanců – zatím jen pro povolání vedená v první ze čtyř kategorií rizikovosti práce. Patří mezi ně především kancelářské profese a lehké práce ve výrobě.

Zrušení vstupních prohlídek by se týkalo několika stovek tisíc zaměstnanců. Těm odpadnou cesty se speciálním tiskopisem od zaměstnavatele k lékaři, aby je vyšetřil a potvrdil jim způsobilost k práci. Zaměstnavatelům odpadne papírování a ušetří, protože už nebudou muset za pohlídky platit. Papírování ubude také lékařům. 

Podle údajů Hospodářské komory platili zaměstnavatelé za vstupní a už zrušené periodické prohlídky dohromady miliardu korun ročně. Náklady za periodické prohlídky už nemají, teď by měli ušetřit i za ty vstupní. Pokud se tedy se zaměstnancem sami dobrovolně nedohodnou, že prohlídku chtějí. Návrh jim nechává možnost volby.  

Záměr zrušit vstupní prohlídky je součástí druhého antibyrokratického balíčku, který v minulém týdnu podpořila vláda. Ministerstvo zdravotnictví teď připraví konkrétní novelu zákona, k jejímu definitivnímu schválení se poslanci dostanou zřejmě až v příštím roce.

Velká úleva, říkají personalisté

Hospodářská komora návrh chválí. „Ministerstvo zdravotnictví a vláda vyslyšely požadavky zaměstnavatelů, kteří volali po snížení byrokracie a reflexi vývoje pracovního trhu,“ říká její mluvčí Miroslav Diro.  

Podle něj má Česko ve srovnání se západní Evropou na pracovnělékařské služby nepřiměřené požadavky, rozsahem výjimečné a ojedinělé. „Vstupní lékařské prohlídky jsou na západ od nás dobrovolné a není tam větší výskyt nemocí z povolání. Novela tyto služby posouvá na standard obvyklý v západních zemích Evropské unie,“ podotýká Diro. 

Komora chce vést debatu také o tom, zda by se vstupní prohlídky mohly prominout i pracovníkům, kteří spadají do druhé kategorie podle rizika. „U některých zaměstnanců v této kategorii jsou totiž rizika stejně marginální jako u kategorie jedna,“ vysvětluje Diro.

Ve „dvojce"se objevují například i učitelé nebo poštovní doručovatelé. O zařazení prací do kategorií 1 a 2 rozhoduje zaměstnavatel, do kategorií 3 a 4 pak příslušný orgán ochrany veřejného zdraví. 

Výhodnější životní pojištění? Jde to!

Srovnáme nabídky 5 životních pojišťoven a najdeme vám výhodnější podmínky.

Podle advokátky Veroniky Odrobinové z kanceláře Grant Thornton by schválení návrhu znamenalo velkou administrativní úlevu. „Hodně často to byla opravdu jen formalita, kdy se vlastně ani žádná skutečná vyšetření nedělala a zaměstnanec jen přišel a dostal potřebné razítko. Náklady prohlídky přitom nese zaměstnavatel. I tento náklad tedy zaměstnavatelům odpadne, což rovněž vnímám pozitivně," říká Odrobinová.  

Stejný názor má Jiří Halbrštát, manažer náboru a marketingu personální společnosti ManpowerGroup. „Lékařská potvrzení se dávají v tomto případě v podstatě jen formálně bez zdravotní prohlídky. Přitom to kolem sebe nabaluje ve firmách spoustu administrativy s evidencí, protahuje se náborový proces a stojí to firmu hodně peněz. Lékařské prohlídky firma zaměstnancům proplácí a toto potřebné razítko stojí kolem 500 korun. Úleva to bude i pro zaměstnance, kteří nebudou muset před podpisem smlouvy řešit návštěvu u svého lékaře," tvrdí Halbrštát. 

Šlo by o jednu z mála věcí, kde stát ruší byrokratickou zátěž, zdůrazňuje Peter Vavrda, šéf společnosti Alpha Czech. „Tento krok nám ulehčí část administrativy. Museli jsme zajistit lékařský dohled, vyslání zaměstnanců na prohlídky a vyhodnocení, jestli je zaměstnanec schopen práce u nás," připomíná Vavrda. U lehčích profesí je podle něj zcela zbytečné tyto prohlídky vykonávat.  

Co nemoci z povolání a potravinářské průkazy?

Lena Geryková, HR manažerka z výrobní společnosti Solodoor, nicméně vypočítává roční náklady na vstupní prohlídky v řádech nízkých jednotek tisíc korun. „Po administrativní stránce je tato zátěž také jen kapkou v moři. Mnohem větší úlevu přineslo zrušení periodických prohlídek v nerizikových profesích," konstatuje.

Jaroslava Šindelářová, HR manažerka společnosti Geis, upozorňuje i na možné důsledky zrušení prohlídek v případě dokazování nemocí z povolání, které mohou nastat i u nerizikových prací. „Stejně tak je vstupní lékařská prohlídka jedinou možnou informací o tom, že budoucí zaměstnanec může mít nějakou chorobu vyžadující systémové opatření, jako je například nutná úprava pracovní doby nebo pravidelné přestávky. Za mne tedy institut vstupních prohlídek vnímám při stávajícím systému posuzování nemocí z povolání jako opodstatněný,” říká Šindelářová.

Podle advokátky Odrobinové není správné zatížit zaměstnavatele takovou agendou, aby se zvýšil záchyt určitých nemocí.

Ministerstvo zdravotnictví navrhuje se vstupními prohlídkami zrušit také potravinářské průkazy. „Zdravotní průkaz sám o sobě ani informace v něm uvedené žádným způsobem neosvědčují, zda je držitel tohoto průkazu aktuálně zdravotně způsobilý nakládat s potravinami, jelikož průkazy se často vydávají bez omezení jejich data. A povinnost mít průkaz například i u činností skladování balených potravin ve skladech i v jiných provozech, se jeví zcela nadbytečná,“ píše se v ministerském materiálu. 

Antibyrokratický balíček II, který podpořila vláda, obsahuje zatím jen obecnější záměry. Jednotlivé resorty teď mají připravit konkrétní návrhy řešení, a to do konce letošního října. Novely zákonů potom projdou standardním legislativním procesem.

Kateřina Hovorková

Autor článku Kateřina Hovorková

Na Peníze.cz se věnuje hlavně osobním financím a trhu práce. V médiích pracuje od 90. let. Začínala v České tiskové agentuře, později prošla redakcemi MF Dnes, iDnes, pracovala v Hospodářských novinách a na webu Aktuálně.cz.... Další články autora.

Penzijko s finančním bonusem

Penzijko s finančním bonusem

Založte si penzijko Conseq a získejte nejen státní příspěvky a daňovou úsporu, ale i bonus pro věrné klienty.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+9
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Kdy půjdete do důchodu? Ve hře jsou tři návrhy

25. 4. 2024 | Kateřina Hovorková | 8 komentářů

Kdy půjdete do důchodu? Ve hře jsou tři návrhy

Důchodový věk poroste. Otázkou je, jak přesně. K původnímu návrhu ministerstva práce a sociálních věcí teď přibyly další dva.

Práce na dohodu. Jaká pravidla letos platí a proč je výhodná

22. 4. 2024 | Gabriel Pleska | 2 komentáře

Práce na dohodu. Jaká pravidla letos platí a proč je výhodná

Jaké podmínky platí pro dohodu o provedení práce (DPP) a dohodu o pracovní činnosti (DPČ)? Co se změnilo a co se brzy měnit bude? Tady je přehled.

Převrat v zákoníku práce: Kratší výpovědi, delší zkušebka a dětská práce

17. 4. 2024 | Kateřina Hovorková

Převrat v zákoníku práce: Kratší výpovědi, delší zkušebka a dětská práce

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka představil návrh zásadních změn v zákoníku práce. Tady je jejich přehled.

Trauma jako pracovní úraz? Soud řekl, kdy je nárok na odškodnění

10. 4. 2024 | Kateřina Hovorková

Trauma jako pracovní úraz? Soud řekl, kdy je nárok na odškodnění

Jste v práci svědkem nějaké nečekané dramatické události – začne hořet, kolega spadne z výšky nebo se ocitnete u dopravní nehody. Po čase se u vás projeví posttraumatický syndrom. Jde... celý článek

Královské školy: Jsme střední proud. Žádná alternativa

10. 4. 2024 | Lucie Kocurová

Královské školy: Jsme střední proud. Žádná alternativa

Soukromých škol přibývá každým rokem zejména ve větších městech. Už dávno přitom nesbírají jen děti, které se jinam nedostaly. Rodiče platí třeba za menší počet žáků ve třídě, za chutnější... celý článek

Partners Financial Services