Nárok na MD při DPP a OSVČ

Dobrý den Ráda bych se zorientovala ve pozitivech a negativech práce na DPP nebo jako OSVČ a v podmínkách nároku na MD v obou případech. Do této chvíle mám od ukončení studia na vysoké škole odpracovných 8 měsíců na HPP v předchozích dvou letech. Nyní měním zaměstnání a mám tři možnosti. 1. Uzavřít smlouvy na DPP s několika zaměstnavateli do 10 000 Kč měsíčně. Pokud bych při této variantě platila dobrovolně sociální pojištění, budu mít v budoucnu nárok na mateřskou dovolenou? Budu mít také stále nárok příjem z dohody dobrovolně zahrnout do daňového přiznání? 2. Uzavřít smlouvu na DPP s několika zaměstnavateli nad 10 000 Kč. 3. Pracovat jako OSVČ. Ráda bych se zeptala jaká z těchto variant je pro mě finančně nejvýhodnější? A také, v které z variant budu mít nárok na mateřskou dovolenou a jaké musím splňovat podmínky?

Otázku poslal/a:  , 2. 5. 2019 8:59

Na otázku odpovídá:

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová

Dobrý den,
nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), tedy mateřskou, vzniká při splnění těchto podmínek.
Tou první je účast na nemocenském pojištění v době nástupu na mateřskou.(Vyjímka kdy by pojištěnka byla ještě v ochranné lhůtě ze skončeného nemocenského pojištění).
Druhá podmínka vyžaduje, abyste jako žadatelka o mateřskou byla nemocensky pojištěna minimálně 270 dní v posledních dvou letech před nástupem na PPM. Jinak řečeno, abyste za poslední dva roky byla alespoň (zhruba) devět měsíců nemocensky pojištěná, ať už z titulu zaměstnání, nebo podnikání. Není přitom podstatné, zda jste dobu pojištění získala jen v jednom zaměstnání nebo třeba ve třech, která na sebe nenavazovala. Podstatný je součet dnů, po které jste byla pojištěna. Studentkám nevzniká nárok na peněžitou pomoc v mateřství, protože doba studia nezakládá účast na nemocenském pojištění. Východiskem samozřejmě je při studiu pracovat v zaměstnání nebo podnikat a platit zálohy. Pak studentka může splnit stanovené podmínky pro nárok na mateřskou jako všichni ostatní. Zákon o nemocenském pojištění v § 32 odst. 4) konkrétně říká:
Do doby účasti na pojištění pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství podle odstavců 2 a 3 se započítává též
a) doba studia na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole nebo na konzervatoři považovaná za soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištění22), jestliže toto studium bylo úspěšně ukončeno
Takže za podmínky, že úspěšně dokončíte studium, vám může tato doba dopomoci ke vzniku nároku na mateřskou.
Doba studia se může započítat pro splnění podmínky potřebné doby účasti na pojištění jen v případě, že úspěšně školu dokončíte a poté nastoupíte do zaměstnání nebo se dobrovolně přihlástí k nemocenskému pojištění OSVČ při výkonu samostatné výdělečné činnosti
Pokud tedy úspěšně absolvujete školu a pak si najdete zaměstnání nebo začnete podnikat a přihlásíte se i k nemocenskému pojištění, nárok na mateřskou vám vznikne i přesto, že nesplníte podmínku 270 dnů účasti na pojištění v posledních dvou letech.
V tomto případě se pojištěnce do potřebných dnů započte i doba dokončeného studia, pokud spadá do dvou let přede dnem nástupu na PPM
Aby došlo k započtení doby dokončeného studia do nároku na mateřskou, musíte příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení doložit, že jste skutečně úspěšně absolvovala). Přinést musíte ověřenou kopii dokladu o ukončení studia, tedy maturitního vysvědčení, diplomu, výučního listu apod.
U osvač pro vznik nároku na peněžitou pomoc v mateřství je potřeba, aby si OSVČ nemocenské pojištění platila minimálně 270 dní (devět měsíců) v průběhu dvou let před nástupem na mateřskou, z toho alespoň 180 dní (šest měsíců) v posledním roce.

Získat nárok na PPM jen při práci na DPP je tedy sice možné, ale méně časté.Při práci na DPP ale účast na nemocenském pojištění vzniká, jen v určitých případech. A to pouze v těch měsících, kdy je dosažen příjem (hrubá mzda), alespoň 10000 Kč. Za tyto měsíce pak musí zaměstnavatel odvést sociální a zdravotní pojištění. Součástí položky „sociální“ pojištění, které platí zaměstnavatel, je i právě platba na nemocenské pojištění.
Doporučuji obrátit se na správu sociálního zabezpečení a nechat si nárok na dávku posoudit,

10. 7. 2019 10:02

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Příspěvek na péči stoupne. Jurečka představil podrobnosti

9. 2. 2024 | Gabriel Pleska

Příspěvek na péči stoupne. Jurečka představil podrobnosti

Příspěvek na péči se letos zvýší, oznámilo dnes ministerstvo práce a sociálních věcí. Po dvou měsících jednání se vládní koalice shodla na jeho podobě, která je však méně velkorysá než návrh, s nímž ministr Marian Jurečka jednání otevíral.

Pětina Čechů si nemůže šetřit na důchod. Nemáme na to, říkají

6. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ | 4 komentáře

Pětina Čechů si nemůže šetřit na důchod. Nemáme na to, říkají

Dvě třetiny obyvatel Česka (66,7 %) si pravidelně odkládají část peněz na dobu, kdy už nebudou pracovat – tedy aby si mohly zpříjemnit důchod. Ukázal to internetový průzkum, který na přelomu roku udělala agentura Ipsos pro investiční platformu Portu na reprezentativním vzorku 1050 lidí.

Místo čtyř dávek bude jediná. Jurečka představil reformu

5. 2. 2024 | Petr Kučera | 3 komentáře

Místo čtyř dávek bude jediná. Jurečka představil reformu

Místo čtyř opakujících se sociálních dávek, u nichž záleží na výši příjmu domácnosti, má vzniknout jediná. Jde o přídavek na dítě, příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení a příspěvek na živobytí. Plán na „největší změnu v této oblasti za posledních 30 let“ dnes představil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Důchodci, o příspěvek k penzijku nepřijdete, slibují první společnosti

5. 2. 2024 | Olga Skalková | 3 komentáře

Důchodci, o příspěvek k penzijku nepřijdete, slibují první společnosti

Lidé, kterým byl přiznán starobní důchod, nebudou od července dostávat státní příspěvek k penzijnímu spoření. Část z nich ale může získat dočasnou náhradu od své penzijní společnosti.

Další změny v důchodech? Experti radí, jak dál s reformou

30. 1. 2024 | Kateřina Hovorková | 4 komentáře

Další změny v důchodech? Experti radí, jak dál s reformou

Šesti expertů jsme se zeptali, co říkají na navrženou podobu důchodové reformy. A také na to, co by případně doplnili, nebo naopak vyškrtli.

Zařídíme za vás příspěvek na bydlení. Většinu si ale necháme

25. 1. 2024 | Gabriel Pleska

Zařídíme za vás příspěvek na bydlení. Většinu si ale necháme

Jsou žádosti o sociální dávky komplikované? Podnikavci vsadili na to, že ano. Za to, že o příspěvek zažádají místo vás, si chtěli brát velkou provizi. Každý měsíc. Na žádost ministerstva je služba pozastavena.

Škrty v důchodech platí. Nižší valorizaci potvrdil soud

24. 1. 2024 | Petr Kučera | 11 komentářů

Škrty v důchodech platí. Nižší valorizaci potvrdil soud

Nová pravidla pro mimořádnou valorizaci důchodů, které loni prosadila vláda vedená Petrem Fialou, dnes potvrdil Ústavní soud. Zamítl návrh opozičního hnutí ANO na zrušení škrtů.

Pohřebné 2024. Kdo má nárok, kolik dělá a jak žádat

24. 1. 2024 | Petra Dlouhá, Gabriel Pleska

Pohřebné 2024. Kdo má nárok, kolik dělá a jak žádat

Pohřebné je sociální dávka, která některým rodinám pomáhá s uhrazením nákladů na pohřeb. Nedostane ho ale každý. Přinášíme aktuální podmínky, které je potřeba pro nárok na pohřebné splnit.

Výchovné k důchodu zůstane jen někomu. Nahradí ho novinka

22. 1. 2024 | Kateřina Hovorková | 3 komentáře

Výchovné k důchodu zůstane jen někomu. Nahradí ho novinka

Chystaná důchodová reforma počítá se zásadní proměnou výchovného. Nově na něj mají dosáhnout jen ženy se třemi a více dětmi. Ostatním se začne počítat do důchodu fiktivní vyměřovací základ za péči o blízké. Jak má novinka konkrétně vypadat?

Nabízejí příspěvek 18 tisíc, peníze ale seberou. Pozor na podvod

18. 1. 2024 | redakce Peníze.CZ

Nabízejí příspěvek 18 tisíc, peníze ale seberou. Pozor na podvod

Úřad práce varuje před další vlnou podvodných telefonátů a SMS. Jedná se o automaticky generované hovory, které potenciální oběti lákají na údajné schválení příspěvku na bydlení ve výši 18 000 korun.

Kdo dostane porodné a kolik? Pravidla pro rok 2024

18. 1. 2024 | Jiří Hovorka, Petr Kučera

Kdo dostane porodné a kolik? Pravidla pro rok 2024

Rodiny s nízkými příjmy mají nárok na porodné. Tady jsou aktuální podmínky a kalkulačky.

Nová zelená úsporám ožívá. Na dotaci dosáhne víc lidí

17. 1. 2024 | Gabriel Pleska | 3 komentáře

Nová zelená úsporám ožívá. Na dotaci dosáhne víc lidí

Dotační program Nová zelená úsporám Light dnes po vánoční přestávce znovu otevřel příjem žádostí, a to ještě většímu okruhu domácností.

O novinku ve spoření na důchod je zájem. DIP nabízí už 15 firem

16. 1. 2024 | Kateřina Hovorková | 7 komentářů

O novinku ve spoření na důchod je zájem. DIP nabízí už 15 firem

První investiční společnosti a banky spouštějí nový dlouhodobý investiční produkt s daňovou výhodou. Říkají, že poplatky nebudou vyšší než u standardní nabídky investic, případně budou nižší.

Dávky v hmotné nouzi. Kdo má letos nárok a na jaké

12. 1. 2024 | Gabriel Pleska

Dávky v hmotné nouzi. Kdo má letos nárok a na jaké

Jak fungují příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a mimořádná okamžitá pomoc?

Mateřská 2024. Kolik dostanete a jaké jsou podmínky

9. 1. 2024 | Jiří Hovorka, redakce Peníze.CZ

Mateřská 2024. Kolik dostanete a jaké jsou podmínky

Jak vysoká je peněžitá pomoc v mateřství v roce 2024 a jaká jsou základní pravidla? Tady je přehled a kalkulačka. Spočítejte si, kdo má nárok.

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně. Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek. Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění. Ludmila Řezníčková Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za poradnu odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Aktuální články

Většina lidí nechce měnit dodavatele energií, ale ani být za hlupáka

Většina lidí nechce měnit dodavatele energií, ale ani být za hlupáka

Na trhu s energiemi došlo k výraznému pádu cen, což přimělo k akci i jejich dodavatele....více

Švýcarský nůž bez nože. Ikonický výrobek se mění kvůli bezpečnosti

Švýcarský nůž bez nože. Ikonický výrobek se mění kvůli bezpečnosti

Švýcarská společnost Victorinox, která proslula výrobou legendárních zavíracích armádních...více

Přidáme vám na spoření, ať máte v důchodu víc. Proč zaměstnanci nemají zájem?

Přidáme vám na spoření, ať máte v důchodu víc. Proč zaměstnanci nemají zájem?

Na nabídky zaměstnavatelů, kteří poskytují příspěvek na penzijní spoření, řada lidí nereaguje....více

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services