Ke sdílení bankomatů se přidají Air Bank a UniCredit

Petr Kučera | rubrika: Co se děje | 19. 12. 2022
Společná síť KB, Monety, Air Bank a UniCredit bude největší v Česku. S více než 2050 bankomaty překoná i Českou spořitelnu.
Ke sdílení bankomatů se přidají Air Bank a UniCredit

Zdroj: Komerční banka

Ke sdílené síti bankomatů Komerční banky a Moneta Money Bank se od 1. února 2023 připojí Air Bank a UniCredit Bank. O pravděpodobném rozšíření informoval web Peníze.cz už letos v červnu, dnes ho banky potvrdily ve společném prohlášení.

Komerční banka a Moneta propojily své bankomatové sítě od letošního 1. června. „K myšlence sdílení bankomatové sítě jsme od samého počátku projektu zvali i ostatní banky operující na tuzemském trhu,“ připomíná šéf Komerční banky Jan Juchelka. Zájem projevily Air Bank – ta se původně měla sloučit s Monetou, ale skupina PPF si obří transakci nakonec rozmyslela – a UniCredit.

Klienti všech čtyř bank si budou moct vybírat hotovost ve sdílených bankomatových sítích za stejných podmínek jako z bankomatů své vlastní banky. Zatímco klienti Monety s běžným účtem Tom si už dříve mohli vybírat z cizích bankomatů bez omezení, ostatní banky – KB, Air Bank i UniCredit – takovou výhodu u svých běžných účtů bez paušálu nenabízejí.

Banky si od sdílení bankomatů slibují také jejich rozšíření na nová místa. Místo dvou nebo více různých bankomatů na stejném místě je přesunou tam, kde zatím nebyl dostupný ani jeden.

Anketa

Jak často jste letos vybírali z bankomatu?

Sdílení zatím funguje jen pro výběr hotovosti, ne pro vklady. Komerční banka s Monetou už dříve avizovaly, že vkladomaty konkurenční sítě začnou být bezplatně dostupné během roku 2023. „Počítáme s tím v první polovině příštího roku. Přesněji to říct neumím, protože to není až tak závislé pouze na nás. Komerční banka nedávno dokončila svůj nový páteřní systém, na který postupně přesouvá všechny procesy,“ řekl webu Peníze.cz v listopadovém rozhovoru Aleš Sloupenský, šéf retailového bankovnictví Monety.

Dohoda o připojení Air Bank a UniCredit ke sdílené síti se týká jen výběrů hotovosti. „V budoucnu bychom ale rádi sdíleli i vkladomaty,“ potvrzuje mluvčí Air Bank Jana Pokorná. „Potřebujeme se však nejprve s ostatními bankami dohodnout na obchodních podmínkách a také vyřešit technickou stránku věci, protože sdílení funkce vkladů v bankomatech vyžaduje složitější technické řešení,“ dodává. Pokorná. „O možnosti využití vkladových ATM v rámci sdílené sítě diskutujeme,“ odpovídá mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek.

Sdílená síť KB, Monety, Air Bank a UniCredit bude mít přes 2050 bankomatů, takže ji můžeme považovat za největší v Česku. Z toho Komerční banka má 862 bankomatů, Moneta 558, Air Bank 370 a UniCredit 263. Největší samostatnou síť má Česká spořitelna s přibližně 1735 bankomaty, druhou největší má ČSOB s 1025, třetí Komerční banka.

Sdílení bankomatů má pomoct také životnímu prostředí, banky mluví o snížení uhlíkové stopy. Jeden bankomat spotřebuje v průměru kolem 2400 kWh elektřiny za rok, spočítala Komerční banka. To je skoro stejně jako rodinný dům: ten v průměru spotřebuje 3000 kWh ročně (pokud elektřinu nepoužívá i k vytápění).

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+16
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Co chystá nová Partners Banka? Sázíme na inovace, říká její šéf

27. 1. 2023 | Olga Skalková, Petr Kučera | 4 komentáře

Co chystá nová Partners Banka? Sázíme na inovace, říká její šéf

V Česku by letos měla začít fungovat nová banka. Stojí za ní finanční skupina Partners. O tom, čím chce zaujmout klienty a jaké služby nabídne, jsme si povídali s Markem Ditzem, který... celý článek

Druhá banka stopne všechny platby do Ruska a Běloruska

25. 1. 2023 | Petr Kučera

Druhá banka stopne všechny platby do Ruska a Běloruska

Tuzemská Raiffeisenbank přestane od 15. února provádět odchozí platby do Ruska a Běloruska. Po Monetě je druhou českou bankou, která se k takovému plošnému omezení rozhodla.

Spořitelna o víkendu vypne George, pozor na limity

20. 1. 2023 | redakce Peníze.CZ

Spořitelna o víkendu vypne George, pozor na limity

Česká spořitelna dočasně odstaví své internetové a mobilní bankovnictví George a Business 24 včetně potvrzovací aplikace George klíč. Dostupné nebudou od pátečních 23:30 hodin do sobotního... celý článek

Bezúročná rezerva u kontokorentu v Air Bank končí

18. 1. 2023 | Petr Kučera

Bezúročná rezerva u kontokorentu v Air Bank končí

Air Bank ke konci března zruší možnost bezúročného čerpání kontokorentu do výše 3000 korun. Tu nabízela klientům od srpna 2021.

Ověření přes bankovní identitu už nabízí i UniCredit

16. 1. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Ověření přes bankovní identitu už nabízí i UniCredit

Možnost přihlášení přes bankovní identitu při online přihlašování k Portálu občana nově nabízí i UniCredit Bank. Služba se bude dále rozšiřovat, oznámila dnes banka.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.