Ke sdílení bankomatů se přidají Air Bank a UniCredit

Petr Kučera | rubrika: Co se děje | 19. 12. 2022
Společná síť KB, Monety, Air Bank a UniCredit bude největší v Česku. S více než 2050 bankomaty překoná i Českou spořitelnu.
Ke sdílení bankomatů se přidají Air Bank a UniCredit

Zdroj: Komerční banka

Ke sdílené síti bankomatů Komerční banky a Moneta Money Bank se od 1. února 2023 připojí Air Bank a UniCredit Bank. O pravděpodobném rozšíření informoval web Peníze.cz už letos v červnu, dnes ho banky potvrdily ve společném prohlášení.

Komerční banka a Moneta propojily své bankomatové sítě od letošního 1. června. „K myšlence sdílení bankomatové sítě jsme od samého počátku projektu zvali i ostatní banky operující na tuzemském trhu,“ připomíná šéf Komerční banky Jan Juchelka. Zájem projevily Air Bank – ta se původně měla sloučit s Monetou, ale skupina PPF si obří transakci nakonec rozmyslela – a UniCredit.

Klienti všech čtyř bank si budou moct vybírat hotovost ve sdílených bankomatových sítích za stejných podmínek jako z bankomatů své vlastní banky. Zatímco klienti Monety s běžným účtem Tom si už dříve mohli vybírat z cizích bankomatů bez omezení, ostatní banky – KB, Air Bank i UniCredit – takovou výhodu u svých běžných účtů bez paušálu nenabízejí.

Banky si od sdílení bankomatů slibují také jejich rozšíření na nová místa. Místo dvou nebo více různých bankomatů na stejném místě je přesunou tam, kde zatím nebyl dostupný ani jeden.

Anketa

Jak často jste letos vybírali z bankomatu?

Sdílení zatím funguje jen pro výběr hotovosti, ne pro vklady. Komerční banka s Monetou už dříve avizovaly, že vkladomaty konkurenční sítě začnou být bezplatně dostupné během roku 2023. „Počítáme s tím v první polovině příštího roku. Přesněji to říct neumím, protože to není až tak závislé pouze na nás. Komerční banka nedávno dokončila svůj nový páteřní systém, na který postupně přesouvá všechny procesy,“ řekl webu Peníze.cz v listopadovém rozhovoru Aleš Sloupenský, šéf retailového bankovnictví Monety.

Dohoda o připojení Air Bank a UniCredit ke sdílené síti se týká jen výběrů hotovosti. „V budoucnu bychom ale rádi sdíleli i vkladomaty,“ potvrzuje mluvčí Air Bank Jana Pokorná. „Potřebujeme se však nejprve s ostatními bankami dohodnout na obchodních podmínkách a také vyřešit technickou stránku věci, protože sdílení funkce vkladů v bankomatech vyžaduje složitější technické řešení,“ dodává. Pokorná. „O možnosti využití vkladových ATM v rámci sdílené sítě diskutujeme,“ odpovídá mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek.

Sdílená síť KB, Monety, Air Bank a UniCredit bude mít přes 2050 bankomatů, takže ji můžeme považovat za největší v Česku. Z toho Komerční banka má 862 bankomatů, Moneta 558, Air Bank 370 a UniCredit 263. Největší samostatnou síť má Česká spořitelna s přibližně 1735 bankomaty, druhou největší má ČSOB s 1025, třetí Komerční banka.

Sdílení bankomatů má pomoct také životnímu prostředí, banky mluví o snížení uhlíkové stopy. Jeden bankomat spotřebuje v průměru kolem 2400 kWh elektřiny za rok, spočítala Komerční banka. To je skoro stejně jako rodinný dům: ten v průměru spotřebuje 3000 kWh ročně (pokud elektřinu nepoužívá i k vytápění).

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+18
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Banky mají víc chránit klienty před podvody. Za první chybu odškodnění, chce EU

29. 2. 2024 | Olga Skalková | 2 komentáře

Banky mají víc chránit klienty před podvody. Za první chybu odškodnění, chce EU

Evropská unie chystá balíček zvaný PSD3/PSR. Má zlepšit ochranu a bezpečnost spotřebitelů. O novinkách, jejichž definitivní podoba teprve vzniká, mluví v rozhovoru europoslanec Ondřej... celý článek

Pozor na nový trik u bankomatů. Platíte za to, co nechcete

27. 2. 2024 | Pavla Adamcová | 2 komentáře

Pozor na nový trik u bankomatů. Platíte za to, co nechcete

Síť bankomatů Euronet v Česku strhává lidem poplatek za službu, kterou si ve skutečnosti neobjednali – nebo ji nakonec ani nedostali. Některým velkým bankám se takové klamání jejich... celý článek

Z čísla banky volá podvodník. Úřad zpřísní pravidla

23. 2. 2024 | Petr Kučera

Z čísla banky volá podvodník. Úřad zpřísní pravidla

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) přichází s konkrétními návrhy, jak bojovat s novým druhem podvodu. Cílem je omezit takzvaný spoofing – kvůli zneužití telefonního čísla má spotřebitel... celý článek

Třetí největší banka končí s telefonním bankovnictvím

21. 2. 2024 | Kateřina Hovorková, Petr Kučera

Třetí největší banka končí s telefonním bankovnictvím

Klienti Komerční banky už nebudou moct zadávat platební příkazy a využívat další služby přes telefonního bankéře. Už dříve tuto službu zrušily UniCredit Bank a ČSOB.

Kde všude měl účty? Novinka usnadní pátrání po dědictví

20. 2. 2024 | Kateřina Hovorková | 5 komentářů

Kde všude měl účty? Novinka usnadní pátrání po dědictví

Pozůstalí ani notáři zatím nemají k dispozici nástroj, který by našel všechny bankovní účty zemřelého. Aspoň částečné vylepšení má přinést nová platforma, kterou chystají Notářská komora... celý článek

Partners Financial Services