Za bankovní poplatky můžete ušetřit stovky až tisíce korun ročně. Tedy jestli opravdu nepotřebujete služby, které jinde ve stejné kvalitě nenajdete zadarmo.
„Účet bez poplatků“ dneska nabízí už většina bank. Některé ale ve skutečnosti nejsou tak úplně zadarmo, když je chcete opravdu používat. Třeba Komerční banka nebo nová Trinity Bank sice nabízí konto bez poplatku za vedení, ale platíte v nich za každou odchozí platbu.
Porovnali jsme, které účty můžete mít zadarmo jednoduše, a u kterých naopak musíte splnit nějaké podmínky – jinak se vám můžou dost prodražit. Nejčastěji banky požadují určitou sumu, která musí během měsíce dorazit na účet, případně určitý počet odchozích transakcí. Nejpřísnější je Česká spořitelna, kde musíte splnit obě tyto podmínky a navíc využívat i nějakou další službu (investici, půjčku, pojištění nebo spoření).
Kompletní přehled bezplatných nebo nízkonákladových účtů přinášíme na následujících záložkách. Když už ne cenou, v čem jiném se od sebe liší? Seřadili jsme je v abecedním pořadí podle názvu bank, na konci najdete i cenové porovnání. A prozkoumali jsme také, které účty zůstanou skutečně bezplatné, když k základním službám přidáme třeba výběr z konkurenčních bankomatů nebo platbu v eurech (zkratka SEPA označuje převody do 50 000 eur v rámci EU a dalších států Evropského hospodářského prostoru).
Ještě dodejme, že když v následujícím přehledu mluvíme o příchozích a odchozích platbách, myslíme tím vždycky transakce zadané v internetovém bankovnictví nebo v mobilní aplikaci. Platby zadané na pobočce nebo přes operátora na telefonu jsou vždy zpoplatněné, a to nejčastěji v řádech nižších desítek korun. Stejně tak počítáme s tím, že si necháváte posílat výpisy elektronicky. Jsou zdarma, zatímco ty papírové vyjdou rovněž na nižší desítky korun.
Air Bank | Banka Creditas | Česká spořitelna | ČSOB |
Air Bank - úrok jako bonus
Běžný účet ve variantě nazvané Malý tarif nabízí Air Bank bez poplatku za vedení. Zdarma jsou i všechny příchozí a odchozí platby, trvalé příkazy, inkasa a bezkontaktní platební karta Mastercard. Bezplatně platit můžete i mobilem. Pro telefony s Androidem má banka vlastní aplikaci My Air, pro „jablíčkáře“ pak Apple Pay.
Bez poplatku jsou také všechny výběry z bankomatů Air Bank. Při výběru z bankomatů konkurenčních bank zaplatíte 25 korun – stejná cena platí i pro všechny bankomaty v EU. Další možností je výběr na terminálech Sazky za poplatek 10 korun. Výběr v zemi mimo EU přijde na 100 korun.
Specialitou běžného účtu v Air Bank je možnost získat vyšší úročení – teď rovné jedno procento. Stačí aspoň pětkrát za měsíc zaplatit kartou u obchodníků. Zmíněný úrok se vztahuje na vklady 100 tisíc korun.
Takzvaná SEPA platba (odchozí i příchozí) přijde u Malého tarifu na 25 korun.
Air Bank je také jednou ze tří, kde už fungují okamžité platby. U Malého tarifu stojí korunu.
Z internetového bankovnictví nebo mobilní aplikace Air Bank můžete sledovat i účty, které máte u konkurence. Zatím jde o Českou spořitelnu, Equa bank, Komerční banku, Monetu a Raiffeisenbank.
Banka Creditas – zdarma bez podmínek a navíc Richee
Creditas nabízí velmi jednoduché podmínky. Zdarma jsou vedení účtu, bezkontaktní platební karta Mastercard, všechny příchozí a odchozí platby, trvalé příkazy i inkasa. Od půlky března je nově zdarma i neomezený počet výběrů z bankomatu nejen v Česku, ale i v zahraničí.
Za odchozí SEPA platbu se platí 50 korun, za příchozí 15 korun.
Creditas je také jednou ze tří bank, kde už fungují okamžité platby banka – v jejím případě bez poplatku.
Naopak zatím nenabízí žádnou možnost pro platby mobilem.
Creditas patří k lídrům v takzvaném otevřeném bankovnictví (multibankingu). Do internetového bankovnictví lze napojit také účty Air Bank, České spořitelny, Equa bank a Fio banky.
Ještě více účtů z různých bank pak lze ovládat přes mobilní aplikaci Richee, za níž stojí právě Creditas. Do ní lze připojit i účty ČSOB, Komerční banky a Monety. Z aplikace lze účty u konkurenčních bank nejen „hlídat“, ale i z nich zadávat platby.
Součástí aplikace je i speciální Richee účet, který má stejně jednoduché podmínky jako běžný účet přímo z Creditas. Navíc je s vyšším úrokem – 1,5 procenta na vklady do 300 tisíc korun. Případná část vkladu nad tuto hranici se úročí sazbou 0,5 procenta.
Česká spořitelna – "zdravý" účet s podmínkami
Účet v konceptu Moje zdravé finance poskytuje všechno, co běžný klient nejčastěji potřebuje. Základní poplatek sice činí 100 korun, lze jej ale úplně vymazat.
Prvních 50 korun odmažete, když každý měsíc zaplatíte kartou od České spořitelny aspoň jednou u obchodníků a současně si necháte na účet poslat aspoň sedm tisíc korun. Druhých padesát korun pak smažete, když budete mít od banky úvěr nebo s ní spořit na důchod, případně investovat. Kdo splní splní všechny tři podmínky, je na nule.
V balíčku služeb je bezkontaktní platební karta Visa, všechny příchozí i odchozí platby, trvalé příkazy, inkasa nebo vedení kontokorentu. Součástí je i neomezený výběr z bankomatů České spořitelny.
Výběry u konkurence v Česku přijdou na 40 korun; výběry v cizině na 125 korun, zvýhodněné (za pět korun) jsou výběry v zahraničních bankomatech mateřské skupiny Erste. Za 25 korun měsíčně lze přikoupit balíček výhodnějších výběrů v zahraničí – s ním je výběr v bankomatu Erste zdarma a v jiných za 40 korun.
Za odchozí SEPA platbu vám spořitelna strhne 220 korun, za příchozí 100 korun. Za 25 korun měsíčně si můžete přikoupit balíček zvýhodněných SEPA plateb – ten obsahuje dvě příchozí platby v eurech měsíčně zdarma a dvě odchozí SEPA platby v měsíci za cenu 40 korun.
Česká spořitelna také rychle zavádí inovativní služby. Umožňuje už okamžité platby, které jsou u tohoto účtu zdarma. Stejně jako platby mobilem: pro telefony s Androidem má banka vlastní aplikaci Poketka, pro „jablíčkáře“ pak Apple Pay. Přes přímé bankovnictví George zatím nejde sledovat účty v jiných bankách, spořitelna spustí multibanking v létě.
ČSOB – zdarma za 10 tisíc na účet
ČSOB nabízí účet nazvaný Plus Konto, pod značkou Poštovní spořitelna pak stejné konto nazvané Poštovní účet. Základní cena je sice 69 korun za měsíc, ale bez poplatku bude pro každého, komu na účet přijde aspoň 10 tisíc korun měsíčně (lidé do 26 let a na rodičovské dovolené ho mají zdarma bez podmínek, lidem nad 58 let stačí ze zmíněného limitu polovina).
V balíčku jsou všechny základní služby, které většina běžných klientů potřebuje. Zdarma jsou všechny tuzemské platby a operace s trvalými příkazy i inkasy. Součástí je bezkontaktní karta Mastercard nebo Visa, stejně jako vedení kontokorentu.
Bez poplatku jsou dále výběry z bankomatů ČSOB, zdarma je i jeden výběr hotovosti na poště. Výběr u konkurence vyjde na 40 korun. V zahraničí stojí 100 korun s výjimkou bankomatů z mateřské skupiny KBC (pět korun).
Za odchozí SEPA platbu strhne banka 250 korun, za příchozí 150 korun. Zvýhodněné jsou platby mezi českou a slovenskou ČSOB: odchozí je za devět, příchozí za šest korun.
Platit mobilem můžou zatím jenom majitelé telefonu s Androidem. Pro ně má banka vlastní aplikaci NaNákupy.
Přes přímé bankovnictví ČSOB jde momentálně ovládat účty v České spořitelně a v Equa bank. Kromě kontroly historie a zůstatku lze i zadávat platby.
Equa bank | Fio banka | Hello bank | Komerční banka |
Equa bank – zdarma bez podmínek
Velmi jednoduché podmínky má Equa bank - účet je vždy bez poplatků. Zdarma je vedení účtu, bezkontaktní karta Mastercard, všechny příchozí a odchozí platby, trvalé příkazy, inkasa. Zdarma jsou i všechny výběry z jakéhokoli bankomatu v Česku. V zahraničí navíc vybírají klienti Equa bank z bankomatů jen za devět korun.
Za odchozí SEPA platbu se platí 99 korun, příchozí je za 9 korun.
Platit mobilem lze v Equa bank zatím jen s Google Pay.
Kontrolovat vlastní účty v jiných bankách zatím v přímém bankovnictví Equa bank nejde.
Fio banka – zdarma bez podmínek
Fio patří k bankám s nejjednoduššími podmínkami bezpoplatkového účtu. Zdarma je jeho vedení, všechny příchozí a odchozí platby, trvalé příkazy, inkasa a bezkontaktní karta Mastercard.
Bez poplatku je také prvních deset výběrů v měsíci z bankomatů Fio banky, případný další přijde na devět korun. Za každých 4000 korun zaplacených kartou získáte pro následující měsíc jeden výběr z bankomatu jakékoli banky v Česku zdarma, maximální počet těchto výběrů je pět. Výběr z bankomatu konkurence jinak vyjde na 30 korun. Výběr v zahraničí je za 80 korun plus 0,5 procenta z vybírané částky.
Za odchozí i příchozí SEPA platbu se platí 20 korun. Platby se Slovenskem jsou oboustranně zdarma.
Od začátku dubna můžou klienti Fio banky přes Google Pay platit mobily s operačním systémem Android.
Kontrolovat vlastní účty v jiných bankách zatím v přímém bankovnictví Fio banky nejde.
Aktualizace: V den vydání našeho přehledu Fio banka oznámila, že od 23. dubna zruší další poplatky.
Zahraniční SEPA platby u ní budou nově zdarma. Banka také přidala ke svému kontu jeden výběr z bankomatů konkurence bez podmínek. U případných dalších pak snižuje poplatek z 30 na 25 Kč.
Jeden výběr zdarma každý měsíc budou mít klienti nově také v zahraničí. Zároveň Fio zlevňuje další výběry v zahraničí na pevný poplatek 80 Kč – ruší tedy příplatek 0,5 % z vybírané částky.
Hello bank – zdarma bez podmínek a se solidním úrokem navíc
Zdarma a bez podmínek jsou v Hello bank všechny základní služby: vedení účtu, bezkontaktní karta Mastercard, příchozí a odchozí platby, trvalé příkazy, inkasa i výběry z jakéhokoli bankomatu v Česku. Výběry už si ale musíte hlídat – zdarma jsou totiž jen tři v měsíci, každý případný další vyjde na 30 korun. Výběr v zahraničí je za 30 korun.
Bonusem na běžném účtu od Hello bank je solidní úročení. Vklady do 100 tisíc korun se zhodnocují roční sazbou 0,6 procenta, vyšší vklady jsou za nulu.
Odchozí SEPA platbu stojí 80 korun, příchozí je zdarma.
Platby mobilem nebo ovládání účtů i v jiných bankách Hello bank zatím nenabízí.
Komerční banka – jednoduše, ale ne zcela zdarma
Komerční banka sice nabízí účet, u kterého láká na nulový poplatek za vedení, ale když ho budete normálně používat, zdarma nebude. Banka si totiž účtuje šest korun za odchozí platbu zadanou v internetovém bankovnictví.
Zdarma je platební karta, výběry z bankomatů KB i vedení kontokorentu. Výběry z bankomatů konkurence vyjdou v Česku na 39 korun, v zahraničí na 99 korun. Odchozí SEPA platba stojí 195 korun, příchozí 145 korun.
Kdo tedy chce být v Komerční bance a zároveň aktivně její služby využívat, měl by zvolit jiný balíček. Například varianta MůjÚčet Plus za 39 korun měsíčně nabízí odchozí platby zdarma nebo také dva výběry z bankomatů konkurence zdarma.
Na své si v Komerční bance přijdou lidé, kteří chtějí platit mobilem: nabízí Apple Pay i Google Pay.
Přes přímé bankovnictví Komerční banky lze momentálně ovládat účty v Air Bank, České spořitelně a v Equa bank.
mBank | Moneta Money Bank | Raiffeisenbank |
mBank – z bankomatů vybírejte alespoň 1500 korun
V mBank máte vždy zdarma vedení účtu, všechny příchozí a odchozí platby, trvalé příkazy, inkasa, bezkontaktní karta nebo kontokorent. Zdarma je i neomezený počet výběrů z jakéhokoli bankomatu v Česku, stejně jako v zahraničí – obojí ale jenom za podmínky, že vyberete aspoň 1500 korun. Nižší výběry přijdou na 29 korun.
Také SEPA platby jsou v mBank – jako v jediné bance v našem přehledu – bez poplatků, a to příchozí i odchozí.
Banka láká také na Apple Pay a Google Pay.
Ovládání účtů v jiných bankách ale zatím nenabízí.
Moneta Money Bank – bez podmínek a s bonusem
Účet Tom od Moneta Money Bank je bez poplatků a nemusíte k tomu plnit žádné podmínky. Zdarma jsou běžné bankovní služby, tedy příchozí a odchozí platby, trvalé příkazy a inkasa, vedení kontokorentu, bezkontaktní karta Mastercard a také výběry z bankomatů Monety.
Každý výběr u tuzemské konkurence stojí 20 korun, ale za 50 korun měsíčně lze koupit balíček neomezených výběrů. Naopak výběry ze zahraničních bankomatů jsou zdarma.
Odchozí SEPA platba stojí 220 korun, příchozí 100 korun.
Moneta nabízí víc možností pro platbu mobilem, samozřejmostí je Apple Pay a Google Pay.
Propojení účtů z jiných bank umožňuje v mobilní aplikaci Smart Banka, můžete kontrolovat zůstatky na účtech v Air Bank, Creditas, ČSOB, České spořitelně, Fio banky a mBank.
Tom účet si můžete do konce dubna zřídit online s bonusem ve výši 1000 korun. Získání prémie je přitom snadné a nemusíte se bát žádných háčků, jak jsme si ověřilli v redakčním testu.
Raiffeisenbank – chytré konto za 15 tisíc
Na účet zdarma láká také Raiffeisenbank. Standardní poplatek je 99 korun měsíčně, ale lze ho „vymazat“ při splnění dvou podmínek: musí vám na konto přijít alespoň 15 tisíc korun měsíčně a každý měsíc provedete aspoň tři odchozí transakce, mezi které se vedle odchozích plateb počítají i platby kartou.
eKonto Smart nabízí neomezený počet výběrů z bankomatů všech bank v Česku, neomezené odchozí i příchozí transakce, trvalé příkazy a inkasa, debetní bezkontaktní kartu Mastercard, kreditní kartu Easy nebo bezúročnou rezervu ve výši 1000 korun.
Získat můžete také spořicí účet s úrokem jedno procento na vklady do 150 tisíc korun. Úrok se připisuje v měsících, kdy splníte podmínku pro bezplatné vedení eKonta Smart.
Výběr z bankomatů v zahraničí vyjde na 100 korun plus 0,5 procenta z vybírané částky. Za odchozí SEPA platbu se platí 220 korun, za příchozí 200 korun. Zdarma jsou platby mezi Raiffeisenbank a její slovenskou sestrou Tatra bankou.
Platby mobilem zatím Raiffeisenbank nenabízí, ovládání účtů z jiných bank také ne.
Sberbank | Trinity Bank | UniCredit Bank |
Sberbank – tři varianty
Za určitých podmínek jsou zdarma hned tři varianty běžného účtu. Sberbank má ale nevýhodu, že jako jedna z posledních v Česku stále nedává bezkontaktní karty. Podle mluvčí Radky Černé je začne nabízet během letošního roku.
Nejvýkonnější verze účtu nazvaná Optimal přijde standardně na 199 korun měsíčně. Poplatek vymažete při alespoň pěti odchozích platbách (počítají se i platby kartou) nebo pokud máte ve Sberbank uloženo aspoň milion korun. Balíček nabízí všechny základní služby: neomezený počet výběrů z bankomatů všech bank v Česku, neomezené odchozí i příchozí platby, trvalé příkazy a inkasa. Součástí je spořicí účet se sazbou 1,03 procenta na vklady do 300 tisíc korun. Banka láká i na kontokorent se zvýhodněnou sazbou 14,99 procenta.
Druhá varianta nazvaná Aktiv vyjde v základu na 99 korun měsíčně, zdarma je při při alespoň pěti odchozích platbách (počítají se i platby kartou). Oproti nejvýkonnějšímu balíčku nenabízí zvýhodněný kontokorent. Výběry jsou zdarma jen z bankomatů Sberbank a skupiny ČSOB (ta pro Sberbank vydává karty). Výběry u konkurence vyjdou na 37 korun.
Třetí varianta – Mini – je sice vždycky bez poplatku za vedení, ale zdarma jsou pak už jenom všechny příchozí platby. Odchozí platby jsou zdarma jenom v rámci Sberbank, do jiné banky vyjde každá na pět korun. Výběr z bankomatu Sberbank přijde také na pět korun, z bankomatu skupiny ČSOB na deset korun a z bankomatů dalších bank na 37 korun.
Výběr z bankomatů v zahraničí vyjde na 75 korun plus 0,5 procenta z vybírané částky, jen u balíčku Optimal jsou i výběry v cizině zdarma. Za odchozí SEPA platbu si banka ve všech variantách účtu strhne 250 korun, za příchozí 150 korun.
Platby mobilem banka zatím nenabízí, ovládání účtů z jiných bank také ne.
Trinity Bank – zdarma, ale bez karty
Bývalý Moravský peněžní ústav se od začátku roku 2019 přeměnil ze záložny na banku a nyní působí pod názvem Trinity Bank. Nabízí účet, který je bez poplatků za vedení. Ale když ho chcete aktivně používat, zdarma nebude. Každá odchozí platba mimo Trinity Banku (včetně trvalého příkazu a inkasa) totiž přijde na 1,90 Kč.
Banka navíc nevydává platební karty a ani se na to nechystá. Pro běžného uživatele je tak vhodná maximálně na zhodnocování peněz – například spořicí účet nabízí s úrokem 1,18 procenta.
Odchozí SEPA platba přijde na 89 korun, příchozí na 49 korun.
Platby mobilem banka nenabízí, ovládání účtů z jiných bank také ne.
UniCredit Bank – zdarma za 12 tisíc
Účet jménem U konto je zdarma v měsíci, kdy vám na něj přijde aspoň 12 tisíc korun. Jinak za něj zaplatíte 199 korun.
V balíčku jsou příchozí a odchozí platby, trvalé příkazy a inkasa, bezkontaktní platební karta Mastercard, kontokorent nebo výběry ze všech bankomatů v Česku i zahraničí.
Za odchozí SEPA platbu se v UniCreditu platí 250 korun, za příchozí 200 korun.
Platby mobilem banka zatím nenabízí, ovládání účtů z jiných bank také ne.
Čtyři praktické příklady
Jak se všechny popsané nabídky seřadí, když vezmeme aktivního klienta, který je zvyklý účet plně ovládat přes internet? Našemu průměrnému uživateli proteče účtem 25 tisíc korun měsíčně, zadá 15 odchozích plateb, třicetkrát zaplatí kartou (za celkem 12 tisíc korun) a vybírá jen z bankomatu vlastní banky – třikrát za měsíc. Má navíc od své banky hypotéku. (Z porovnání vypadla Trinity Bank, která nemá platební karty.)
Takový klient dosáhne na bezplatný účet skutečně v drtivé většině bank. Výjimku tvoří Komerční banka a Mini účet od Sberbank – obě si totiž strhávají peníze za odchozí platby. V Komerční bance by náš klient za 15 odchozích plateb zaplatil 90 korun (je pro něj pak lepší, když si v KB zřídí variantu MůjÚčet Plus, u kterého zaplatí 39 korun za vedení a už neplatí za odchozí platby). Na Mini účtu ve Sberbank 75 korun, kde by si navíc připlatil ještě 15 korun za výběry z bankomatu.
Co se stane, když k výše nastaveným parametrům přidáme ještě jeden výběr z bankomatu konkurenční banky v Česku? Zdarma už účet nebude ani v Monetě (20 korun za výběr), Air Bank (25 korun), České spořitelně a ČSOB (v obou 40 korun). V Komerční bance přičteme dalších 39 korun za výběr (i v tomto případě se už vyplatí varianta Plus, která v ceně balíčku obsahuje i dva výběry z bankomatů konkurence) a ve Sberbank u variant účtů Aktiv a Mini 37 korun.
Pokud bychom škrtli hypotéku, připlatí si náš klient 50 korun v České spořitelně. Nesplnil by totiž podmínku pro poloviční slevu na poplatku za vedení účtu.
A když do výpočtu zařadíme i jednu odchozí platbu v eurech, zůstane zdarma jediná banka – mBank. Během pár dnů se k ní přidá Fio – změnu ceníku ohlásilo pár hodin po zveřejnění našeho přehledu. Žebříček (po připočtení odchozí SEPA platby k modelovému klientovi ze začátku našeho porovnání) „účtů zdarma“ pak vypadá takto:
mBank - 0 Kč
Fio banka - 0 Kč (po změně ceníku od 23. dubna; do té doby je to 20 Kč za SEPA platbu)
Air Bank - 50 Kč (výběr u konkurence 25 Kč + SEPA 25 Kč)
Creditas - 50 Kč (SEPA)
Hello bank - 80 Kč (SEPA)
Equa bank - 99 Kč (SEPA)
Raiffeisenbank - 220 Kč (SEPA)
Moneta Money Bank - 240 Kč (výběr u konkurence 20 Kč + SEPA 220 Kč)
Sberbank (účet Optimal) – 250 Kč (SEPA)
UniCredit Bank – 250 Kč (SEPA)
Česká spořitelna - 260 Kč (výběr u konkurence 40 Kč + SEPA 220 Kč)
Sberbank (účet Aktiv) – 287 Kč (výběr u konkurence 37 Kč + SEPA 250 Kč)
ČSOB - 290 Kč (výběr u konkurence 40 Kč + SEPA 250 Kč)
Komerční banka – 324 Kč (výběr u konkurence 39 Kč + odchozí platby 90 Kč + SEPA 195 Kč; v případě MůjÚčet Plus by poplatek dělal 234 Kč - 39 Kč za vedení účtu + 195 Kč SEPA)
Sberbank (účet Mini) – 377 Kč (tři výběry z bankomatu Sberbank 15 Kč + výběr u konkurence 37 Kč + odchozí platby 75 Kč + SEPA 250 Kč)
A jestli třeba často jezdíte do zahraničí, měli byste si do vlastního srovnání přidat ještě třeba kurzy, které banky nabízejí při platbě kartou v cizí měně. Některé účty lákají i na cestovní pojištění.
Přidejte si nás na Facebook nebo Twitter a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady!
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
7. 8. 2019 12:44, Jarda
Equa je pro mne jednička.Jsem u nich několik let a zatím plná spokojenost.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
22. 7. 2019 20:48, Helena
Mám účet u spořitelny 30 let. Za tu dobu se banka hodně proměnila. Mám účet, kreditku, pojistku a hypotéku. Na účet mi musí přijít 7 tis. měsíčně a 1x zaplatit kartou, jedno kterou a účet je zdarma i pro partneraq. Používám internetové bankovnictvi a Google Pay. A už rok mi platí odměnu 50,- Kč měsíčně.
V diskuzi je celkem (21 komentářů) příspěvků.