Náhrada mzdy a nemocenská 2017. Kalkulačky pro zaměstnance i podnikatele

Spočítejte si, kolik dostanete, když letos skončíte na neschopence. Přinášíme aktualizované kalkulačky i přehled pravidel.
Náhrada mzdy a nemocenská 2017. Kalkulačky pro zaměstnance i podnikatele

Pokud omarodí zaměstnanec, může počítat s náhradou mzdy a nemocenskou. Osoby samostatně výdělečně činné mzdu nedostávají, takže i o její náhradě si můžou nechat zdát. Pokud jde o nemocenskou, záleží na tom, jestli si platily dobrovolné nemocenské pojištění nemocenské pojištění. Jaká pravidla pro obě skupiny platí a kolik za stonání dostanete? Poradíme.

První tři dny zadarmo, pak platí zaměstnavatel

Na náhradu mzdy mají nárok pouze zaměstnanci v pracovním poměru. Pokud pracujete na dohodu o provedení práce, nebo dohodu o pracovní činnosti, s náhradou mzdy můžete počítat, jen když za vás zaměstnavatel odvádí nemocenské pojištění. Což v praxi znamená, že váš měsíční výdělek z dohody o provedení práce dělá víc než deset tisíc korun měsíčně, případně víc než dva a půl tisíce korun, když pracujete na dohodu o provedení činnosti. O nárok na náhradu mzdy ale můžete také přijít – když si pracovní neschopnost způsobíte úmyslně.

Propojeno!

Jsou nemoci, které netrvají jen devadesát dní. Poradíme, co dělat, pokud musíte kvůli péči o dítě nebo vážně nemocného partnera odejít z práce nadobro.

Končím v práci kvůli péči o blízkého

I přes snahy zrušit karenční lhůtu pořád platí, že zaměstnanci marodí první tři dny zadarmo. Výjimkou z pravidla je pouze karanténa, kdy zaměstnavatel vyplácí náhradu mzdy už od prvního pracovního dne. V ostatních případech náleží zaměstnanci náhrada mzdy až od čtvrtého do čtrnáctého dne nemoci. Zaměstnavatel má nicméně povinnost vyplácet ji pouze za pracovní dny, přesněji za dny, které byste jinak byli odpracovali.

Při výpočtu náhrady mzdy se vychází z průměrného hrubého hodinového výdělku za poslední kalendářní čtvrtletí. Jinak řečeno – když omarodíte teď v lednu, bude se počítat s příjmy za říjen až prosinec. Jde o údaj, který by měl každý zaměstnanec najít na výplatní pásce, případně se k němu sami dopočtete, když sečtete hrubé příjmy za předcházející čtvrtletí a výsledek vydělíte počtem odpracovaných hodin. Průměrný hrubý hodinový výdělek se pak ještě snižuje skrze redukční hranice.

Pro rok 2017 budou konkrétně platit následující redukční hranice:

  • z částky do 164,85 Kč se počítá 90 procent
  • nad částku 164,85 Kč do částky 247,10 Kč se počítá 60 procent
  • nad částku 247,10 Kč do částky 494,20 Kč se počítá 30 procent
  • k částce nad 494,20 Kč se nepřihlíží

Náhrada mzdy (i nemocenská) se může snížit na polovic, jestliže si pracovní neschopnost přivodíte pod vlivem alkoholu, drog nebo třeba při rvačce či páchání úmyslného trestného činu.

Připravte si s námi kompletní daňové přiznání online za 15 minut, bez registrace a anonymně. Za cenu jednoho lístku do kina (kam stejně nemůžete). Na podání daňového přiznání máte ještě:

dníhodinminutvteřin
Chci vyplnit daňové přiznání

Chcete-li si jen stáhnout formuláře, pokračuje na daňové formuláře
* Pokud daňové přiznání podáváte elektronicky, máte letos ještě měsíc k dobru. Ale proč to odkládat.

Nemocenská v důchodu

Jiná pravidla platí pro pracující starobní a invalidní (ve třetím stupni) důchodce. Nemocenskou jim správa sociálního zabezpečení vyplácí nejvýše po dobu 70 kalendářních dnů, případně 70 kalendářních dnů při víc pracovních neschopnostech v jednom kalendářním roce. Nejdéle ale do dne, kterým skončila doba zaměstnání.

Kolik bude vaše nemocenská dělat, závisí na takzvaném denním vyměřovacím základu. Konkrétně se nemocenská počítá jako šedesát procent denního vyměřovacího základu, který se ale– stejně jako u náhrady mzdy – nejprve sníží skrze redukční hranice. Ty jsou pro rok 2017 stanovené následovně:

Redukční hranice nemocenské

  • z částky do 942 Kč se počítá 90 procent
  • nad částku 942 Kč do částky 1412 Kč se počítá 60 procent
  • nad částku 1412 Kč do částky 2824 Kč se počítá 30 procent
  • k částce nad 2824 Kč se už nepřihlíží

S počty se ovšem nemusíte namáhat – stačí zadat měsíční hrubou mzdu a naše kalkulačka si s výpočtem poradí za vás.

Nezapomeňte, že pokud marodíte, musíte plnit léčebný režim stanovený ošetřujícím lékařem – zdržovat se na adrese vyplněné v neschopence a dodržovat vycházky. V opačném případě se vystavujete riziku snížení nebo odebrání náhrady mzdy, případně nemocenské. Dostat můžete i výpověď nebo pokutu dvacet tisíc, pokud léčebný režim porušíte zvlášť hrubým způsobem.

Jestli řádně stonáte, může kontrolovat sociálka i zaměstnavatel:

Zdraví nemocní

Marodi si často myslí, že zrovna na ně kontrola nepřijde. V praxi ale zkontroluje jen okresní správa sociálního zabezpečení zhruba každého desátého člověka v pracovní neschopnosti.

 

Počet neschopenek

Počet kontrol

Krácených/odebraných nemocenských

2011

1 338 099

151 951

3004

2012

1 213 133

151 410

2977

2013

1 326 884

146 000

2609

2014

1 285 642

170 000

3391

2015

1 526 798

154 610

3650

2016 (za leden až září)

1 157 906

118 419

2594 

Zdroj: Česká správa sociálního zabezpečení

Hrajte na jistotu

Choroba, úraz, chabrus

Dobré pojištění může být k nezaplacení. Rádi vám pomůžeme vybrat.

OSVČ: Dobrovolné nemocenské pojištění

Osoby samostatně výdělečně činné můžou pobírat pouze nemocenskou – od patnáctého dne nemoci stejně jako zaměstnanci – ale jen pokud se dobrovolně účastní nemocenského pojištění. Výše nemocenské bude záležet na částce, kterou budete každý měsíc na pojistné posílat. Zespoda jste nicméně omezení minimálním pojistným, které dělá 115 korun měsíčně – částka odpovídá minimálnímu měsíčnímu vyměřovacímu základu pět tisíc korun. Limit ale platí i shora. Měsíční platba na nemocenské pojištění může totiž dělat maximálně 2,3 procenta z měsíčního vyměřovacího základu, ke kterému jste se dopočetli v loňském přehledu příjmů a výdajů pro sociálku. Počítejte proto s tím, že pokud chcete pobírat vysokou nemocenskou, musíte si také delší dobu platit víc na sociální pojištění. Alternativou pro osoby samostatně výdělečně činné je soukromé zdravotní pojištění tuzemských komerčních pojišťoven.

Jasno v nemocenské pro OSVČ vám udělají naše kalkulačky. S jejich pomocí si jednak snadno spočítáte, na jakou nemocenskou máte nárok, pokud už si nemocenské pojištění platíte, i kolik optimálně platit, aby vaše budoucí nemocenská stála za řeč.

Nárok na nemocenské dávky pro OSVČ

Optimální nemocenské pojistné pro zvolené dávky v nemoci 2017

Líbil se vám článek?

+31
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 11 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

9. 10. 2017 22:57, Jaroslav Jaros

Jak se počítá prvních 14 dní nemoci při dvanácti hodinový pracovní době

+17
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (11 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Nový kompenzační bonus. Takhle vláda vylepšila podmínky

16. 2. 2021 | Petr Kučera | 23 komentářů

Nový kompenzační bonus. Takhle vláda vylepšila podmínky

Podpora pro podnikatele má být jednodušší a pro víc zájemců. Kompenzační bonus se zvýší z 500 na 1000 Kč, na poloviční částku dosáhnou i lidé s nařízenou karanténou nebo izolací. A... celý článek

Karanténa kvůli koronaviru: Dostanete víc, schválili poslanci

11. 2. 2021 | Jiří Hovorka, Petr Kučera | 19 komentářů

Karanténa kvůli koronaviru: Dostanete víc, schválili poslanci

Nebojte se zůstat v karanténě, už nepřijdete o tolik peněz. Vládní koalice po mnoha měsících vyslyšela doporučení expertů a zvýší dávky z nemocenského pojištění. Příští týden by se... celý článek

Ošetřovné se nebude počítat jako příjem pro nárok na dávky

28. 1. 2021 | Jiří Hovorka

Ošetřovné se nebude počítat jako příjem pro nárok na dávky

Ošetřovné se v době zavřených škol nebude započítávat do příjmu při posuzování nároku na sociální dávky. Změnu na období leden až září roku 2021 přináší novela, kterou dnes ve zrychleném... celý článek

Nemocenská 2021. Spočítejte si, kolik teď dostanete

19. 1. 2021 | Petr Kučera, Monika Veselíková | 4 komentáře

Nemocenská 2021. Spočítejte si, kolik teď dostanete

Kolik dělá náhrada mzdy a nemocenské dávky? Máme kalkulačku i aktuální přehled pravidel. Pro zaměstnance i podnikatele.

Karanténa a náhrada mzdy. Kolik teď dostanete

25. 10. 2020 | Petr Kučera | 18 komentářů

Karanténa a náhrada mzdy. Kolik teď dostanete

Spočítejte si, na co máte nárok při nařízené karanténě. Řídí se stejnými pravidly jako klasická pracovní neschopnost. A pozor: Sám zaměstnavatel vám ji nařídit nemůže.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.