Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Neptej se prodavače zlata, jestli koupit zlatou cihlu

| rubrika: Polemika | 13. 7. 2017 | 31 komentářů
Četl jsem článek s názvem Jak správně a efektivně spořit do zlata. Dal jsem Kanceláři pro uvádění románových příběhů na pravou míru pár dní na reakci, leč nepřišla. Ujmu se toho tedy sám, vždyť před otevřením článku Pavla Ryby by vám aspoň na pár vteřin mělo z prohližeče vyskočit varování Tento text může vážně ohrozit vaše finanční zdraví.

Dotyčný text publikoval iDnes:

Klikli jste si? Nic nevyskočilo? Mělo by.

Proč?

Spoření a zlato? To nejde dohromady

Možná se to zdá jako formalita, slovíčkaření, ale není. Používat slovo spoření v souvislosti se zlatem je vyloženě nevhodné, prostě faux pas. Spořit můžu na spořicím účtu, kde mám předem známou úrokovou sazbu. Pokud ovšem nakupuji zlato, spekuluji na růst jeho ceny. Ta spekulace se mi může vydařit, ale můžu taky utrpět nepříjemnou ztrátu.

Pavel Ryba – na webu Euro.cz o něm mluví jako o muži, který Čechům prodá ročně tunu zlata – ale o nakupování zlata mluví nejen jako o spoření, ale zároveň jako o investici. Není to přitom totéž a bylo by lépe si vybrat jen jedno z toho. A v tomto případě nakonec ani jedno. O nevhodnosti slova spoření už byla řeč a s investicí se to má tak, že jako investice se zpravidla chápe aktivum, které investorovi poskytuje nějaký příjem. Takové definici vyhovují dluhopisy (kupony), akcie (dividendy) nebo nemovitosti (nájemné). Člověk si může ušetřit mnoho nepříjemností, pokud bude zlato chápat jako spekulativní záležitost, stejně jako všechny ostatní komodity.

Cena zlata roste, když roste inflace. Pokud to zrovna není naopak

„Cena zlata prudce roste, pokud roste inflace nebo pokud panuje nejistota v ekonomice či na kapitálových trzích,“ tvrdí pan Ryba. Dovolím si připomenout, že nejistota panuje na trzích vždycky. Kde je jistota, není trh. Podstatnější ale je, že tvrzení o korelaci růstu inflace a růstu cen zlata je, velmi citlivě řečeno, nepřesná. Známe velmi dlouhá období, kdy zlato ochranu před inflací neposkytovalo. A přitom ta inflace nebyla zrovna malá.

Joe propadl v roce 1980 zlaté horečce. Nedivte se mu. Po islámské revoluci na konci sedmdesátek Írán těží a vyváží jen zlomek dosavadních objemů ropy. Náhle se vypaří zhruba sedm procent světové produkce. Poptávka po ropě ale celosvětově stoupá, globální ekonomice se dařilo. Přichází ropný šok. Cena ropy skokově roste a s ní i inflace. Amerika zažívá dosud nevídanou věc: dvoucifernou inflaci.

A to není zdaleka všechno, na světové šachovnici se dějou věci. Dav Íránců útočí na americkou ambasádu v Teheránu a diplomaty bere jako rukojmí. Sovětský svaz poskytuje „bratrskou internacionální pomoc“ Afghánistánu (okupace potrvá deset let). Invaze zhorší vztahy mezi Washingtonem a Moskvou. Rostou obavy z jaderné války.

A cena zlata, jak z poučky pana Ryby letí nahoru, v roce 1980 překonává dosavadní rekordy, platí se přes 600 dolarů za unci. Po takovém vzrůstu se na zlato vrhají davy spekulantů. Joe není výjimka. Čerň novinových titulků je tou dobou ještě černější než obvykle, a tak čeká, že bude ještě hůř a nakupuje ve velkém. Dělá velkou a nákladnou chybu.

Zlato po roce zapomene na poučku, podle které se má chovat a jeho cena začne klesat. Za míň než osm let ztrácí žlutý kov v nominálním vyjádření víc než 60 procent hodnoty. V klesajícím trendu zlato vydrží dlouhých dvacet let. Během nich, až do roku 1999, cena zlata klesá průměrným tempem šest procent ročně. Roční míra inflace v tomto období v USA dosáhla 3,5 procenta. Životní náklady Američanů se během dvaceti let zdvojnásobily, „ochrana před inflací“ zaznamenala zlé ztráty.

Inflace nahoru, zlato dolů. Zdroj: fred.stlouisfed.org

Pokles ceny zlata po roce 1980 přitom nelze jednoduše vysvětlit návratem ekonomických jistot. Ano, některé věci se zlepšily. Fed se pod vedením Paula Volckera na začátku osmdesátých let vypořádal s vysokou inflací. Na druhé straně razantním zvýšením úrokových sazeb poslal ekonomiku do recese. Američtí diplomaté v Íránu byli propuštěni. Naopak studená válka po nástupu Reagana do Bílého domu eskalovala a strach z jaderného konfliktu dál rostl.

Náš příklad tak vyvrací jeden ze zlatých mýtů, který prodejci zlata rádi udržují při životě. A totiž že zlato spolehlivě chrání před inflací. Skutečnost je taková, že někdy chrání, a jindy ne. Není to přitom jen otázka času, dvacet let je pro smrtelné investory opravdu dlouhá doba. Největší průšvih je, když Pavel Ryba ve svém článku mluví jen o vývoji ceny zlata po roce 2000. Sleduje tedy výkonnost až poté, co zlato strávilo dlouhých dvacet let na cestě dolů. Když dnes uvádí výkonnost přes dvacet procent ročně, vypadá to moc hezky. Čtenář, který nezná dlouhodobá data a historický kontext, může snadno dospět k závěru – chybnému a nebezpečnému – že takto vysoké výnosy jsou u zlata normální. Nejsou.

Ceny zlata: pět roků

Tenhle graf by taky nebyl fér – uvádí vývoj ceny zlata jen na cestě z vrcholu...

Zdroj: Peníze.cz

Plus minus nula

Ekonomové Robert J. Barro a Sanjay P. Misra ve své studii Gold Returns uvádějí, že na velmi dlouhém horizontu v letech 1836–2011 rostla průměrná reálná cena zlata o 1,1 procenta ročně. Další studie dospěly k velmi podobným závěrům. Například studie švýcarské banky Credit Suisse uvádí v jiném časovém rozpětí, konkrétně v letech 1900–2011, výnos jedno procento ročně.

Anketa

Máte zlato?

Obě zmíněné studie končí rokem 2011, kdy cena zlata zrovna dosáhla maxima více než 1830 dolarů za trojskou unci. Toto maximum zatím nebylo překonáno a v žádném případě nelze spolehlivě předpovědět, jak se cena zlata bude vyvíjet dál. K 10. 7. 2017 činí cena zhruba 1214 dolarů za unci.

Přestože studie uvádějí reálný (nadinflační) výnos zhruba kolem procenta, končí rekordním rokem 2011. Bude tedy rozumné, pokud budou investoři na dlouhém horizontu od zlata očekávat reálný výnos kolem nuly.

Vítejte zpátky na zemi

Kam jsme tedy dospěli? Do nepřikrášlené reality. Zlato sice funguje jako uchovatel hodnoty, nicméně platí to na velmi dlouhém časovém horizontu. Na „kratších“ horizontech nemusí jako uchovatel hodnoty fungovat vůbec. Bohužel kratším horizontem může být i deset nebo třeba dvacet let. A pozor, zmíněné studie neberou v úvahu náklady na pořízení zlata, stejně tak případné náklady na jeho skladování. Když kupujete slitek nebo cihlu, kupujete za cenu o několik procent nad aktuální tržní cenu zlata. Zejména u menších slitků může být tato přirážka velmi nepříjemná. Stejně tak při prodeji nedostanete tržní cenu.

Článkem „o spoření do zlata“ by se dalo zabývat i déle. Tvrzení, že „fyzické zlato představuje jistotu“, je například ve světle historických faktů a při zohlednění nákladů jen špatný vtip. Jeho autor ho ale nejspíš považuje za faktum a věří mu. Kdyby byl s to se na zlato podívat striktně objektivně, prodávaly by se mu asi slitky hůř. A možná by jich ani neprodal za rok tunu. I když…

À propos neznáte náhodou americké polopřísloví Nikdy se neptej holiče, jestli potřebuješ ostříhat? Úplně klidně mohlo znít Nikdy se neptej prodavače zlata, jestli si koupit zlatou cihlu.

Rybu na úvodní obrázek prodal Shutterstock

Vytisknout

Líbil se vám článek?

+23
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

16. 3. 2018 0:10, Michal Kolář

Vážený pane autore, milý čtenáři...

doážete mi někdo prosím odpovědět na níže zmíněné otázky?
Pomohou nám se zamyslet nad smysluplností této publikace..

Lehce se obávám, že autor se upnul k problému, který vlastně neexistuje.
Nerezonuje mu v uších slovo SPOŘENÍ?
Pojďme se blíže podívat na to, co to vlastně to SPOŘENÍ je:
Dle wikipedie se jedná o: Spoření je činnost, kterou vznikají úspory. Člověk spoří, pokud odkládá spotřebu a část svých čistých příjmů neutratí. Spořením vzniká majetek, případně kapitál. Protikladem úspor jsou dluhy.
zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Spořen%C3%AD
Spořit a odkládat tak část svého majetku mohu klidně do ČEHOKOLI (zlata nevyjímaje) a nemusím tak přece nutně SPEKULOVAT na růst ceny?
Pokud se mýlím, budu rád za osvětu!!!
Vytvářím rezervu, nesleduji ÚROK, NESPEKULUJI - spořím, odkládám část peněžitého majetku a nevím co jsem komu provedl, že to nazývá jako NEVHODNÉ či FAUX PAS?

Dále se mi velice líbí, jak se zde přirovnává případ JOEa, k velmi nezdatnému investorovi, který bohužel dle tupého pocitu CHAMTIVOSTI šel s davem, a propadl v 1980 ZLATÉ HOREČCE a nakupoval na historickém maximu, jako prodělečnému.
Hleďte na fakta! 1980 a růst ceny AU - ZLATA k nehoráznu - které ale NUTNO vědět proč vzniklo, milý pánové a dámy, bylo opravdu pěkným přirovnáním, jak ztratit investicí do zlata.
A ano! Je možné i toto!
Nakupuji-li v historickém maximu, dohnaném do nesmyslova "NĚČÍM" mi může napovědět, že to asi nebude růst donekončena, že no. Přirovnal bych k nákupu Bitcoinů v prosinci 2017, kdy největší VOLUME obchodů zde i bylo...
Ale to je síla MASY a CHAMTIVOSTI......
Stejně pak jako strachu při prodejích na historických cenových DNECH...

Vraťme se ale k tomu, co ten růst v 1980 spustilo...
1971 prezident Nixon zrušil poslední formu zlatého standardu tzvn Bretonwoodský systém.
A ejhle, někdo, kdo prodával ropu, si uvědomil, že za svou ropu, při platbě dolary již nedostává ZLATO = PENÍZE.... Chlapci si přišli ošálení a tak zavřely kohouty - co se stalo s cenou při anomálii?
Na to se podívejte prosím sami na grafu ze stránek wikipedie, na kterých se i dočtete co to vlastně dle zdrojů wiki ZLATO je!
Odkaz zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/Investičn%C3%AD_zlato#/media/File:Gold-Price.png
A nešálí Vás zrak, když vidíte před 1970 1OZ = troyská unce zlata 31,1075g za 35 USD a potéto anomálii téměř 700USD....
Jednoduchá matematika, co udělalo s cenou zlata zrušení BWS (poslední formy krytí peněz zlatem) RESPEKTIVE co to udělalo s hodnotou a kupní sílou MĚNY oproti ZLATU...

Ostatně přečtěte si i co si o zlatě myslí WIKI, odkaz zde:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Investičn%C3%AD_zlato

Vezmeme-li tedy v potaz, že zlato prošlo po 1980 dlouhou korekcí, a mělo připravenou půdu k tomu zase shodnotit při dalších (ne)očekávaných a (ne)nadálých problémech, položme si otázku: Byla či nebyla v té době korekce optimalní doba pro nákup? Byla vhodnější doba, než když bylo LEVNÉ A DOSTUPNÉ?
S výhledem že v r.2011 opět z těchto 700USD v PEAKu 1980 a korekci do let 2000, kdy spadlo na cca 300USD za OZ mělo zase nastartováno na další silnou býčí fázi, kdy po r. 2008 vystřelilo na 1900USD?
To je prosím pěkně první "AKCE" SEDMINÁSOBEK!
To je prosím pěkně druhá "AKCE" TŘÍNÁSOBEK"
A korekce po 700USD k 300USD je pod půlku....
Vyjdeme-li z tohoto (nemůžeme - je třeba započítat náklady na těžbu - povrchové doly jsou vytěženy atp, dále monetární politika, státní krachy a mnoho dalšího) ale i kdyby, připusťme, že pád byl pod polovinu....
Korekce od posledního stropu 1900USD na 1000USD je historii odpovídající a nyní můžeme čekat KOLIKANÁSOBEK při další nejistotě na trzích?
I kdyby jen DVOUNÁSOBEK , já budu velmi spokojený!
Obávám se ale, že takto skromná ke mě ekonomika nebude.
Čím více se bude vytrácet hodnota z přefouklých akcií, dluhopisů a nemovitostí, tím více bude tyto ztráty vyrovnávat cena HMOTNÝCH AKTIV - těch protivah.
Dává Vám to logiku?
Klikněte na zelené tlačíto LÍBÍ, nedává? klikněte na NELBÍ...
Jen ať vím, jak zde lidé uvažují...

Dále bych se rád zeptal autora:
Nenašel jsme jedinou Vaší publikaci mladší r.2011, kdy jste začal publikovat?
Vycházíte ze zkušenosti čistě růstové fáze ekonomiky , kdy od r.2008 do r.2011 krvácela a korigovala, a poté nastoupila dlouhá a silná růstová fáze?
Investoval jste vlastní prostředky mezi lety 2000-2018?
Jaký by vývoj?

Rád se podělím o své zkušenosti s investicemi, s mým příběhem....

Pojďme trochu fantazírovat.
Je otázkou, jestli autorem clanku zamerenemu PROTI ZLATU je jeden z financnich poradcu, kteri diky sporeni do zlata a diky ekonomické a geopolitické situaci spini to, co jim bere zisky a klienty, kteri maji rozum a vnimaji ekonomiku jako "prehratou a či nejistou"...

Obecne respektuji financni poradce, maji velmi tezkou reholi - jelikoz se "perou" mezi sebou a prerozdeleny trh, ktery je navic preregulovany. A tim jak se diky umele vytvorene likvidite na trzich - dodavane zachranymi balicky kvantitativniho uvolnovani - darilo jejich produktum, staly se tak trochu "neohrozenymi", jelikoz vetsina z nich zazila jenom ten rust! A diky tomu, jak to jsou skvely obchodnici, a presunuli 80 a vice % financi svych klientu do financniho sektoru, tak vytvorili zaroven uzasnou podnikatelskou prilezitost pro ZLATÉ SPOŘENÍ. :-)

Kdyby prece jenom byli trochu co k cemu, tak Vam - svym klientum, aspon z tech 5-15% doporuci vlastnit fyzicke zlato a stribro tak, jak je ve zbytku evropy dobrym zvykem a SKUTECNOSTI!

Polozte si sami spokojeni klienti otazku, jake jsou asi motivy techto financnich poradcu, ze to nedelaji?

Neveri zlatu?

Pardon! Jak se mohou vydavat za experty?
Za fachmany z branze?
Za analytiky?
To nemaji "zdravy selsky rozum"?!
Jakou tedy měří optikou?!!!!
Copak nedohlednou dale?
Zlato = Penize
Historicky tak bylo - je - a vzdy bude!

Papirky, kterymi se plati jsou jenom MENA!!!
Duvera lidi v cosi...

Duvera lidi v to, ze USA je nejvykonejsi a nejmocnejsi svetova ekonomika a muze vzdy vsechno zamaznout a o vsem rozhodovat...

Jen pro proste uvedomeni, vratme se na zacatek, smenny obchod - koralky, platno, perly, ZLATO ....
Vratme se k tomu, jak vlastne vznikly penize!!!
Kterak vznikly prvni bankovky?
Jak vznikly prvni banky v Italii?

A kdyz se vratime ke korenum penez, muzeme lepe pochopit to, cim jsou dnes...

Az kdyz budeme vedet kde, kdy a proc se vzali, muzeme je skutecne chapat, je tak?

Proto by si opravdu mel kazdy precist knihu Mika Maloneyho - Investujte do zlata a stribra...

Kontext je velmi jednoduchy - 2/3 jsou o historii a penez a soucasnem stavu - uvadi se zde ZASADNI FAKTA -
Co je system castecnych rezerv?
Co je podkladni medium pro menu?
Kdo jsou a co delaji CENTRALNI BANKY?
Co je FED?
Co je BIS (banka pro mezinarodni platby)? Pozor, neplest s tajnou informacni sluzbou!


A 1/3 je o zlate a stribre
Velmi proste....

Mnoho, ba az zalostne moc - vetsina - lidi dnes nevi, kde penize vznikaji, kdo o tom rozhoduje, za jakych podminek...

Smutne!


Lide by si dokazali potom pospojovat, ze kdyz byl dolar kryt zlatem, ktereho je omezene mnozstvi, nedala se redit mena, brát tak kupní síla peněz!
Pote by si velmi jednoduchou uvahou odvodily proc v 30.letech stala 1OZ zlata 20USD.
Proc po devalvaci dolaru a prechodu z plneho zlateho standardu na Bretonwoodsky system stala 1OZ 35USD...
A proc dnes stoji 1.320USD...

Zapocitajic do toho vznik FEDu a vsechny kroky a dusledky jeho pocinani, zacne vse davat mnohem vetsi smysl.

Jenze za tim je spousta sudovani a lide nemaji radi neco resit...

Maji radi pohodu!

A take na to dojizdeji, takova je smutna pravda...

Vsak udelejte si i vy velmi jednoduchou analyzu kolik lidi vi o penezich pravdu!

Zeptejte se jich kde vznikaji?
Ptejte se jich cim jsou penize kryty?
Zjistete kolik lidi vi, jakym zpusobem vznikaji!

Mate pak jasne voditko toho, jake maji lide dnes povedomi o penezich...

Prectete si par knih.
Mrknete na FAKTICKE clanky, zadne prospecharske kecy lidi co prodavaji "cosi papírového-sliby", hledejte surova a ryzi data!
Kouknete na videa jsme v 21. Stoleti A NENI CENZURA!!!
Dnes se tyto informace daji snadno dohledat, nemusite prehrabavst v "zakazanem ukrytem suplicku" abyste nasli pravdu!

Kdo je na to moc liny, toho je mi predem lito!

A vratme se k tem motivum vazenych panu financnich poradcu?

Neveri zlatu?!!
Neznaji historii?!!
Nemaji dostatecne velkou provizi za projej zlata od spolecnosti, s kteryma spolupracuji, jako za investice do FONDU ci DLUHOPISU?!!!

Aha...

Nechci Vam mily a vazeni kolegove slapat na kuri oko, ale mejme soudnost!

Kdyz ne prede mnou, oukey..
Kdyz ne pred klienty, Vase moralka...
Kdyz ne ale pred sebou samymi, tak kde jsou vnitřní hodnoty?

My hledime naprosto stejnym smerem a jdeme za totoznym cilem - chceme prece zabezpecit klienta a konat sluzbu. A za tu dobrou praci máme byt odmeneni, je tak?

Tak nechapu, proc i kdyz mate tedy moznost skrzemikrohráče trhu IBIS, EKKA, FINOD svym klientum fyzicke zlato moznost poridit, proc tak necinite?

No, pojdme se bavit otevrene a narovinu, prosim!

Napiste mi tedy nekdo vysi provize, za investici DO FONDU klienta:
A1) 100.000,- jednorazove
A2) 2.000,- prubezna mesicni ivestice na horizont 30 let


A Vasi provizi pro investici DO ZLATA klienta:
B2) 100.000,- jednorazove
B2) 2.000,- prubezna mesicni investice na horizont 30 let

A nyni zduvotnete svym klientum, kteri to fyzicke zlato v dnesni dobe extreme potrebuji, proc jim ho tedy vy experti na finance nedavate do portfolia ve fyzicke forme?

Dáváte jim smisene, dynamicke, ci komodtni fondy? ! ? ! ? ! ? ! ?

Papir je furt papir, a cena papiroveho zlata nebude vzdy korespondovat s cenou fyzickeho.

Mohl bych takhle psát do zítra, ale nebudu...

Komu moje slova dávají smysl, nechť se mi klidně ozve a á ho rád pozvu na přednášku Pavla Ryby, která se jmenuje CYKLY BOHATSTVÍ a zaplňuje pravidelně AULY vysokých škol ekonomických po celé republice již několikátým rokem, aby pohopil, v jaké fázi se u jakých investičních nástrojů nacházíme....

Bez nějakého nucení zlata, je to jednoduché, každému to dojde.
Veříte svým finančním poradcům?
Bezpochyb dělají dobrou práci, myslí to s vámi dobře! Věřme že ano!
Důvěřujme, ale prověřujme...
Pojďte se sami podívat na to, jak jsme na tom, investujeme-li a držíme-li naspořené bohatství v akciích a fondech...
Máte stále přece ještě také svou hlavu, což?

Reagovat

 

+37
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (31 komentářů)

24. 1. 2019 | 12:11 | vladimir

Ve všech článcích se píše o zlatu jako o velmi rizikovém. Nikdo si ale nevšímá jedné specifické části obchodu se zlatem a dalšími drahými kovy - numismatiky. V roce 1998 jsme z mincovny kupovali 1 Oz minci motiv "Karel...více

10. 9. 2018 | 14:39 | Jarda

Je zajímavé, že když jsem tenhle článek četl poprvé, tak měl kolem mínus 90 bodové hodnocení a stále stoupalo do záporu a teď po cca půl-roce je už v plusových číslech. Ještě víc zajímavé je, že jeden z prvních komentářů...více

16. 3. 2018 | 0:10 | Michal Kolář

Vážený pane autore, milý čtenáři...
doážete mi někdo prosím odpovědět na níže zmíněné otázky? Pomohou nám se zamyslet nad smysluplností této publikace..
Lehce se obávám, že autor se upnul k problému, který vlastně...
více

22. 11. 2017 | 4:23 | Dušan

Pobýval v naší krásné PRAZE. !!!!!!! a že jich bylo cca 10 tis.
více

22. 11. 2017 | 4:22 | Dušan

Poslední vrtulník /USA/, který odlétal ze Saigonu a pak přišli rudí ďáblové, tak byla letenka placená zlatem.

Carský důstojní pobývající od roku 1918 do 1945, než si pro něho přišla NKVD a pak již ho nikdo nespatřil,tak...
více

Oblíbená témata

zlato

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK