Maloměšťáci nemají šanci

Maloměšťáci nemají šanci
Pokud dnes žádá klient u Citibank o vydání kreditní karty a bydlí přitom na malém městě, má smůlu. Banka totiž produkt poskytuje pouze klientům majícím bydliště či práci v jednom z devíti vyvolených měst. Dříve inzerovaná snaha Citibank o vstup do retailového bankovnictví tak vyznívá poněkud komicky.
K tomu, aby mohl žadatel kartu získat, musí být starší jednadvaceti let a mít příjem alespoň dvanáct tisíc korun čistého měsíčně. I když podmínky splní, pořád ještě nemá vyhráno. Pokud bydlí třeba v Olomouci, banka mu žádnou kartu nevydá. Stav, při němž nabízí produkt pouze klientům ve velkých městech a ostatní tak diskriminuje, zdůvodňuje banka citlivostí úvěrového trhu.

"Potřebujeme trh nejdříve poznat a pochopit, jak se chová," uvedl marketingový ředitel Citibank Radek Bednář. Pokud se stávající praxe osvědčí, nic podle jeho slov nebrání v tom, aby byl produkt do konce roku dostupný klientům v celé republice. Obdobně jako u kreditní karty postupuje Citibank také u osobní půjčky. Ani tu tak nemůže získat naprostá většina občanů.

Kromě této selektivní podmínky se již kreditní karta Citibank (profil, názory) neliší zásadněji od ostatních konkurentů na trhu. Je vydávána s logem Eurocard/MasterCard a její úvěrový limit je stanoven maximálně na trojnásobek čistého měsíčního příjmu. Úvěr je až do vydání výpisu bezúročný, v opačném případě je úročen dvěma a půl procenty měsíčně. Minimální měsíční splátka činí pět procent z vypůjčené částky, nejméně však dvě stě korun. Významným bezpečnostním prvkem karty je fotografie na její přední straně. Ta výrazně ztěžuje její zneužití. "Mám z nového designu s fotografií na čelní straně radost, je to něco nového, co posouvá trh o kousíček dál," řekl Jan Čarný, šéf karetní asociace Europay v České republice.

Pro vydání karty banka požaduje standardní doklady: občanský průkaz, druhý doklad totožnosti, telefonní účet a výpis z banky za poslední tři měsíce, potvrzení o zaměstnání a doklad o výši příjmu.

Proč jen devět?

Jen v těchto městech jsou "privilegovaní" občané
Brno, České Budějovice, Hradec Králové, Liberec, Mladá Boleslav, Pardubice, Plzeň, Praha, Ústí nad Labem
Z průzkumu, který si nechala banka před vstupem na trh zpracovat, vyplývá, že osobní půjčky a úvěrové karty mají podobnou cílovou skupinu klientů. "Z pohledu spotřebitelského chování se zaměřujeme na klienty, kteří si váží svého času a vyznávají aktivní životní styl," upřesnil Radek Bednář.

Průzkum bance také napověděl, kde její cílová skupina klientů bydlí a pracuje. Právě z výsledků šetření pak banka vycházela při stanovování podmínek pro vydání své kreditní karty a osobní půjčky.

Trh zkoumá i 'Komerčka'

Průzkum před uvedením své kreditní karty Intercard na trh provedla také Komerční banka. Podle vyjádření tiskového odboru tak banka postupuje před uvedením každého nového produktu a tento krok považuje za naprosto standardní. Na druhou stranu nikdy nevázala své produkty třeba na místo bydliště. "Chceme nabízet své služby co nejširšímu spektru zákazníků, z tohoto pohledu má naše kreditní karta jediné omezení v podobě klientovy bonity," uzavírá Karel Tejkal z tiskového odboru.

Nabízí se tedy otázka, proč vlastně Citibank takovou podmínku stanovila. Podle některých názorů tak banka totiž škodí sama sobě. Diskvalifikuje tím mnohé bonitní klienty, kteří žijí sice na malém městě, ale kartu by bez problémů mohli získat. A výsledek? Neobsáhne celou svoji potenciální klientelu a přichází tak o určitý podíl na trhu.

Konkurentů je dost

Vedle Citibank vydávají kreditní karty také Česká spořitelna (profil, názory), Československá obchodní banka (profil, názory) a Komerční banka (profil, názory). Pod svým logem nabízí kreditní kartu Maxim i Bank Austria Creditanstalt (KKMAXIMC), ovšem bez nutnosti otevřít si běžný účet. Na trhu jsou ještě čtyři nebankovní karty: Aura (profil, názory) společnosti Cetelem, OK karta (profil, názory) firmy GE Capital Multiservis, karta YES (profil, názory) Home Creditu a kreditní karta České pojišťovny (profil, názory).

Co říkáte na novou kartu Citibank? Naštvala vás jejich podmínka? Je takové jednání spravedlivé? Napište nám svůj názor.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-17
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 25 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

10. 5. 2001 18:12

Prosim nekoho kdo ma presne kreditni kartu od Ceske sporitelny, jake jsou na ni identifikacni prvky (jmeno, datum narozeni apod.)? bylo by mozne abych ji pouzival ja, kdyby byla vystavena na otce, ktery se jmenuje stejne? specha to, ja uz si svou kreditku nestihnu vyridit...diky za info

+18
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

23. 3. 2001 11:12, TGP

Proč se ale v reklamní kampani objevuje, že nárok mají pouze lidé z Prahy a Brna? Je to pro mě trochu matoucí - v zaplacené kampani se uvádí pouze ty dvě města, vy jich uvádíte víc. Kdo má pravdu?

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (25 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Creditas dostala pokutu, nabízela dluhopisy vedle spoření

27. 9. 2022 | Petr Kučera

Creditas dostala pokutu, nabízela dluhopisy vedle spoření

Banka podle ČNB nabízela investiční nástroje ještě před tím, než vyhodnotila profil konkrétních klientů.

Zpracovatel kůží Karo prodal všechny nové akcie

26. 9. 2022 | Jiří Hovorka

Zpracovatel kůží Karo prodal všechny nové akcie

Zpracovatel kůží Karo Leather dnes ukončil nabídku nových akcií na trhu Start pražské burzy. Od investorů získal 132 milionů korun na dostavbu nového závodu v Brtnici, na rozšíření... celý článek

Korporátní bondy. Výnos deset procent je nový standard

23. 9. 2022 | Tomáš Kálal | 1 komentář

Korporátní bondy. Výnos deset procent je nový standard

Česká národní banka zvyšuje sazbu rychleji, než startují rakety Elona Muska. V příštích měsících tak zažijeme velký test trhu korunových korporátních dluhopisů.

Nemovitostní fondy hlásí rekordní rok. Známe výsledky za pololetí

19. 9. 2022 | Jan Traxler

Nemovitostní fondy hlásí rekordní rok. Známe výsledky za pololetí

Na vysokou inflaci to sice letos stačit nebude, přesto se můžeme těšit na rekordní výnosy. V prvním pololetí byly silně nadprůměrné, ukazuje porovnání.

Raiffka má novou investiční aplikaci. Zatím jen na pozvání

14. 9. 2022 | Petr Kučera

Raiffka má novou investiční aplikaci. Zatím jen na pozvání

S jednoduchým investováním přes mobil přichází první velká banka. Zájemci si o ní musí aktivně říct, nebo čekat na oslovení.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.