Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Maloměšťáci nemají šanci

Maloměšťáci nemají šanci
Pokud dnes žádá klient u Citibank o vydání kreditní karty a bydlí přitom na malém městě, má smůlu. Banka totiž produkt poskytuje pouze klientům majícím bydliště či práci v jednom z devíti vyvolených měst. Dříve inzerovaná snaha Citibank o vstup do retailového bankovnictví tak vyznívá poněkud komicky.
K tomu, aby mohl žadatel kartu získat, musí být starší jednadvaceti let a mít příjem alespoň dvanáct tisíc korun čistého měsíčně. I když podmínky splní, pořád ještě nemá vyhráno. Pokud bydlí třeba v Olomouci, banka mu žádnou kartu nevydá. Stav, při němž nabízí produkt pouze klientům ve velkých městech a ostatní tak diskriminuje, zdůvodňuje banka citlivostí úvěrového trhu.

"Potřebujeme trh nejdříve poznat a pochopit, jak se chová," uvedl marketingový ředitel Citibank Radek Bednář. Pokud se stávající praxe osvědčí, nic podle jeho slov nebrání v tom, aby byl produkt do konce roku dostupný klientům v celé republice. Obdobně jako u kreditní karty postupuje Citibank také u osobní půjčky. Ani tu tak nemůže získat naprostá většina občanů.

Kromě této selektivní podmínky se již kreditní karta Citibank (profil, názory) neliší zásadněji od ostatních konkurentů na trhu. Je vydávána s logem Eurocard/MasterCard a její úvěrový limit je stanoven maximálně na trojnásobek čistého měsíčního příjmu. Úvěr je až do vydání výpisu bezúročný, v opačném případě je úročen dvěma a půl procenty měsíčně. Minimální měsíční splátka činí pět procent z vypůjčené částky, nejméně však dvě stě korun. Významným bezpečnostním prvkem karty je fotografie na její přední straně. Ta výrazně ztěžuje její zneužití. "Mám z nového designu s fotografií na čelní straně radost, je to něco nového, co posouvá trh o kousíček dál," řekl Jan Čarný, šéf karetní asociace Europay v České republice.

Pro vydání karty banka požaduje standardní doklady: občanský průkaz, druhý doklad totožnosti, telefonní účet a výpis z banky za poslední tři měsíce, potvrzení o zaměstnání a doklad o výši příjmu.

Proč jen devět?

Jen v těchto městech jsou "privilegovaní" občané
Brno, České Budějovice, Hradec Králové, Liberec, Mladá Boleslav, Pardubice, Plzeň, Praha, Ústí nad Labem
Z průzkumu, který si nechala banka před vstupem na trh zpracovat, vyplývá, že osobní půjčky a úvěrové karty mají podobnou cílovou skupinu klientů. "Z pohledu spotřebitelského chování se zaměřujeme na klienty, kteří si váží svého času a vyznávají aktivní životní styl," upřesnil Radek Bednář.

Průzkum bance také napověděl, kde její cílová skupina klientů bydlí a pracuje. Právě z výsledků šetření pak banka vycházela při stanovování podmínek pro vydání své kreditní karty a osobní půjčky.

Trh zkoumá i 'Komerčka'

Průzkum před uvedením své kreditní karty Intercard na trh provedla také Komerční banka. Podle vyjádření tiskového odboru tak banka postupuje před uvedením každého nového produktu a tento krok považuje za naprosto standardní. Na druhou stranu nikdy nevázala své produkty třeba na místo bydliště. "Chceme nabízet své služby co nejširšímu spektru zákazníků, z tohoto pohledu má naše kreditní karta jediné omezení v podobě klientovy bonity," uzavírá Karel Tejkal z tiskového odboru.

Nabízí se tedy otázka, proč vlastně Citibank takovou podmínku stanovila. Podle některých názorů tak banka totiž škodí sama sobě. Diskvalifikuje tím mnohé bonitní klienty, kteří žijí sice na malém městě, ale kartu by bez problémů mohli získat. A výsledek? Neobsáhne celou svoji potenciální klientelu a přichází tak o určitý podíl na trhu.

Konkurentů je dost

Vedle Citibank vydávají kreditní karty také Česká spořitelna (profil, názory), Československá obchodní banka (profil, názory) a Komerční banka (profil, názory). Pod svým logem nabízí kreditní kartu Maxim i Bank Austria Creditanstalt (KKMAXIMC), ovšem bez nutnosti otevřít si běžný účet. Na trhu jsou ještě čtyři nebankovní karty: Aura (profil, názory) společnosti Cetelem, OK karta (profil, názory) firmy GE Capital Multiservis, karta YES (profil, názory) Home Creditu a kreditní karta České pojišťovny (profil, názory).

Co říkáte na novou kartu Citibank? Naštvala vás jejich podmínka? Je takové jednání spravedlivé? Napište nám svůj názor.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-17
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

10. 5. 2001 18:12

Prosim nekoho kdo ma presne kreditni kartu od Ceske sporitelny, jake jsou na ni identifikacni prvky (jmeno, datum narozeni apod.)? bylo by mozne abych ji pouzival ja, kdyby byla vystavena na otce, ktery se jmenuje stejne? specha to, ja uz si svou kreditku nestihnu vyridit...diky za info

Reagovat

 

+18
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

23. 3. 2001 11:12, TGP

Proč se ale v reklamní kampani objevuje, že nárok mají pouze lidé z Prahy a Brna? Je to pro mě trochu matoucí - v zaplacené kampani se uvádí pouze ty dvě města, vy jich uvádíte víc. Kdo má pravdu?

Reagovat

 

-2
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (25 komentářů)

10. 5. 2001 | 20:02

Vzhledem k identifikačím prvkům VISA-Classic kreditní by se Vám mohlo podařit ji úspěšně používat za předpokladu shodného jména i příjmení, tento postup však nedoporučuji. Za prvé je to porušení Smlouvy o vydání karty, z...více

10. 5. 2001 | 18:12

Prosim nekoho kdo ma presne kreditni kartu od Ceske sporitelny, jake jsou na ni identifikacni prvky (jmeno, datum narozeni apod.)? bylo by mozne abych ji pouzival ja, kdyby byla vystavena na otce, ktery se jmenuje stejne?...více

28. 3. 2001 | 21:52

CITIBANK nemá Internetové bankovnictví. Další nepravda, kterou tato instituce šíří. Měli byste si to ověřit. Lžou, že můžete používat Internet. Dozvíte se ovšem, že až za TŘI měsíce...snad bude k dispozici více

28. 3. 2001 | 10:09 | FekarZ

A vy už jste si podobným způsobem někde stěžoval? Ve své stížnosti jsem se nijak neodvolával na svoji profesi, a předpokládám, že ani šéf představenstva, ani lidé z jeho okolí vůbec netušili, že novinář jsem. Navíc vás mohu...více

28. 3. 2001 | 10:00

Myslíte, že jde o reklamu? Tak schválně, kterou banku měl na mysli? více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK