Maloměšťáci nemají šanci

Maloměšťáci nemají šanci
Pokud dnes žádá klient u Citibank o vydání kreditní karty a bydlí přitom na malém městě, má smůlu. Banka totiž produkt poskytuje pouze klientům majícím bydliště či práci v jednom z devíti vyvolených měst. Dříve inzerovaná snaha Citibank o vstup do retailového bankovnictví tak vyznívá poněkud komicky.
K tomu, aby mohl žadatel kartu získat, musí být starší jednadvaceti let a mít příjem alespoň dvanáct tisíc korun čistého měsíčně. I když podmínky splní, pořád ještě nemá vyhráno. Pokud bydlí třeba v Olomouci, banka mu žádnou kartu nevydá. Stav, při němž nabízí produkt pouze klientům ve velkých městech a ostatní tak diskriminuje, zdůvodňuje banka citlivostí úvěrového trhu.

"Potřebujeme trh nejdříve poznat a pochopit, jak se chová," uvedl marketingový ředitel Citibank Radek Bednář. Pokud se stávající praxe osvědčí, nic podle jeho slov nebrání v tom, aby byl produkt do konce roku dostupný klientům v celé republice. Obdobně jako u kreditní karty postupuje Citibank také u osobní půjčky. Ani tu tak nemůže získat naprostá většina občanů.

Kromě této selektivní podmínky se již kreditní karta Citibank (profil, názory) neliší zásadněji od ostatních konkurentů na trhu. Je vydávána s logem Eurocard/MasterCard a její úvěrový limit je stanoven maximálně na trojnásobek čistého měsíčního příjmu. Úvěr je až do vydání výpisu bezúročný, v opačném případě je úročen dvěma a půl procenty měsíčně. Minimální měsíční splátka činí pět procent z vypůjčené částky, nejméně však dvě stě korun. Významným bezpečnostním prvkem karty je fotografie na její přední straně. Ta výrazně ztěžuje její zneužití. "Mám z nového designu s fotografií na čelní straně radost, je to něco nového, co posouvá trh o kousíček dál," řekl Jan Čarný, šéf karetní asociace Europay v České republice.

Pro vydání karty banka požaduje standardní doklady: občanský průkaz, druhý doklad totožnosti, telefonní účet a výpis z banky za poslední tři měsíce, potvrzení o zaměstnání a doklad o výši příjmu.

Proč jen devět?

Jen v těchto městech jsou "privilegovaní" občané
Brno, České Budějovice, Hradec Králové, Liberec, Mladá Boleslav, Pardubice, Plzeň, Praha, Ústí nad Labem
Z průzkumu, který si nechala banka před vstupem na trh zpracovat, vyplývá, že osobní půjčky a úvěrové karty mají podobnou cílovou skupinu klientů. "Z pohledu spotřebitelského chování se zaměřujeme na klienty, kteří si váží svého času a vyznávají aktivní životní styl," upřesnil Radek Bednář.

Průzkum bance také napověděl, kde její cílová skupina klientů bydlí a pracuje. Právě z výsledků šetření pak banka vycházela při stanovování podmínek pro vydání své kreditní karty a osobní půjčky.

Trh zkoumá i 'Komerčka'

Průzkum před uvedením své kreditní karty Intercard na trh provedla také Komerční banka. Podle vyjádření tiskového odboru tak banka postupuje před uvedením každého nového produktu a tento krok považuje za naprosto standardní. Na druhou stranu nikdy nevázala své produkty třeba na místo bydliště. "Chceme nabízet své služby co nejširšímu spektru zákazníků, z tohoto pohledu má naše kreditní karta jediné omezení v podobě klientovy bonity," uzavírá Karel Tejkal z tiskového odboru.

Nabízí se tedy otázka, proč vlastně Citibank takovou podmínku stanovila. Podle některých názorů tak banka totiž škodí sama sobě. Diskvalifikuje tím mnohé bonitní klienty, kteří žijí sice na malém městě, ale kartu by bez problémů mohli získat. A výsledek? Neobsáhne celou svoji potenciální klientelu a přichází tak o určitý podíl na trhu.

Konkurentů je dost

Vedle Citibank vydávají kreditní karty také Česká spořitelna (profil, názory), Československá obchodní banka (profil, názory) a Komerční banka (profil, názory). Pod svým logem nabízí kreditní kartu Maxim i Bank Austria Creditanstalt (KKMAXIMC), ovšem bez nutnosti otevřít si běžný účet. Na trhu jsou ještě čtyři nebankovní karty: Aura (profil, názory) společnosti Cetelem, OK karta (profil, názory) firmy GE Capital Multiservis, karta YES (profil, názory) Home Creditu a kreditní karta České pojišťovny (profil, názory).

Co říkáte na novou kartu Citibank? Naštvala vás jejich podmínka? Je takové jednání spravedlivé? Napište nám svůj názor.

Líbil se vám článek?

-17
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 25 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

10. 5. 2001 18:12

Prosim nekoho kdo ma presne kreditni kartu od Ceske sporitelny, jake jsou na ni identifikacni prvky (jmeno, datum narozeni apod.)? bylo by mozne abych ji pouzival ja, kdyby byla vystavena na otce, ktery se jmenuje stejne? specha to, ja uz si svou kreditku nestihnu vyridit...diky za info

+18
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

23. 3. 2001 11:12, TGP

Proč se ale v reklamní kampani objevuje, že nárok mají pouze lidé z Prahy a Brna? Je to pro mě trochu matoucí - v zaplacené kampani se uvádí pouze ty dvě města, vy jich uvádíte víc. Kdo má pravdu?

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (25 komentářů) příspěvků.

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Fio chystá vlastní dluhopisy, slibuje ochranu před inflací

21. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Fio chystá vlastní dluhopisy, slibuje ochranu před inflací

Fio banka plánuje do konce letošního vydat dluhopisy minimálně v objemu 500 milionů korun. Nabízet je bude drobným investorům a slibuje investici, která peníze ochrání před znehodnocováním. celý článek

Koupit nováčka na burze? Druhá Pilulka to není, ale...

21. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Koupit nováčka na burze? Druhá Pilulka to není, ale...

Jak lákavá je nabídka akcií společnosti Fixed.zone, českého výrobce příslušenství k mobilům? Zeptali jsme se investičních expertů.

Bitcoin je nejdražší v historii, pomohl mu nový fond

20. 10. 2021 | Petr Kučera | 4 komentáře

Bitcoin je nejdražší v historii, pomohl mu nový fond

Bitcoin hlásí nový rekord. Cena nejrozšířenější kryptoměny dnes překonala 66 tisíc dolarů za kus a dostala se těsně pod 67 tisíc, vyplývá z dat webu CoinMarketCap.com.

Bitcoin míří k rekordu. Pomáhá mu nový fond

18. 10. 2021 | Lukáš Kovanda | 3 komentáře

Bitcoin míří k rekordu. Pomáhá mu nový fond

Bitcoin míří k novému cenovému rekordu. Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny se v pátek přehoupla přes hodnotu 62 500 dolarů za kus, během víkendu pak klesla na úroveň kolem... celý článek

Nováček na burze: Akcie od 180 korun, úpis začíná

15. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 6 komentářů

Nováček na burze: Akcie od 180 korun, úpis začíná

Od příštího úterý se můžou hlásit zájemci o akcie české společnosti Fixed.zone, která vyrábí příslušenství pro mobilní zařízení, lokátory nebo třeba chytré peněženky. Firma dnes obdržela... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.