O vás bez vás

O vás bez vás
Proč si jako zaměstnanec nemohu vybrat jakýkoliv penzijní fond, chci-li od svého chlebodárce dostávat příspěvek na penzijní spoření? Je vůbec správné, když zaměstnavatel svým jednostranným rozhodnutím omezuje svobodný výběr spotřebitele? A je takový výběr v souladu s etikou?

Přesně takovou diskusi rozpoutali čtenáři před několika dny na názorových stránkách serveru Peníze.CZ. Pokusili jsme se najít na vaše otázky odpovědi z pohledu všech účastníků daného trhu.

"Zákon to umožňuje," potvrdila jednoznačně ředitelka Asociace penzijních fondů Eva Vítková. "Zvolený způsob umožňuje legislativa," uvedl rovněž Mojmír Bakalář z personálního odboru generálního ředitelství Českých drah. A dodal: "V tak velké a strukturované organizaci je dané řešení nejvhodnějším jak pro firmu, tak především pro zaměstnance, přestože začátky jsou pochopitelně složité."

Proč firmy rozhodují za své zaměstnance?

Zaměstnavatelé však především rozhodují právem silnějšího. "Není přece povinností zaměstnavatele, aby nám na penzijní připojištění přispíval," řekla například Naděžda Šebestová z odborů třeboňského Otavanu. Otevřeněji to vysvětlila její kolegyně Milena Příbramská, personální šéfka firmy: "Nechtěla bych říct, že je to diktát – prostě tak rozhodl majitel." I podle mluvčí největšího Vojenského otevřeného penzijního fondu (profil, názoryFalse)Jaroslavy Matouškové je výběr toho 'správného' fondu věcí firemního vedení. "Přispívat svým zaměstnancům na penzijní připojištění je v mnoha firmách součástí sociálního programu. Kterému penzijnímu fondu bude zaměstnavatel přispívat, je manažerské rozhodnutí každého zaměstnavatele," míní Matoušková.

Omezovaný výběr fondů však firmy zdůvodňují i racionálními argumenty, jež si jsou podobné jako vejce vejci – jednodušší administrativa, racionalizace nákladů, efektivnější vzájemná komunikace... Ředitelka Vítková z oborové asociace však připomíná, že podobné důvody již padly – členské fondy totiž disponují jednotným programovým řešením pro zúčtování zaměstnavatelských plateb.

Pravda pod pokličkou

Exkluzivní postavení penzijního fondu v sociálním programu zaměstnavatele však nebývá zadarmo, ale výměnou za motivaci kompetentních manažerů či celé firmy. "Každý fond má vytvořený vlastní pobídkový systém pro velké zaměstnavatele," říká Radek Mann ze Společnosti ekonomických poradců. Podle něho tak například firma s půldruhým stem zaměstnanců může počítat s benefitem okolo tří procent z ročně vybraných příspěvků na penzijní připojištění – při vyšších objemech vkladů jsou fondy dokonce ochotny vrátit podnikům až do devíti procent z vybraných příspěvků.

To však není všechno. Například od České pojišťovny je tak možné získat levnější sazby pojistek, leasingová firma IPB zase nabídne nulový leasing.

Pro všechny to výhodné není

Vazba penzijního připojištění na jiné produkty finanční skupiny je ale současně důvodem, proč je pro řadu klientů nevýhodné spořit u fondu vybraného firmou. Mnozí klienti totiž těží z obdobných výhod poskytovaných jim finančními institucemi – a změna fondu může znamenat nepříjemné zvýšení ceny pojistky či dokonce nutnost zaplatit nějaké odškodné.

Podle Radka Manna jsou mnozí klienti znechuceni omezováním ze strany svých zaměstnavatelů. Pět až deset lidí ze sta proto nepřistoupí na nabídku zaměstnavatelem poskytovaného příspěvku směřovaného do jediného fondu. "Klienti taková omezení vnímají negativně," potvrzuje i finanční poradkyně Václava Krohová pracující pro OVB Allfinanz, "pokud firmy chtějí svým zaměstnancům přispívat, neměly by je nijak omezovat."

Praxe exkluzivního zastoupení fondů ve firmách je zřejmě na škodu i samotné myšlence penzijního připojištění. Připouští to například Jiří Kuník z litvínovského Chemopetrolu. Ten až do nešťastného konce penzijního fondu Certum-Renta rovněž poskytoval příspěvek pouze zaměstnancům, kteří uzavřeli smlouvu s tímto vybraným fondem. "Lidé chtějí svobodnou volbu. Když jsme přispívali do jediného fondu, mnozí zaměstnanci uzavírali smlouvy s jinými fondy, i když tak přicházeli o příspěvek," potvrdil Kuník. S podobnou zkušeností se svěřila i zástupkyně odborů ostravské firmy OKD.

Zaměstnavatel riskuje

Častým argumentem zaměstnavatelů pro omezenou nabídku penzijního připojištění je i větší schopnost firmy posoudit ekonomické zdraví penzijního fondu. Právě zkušenost Litvínovských ale ukazuje, že tady na sebe firma přebírá zbytečně velké riziko – byť 'jenom' morální. "Právě konec vybraného fondu nás přivedl k liberálnějšímu pojetí přispívat lidem do jakéhokoliv fondu," potvrzuje Kuník z Chemopetrolu. Od loňského léta tak firma lidem dokonce nabízí alternativu k penzijnímu připojištění – příspěvek na životní pojištění.

Konkurenční boj asi nezbaví penzijní fondy choutek na exkluzivní zastoupení ve firmách. Zápas o pozice se však zřejmě odehrává jen během jednání 'mezi čtyřma očima'. Jak jsme si v redakci Peněz.CZ ověřili, po telefonu se totiž zástupce firmy vybírající penzijní fond pro své zaměstnance nesetká s vynucovaným výhradním zastoupením. "Záleží na zaměstnavateli, každopádně by si neměl vybrat jeden fond a brát tak na sebe velkou zodpovědnost," doporučovali shodně zástupci Spořitelního penzijního fondu (profil, názory) i Penzijního fondu Komerční banky (profil, názory, koupit).

Omezují firmy své zaměstnance tím, že vyberou konkrétní penzijní fond, do něhož budou směřovat své příspěvky? Nebo tím eliminují případná rizika volby nezdravého fondu? Domníváte se, že konkurenční boj na trhu s penzijním připojištěním probíhá eticky? K tomu všemu nám můžete napsat svůj názor.

Líbil se vám článek?

-45
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 95 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

28. 3. 2001 9:07

Za poněkud tvrdší výtku se omlouvám, je samozřejmě právo každého prezentovat své názory, ke všemu s nimi plně souhlasím. Mě jen překvapila tak ostrá reakce, kterou jsem naprosto nečekal.

Zobrazit celé vlákno

+23
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

28. 3. 2001 8:30, veverkam

Jsem zaměstnancem firmy poskytující příspěvky pouze do firmou vybraného fondu a tento stav mně plně vyhovuje. Zaměstnavatel situaci na trhu penzijních fondů pravidelně vyhodnocuje a již jednou "donutil" všechny zaměstnance, aby penzijní fond změnili ... a za několik měsůců původní fond přestal existovat! Pokud bych si vybral fond sám, zcela určitě bych jeho krach nepředpověděl.

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (95 komentářů) příspěvků.

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Fio chystá vlastní dluhopisy, slibuje ochranu před inflací

21. 10. 2021 | Jiří Hovorka

Fio chystá vlastní dluhopisy, slibuje ochranu před inflací

Fio banka plánuje do konce letošního vydat dluhopisy minimálně v objemu 500 milionů korun. Nabízet je bude drobným investorům a slibuje investici, která peníze ochrání před znehodnocováním. celý článek

Koupit nováčka na burze? Druhá Pilulka to není, ale...

21. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Koupit nováčka na burze? Druhá Pilulka to není, ale...

Jak lákavá je nabídka akcií společnosti Fixed.zone, českého výrobce příslušenství k mobilům? Zeptali jsme se investičních expertů.

Bitcoin je nejdražší v historii, pomohl mu nový fond

20. 10. 2021 | Petr Kučera | 4 komentáře

Bitcoin je nejdražší v historii, pomohl mu nový fond

Bitcoin hlásí nový rekord. Cena nejrozšířenější kryptoměny dnes překonala 66 tisíc dolarů za kus a dostala se těsně pod 67 tisíc, vyplývá z dat webu CoinMarketCap.com.

Bitcoin míří k rekordu. Pomáhá mu nový fond

18. 10. 2021 | Lukáš Kovanda | 3 komentáře

Bitcoin míří k rekordu. Pomáhá mu nový fond

Bitcoin míří k novému cenovému rekordu. Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny se v pátek přehoupla přes hodnotu 62 500 dolarů za kus, během víkendu pak klesla na úroveň kolem... celý článek

Nováček na burze: Akcie od 180 korun, úpis začíná

15. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 6 komentářů

Nováček na burze: Akcie od 180 korun, úpis začíná

Od příštího úterý se můžou hlásit zájemci o akcie české společnosti Fixed.zone, která vyrábí příslušenství pro mobilní zařízení, lokátory nebo třeba chytré peněženky. Firma dnes obdržela... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.