O vás bez vás

O vás bez vás
Proč si jako zaměstnanec nemohu vybrat jakýkoliv penzijní fond, chci-li od svého chlebodárce dostávat příspěvek na penzijní spoření? Je vůbec správné, když zaměstnavatel svým jednostranným rozhodnutím omezuje svobodný výběr spotřebitele? A je takový výběr v souladu s etikou?

Přesně takovou diskusi rozpoutali čtenáři před několika dny na názorových stránkách serveru Peníze.CZ. Pokusili jsme se najít na vaše otázky odpovědi z pohledu všech účastníků daného trhu.

"Zákon to umožňuje," potvrdila jednoznačně ředitelka Asociace penzijních fondů Eva Vítková. "Zvolený způsob umožňuje legislativa," uvedl rovněž Mojmír Bakalář z personálního odboru generálního ředitelství Českých drah. A dodal: "V tak velké a strukturované organizaci je dané řešení nejvhodnějším jak pro firmu, tak především pro zaměstnance, přestože začátky jsou pochopitelně složité."

Proč firmy rozhodují za své zaměstnance?

Zaměstnavatelé však především rozhodují právem silnějšího. "Není přece povinností zaměstnavatele, aby nám na penzijní připojištění přispíval," řekla například Naděžda Šebestová z odborů třeboňského Otavanu. Otevřeněji to vysvětlila její kolegyně Milena Příbramská, personální šéfka firmy: "Nechtěla bych říct, že je to diktát – prostě tak rozhodl majitel." I podle mluvčí největšího Vojenského otevřeného penzijního fondu (profil, názoryFalse)Jaroslavy Matouškové je výběr toho 'správného' fondu věcí firemního vedení. "Přispívat svým zaměstnancům na penzijní připojištění je v mnoha firmách součástí sociálního programu. Kterému penzijnímu fondu bude zaměstnavatel přispívat, je manažerské rozhodnutí každého zaměstnavatele," míní Matoušková.

Omezovaný výběr fondů však firmy zdůvodňují i racionálními argumenty, jež si jsou podobné jako vejce vejci – jednodušší administrativa, racionalizace nákladů, efektivnější vzájemná komunikace... Ředitelka Vítková z oborové asociace však připomíná, že podobné důvody již padly – členské fondy totiž disponují jednotným programovým řešením pro zúčtování zaměstnavatelských plateb.

Pravda pod pokličkou

Exkluzivní postavení penzijního fondu v sociálním programu zaměstnavatele však nebývá zadarmo, ale výměnou za motivaci kompetentních manažerů či celé firmy. "Každý fond má vytvořený vlastní pobídkový systém pro velké zaměstnavatele," říká Radek Mann ze Společnosti ekonomických poradců. Podle něho tak například firma s půldruhým stem zaměstnanců může počítat s benefitem okolo tří procent z ročně vybraných příspěvků na penzijní připojištění – při vyšších objemech vkladů jsou fondy dokonce ochotny vrátit podnikům až do devíti procent z vybraných příspěvků.

To však není všechno. Například od České pojišťovny je tak možné získat levnější sazby pojistek, leasingová firma IPB zase nabídne nulový leasing.

Pro všechny to výhodné není

Vazba penzijního připojištění na jiné produkty finanční skupiny je ale současně důvodem, proč je pro řadu klientů nevýhodné spořit u fondu vybraného firmou. Mnozí klienti totiž těží z obdobných výhod poskytovaných jim finančními institucemi – a změna fondu může znamenat nepříjemné zvýšení ceny pojistky či dokonce nutnost zaplatit nějaké odškodné.

Podle Radka Manna jsou mnozí klienti znechuceni omezováním ze strany svých zaměstnavatelů. Pět až deset lidí ze sta proto nepřistoupí na nabídku zaměstnavatelem poskytovaného příspěvku směřovaného do jediného fondu. "Klienti taková omezení vnímají negativně," potvrzuje i finanční poradkyně Václava Krohová pracující pro OVB Allfinanz, "pokud firmy chtějí svým zaměstnancům přispívat, neměly by je nijak omezovat."

Praxe exkluzivního zastoupení fondů ve firmách je zřejmě na škodu i samotné myšlence penzijního připojištění. Připouští to například Jiří Kuník z litvínovského Chemopetrolu. Ten až do nešťastného konce penzijního fondu Certum-Renta rovněž poskytoval příspěvek pouze zaměstnancům, kteří uzavřeli smlouvu s tímto vybraným fondem. "Lidé chtějí svobodnou volbu. Když jsme přispívali do jediného fondu, mnozí zaměstnanci uzavírali smlouvy s jinými fondy, i když tak přicházeli o příspěvek," potvrdil Kuník. S podobnou zkušeností se svěřila i zástupkyně odborů ostravské firmy OKD.

Zaměstnavatel riskuje

Častým argumentem zaměstnavatelů pro omezenou nabídku penzijního připojištění je i větší schopnost firmy posoudit ekonomické zdraví penzijního fondu. Právě zkušenost Litvínovských ale ukazuje, že tady na sebe firma přebírá zbytečně velké riziko – byť 'jenom' morální. "Právě konec vybraného fondu nás přivedl k liberálnějšímu pojetí přispívat lidem do jakéhokoliv fondu," potvrzuje Kuník z Chemopetrolu. Od loňského léta tak firma lidem dokonce nabízí alternativu k penzijnímu připojištění – příspěvek na životní pojištění.

Konkurenční boj asi nezbaví penzijní fondy choutek na exkluzivní zastoupení ve firmách. Zápas o pozice se však zřejmě odehrává jen během jednání 'mezi čtyřma očima'. Jak jsme si v redakci Peněz.CZ ověřili, po telefonu se totiž zástupce firmy vybírající penzijní fond pro své zaměstnance nesetká s vynucovaným výhradním zastoupením. "Záleží na zaměstnavateli, každopádně by si neměl vybrat jeden fond a brát tak na sebe velkou zodpovědnost," doporučovali shodně zástupci Spořitelního penzijního fondu (profil, názory) i Penzijního fondu Komerční banky (profil, názory, koupit).

Omezují firmy své zaměstnance tím, že vyberou konkrétní penzijní fond, do něhož budou směřovat své příspěvky? Nebo tím eliminují případná rizika volby nezdravého fondu? Domníváte se, že konkurenční boj na trhu s penzijním připojištěním probíhá eticky? K tomu všemu nám můžete napsat svůj názor.

Spořící účet plně online

Spořící účet plně online

Spořte s úrokem 5,3 % ročně bez podmínek

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-45
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 95 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

28. 3. 2001 9:07

Za poněkud tvrdší výtku se omlouvám, je samozřejmě právo každého prezentovat své názory, ke všemu s nimi plně souhlasím. Mě jen překvapila tak ostrá reakce, kterou jsem naprosto nečekal.

Zobrazit celé vlákno

+23
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

28. 3. 2001 8:30, veverkam

Jsem zaměstnancem firmy poskytující příspěvky pouze do firmou vybraného fondu a tento stav mně plně vyhovuje. Zaměstnavatel situaci na trhu penzijních fondů pravidelně vyhodnocuje a již jednou "donutil" všechny zaměstnance, aby penzijní fond změnili ... a za několik měsůců původní fond přestal existovat! Pokud bych si vybral fond sám, zcela určitě bych jeho krach nepředpověděl.

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (95 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Bitcoin připravil o peníze syna šéfky ECB a vypije všechnu vodu! Týden v kryptu

2. 12. 2023 | Tomáš Krause

Bitcoin připravil o peníze syna šéfky ECB a vypije všechnu vodu! Týden v kryptu

Syn Christine Lagardeové neposlouchal. Bývalý šéf Binance nesmí domů. Kryptopodvodníci si kupovali důvěryhodnost sponzoringem sportu, ten má teď platit. Drobný těžař trumfnul obry.... celý článek

Výnos na pár kliků a hned? Napřed se vzdělat, pak investovat

29. 11. 2023 | Petra Nová | 3 komentáře

Výnos na pár kliků a hned? Napřed se vzdělat, pak investovat

Lidé od investic čekají to, na co si zvykli při nákupech v e-shopu. Chtějí výnos na pár kliků a hned. „S takovým nastavením mysli většinou o peníze rychle přijdou,“ říká Michael Kopta,... celý článek

Pozor na sázky na umělou inteligenci, každý na ní nevydělá

27. 11. 2023 | Štěpán Hájek

Pozor na sázky na umělou inteligenci, každý na ní nevydělá

Rok 2022 se zapíše do historie jako rok, kdy přišla generativní umělá inteligence. Ta nám pomůže s produktivitou, efektivností a snad se díky ní budeme i trochu lépe rozhodovat. Pro... celý článek

Obří pokuta pro Binance. Bude Německo platit bitcoinem? Týden v kryptu

25. 11. 2023 | Tomáš Krause

Obří pokuta pro Binance. Bude Německo platit bitcoinem? Týden v kryptu

Binance zaplatí 99 miliard korun, fanoušek bitcoinu je prezidentem, německá poslankyně prosazuje bitcoin jako zákonné platidlo, Santander ho nabízí klientům a žaloba na Apple kvůli... celý článek

Trh Start pražské burzy dostane dividendový index

23. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ

Trh Start pražské burzy dostane dividendový index

Burza cenných papírů Praha bude mít nový index, založený na cenných papírech, se kterými se obchoduje na neregulovaném trhu Start.

Partners Financial Services