Šekovému systému odzvonilo?

Šekovému systému odzvonilo?
Kdo by se nesetkal v obchodě s logy platebních karet, kterými je možné nákup zaplatit? Mezi VISA, EC/MC a Maestro se však někdy zatoulá také logo červené královské koruny. Označuje místo, kde má zákazník možnost platit prostřednictvím Zaručeného šekového systému. Jen velmi málo spotřebitelů o takovém způsobu platby ví a ještě méně z nich jej využívá.

Názory na to, zda ještě dnes používat šeky při placení, jsou velmi rozporuplné. Největší české banky však zřejmě dospěly k závěru, že šekovým platbám odzvonilo. Komerční banka vydávání vlastních zaručených šeků zastavila pro malý zájem už ke konci loňského roku. "Poptávka klientů byla stále menší. Každý kvartál projevilo loni o tento produkt v průměru sto lidí," vysvětlila Markéta Dvořáčková z oddělení komunikace Komerční banky. Naproti tomu Československá obchodní banka ještě v polovině února na dotaz Peníze.CZ odpověděla, že registruje značný zájem o Zaručený šekový systém. "I do budoucna má systém určitě velkou perspektivu," uvedlo tehdy oddělení firemní komunikace. V březnu se však také ČSOB s královskou korunkou definitivně rozloučila. Ani v České spořitelně se zřejmě na šeky nestojí fronty. Namátkově oslovené pobočky totiž potvrdily, že produkt prakticky neprodávají.

Od počátku fungování systému do konce loňského září bylo v jeho rámci vydáno 40 332 záručních karet (z toho Komerční banka jich vydala bezmála jednadvacet tisíc) a 270 199 šeků. Ke stejnému datu registrovala Česká národní banka 1689 bankovních míst přijímajících šeky a dalších 3340 míst na poštách. Platit zaručenými šeky bylo možné na 3087 dohodnutých obchodních místech.

Jak funguje královská koruna?

Zaručený šekový systém v České republice je založený na dvou dokumentech - šeku a záruční identifikační kartě. Členské banky systému se zavazují proplatit předložený šek za předpokladu, že byla dodržena všechna pravidla. Pokud chce zákazník v obchodě zaplatit nákup šekem, vypíše na něj částku nákupu. Základní pravidlo zní: Jeden šek lze vystavit na libovolnou částku do šesti a půl tisíce korun a zároveň při jedné platbě je možno použít nejvýše deset kusů šeků. Celková platba šekem tedy nemůže přesáhnout pětašedesát tisíc korun. Po vypsání šeku předloží zákazník obchodníkovi svou záruční kartu. Ten má povinnost ověřit shodnost podpisů, názvy banky, čísla účtu na šeku a na záruční kartě, zkontrolovat dobu platnosti karty a šeku a maximální šekovou částku. Pokud vše provede, jak má, předloží šek své bance, která mu převede částku na účet nebo proplatí v hotovosti. Vyplacenou částku pak banka inkasuje od majitele účtu.

K tomu, aby klient mohl platit šeky, musí požádat banku o jejich vydání spolu se záruční kartou. Vydání záruční karty ho přijde na padesát až sto korun, za každý tiskopis šeku pak zaplatí tři až čtyři koruny.

Kolik vás bude stát
bankavydání záruční kartyvydání tiskopisu jednoho šekuproplacení šeku cizí banky v hotovostiproplacení šeku cizí banky bezhotovostně
Česká spořitelna100,- *)4,-2 %, min. 50,-2 %, min. 50,-
Československá obchodní bankanevydává50,-zdarma
Komerční bankanevydává50,-zdarma
Union banka50,-3,-30,-zdarma
Vysvětlivka: *) nezpoplatňuje se první záruční šeková vydaná ke sporožirovému účtu Plus
Poznámka: za proplacení vlastního šeku (hotově i bezhotovostně) si banky neúčtují žádné poplatky

Počet šeků, které může klient od banky obdržet, závisí na výši zůstatku jeho účtu. Pro vydání jednoho šeku je požadován zůstatek mezi dvěma až osmi tisíci korunami. Banka tuto částku většinou zablokuje, aby minimalizovala riziko proplacení nekrytého šeku. Daná částka může být také blokována například na termínovaném vkladu.

Vyplatí se vám šeky?
výhodynevýhody
  • platba šekem je zaručení. Obchodník má jistotu, že pokud zkontroluje vše, dostane od banky zaplaceno
  • velmi bezpečný způsob platby
  • banky požadují příliš vysoký zůstatek na účtu
  • platba šekem je časově náročnější (vypsání všech políček, kontrola obchodníkem)

Karta vítězí

Běžní občané dnes při placení v obchodech šeky prakticky nepoužívají. Mnohem praktičtějším nástrojem se totiž ukazuje platební karta, která má nejen širší uplatnění, ale při vyšším objemu plateb je i levnější.

Pro názornější příklad výhod a nevýhod šeku si představte, že chcete v obchodě zaplatit nákup ve výši sedmi tisíc korun. Při placení kartou můžete mít na účtu třeba jen těch sedm tisíc korun, pro placení šeky na něm musíte mít až šestnáct tisíc.

Myslíte si, že platit šekem je přežitek? Máte s tímto způsobem placení zkušenosti? Preferujete raději platební kartu? Napište nám svůj názor.

Líbil se vám článek?

-1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 7 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

21. 3. 2001 10:06, TGP

Když jsem si asi před rokem zakládal účet u KB, šeky mi nabízeli - ale nebyli mi schopni vysvětlit, proč bych je vlastně měl chtít. Takže to asi není o ničem jiném než o nucení klientů pořizovat si a platit za služby, které nepotřebuji.

+11
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Podvodníci se tváří jako ČEZ, lákají na investice

13. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Podvodníci se tváří jako ČEZ, lákají na investice

Podvodníci na internetu se schovávají i za značku českého energetického obra. Reklamy na sociálních sítích nebo na Youtube lákají k investování prostřednictvím vymyšlené platformy CEZ... celý článek

Podílové fondy: Rekordní rok pro akcie, tragický pro dluhopisy

11. 1. 2022 | Martin Mašát | 3 komentáře

Podílové fondy: Rekordní rok pro akcie, tragický pro dluhopisy

Vývoj podílových fondů hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Kolik si v průměru připsaly za prosinec, za celý rok 2021 nebo třeba za posledních pět či deset let? celý článek

Creditas získala licenci pro investiční společnost

7. 1. 2022 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Creditas získala licenci pro investiční společnost

Dceřiná společnost Banky Creditas s názvem Creditas investiční společnost získala licenci České národní banky. „Díky tomu může obhospodařovat speciální fondy a fondy kvalifikovaných... celý článek

Polovina Čechů drží doma hotovost. Řekli kde

7. 1. 2022 | Petr Kučera | 32 komentářů

Polovina Čechů drží doma hotovost. Řekli kde

Téměř polovina Čechů (48 %) má doma finanční rezervu v hotovosti. Nejčastěji je to částka kolem pěti tisíc korun, která je uložená v šuplíku. Vyplývá to z internetového průzkumu NMS... celý článek

Další protiinflační Dluhopisy Republiky teď nebudou, řekl Stanjura

6. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 10 komentářů

Další protiinflační Dluhopisy Republiky teď nebudou, řekl Stanjura

Ministerstvo financí teď neplánuje další emisi protiinflačních Dluhopisů Republiky. Při příležitosti oznámení výsledků státního rozpočtu za loňský rok to oznámil ministr financí Zbyněk... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.