Programové prohlášení vlády. Staré dluhy, nové sliby

Víc peněz pro důchodce a rodiče, zrušení superhrubé mzdy, slevy na jízdném i zálohované výživné. Projděte si priority nové vládní koalice.
Programové prohlášení vlády. Staré dluhy, nové sliby

Zástupci ANO a ČSSD se dohodli na programovém prohlášení své koalice. Jestli Andrej Babiš vládu za účasti sociálních demokratů a s tichou podporou komunistů nakonec sestaví, ovšem pořád není jisté. Rozhodnout má celostátní referendum ČSSD, které bude probíhat mezi jednadvacátým květnem a čtrnáctým červnem. Co se má v příštích třech a půl letech změnit, pokud pro koalici zvedne ruku dostatečný počet sociálních demokratů? Peníze.cz přinášejí výběr z programového prohlášení.

Daně: konec superhrubé mzdy a nižší DPH na točené pivo

V daňové oblasti se předběžné programové prohlášení opírá především o daňový balíček, který Ministerstvo financí představilo počátkem letošního roku. Nakonec pro něj ale ministryně v demisi Alena Schillerová nezískala dostatečnou podporu.

Polohrubá, hrubá, superhrubá...? Čistá!

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Jde především o zrušení superhrubé mzdy, ze které se vychází při výpočtu daně z příjmů zaměstnanců. Nově by se měla daň počítat jenom z hrubé mzdy: ze sumy, která není navýšená o odvody na sociální a zdravotní pojištění. Zároveň má stoupnout sazba daně: z aktuálních patnácti na devatenáct procent. Jestliže změna v budoucnu projde, sníží se daňová povinnost zaměstnanců zhruba o procento.

Současně chtějí strany zavést druhou sazbu daně – třiadvacet procent pro danění příjmů vyšších než jeden a půl milionu korun ročně. Druhá sazba má nahradit dnešní takzvanou solidární daň pro lidi s vyššími příjmy.

Aby na daňových novinkách netratily osoby samostatně výdělečně činné, počítá programové prohlášení s možností snížení základu daně o tři čtvrtiny odvodů na zdravotní a sociální pojištění.

Další plány míří na zjednodušení a zpřehlednění daní pro plátce. Konkrétně se v prohlášení píše o internetovém portálu MOJE DANĚ, který má uživatelům nabízet předvyplněné daňové přiznání nebo přehled jejich daňové historie.

I nadále se počítá s přeřazením točeného piva, vodného a stočného, stravovacích služeb s výjimkou podávání alkoholických nápojů (vyjma točené pivo) a tabákových výrobků a služeb s vysokým podílem lidské práce (opravy obuvi, čištění oděvů nebo úklidu v domácnosti) do druhé snížené sazby DPH 10 procent.

Měnit by se měla také elektronická evidence tržeb: dokument počítá se speciálním offline režimem pro fyzické osoby s nízkými ročními hotovostními příjmy.

Penzisté a rodiny s dětmi

I důchodová témata se opírají o návrhy, které vláda v demisi avizovala již před časem. Jde především o zvýšení základní výměry důchodů z devíti na deset procent průměrné mzdy. Úprava ovšem neznamená, že se budou penze zvedat o procento. Přeskupí se pouze jejich složení: zvětší se podíl základní výměry, zároveň se ale zmenší podíl procentní výměry, ve které se odrážejí odpracované roky a výše výdělků. Penzistům starším pětaosmdesáti let pak chtějí strany přidat tisíc korun navíc.

Hýbat by se mohlo i s důchodovým věkem. Dřívější odchod do penze by se měl ovšem týkat pouze zaměstnanců, kteří vykonávají fyzicky náročné profese. Součástí programového prohlášení je rovněž důchodová reforma, jejíž podstatou má být oddělení důchodového účtu od státního rozpočtu a stanovení jasných finančních vztahů mezi těmito účty.

Zároveň chce vláda přidat peníze obcím s větším počtem seniorů. Cílem je motivovat obce k zvyšování kvality služeb právě pro tuto skupinu obyvatel. Další prioritou je rozvoj služeb, které umožní starým a nemocným lidem dožít v domácím prostředí. V praxi by mělo jít například o mobilní hospice.

Pro rodiče si hnutí ANO a sociální demokraté nachystali zvýšení rodičovského příspěvku. Ten aktuálně dělá 220 tisíc korun, programové prohlášení počítá s částkou 300 tisíc korun. Do hry se vrací také zálohované výživné. To by stát vyplácel rodičům, kterým bývalý partner dlouhodobě neplatí alimenty, dlužnou částku by pak sám po neplatičích vymáhal. V minulém volebním období nestihli poslanci příslušnou novelu projednat.

Očima experta

Lukáš Kovanda

hlavní ekonom Cyrrus

Lukáš Kovanda

Vláda příliš nepočítá s obecným hospodářským zpomalením, které se dostaví během jejího předpokládaného vládnutí a se kterým nic nezmůže, protože bude pramenit ze zpomalení evropské, případně dokonce světové ekonomiky. Programové prohlášení tento nevyhnutelný vývoj nebere v potaz. Navíc trpí obvyklým nedostatkem obdobných dokumentů: slibuje, aniž by důsledně uvedlo, kde na sliby vezme.

Je dobře, že v prohlášení zaujímá prioritní pozici důchodová reforma. Naše ekonomika i budoucí generace reformu potřebují. Jenže to, co prohlášení označuje za reformu, žádná opravdová reforma není. Oddělení důchodového účtu od státního rozpočtu nic neřeší. Znamená to jen, že se budou peníze patrně jinak přerozdělovat. Cílem skutečné reformy by měla být nejen změna přelévání mezi státními účty, ale i produktivní dolití nových peněz. Už vůbec nemůže být součástí skutečné reformy třeba sleva na vlakovém jízdném pro osoby starší 65 let.

Zvýšení platů ve školství během tří let minimálně na 150 procent jejich loňské úrovně je poměrně heroický úkol. Je to výrazné navýšení – a prohlášení neuvádí, kde na něj vláda vezme. Při tak výrazném navýšení se navíc patrně ozvou i jiní státní zaměstnanci, což může roztočit nežádoucí spirálu platového růstu. Při ekonomickém útlumu, který lze v příštích letech čekat, pak vláda bude muset státní zaměstnance v citelné míře propouštět, anebo znatelně zadlužit zemi, protože jednou navýšené platy už se zpravidla nesnižují.

Celkově programové prohlášení vychází vstříc zaměstnancům – těm hůře a částečně i lépe vydělávajícím. Újmu naopak utrpí živnostníci a podnikatelé, hlavně ti s vyššími příjmy.

Pravidla pro minimální mzdu a zrušení karenční doby

Minimální mzda se v uplynulých dvou letech zvedala hned dvakrát: z 9900 korun na 11 tisíc korun, od letoška pak dělá 12 200 korun. Vždycky na základě rozhodnutí vlády. Kroky minulého kabinetu opakovaně kritizovali zástupci zaměstnavatelů. Nelíbilo se jim, že se minimální mzda nezvyšuje podle předem daného klíče (například podle růstu průměrné mzdy nebo kondice ekonomiky). Nyní ANO a ČSSD slibují přípravu závazných pravidel pro předvídatelný růst minimálních mezd.

Polepšit by si měli také učitelé – do konce volebního období v roce 2021 by se měly jejich platy dostat minimálně na 150 procent jejich výše z roku 2017.

Na zaměstnance cílí i návrh na zrušení karenční doby. Zaměstnanci by tak první tři dny nemarodili zadarmo, ale dostávali náhradu mzdy ve výši (zhruba) 60 procent předchozích průměrných výdělků. Zároveň chce koalice projednat způsob, jak proplácení prvních tří dnů nemoci kompenzovat zaměstnavatelům. Náhradu mzdy v pracovní neschopnosti totiž na rozdíl od nemocenské, která je dávkou od státu, vyplácejí právě firmy.

Karenční dobu zavedla vláda Mirka Topolánka s cílem snížit počet neschopenek. Respektive počet lidí, kteří nemocenský systém zneužívali.

Elektronické dálniční známky a slevy na vlaky

Hnutí ANO chce dál prosazovat také zavedení elektronických dálničních známek namísto současných papírových kuponů. Záměr je součástí novely zákona o pozemních komunikacích, kterou připravilo ministerstvo dopravy.

Seniorům nad 65 let a studentům do 26 let věku koalice slibuje slevy na jízdném ve vlacích a dálkových autobusech. Změn by se mohla dočkat i hromadná veřejná doprava. V programovém prohlášení se píše o jednotném dopravním integrovaném systému založeném na principu jedné jízdenky a jednotných přepravních podmínkách pro všechny dopravní společnosti.

Úvodní snímek: Špičky ČSSD a ANO jednají o budoucí vládě, zleva Jan Hamáček, Jiří Zimola, Richard Brabec, Andrej Babiš, Jaroslav Faltýnek. Foto: Petr Horník / Právo / Profimedia

Líbil se vám článek?

+16
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 6 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

21. 5. 2018 7:58, Tohle bude šílené

Tohle bude šílené. tahle vláda zdevastuje ekonomiku dalšímy daňemi regulacemi, buzeracemi a nesmyslnými výdaji. zachraň se kdo můžeš.

http://www.epshark.cz/clanek/667/nova-vlada-se-prizpusobi-socialistum-a-zdevastuje-ekonomiku

+5
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

22. 5. 2018 8:02, Ramesse II.

Babiše i s jeho ANO nemám rád, ČSSD nenávidím už úplně - ale tohle programové prohlášení, i přes drobné výhrady, je asi nejlepší, co jsme od roku 1990 měli.

-7
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

ČNB nařídila Bance Creditas vyměnit dozorčí radu

12. 4. 2021 | Petr Kučera | 1 komentář

ČNB nařídila Bance Creditas vyměnit dozorčí radu

Banka Creditas musí do necelého půl roku vyměnit všechny tři členy své dozorčí rady. Vyplývá to z pravomocných rozhodnutí České národní banky, které jsou k dispozici na jejím webu.... celý článek

Bankovní identitě pomůže Lukeš. Už nepracuje pro Mastercard

6. 4. 2021 | Olga Skalková | 1 komentář

Bankovní identitě pomůže Lukeš. Už nepracuje pro Mastercard

Miroslav Lukeš, který mnoho pracoval pro globální kartovou společnost Mastercard, naposledy v New Yorku, změnil angažmá. Teď pracuje pro společnost Bankovní identita, založenou tuzemskými... celý článek

Moneta má novou členku představenstva, nahradí van Veena

5. 4. 2021 | Petr Kučera

Moneta má novou členku představenstva, nahradí van Veena

Novou členkou představenstva Moneta Money Bank se s účinností od 1. června stane Klára Starková. Ve funkci nahradí Alberta van Veena, jehož funkční období skončí v květnu. Návrh na... celý článek

Nevejde se do peněženky, druhou si spletete. Nové thajské bankovky

5. 4. 2021 | Jana Králová

Nevejde se do peněženky, druhou si spletete. Nové thajské bankovky

Až skončí koronavirová omezení, možná se ještě letos vydáte i dál než za hranice okresu. Když to bude zrovna do Thajska, může vás překvapit dvojice nových bankovek v hodnotě 100 a 1000... celý článek

Spořitelna investuje do firmy zaměřené na digitální podpis

29. 3. 2021 | Petr Kučera | 1 komentář

Spořitelna investuje do firmy zaměřené na digitální podpis

Česká spořitelna koupila menšinový podíl v českém startupu Signi, který umožňuje vytvoření a elektronické podepsání právně závazného dokumentu. Projekt vznikl pod názvem iSmlouva v... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.