Důchody porostou pomaleji. Poslanci změnili pravidla valorizace

Zvyšování důchodů nebude tak rychlé jako v posledních letech. Od roku 2025 se změní pravidla pro řádnou valorizaci. Místo mimořádné valorizace by důchodci dostali dočasný příspěvek.
Důchody porostou pomaleji. Poslanci změnili pravidla valorizace

Zdroj: Shutterstock

Pravidla pro řádnou i mimořádnou valorizaci důchodů se změní. Týká se to nejen starobních, ale i invalidních a pozůstalostních penzí. Vládní novelu dnes schválili poslanci, teď zamíří k senátorům. 

V současnosti se důchody při řádné valorizaci zvyšují o celou inflaci a o polovinu růstu reálných mezd. Od roku 2025 se mají dál zvyšovat o inflaci, ale k tomu jen o třetinu růstu reálných mezd. Pravidla by se vrátila na úroveň před rokem 2018.

Novela také ruší dosavadní alternativu v počítání inflace: Nově se bude vycházet jen z růstu životních nákladů důchodců. Dosud se počítal buď růst spotřebitelských cen domácností důchodců, nebo růst spotřebitelských cen všech domácností – do výpočtu valorizace se použila ta inflace, která byla vyšší.

Zároveň by měla skončit mimořádná valorizace, která zvyšuje důchody v případě, že za sledované období od posledního přidání meziměsíční přírůstek cen překročí pět procent. Stát by místo toho vyplácel dočasný příspěvek do další řádné valorizace. Zároveň by se zvedla, opět jen dočasně, zásluhová část penze. O kolik procent by zásluhová část dočasně vzrostla, o tolik procent by pak v lednovém navýšení byla nižší. Dočasný příspěvek a zvýšení procentních výměr má odrážet 60 procent růstu cen za sledované období.  

Důchody dál porostou, ale pomaleji než doposud. „Stále platí, že důchody budeme každoročně v lednu navyšovat. Stejně tak senioři zůstanou chráněni proti extrémní inflaci. Důchody budeme o inflaci plně valorizovat, jen měníme systém tak, aby byl spravedlivější a hlavně udržitelný. Skutečně nyní taháme za záchrannou brzdu,” říká ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Podle něho se už také nebudou dál rozevírat nůžky mezi bohatšími a chudšími seniory. 

Podle Jurečky nikde v okolních zemích za posledních několik let nerostly důchody tak razantně, jako u nás. Před deseti lety činil průměrný důchod polovinu toho, co dnes. Do konce letošního roku by měl Kniha být 20 300 korun. 

Nová podoba pravidelného zvyšování důchodů by měla začít platit už od 1. září letošního roku. Změny valorizačního mechanismu se ale projeví až po roce 2025 a výraznější efekt do státní kasy budou mít až kolem roku 2030.

Řádná novoroční valorizace v lednu 2024 proběhne ještě podle dosavadních pravidel. Základní výměra důchodů při ní stoupne přibližně o 400 korun měsíčně. Procentní část se tentokrát zvyšovat nebude. Průměrný důchod tak stoupne na 20 700 korun, odhaduje ministerstvo práce a sociálních věcí. Definitivní čísla upřesní 4. září podle nejnovějších statistik. Psali jsme podrobně: Další valorizace důchodů. Jurečka řekl první číslo

Chcete si i v penzi plnit sny? Poradíme!

Najděte si nejvýhodnější penzijní spoření a získejte státní příspěvky i slevy na dani. Podpořit vás může i zaměstnavatel.

Součástí schválené novely je omezení předčasných penzí, které se právě kvůli inflaci a mimořádným valorizacím staly zvláště v loňském roce výhodnější než standardní odchod do důchodu

Třetina výdajů státu jde nyní na důchody. A kvůli stárnutí populace budou výdaje dál porostou. Podle ministerstva práce a sociálních věcí je současný systém neudržitelný. „Čím dříve dojde ke změně nastaveného systému, tím lépe se nám podaří rozložit negativní dopady stárnutí populace,” říká Jurečka. 

Schodek systému důchodového pojištění přesáhl letos podle údajů ministerstva financí za první pololetí 40 miliard korun. Za půl roku je skoro tak vysoký jako za celý rok 2020, kdy se část ekonomiky kvůli pandemii koronaviru zastavila. Výdaje za půl roku se meziročně zvedly o pětinu, tedy o 56,5 miliardy korun. Rostou i příjmy, na pokrytí penzí ale nestačí.  

Výdaje na důchody loni stouply kvůli několika mimořádným valorizacím, které dorovnávaly inflaci. A také kvůli vyplácení takzvaného výchovného, což je bonus 500 korun měsíčně za každé vychované dítě. Starobní penze nyní pobírá 2,36 milionu lidí, invalidní a pozůstalostní důchody pak dalších zhruba 480 tisíc lidí. 

Kateřina Hovorková

Autor článku Kateřina Hovorková

Na Peníze.cz se věnuje hlavně osobním financím a trhu práce. V médiích pracuje od 90. let. Začínala v České tiskové agentuře, později prošla redakcemi MF Dnes, iDnes, pracovala v Hospodářských novinách a na webu Aktuálně.cz.... Další články autora.

Dlouhodobý investiční produkt

Dlouhodobý investiční produkt

Myslete na sebe a zabezpečte se na penzi co nejlépe. Třeba investováním do široké nabídky fondů.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+15
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Kdy půjdete do důchodu? Ve hře jsou tři návrhy

25. 4. 2024 | Kateřina Hovorková | 8 komentářů

Kdy půjdete do důchodu? Ve hře jsou tři návrhy

Důchodový věk poroste. Otázkou je, jak přesně. K původnímu návrhu ministerstva práce a sociálních věcí teď přibyly další dva.

Práce v důchodu. Jaká jsou pravidla a na co si dát pozor

24. 4. 2024 | Kateřina Hovorková

Práce v důchodu. Jaká jsou pravidla a na co si dát pozor

Jak si zvýšit důchod, když při jeho čerpání pracujete? Jak funguje takzvaná práce na procenta? A jaká jsou omezení pro přivýdělek v předčasném důchodu? Tady je přehled.

Jak se dědí účet v bance, spoření nebo penzijko? Na tohle si dejte pozor

4. 4. 2024 | Kateřina Hovorková

Jak se dědí účet v bance, spoření nebo penzijko? Na tohle si dejte pozor

Zatímco například peníze z běžných a spořicích účtů míří po smrti majitele do dědictví, s penzijním či životní pojištěním je to komplikovanější. Životní úspory, mnohdy v řádech statisíců... celý článek

Dopis ke zvýšení důchodu už nepřijde všem. Stát chce šetřit

13. 3. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Dopis ke zvýšení důchodu už nepřijde všem. Stát chce šetřit

Za papírové oznámení o valorizaci důchodů si zájemci zaplatí. A pro informační osobní list důchodového pojištění si budou muset dojít osobně. Elektronická oznámení budou zdarma. S koncem... celý článek

Kdo půjde dřív do důchodu? Jurečka chce rozšířit náročné profese

1. 3. 2024 | Kateřina Hovorková | 3 komentáře

Kdo půjde dřív do důchodu? Jurečka chce rozšířit náročné profese

Až o pět let dříve teď mohou jít do penze záchranáři a hasiči. Nově by se k nim měly přidat další náročné profese, ve kterých pracuje zhruba 120 tisíc lidí. Zaměstnavatelé za ně budou... celý článek

Partners Financial Services