Jiří Rusnok: Nejistý osud druhého pilíře? Jako Maďarsko nedopadneme!

Politická nejistota: co může znamenat pro druhý pilíř důchodového systému? Mohla by opoziční ČSSD po nástupu k moci peníze znárodnit? Je rozdíl mezi Českem a Maďarskem, kde to s druhým pilířem dopadlo velmi neslavně? To se dozvíte v pokračování videorozhovoru s ekonomem Jiřím Rusnokem.

Politická shoda na podobě důchodové reformy v Česku neexistuje. Opoziční levice zásadně odmítá takzvané důchodové spoření, druhý pilíř penzijního systému, který vláda zavádí. Tohle odmítnutí by samo o sobě Petra Nečase a jeho kabinet asi tolik nebolelo, něco jiného už je ale postoj prezidenta republiky Václava Klaus. Ten koncem září vetoval zákon, který technicky dotahoval provedení některých kroků důchodové reformy. Poslední hřebík do rakve druhého pilíře nyní můžou zatlouct „rebelové z ODS“ v čele s Petrem Tluchořem. Hlavním důvodem jejich odporu je prý zvyšování daně z přidané hodnoty, spokojeni prý ale nejsou ani s mechanismem fungování druhého pilíře. Ten by přitom bez jejich hlasů nemohl být spuštěn na začátku roku 2013, jak bylo původně v plánu. Vážnost celé situace pro Petra Nečase ještě umocňuje drtivá prohra v krajských a senátních volbách, kterou jeho rozhádaná partaj v posledních dvou týdnech utrpěla.

Budou vládnout. Co udělají?

Tedy – Zdeněk Škromach už přímo asi vládnout nebude, postu ministra práce a sociálních věcí ve stínové vládě sociální demokracie se na začátku roku vzdal. Pořád ale patří ke špičkám ČSSD. Jak se dívá na změny, které provedl Nečasův kabinet? Které zase změní zpátky...? 

Exkluzivní dvoudílný rozhovor pro Peníze.cz:

Jak to dopadne s druhým pilířem?

Hlavním tématem osmého pokračování série videorozhovorů s ekonomem a prezidentem Asociace penzijních fondů ČR Jiřím Rusnokem bude vliv právě vládnoucích politiků na fungování druhého pilíře důchodového systému. Opoziční ČSSD slibuje, že pokud se dostane k moci, tak druhému pilíři zatne tipec. To v exkluzivním rozhovoru pro server Peníze.cz potvrdil v půlce září i místopředseda ČSSD a senátu Zdeněk Škromach: „Mladí lidé by si měli opravdu pořádně rozmyslet, zda do systému budou vstupovat, protože po volbách by mohlo být všechno úplně jinak. Budeme se snažit druhý pilíř odříznout od průběžného důchodového systému a nechat ho na dobrovolné bázi klasických soukromých fondů bez státní účasti. Další možnost je jeho úplné zrušení.“ Pokud by ale došlo k oddělení prvního a druhého pilíře, neměl by podle Jiřího Rusnoka nový systém spoření na stáří žádný smysl.

Bývalý ministr financí se dnes dotkne také maďarského penzijního systému. Často se totiž říká, že Viktor Orbán druhý pilíř znárodnil. To jednak podle Rusnoka není pravda, jednak navíc maďarský scénář Česku nehrozí. Otázkou ale zůstává, zda se v době, kdy je kolem penzijní reformy a fungování druhého pilíře takový zmatek a nejistota, najde dostatek odvážlivců, kteří po Novém roce do systému dobrovolně vstoupí.

Jiří Rusnok

Jiří Rusnok

Jiří Rusnok (1960) vystudoval Národohospodářskou fakultu VŠE. Pracoval ve Státní plánovací komisi, na Federálním ministerstvu pro strategické plánovaní a Federálním ministerstvu práce a sociálních věcí. Šest let působil jako poradce a vedoucí sociálně-ekonomického oddělení Českomoravské konfederace odborových svazů. Byl náměstkem ministra práce a sociálních věcí, od dubna 2001 do července 2002 pak ministrem financí a do března 2003 ministrem průmyslu a obchodu.

Dnes je prezidentem Asociace penzijních fondů České republiky a současně předsedou představenstva a generálním ředitelem penzijního fondu ING. V letech 2006–2009 byl předsedou Výboru pro finanční trh, poradního orgánu bankovní rady ČNB. Od roku 2009 je prezidentem Rady pro veřejný dohled nad auditem.

Předchozí díly

Tip redakce: Těžkotonážní kalkulátor Důchodová reforma a zajištění na stáří 2013

Jste připraveni na penzijní reformu? Zajímá vás, na jakou penzi jednou dosáhnete, pokud sečtete první pilíř (státní důchod), druhý pilíř (nově vznikající dobrovolné důchodové spoření v penzijních společnostech), třetí pilíř (stávající penzijní připojištění se státním příspěvkem, z nějž vzniknou transformované fondy, zachovávající stávající podmínky, a nové účastnické fondy se státní podporou, ale bez garance návratnosti) a další úspory (stavební spoření,termínované vkladyspořicí účty…)?

Tak naše kalkulačka penzijní reformy 2013 vám to poví.

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.