Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Jiří Rusnok: Dopady malé důchodové reformy na státní důchody

V dalším, již šestém pokračování videorozhovorů o penzijních systémech a penzijní reformě bude Jiří Rusnok mluvit zejména o loňské tzv. malé důchodové reformě a jejích důsledcích: prodloužení věku odchodu do penze a sjednocování důchodového věku u obou pohlaví.

V další části rozhovoru s Jiřím Rusnokem se budeme věnovat tomu, jaký je v našem penzijním systému vztah mezi platy, odvody do systému a přiznaným starobním důchodem.

Graf hned v úvodu prezentace ukáže, jak neustále klesá výše náhradového poměru, tedy poměru mezi přiznaným důchodem a předchozí mzdou. Sestupnou tendenci se nepodařilo změnit žádnému premiérovi, který zde po roce 1989 vládl. Současný náhradový poměr průběžného důchodového systému činí zhruba 40 procent a vyhlídky do budoucna nejsou vůbec růžové. Podle některých ekonomů mohl být už za dvacet let pouhých 20 procent. Ještě jednou: vaše penze bude pětina toho, co dnes vyděláváte! Kde hledat příčinu sešupu?

Vhodný moment pro nutné změny v systému, ve kterém obyvatelstvo stárne a počet důchodců závislých na prvním pilíři se výrazně zvyšuje, je už dávno pryč. Problém je, že ani právě probíhající důchodová reforma nijak výrazně neřeší demografickou situaci, která tu může za pár desetiletí nastat.

Malá důchodová reforma a změny v prvním pilíři

Současný důchodový systém v České republice se vyznačuje velkou mírou solidarity. Lidé s výrazně vyšším příjmem, než je běžný průměr, dostávají v důchodu skoro stejně jako ti, kteří si během svého produktivního věku moc nevydělávali, a tím pádem do státní kasy neodváděli na sociálním pojištění příliš mnoho. Nález ústavního soudu z dubna 2010 přinesl takzvanou „malou důchodovou reformu“, která posílila „zásluhovost“ při výpočtu starobního důchodu. Od letošního října se tak pravidla pro výpočet důchodu změnila. Malá důchodová reforma však přinesla také další změny, jako například prodloužení věku odchodu do důchodu a postupné sjednocení důchodového věku u mužů a žen. Jiří Rusnok se ve svém dnešním výkladu věnovat především tomu, jaké změny znamená malá důchodová reforma pro první pilíř penzijního systému.

Jiří Rusnok

Jiří Rusnok

Jiří Rusnok (1960) vystudoval Národohospodářskou fakultu VŠE. Pracoval ve Státní plánovací komisi, na Federálním ministerstvu pro strategické plánovaní a Federálním ministerstvu práce a sociálních věcí. Šest let působil jako poradce a vedoucí sociálně-ekonomického oddělení Českomoravské konfederace odborových svazů. Byl náměstka ministra práce a sociálních věcí, od dubna 2001 do července 2002 pak ministrem financí a do března 2003 ministrem průmyslu a obchodu.

Dnes je prezidentem Asociace penzijních fondů České republiky a současně předsedou představenstva a generálním ředitelem penzijního fondu ING. V letech 2006–2009 byl předsedou Výboru pro finanční trh, poradního orgánu bankovní rady ČNB. Od roku 2009 je prezidentem Rady pro veřejný dohled nad auditem.

Předchozí díly

Tip redakce! Vyzkoušejte naše kalkulačky

Nikdo neříká, že právě pro vás je nejlepší druhý nebo třetí pilíř penzijního systému. Co ale říkáme: první pilíř, tedy státní důchod, vám asi ke spokojenému stáří stačit nebude. Bude to chtít něco dělat. Spočítejte si to nakonec sami:

Sada penzijních kalkulaček na Peníze.cz

► Jaký by mohl být váš budoucí důchod: hrubý výpočet na základě hrubých dat

► Výpočet výše důchodu: přesná data – přesný výpočet

► Důchodový věk: kdy půjdete do důchodu: o kolik let vás připraví reforma?

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-5
Ano
Ne

Diskuze

10. 10. 2012 | 15:31 | cml11

Rozumím tomu, proč je v současné době tvar křivky výplatního poměru víceméně logaritmická. Systém se zkrátka snaží být solidární. Pochopil bych i tu údajně omylem vykreslenou. Ta by byla skutečně zásluhovým systémem. Co mi...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK