Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Jiří Rusnok: Po uši v penzijních systémech

Za pár měsíců startuje to nejpodstatnější z penzijní reformy. A pak bude třeba jednat. Někdo s rozhodnutím, zda se dá ke druhému pilíři, může trochu vyčkat, někdo se musí rozhodnout do půl roku. Jen nejstarší si mnou ruce, že už se jich to netýká a nemusí shánět informace, o co jde a jak to bude fungovat.

Od 1. ledna 2013 nás čeká zavedení druhého pilíře důchodového systému, takzvaného důchodového spoření (nejde ovšem o spoření, nýbrž o investovánípodílových fondech) a výrazné změny v již existujícím pilíři třetím, tedy penzijním připojištění (což je opět investování ve fondech).

Pokud jde o druhý pilíř, pro účast v něm se člověk může rozhodnout do pětatřiceti let. Lidé starší budou mít po prvním lednu přesně půl roku na to, aby se rozhodli. Pro zodpovědné rozhodnutí je pochopitelně potřeba mít dost informací. A protože zkušenosti s novými penzijními společnostmi, o které by bylo možné rozhodování opřít, těžko vzniknou během půl roku, je potřeba čerpat aspoň teoretické znalosti.

Pořád jen číst? To je potřeba vidět!

Teorie je samozřejmě pořádně nudná, proto jsme rádi, že ji můžeme aspoň trochu oživit. Po sérii videorozhovorů o penzijní reformě s ekonomem Vladimírem Bezděkem, kterou jsme přinesli na konci loňského léta, vám změny penzijního systému obdobným způsobem zkusí přiblížit další „penzijní odborník“. Ve dvanácti pokračováních pohovoří o principech fungování důchodových systémů a změnách, které u nás brzy zažijeme, Jiří Rusnok, bývalý ministr financí a současný šéf penzijního fondu ING.

Ve třetím pokračování videorozhovoru bude řeč o dvou základních principech financování důchodového spoření. Těmi jsou dávkově definovaný systém – Defined Benefit (DB) – a příspěvkově definovaný systém – Defined Contribution (DC). Zatímco v prvním z nich není výše budoucího důchodu závislá jen na zaplaceném pojistném a je známý vzorec, podle kterého se důchod dá kdykoli vypočítat, u příspěvkově definovaného systému je určeno pouze to, kolik bude člověk do systému platit, koncová částka závisí na míře zhodnocení úspor. Investiční riziko tak v tomto případě nese účastník spoření.

V některých zemích se můžeme setkat s jakýmsi mixem těchto dvou způsobů financování důchodových systémů. Jde o zdánlivě příspěvkový systém – Notional Defined Contribution (NDC), ve kterém se pojistné používá na úhradu existujících důchodů, ale „papírově“ se eviduje na individuálních účtech plátců do systému...

Jak to je a jak to bude u nás? Předejme slovo odborníkovi...

Jiří Rusnok

Jiří Rusnok

Jiří Rusnok (1960) vystudoval Národohospodářskou fakultu VŠE. Pracoval ve Státní plánovací komisi, na Federálním ministerstvu pro strategické plánovaní a Federálním ministerstvu práce a sociálních věcí. Šest let působil jako poradce a vedoucí sociálně-ekonomického oddělení Českomoravské konfederace odborových svazů. Byl náměstka ministra práce a sociálních věcí, od dubna 2001 do července 2002 pak ministrem financí a do března 2003 ministrem průmyslu a obchodu.

Dnes je prezidentem Asociace penzijních fondů České republiky a současně předsedou představenstva a generálním ředitelem penzijního fondu ING. V letech 2006–2009 byl předsedou Výboru pro finanční trh, poradního orgánu bankovní rady ČNB. Od roku 2009 je prezidentem Rady pro veřejný dohled nad auditem.

Předchozí díly

Tip redakce! Vyzkoušejte naše kalkulačky

Nikdo neříká, že právě pro vás je nejlepší druhý nebo třetí pilíř penzijního systému. Co ale říkáme: první pilíř, tedy státní důchod, vám asi ke spokojenému stáří stačit nebude. Bude to chtít něco dělat. Spočítejte si to nakonec sami:

Sada penzijních kalkulaček na Peníze.cz

► Jaký by mohl být váš budoucí důchod: hrubý výpočet na základě hrubých dat

► Výpočet výše důchodu: přesná data – přesný výpočet

► Důchodový věk: kdy půjdete do důchodu: o kolik let vás připraví reforma?

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

0
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

19. 9. 2012 11:13, xls

Srovnávat české podmínky se zahraničními (možná) fungujícími systémy dle mého názoru moc cenu nemá. Tady je k tomu připočítat český zmrdofaktor, tj. pravděpodobnost ukradení/vytunelování/rozkrade nímajiteli a "znárodnění" politiky, a to v horizontu desetiletí.
Že z toho pak něco po letech opravdu vypadne je pak asi stejně pravděpodobné, jako že když na zahradě zakopu balík pětitisícovek, tak že v příštím roce na podzim tam budu mít stroj, který budu stejnými balíky obsypán.

Reagovat

 

+13
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (6 komentářů)

20. 9. 2012 | 12:20

Zdravím Vašku, jestli mi najdete ve výpočtu nějakou zásadní chybu, která výsledek postaví na hlavu budu rád. Zatím to aly vypadá naprosto jednoznačně.
Kalkulačka MPSV: Vstupní data: Rok narození 1976, muž, hrubá...
více

19. 9. 2012 | 14:44 | Václav Valášek

Dobrý den Martine, můžete mi prosím rozepsat Váš výpočet? Někde musí být totiž chyba. Z hlediska parametrů při stejném výnosu nemůže vyjít nikdy IŽP lépe... Zdraví Vašek více

19. 9. 2012 | 11:15 | cml11

Druhý pilíř je ještě před spuštěním zkrátka naprostý propadák. Když jsem přemýšlel jestli do něj jít, zkusil jsem výsledky z kalkulačky na MPSV porovnat s klasickým komerčním IŽP, ke kterému mám jinak mnoho výhrad. Při stejné...více

19. 9. 2012 | 11:13 | xls

Srovnávat české podmínky se zahraničními (možná) fungujícími systémy dle mého názoru moc cenu nemá. Tady je k tomu připočítat český zmrdofaktor, tj. pravděpodobnost ukradení/vytunelování/rozkrade nímajiteli a "znárodnění"...více

19. 9. 2012 | 9:05 | Jan Dvořák

Kdo uvažuje o druhém pilíři, měl by se na něj podívat jako na jakoukoliv jinou investici - tedy z pozice výnosu, rizika a likvidity. Podle toho se pak rozhodnout.
Snad redakce promine jeden link na článek,kde jsem to...
více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK