Jiří Rusnok: Penze, druhý pilíř a zaměstnanecké fondy

V druhé části unikátního videovýkladu Jiřího Rusnoka o změnách v důchodovém systému se dozvíme, ve kterých zemích funguje druhý pilíř penzijního systému na bázi zaměstnaneckých fondů a jaké výhody a nevýhody tento druh spoření na stáří má.

První díl série videorozhovorů s Jiřím Rusnokem se věnoval tomu, jak funguje nebo přesněji co se v různých evropských zemích označuje jako druhý pilíř důchodového systému. Ten bude na začátku příštího roku zavedený i v České republice. Lidé v něm budou moci využít dobrovolného fondového penzijního spoření v podobě vyvedení (opt-outu) tří procent hrubé mzdy, která by jinak šla na sociální pojištění, na soukromé individuální účty vedené u penzijních společností. Aby se však mohli tohoto systému účastnit, budou muset ke třem procentům přidat ještě další dvě procenta z vlastní kapsy.

Vstup do druhého pilíře bude umožňován lidem do věku třicet pět let, starší osoby si budou moci svou účast promyslet do konce prvního pololetí roku 2013. Odborníci se však shodují na tom, že první půlrok o dlouhodobé úspěšnosti hospodaření penzijních společností, na které by měl být tento systém založen, stejně nic nenapoví.

Zaměstnanecké fondy v druhém pilíři

V dnešním výkladu se bude bývalý ministr financí a současný šéf penzijního fondu společnosti ING Jiří Rusnok zabývat zaměstnaneckými fondy, které fungují v některých zemích v rámci druhého pilíře penzijního systému. Dozvíme se, ve kterých státech je tento druh spoření na důchod povinný a jak to vypadá, když člověk není firemním zaměstnancem, ale pouze živnostníkem. Soukromníci jsou totiž v rámci tohoto systému poněkud znevýhodněni.

Jiří Rusnok

Jiří Rusnok

Jiří Rusnok (1960) vystudoval Národohospodářskou fakultu VŠE. Pracoval ve Státní plánovací komisi, na Federálním ministerstvu pro strategické plánovaní a Federálním ministerstvu práce a sociálních věcí. Šest let působil jako poradce a vedoucí sociálně-ekonomického oddělení Českomoravské konfederace odborových svazů. Byl náměstka ministra práce a sociálních věcí, od dubna 2001 do července 2002 pak ministrem financí a do března 2003 ministrem průmyslu a obchodu.

Dnes je prezidentem Asociace penzijních fondů České republiky a současně předsedou představenstva a generálním ředitelem penzijního fondu ING. V letech 2006–2009 byl předsedou Výboru pro finanční trh, poradního orgánu bankovní rady ČNB. Od roku 2009 je prezidentem Rady pro veřejný dohled nad auditem.

Tip redakce! Vyzkoušejte naše kalkulačky

Nikdo neříká, že právě pro vás je nejlepší druhý nebo třetí pilíř penzijního systému. Co ale říkáme: první pilíř, tedy státní důchod, vám asi ke spokojenému stáří stačit nebude. Bude to chtít něco dělat. Spočítejte si to nakonec sami:

Sada penzijních kalkulaček na Peníze.cz

► Jaký by mohl být váš budoucí důchod: hrubý výpočet na základě hrubých dat

► Výpočet výše důchodu: přesná data – přesný výpočet

► Důchodový věk: kdy půjdete do důchodu: o kolik let vás připraví reforma?

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 6 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

12. 9. 2012 12:13, Vít Suchý

z teorie se zatím nikdo nenajedl...tak snad ve 3.dílu ?

+8
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

12. 9. 2012 21:44, Tomáš

druhej pilíř si střče do prd...

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.