Vladimír Bezděk: Zavést v zemi tunelů do penzijního systému zaměstnavatelské fondy?

Vladimír Bezděk: Zavést v zemi tunelů do penzijního systému zaměstnavatelské fondy?
Ústředním tématem druhého dílu videorozhovoru s ekonomem Vladimírem Bezděkem je členění důchodových systémů. Soustředí se na rizika zaměstnavatelského soukromého důchodového systému, který v zahraničí často posloužil k obřímu tunelování. Mohlo by něco podobného nastat i v České republice?

V prvním dějství hovořil Vladimír Bezděk o tom, jakými způsoby se můžou financovat důchodové systémy. Proti sobě stojí dva zásadní modely. Model PAYG (Pay As You Go), který je založený na průběžném financování, a model FF (Fully Funded), postavený na celoživotním spoření jednotlivce. Zatímco první model se opírá o pravidla mezigenerační solidarity, druhý je naopak plně kapitálový. Existuje také mix obou těchto protipólů – jedná se o PAYG s „nárazníkovým“ fondem (tzv. buffer fund).

Důchodová reforma za dveřmi

O nezbytnosti důchodové reformy v současné době nepochybuje takřka nikdo. Na její finální podobě se však nemohou shodnout ani odborníci na slovo vzatí. Volá se přitom – a zcela správně – po otevřené diskuzi nejen odborníků, ale také široké veřejnosti. K tomu je třeba alespoň základní přehled. Server Peníze.cz pro vás proto připravil sérii videorozhovorů s ekonomem Vladimírem Bezděkem, který v něm problematiku důchodových systémů postupně představí.

Soukromý penzijní systém jako tunel k chudobě?

V dnešním výkladu si přiblížíme sektorové členění důchodových systémů. Dozvíte se, v čem se liší veřejný a soukromý důchodový systém. Velký prostor bude věnovaný zejména zaměstnavatelskému soukromému systému, který je obvyklý v zahraničí, avšak může přinést mnohé těžkosti.

Není žádným tajemstvím, že Evropská unie tlačí Českou republiku k rozšíření důchodového systému o soukromý sektor. Vše nasvědčuje tomu, že se Unii podaří soudní cestou prosadit, že zde budou vytvořeny podmínky pro možné zavedení zaměstnavatelských fondů. Ty se ale v zahraničí příliš neosvědčily. Mnoho velkých firem dodnes jedná s vládami, aby mohly odstoupit od některých závazků spojených se zaměstnavatelskými penzijními fondy.

Ekonomická krize navíc fungování tohoto typu důchodového systému ještě více narušila. Výjimečné nebylo ani vnitřní vytunelování zaměstnavatelských fondů. Má tedy v České republice, zemi tunelům zaslíbené, vůbec smysl zavádět systém, který je k tunelování náchylný?

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 6 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

28. 7. 2011 2:31, FMach

Jeden velký tunel právě Bezděk a Rusnok vytvořili návrhem penzijní reformy. Jinak řečeno, " zloděj křičí, chyťte zloděje".

+6
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.