Důchodový věk poroste. Kdo zaměstná šedesátníky?

Poslanci včera schválili tzv. malou důchodovou reformu, která zvedne penze lidem s vyššími příjmy, jak požaduje Ústavní soud. Kromě toho zvyšuje i věk pro odchod do důchodu. Bude ale pracovní trh o šedesátníky stát?

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

16. 10. 2012 12:11, Petr Dvorský

Při současném stavu naší ekonomiky a s ohledem na ekonomický rozvoj
v budoucnu je pro člověka nad 50.let věku,který ne vlastní vinou ztratí
práci nebo zkrachuje v podnikáni,prakticky nemožné získat zaměstnání,
pokud mu ho někdo protekčně nesežene,jaká je perspektiva pro tuto skupinu
lidí,kteří,pokud nemají své vlastní úspory,jsou nuceni živořit,do té doby,
než je jim bude přiznán po cca 12 letech starobní důchod,který je ještě
z důvodů chybějící pracovní absence státem pokrácen,úřady práce těmto lidem žádnou práci neseženou,naopak fungují jako represivní orgán státu,
který přiznání sociální dávky nebo podpory v nezaměstnanosti podmiňuje potupnou tzv.veřejnou službou tj.naprosto zbytečnou primitivní úklidovou prací v oranžové vestě,kterou každý jen předstírá a kam jsou vědomně zařazováni i osoby s VŠ vzděláním,cílem úřadu práce je tyto lidi psychicky zlomit,aby se sami odhlásili z evidence ÚP a stát jim tak nemusel vyplácet sociální dávky nebo podpory v nezaměstnanosti,takto si představuje a realizuje ministr Drábek snižování nezaměstnanosti v této zemi,pokud za současného stavu nedojde ze strany státu k zavedení systémového opatření pro zvýšení počtu zaměstnaných osob v této věkové kategorii,které lze docílit pouze snížením odvodů sociálního a zdravotního pojištění pro zaměstnavatele, v následujících 15 letech musí dojít logicky ke kolapsu,
protože počet nezaměstnaných osob v této věkové hranici drasticky stoupne a stane se nejpočetnější věkovou skupinou nezaměstnaných ve státě,ve které budou nejvíce zastoupeny osoby s SŠ a VŠ vzděláním.Současná pravicová vláda tento problém vědomě nechce řešit, a proto je v zájmu většiny lidí,aby co nejrychleji skončila a přenechala tento úkol jiné politické
reprezentaci.

+42
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

18. 5. 2011 15:01, MoB

Kdo zaměstná.. no jo, ale jinak by otázka stála "kdo bude živit" šedesátníky, protože demografický vývoj zatím moc optimismu nepřipouští.

Pro plno lidí (hlavně intelektuálně pracujících) nemusí být problém pracovat i po 60 - stačí mít vyhovující zdraví, a to při pokroku zdravotnictví není taky nepředstavitelné. Ostatně průměrný věk se prodlužuje pořád.

Tohle je prostě fakt, mění se věková struktura společnosti a nějaká reakce je nutná.

-7
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 62 komentářů)

10. 7. 2014 15:46

Rozhodně si něco nechte uřezat, i pak se budeme stydět, že jste Čech, ale taky nám vás bude líto. Aspoň něco.
-1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

10. 7. 2014 13:11 | Klapák Pavel

Proč má invalidní důchodce přednost před starobním? Je to strašné.Invalidní důchodci mají víc peněz než starobní důchodci.Řádně jsem pracoval a mám důchodu 10 000.-kč Práce je dost ale jenom pro invalidni důchodce.Je to pěkná prasárna. Mám si nechat uřezat nohu abych dostal práci ? Opravdu se stidím za naši vládu.Stidím se i za to že jsem čech
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

10. 7. 2014 13:11 | Klapák Pavel

Proč má invalidní důchodce přednost před starobním? Je to strašné.Invalidní důchodci mají víc peněz než starobní důchodci.Řádně jsem pracoval a mám důchodu 10 000.-kč Práce je dost ale jenom pro invalidni důchodce.Je to pěkná prasárna. Mám si nechat uřezat nohu abych dostal práci ? Opravdu se stidím za naši vládu.Stidím se i za to že jsem čech
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

16. 10. 2012 12:11 | Petr Dvorský

Při současném stavu naší ekonomiky a s ohledem na ekonomický rozvoj v budoucnu je pro člověka nad 50.let věku,který ne vlastní vinou ztratí práci nebo zkrachuje v podnikáni,prakticky nemožné získat zaměstnání, pokud mu ho někdo protekčně nesežene,jaká je perspektiva pro tuto skupinu lidí,kteří,pokud nemají své vlastní úspory,jsou nuceni živořit,do té doby, než je jim bude přiznán po cca 12 letech starobní důchod,který je ještě z důvodů chybějící pracovní absence státem pokrácen,úřady práce těmto lidem žádnou práci neseženou,naopak fungují jako represivní orgán státu, který přiznání sociální dávky nebo podpory v nezaměstnanosti podmiňuje potupnou tzv.veřejnou službou tj.naprosto zbytečnou primitivní úklidovou prací v oranžové vestě,kterou každý jen předstírá a kam jsou vědomně zařazováni i osoby s VŠ vzděláním,cílem úřadu práce je tyto lidi psychicky zlomit,aby se sami odhlásili z evidence ÚP a stát jim tak nemusel vyplácet sociální dávky nebo podpory v nezaměstnanosti,takto si představuje a realizuje ministr Drábek snižování nezaměstnanosti v této zemi,pokud za současného stavu nedojde ze strany státu k zavedení systémového opatření pro zvýšení počtu zaměstnaných osob v této věkové kategorii,které lze docílit pouze snížením odvodů sociálního a zdravotního pojištění pro zaměstnavatele, v následujících 15 letech musí dojít logicky ke kolapsu, protože počet nezaměstnaných osob v této věkové hranici drasticky stoupne a stane se nejpočetnější věkovou skupinou nezaměstnaných ve státě,ve které budou nejvíce zastoupeny osoby s SŠ a VŠ vzděláním.Současná pravicová vláda tento problém vědomě nechce řešit, a proto je v zájmu většiny lidí,aby co nejrychleji skončila a přenechala tento úkol jiné politické reprezentaci.
+42
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

10. 8. 2011 15:14 | marie

Co takhle podat podání k Nejvyššímu soudu, proč právě největší skupina lidí se "středními" příjmy je okrádána na úkor malé skupiny nejbohatších, kteří si mohli na důchod uspořit jinde a určitě tak udělali? Jak to bude asi zdůvodněno? Není lepší snažit se jen o minimální důchod, nejlépe vůbec nedělat /nic neodvádět do státního a někde bokem si šetřit na stáří? Proč se musí na "rozjezd" soukromých fondů vyvádět peníze ze státního rozpočtu? Pokud fondy nemají své peníze na založení této činnosti, ať se do toho vůbec nehlásí!
+9
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

5. 8. 2011 22:16 | Marcela

Ale vždyť je to nesmysl, tyhle reformy! Na co dělat reformu, která se projeví nejdřív za dvacet let, když nedostatek peněz na důchody je teď? V první řadě je nutno zamyslet se nad tím, PROČ ten nedostatek je: protože se státní kasa dojí, jak nejvíc to jde - úplatky, předražené státní zakázky, chybná rozhodnutí politiků a státních zaměstnanců... Nejdřív je třeba zamezit úniku peněz (pořádný zákon o státních zakázkách, přímá volba a odvolatelnost politiků a hlavně jejich zodpovědnost za škody, způsobené ve funkci, a moc krásné by bylo, kdyby museli prokázat původ svého majetku, tak 15 let zpětně, co neprokážou, z toho by jim berňák dopočítal daň i s úrokama, ó, to by byla krása!!! a pak by se možná s překvapením zjistilo, že vlastně není třeba důchodovou reformu dělat.
+12
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

27. 6. 2011 20:11 | Klára

Já se na to dívám tak, že jsme stádo ovcí, které jen beká a nic neudělá. Když si představím, že já budu dalších 22 let pracovat jako dosud, tak to vidím na invalidní vozík za deset let. Pracuji jako skladní v marketu, jsem žena, je mi 43 let, mám bolesti kloubů, zad a svalů, denně složím 5-6 dvoumetrových palet vod a piva ručně. No myslíte, že do 65 to zvládnu.???? H...o!!! To nejsem jen já, ale spousta jiných pracujících, ne těh co lžou, tunelují a smějí se nám do očí za naše daně!!!!!
+8
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

13. 6. 2011 18:57 | piši

Na to mohu jen parafrázovat. I vymačkaný citron se dá ještě použít.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

6. 6. 2011 20:34 | Rada

A ono 3+1 pro dva důchodce, to je fakt luxus. Znám rodinu co bydlela s dítětem v garsonce. Znám rodinu, která bydlela s dítětem v 1+1. Dvěma starším lidem by 2+1 mohlo stačit. A 2+1 se dnes dá koupit i za částku, kterou mohou dostat za prodej dekretu (prodej dekretu je sice nemorální a asi i nezákonný nicméně zcela běžný). Samozřejmě to nebude byt v Praze. Levný byt v Praze mohli mít, to by se ale museli přičinit. Místo toho to vypadá (podle toho co píšete), že mnoho let parazitovali na ostatních tím, že platili směšně nízký regulovaný nájem, který jim nyní zvyšují a oni jsou z toho rozčarovaní. O deregulaci se mluví nejméně 10 let (možná i 15), za tu dobu se na to mohli všichni připravit.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

6. 6. 2011 20:19 | Rada

To, že si Vaši rodiče nedokázali za celý život zajistit vlastní bydlení je jejich problém. Většina lidí to dokázala. Buď si postavili svépomocí dům nebo později odkoupili byt ve kterém bydleli za zlomek tržní ceny (většinou se byty prodávaly za pětinu až čtvrtinu tržní ceny...daly se koupit i pomocí spotřebitelského úvěru). Např. moje babička platí za 2+1 cca 3 tis. měsíčně (včetně fondu oprav a energií). Důchod má 12 tis. (vč. vdovského). Která rodina s dětmi má dnes po odečtení nákladů na bydlení na osobu 9 tis. (12-3)? Rodina s dětmi, která platí za byt 12 tis., by musela vydělávat 48 tis. (9*4+12) čistého. Takový příjem většina rodin nemá. Většina důchodců se má velice dobře. Schválně si všimněte kolik jich jezdí do Penny a Lidlu v autě, které vypadá jako kdyby právě opustilo autosalon (podle modelů se jedná o max. 4 roky stará auta). A s tou celoživotní prací jděte k šípku. Já taky budu dřít celý život (na rozdíl od dnešních důchodců ovšem o 10-13 let déle) a dostanu za to pár drobáků. Horentní sumy, které teď platím, spotřebují současní důchodci.
-1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

6. 6. 2011 16:47

Myslím si ,že si spadl přímo na palici kde byl beton,mám rodiče berou dohromady 17.OOO za byt 1+3 platí včetně elektr.8900 Kč a teď K TVÉ CHYTRÉ HLAVIČCE nemusi mít inter.kab.televizi ani mobil a auto stačí Babeta a oškubané tepláky za jejich celoživotní práci a ještě k tomu bytu novodobý kapitalisti by poradili vyměňte ho a zkuste dnes aspoň u nás vyměnit byt za 2+o při dnešních nájmech a tzo můžou být rádi ,že nebydlí u nějakého restituenta kde by je škubal za 13.ooo 3x fuj dnešní době kdy obyč.člověk protu kapitalistickou chátru nic neznamená asi zapoměli proč vznikali revoluce zač. Francií a.t.d.
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

4. 6. 2011 10:05 | Rada

Mimochodem co jste myslel tím proč si beru hypotéku? Co by bylo divného na tom kdybych si jí vzal? Bydlet někde musím a na výběr mám jen tržní nájem a hypotéku. Bohužel jsem neměl šanci koupit si byt za zlomek tržní ceny ani jsem neměl možnost bydlet dlouhá léta v regulovaném nájmu a našetřit si.
Ježdění do práce dopravou pohodlnější není (je levnější a proto tak jezdím). Viset na opatlané tyči nebo sedět na špinavém sedadle (někdy je to tak nechutné, že radši stojím i když je volné místo), na tom nevidím nic pohodlného. V létě k tomu přibudou zapáchající spolucestující. A ono i jindy se občas nějaký smraďoch najde.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

4. 6. 2011 9:47 | Rada

Neříkám, že nejsou důchodci trpící nouzí. Jsou to zpravidla ti s nízkým důchodem a ti, kteří nebyli schopni a hlavně ochotni postarat se o sebe a bydlí dodnes v bytě s regulovaným nájmem a s každým zvýšením nájmu si stěžují (i když ho pořád mají až o 60% levnější než ti co bydlí v tržním). Osobně znám jen důchodce, kteří z důchodu spoří a část úspor dávají dětem a vnoučatům. Ale jak už jsem zmínil, netvrdím, že jsou na tom tak všichni. Každopádně je nesmysl strašit tím, že budeme potřebovat v důchodu tolik co v produktivním věku! Jen tím, že v důchodu nebudu (snad:) živit děti ušetřím několik tisíc měsíčně.
Mimochodem - i když důchodce nutně potřebuje auto (důvod nedovedu vymyslet ale dejme tomu, že nějaký má), stačí mu podstatně menší auto než rodině a menší auto je samozřejmě výrazně levnější na provoz.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

4. 6. 2011 9:37 | Rada

Hypotéku nemáme a autem do práce nejezdím. Auto máme kvůli dítěti. Zkuste si s malým dítětem jet zašpiněným vlakem. Všechno osahá, ocucá. Možná si tím zvýší imunitu, možná onemocní. To se nikdy nedá dopředu vědět. Důchodce nic neocucává a tak může vlakem cestovat v pohodě (samozřejmě je-li dostatečně pohyblivý). Má na to navíc spoustu času a to je často značná výhoda. Znám několik důchodců a když odečtu naše vyšší náklady na bydlení (na rozdíl od nich jsme si nemohli koupit byt za zlomek tržní ceny), mají na hlavu vyšší příjem než my. K tomu spoustu úspor, které jsem už zmínil.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

3. 6. 2011 23:12 | meda

Máš nějaké zcestné myšlení. Proč si bereš hypotéku a jezdíš autem. Do práce můžeš jezdit taky dopravou. Je to pohodlnější.Do důchodu mám ještě par let. Ovšem to co tady píšeš Rado, tak asi jsi spadl z jahody naznak. Asi nemáš nikoho z rodiny důchodcem.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

2. 6. 2011 1:09 | dany2

Stando, říkáte to jako politik, nepracoval byste v ní, protože myslíte v mnoha důležitých i faktických souvislostech, je to tak, že lidé nad 50 let jsou již babičkami a často hlídají svým pracujícím dětem celodenně zapřaženým maličké děti, které si zaslouží, aby nevymetaly jen klektvní zařízení. Za tohle jsme kritizovali minulé éry a nyní se k tomu zas vracíme.To je paradox. A jako by si lidé nad 50 nezasloužili si vnoučátka užít.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

2. 6. 2011 0:55 | dany

Jak mohou být 55letí a vyššho předdůchodového věku odkázáni na podpory, když tyto v nezaměstnanosti se vyplácejí jen max rok? Navíc jsme rozprodali podniky, jak k tomu obyčejní lidé přijdou, kteří tyto věci nerozhodují? Máme největší DPH, nejnižší platy,nikdo nemládne, tak musme dát práci mladému i starému a přestat si hrát na mladé kolektivy, které jsou jen skrytou věkovou dskriminací. Kdybychom líp zacházeli s čtyřicátníky a padesátníky, bylo by víc dětí a méně starostí, kdo bude na ty důchodce dělat. A tohle je taky divné. Důchodci zas předtím dělali na jiné, jinak by si důchod nezaslouili. Proč jinde tohle plně chápou, a u nás jsme 100 let za jinými zeměmi?
+9
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

26. 5. 2011 18:26 | Rada

Nestrašte zbytečně lidi!! Většina penzistů má VÝRAZNĚ nižší výdaje než pracující. 1) Penzista obvykle neživí děti. Díky tomuto může mít náklady nižší o několik tisíc korun. 2) Penzista obvykle nesplácí hypotéku. Úspora se může pohybovat i v řádu desítek tisíc měsíčně. 3) Penzista se obvykle obejde bez automobilu. Díky tomu, že má na vše spoustu času, může se téměř kamkoliv dostat veřejnou dopravou. Po práci se na chatu v rozumný čas nedostanete, jako penzista nemáte problém, protože můžete vyrazit už dopoledne. 4) Penzista nemusí dojíždět do práce. 5) Penzista si nemusí spořit na penzi. 6) Penzista nemusí mít (a obvykle ani nemůže mít) životní pojištění. 7) Penzista má veřejnou dopravu za půlku nebo zadarmo (zadarmo obvykle po sedmdesátce, v Praze od července pravděpodobně už po šedesátce!). 8) Penzista má různé další slevy včetně výhodnějšího tarifu na telefon. 9) V případě nízkých příjmů může penzista pobírat příspěvek na bydlení, případně mu mohou být odpuštěny koncesionářské poplatky. Pracujících se tohle obvykle netýká, protože mají takové výdaje, že musí vydělávat tolik, že pak na tyto příspěvky a osvobození obvykle nemají nárok.
-1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

26. 5. 2011 18:26 | Rada

Nestrašte zbytečně lidi!! Většina penzistů má VÝRAZNĚ nižší výdaje než pracující. 1) Penzista obvykle neživí děti. Díky tomuto může mít náklady nižší o několik tisíc korun. 2) Penzista obvykle nesplácí hypotéku. Úspora se může pohybovat i v řádu desítek tisíc měsíčně. 3) Penzista se obvykle obejde bez automobilu. Díky tomu, že má na vše spoustu času, může se téměř kamkoliv dostat veřejnou dopravou. Po práci se na chatu v rozumný čas nedostanete, jako penzista nemáte problém, protože můžete vyrazit už dopoledne. 4) Penzista nemusí dojíždět do práce. 5) Penzista si nemusí spořit na penzi. 6) Penzista nemusí mít (a obvykle ani nemůže mít) životní pojištění. 7) Penzista má veřejnou dopravu za půlku nebo zadarmo (zadarmo obvykle po sedmdesátce, v Praze od července pravděpodobně už po šedesátce!). 8) Penzista má různé další slevy včetně výhodnějšího tarifu na telefon. 9) V případě nízkých příjmů může penzista pobírat příspěvek na bydlení, případně mu mohou být odpuštěny koncesionářské poplatky. Pracujících se tohle obvykle netýká, protože mají takové výdaje, že musí vydělávat tolik, že pak na tyto příspěvky a osvobození obvykle nemají nárok.
-2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

20. 5. 2011 8:53 | Karel

Osobně bych odchod do důchodu nezvyšoval a důchody bych vyplácel všem stejně.Myslí,že nikdo nemá větší žaludek,aby strávil 70000 tisíc důchodu měsíčně.Kdo chce víc a má 100-kolik milionů příjem,tak si může našetřit,protože má z čeho.Obyčejný pracující,kerý žije od výplaty k výplatě nemá z čeho spořit a všichni nemůžeme sedět v parlamentu a v senátu a prochrápat se do důchodu a pak zbytek života trávit na Kanárských ostrovech.
+11
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Stránka 1/4

Předchozí

1

Spočítejte si

Výpočet životního minima 2023

Počet členů rodiny

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kolik bere ajťák, prodavač, bankéř? Nový přehled mezd

Kolik bere ajťák, prodavač, bankéř? Nový přehled mezd

Velký mzdový průzkum společnosti Grafton Recruitment zmapoval finanční ohodnocení stovek...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kde prodávali špatný benzin, naftu nebo LPG? Nový přehled pokut od ČOI

Kde prodávali špatný benzin, naftu nebo LPG? Nový přehled pokut od ČOI

Projděte si seznam pokut za prodej nekvalitních pohonných hmot, které nabyly právní moci...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Marek Dalík

lobbista a podnikatel

Michal Sýkora

bývalý hokejista a investor

Marek Dalík
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 3 duelů
×
Michal Sýkora
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services