Vladimír Bezděk: Důchodový systém: solidarita, nebo kapitál?

Přinášíme sérii videorozhovorů s Vladimírem Bezděkem, ekonomem, členem NERVu, předním odborníkem na důchodové systémy. Stále se říká, že k penzijní reformě se nevede dostatečná veřejná debata. Vladimír Bezděk nás tedy seznámí se základními pojmy, jež bychom měli znát, než se do ní zapojíme.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

21. 7. 2011 9:41, Matěj

Je možné diskutovat o přidání druhého pilíře - totiž možnosti samostatného si spoření na důchod. Avšak není pro mne pochopitelné, že když stát řekne - můžete si 3% spořit sami na svůj důchod, tak proč mi nařizuje, že je mám vložit do nějakého fondu, ze kterého už potom nemůžu vystoupit? Vysvětlení je pro mne jediné - ti, kteří důchodovou reformu připravili, mají nekalé úmysly.

Protože pokud by byl jediným záměrem posílení samostatného spoření tak, aby se mohl stát skutečně druhým pilířem, potom by stačilo umožnit vyvádět si ty 3 % do penzijního připojištění.
Náklad na reformu by byl minimální a jednalo by se o věc, která je již prověřená a funguje.

Tahle reforma není nic jiného než výmysl nového produktu.

+5
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 8 komentářů)

22. 7. 2011 12:19 | BaSta

Proboha, a proč ne?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

21. 7. 2011 21:23 | jezevec

Ve výsledku to vyjde prašt jako uhoď - tenhle stát má jen jedny lidi a jedny peníze, ale všichni si důchod představují tak že dostanou nažrat z cizího. Takže to nemůže dopadnout jinak než jako "mackova" důchodová reforma z roku 1990: důchod, to bude taková pojistka, aby člověk nezemřel hlady, pokud zemře později než si naplánoval.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

21. 7. 2011 10:36 | MoB

Proboha, proč to je v Silverlightu?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

21. 7. 2011 9:41 | Matěj

Je možné diskutovat o přidání druhého pilíře - totiž možnosti samostatného si spoření na důchod. Avšak není pro mne pochopitelné, že když stát řekne - můžete si 3% spořit sami na svůj důchod, tak proč mi nařizuje, že je mám vložit do nějakého fondu, ze kterého už potom nemůžu vystoupit? Vysvětlení je pro mne jediné - ti, kteří důchodovou reformu připravili, mají nekalé úmysly.
Protože pokud by byl jediným záměrem posílení samostatného spoření tak, aby se mohl stát skutečně druhým pilířem, potom by stačilo umožnit vyvádět si ty 3 % do penzijního připojištění. Náklad na reformu by byl minimální a jednalo by se o věc, která je již prověřená a funguje.
Tahle reforma není nic jiného než výmysl nového produktu.
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

21. 7. 2011 9:19 | starý komunista

Je jasné, že se každý bude muset nakonec spolehnout jen sám na sebe a na své možnosti v této nelehké době. Spoléhat na fondy, potažmo na stát nemůže dobře skončit.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

21. 7. 2011 8:58 | rejpal

Smlouva - to je jen cár papíru. Podívejte se na vládu nebo na ústavu. Co platilo včera, dnes už neplatí. Každý se nakonec probudí z posametového poblouznění, mnozí, bohužel, těsně před svou smrtí.
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

21. 7. 2011 8:52 | eďa

Nejpropracovanější systém je průběžný, ovšem za předpokladu kofinancování z aktiv národního majetku. Ten jsme si v posametové eufórii nechali rozkrást před očima - zprivatizovat a ještě jsme ho předem zasanovali - vlastně celý rozdali kamarádíčkům na západě. A teď, ejhle, máme jen holou řiď, státní dluhy a tomu akcesorické daně a poplatky. Není to báječný ?
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

21. 7. 2011 8:47 | FMach

Je z tohoto jasné, že je to řízená kampaň finanční mafií, která chce urvat něco ze státních, tudíž našich peněz. Fondy jsou v miliardovém propadu a hrozí jim další, jsou zadluženy, prošustrovali peníze klientů a proto potřebují nasypat peníze do fondů za státní pomoci. V tomto souhlasím s tvrzením, že pan Bezděk je předním odborníkem na důchodové systémy.On ví jak peníze do fondů dostat a tak zalepit částečně díru, která tam vznikla krizí a špatným hospodařením fondů a jejich vysokými náklady a získá čas aby mohli chybějící peníze čili díru ve fondech dál hrnout před sebou. Aby v tom nebyl sám a vyvolal důvěru pomáhal mu v tom pan Rusnok a tak se jen podívejte co tito pánové a jaké funkce zastávají a dáte mi za pravdu, obzvláště, když mám informace jak a kam by se měli peníze na důchody dávat, aby člověk neprodělal kalhoty a aby na tom něco vydělal a aby mu toto vše bylo číselně garantováno ve smlouvě.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Výpočet životního minima 2024

Počet členů rodiny

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Michael Tretter

podnikatel, Tretter’s Bar

Martin Jahn

manažer

Michael Tretter
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 2 duelů
×
Martin Jahn
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 2 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services