Jaké musí člověk splnit podmínky, aby mu stát vdovský nebo vdovecký důchod poskytl? A po jak dlouhou dobu ho vůbec může pobírat? Dozvíte se na následujících řádcích. Jak vysoký vlastně vdovský (respektive vdovecký) důchod je? Nejlíp vám to poví naše kalkulačka, která následuje ještě za následujícími řádky.
Nárok na vdovský či vdovecký důchod
Vdova i vdovec si jsou, co se týče nároku na penzi po zemřelém partnerovi, rovni. Aby jim byl vdovský či vdovecký důchod přiznán, musí splnit tytéž podmínky.
Automaticky vám vznikne nárok na vdovský (vdovecký) důchod, když váš manžel (manželka) zemřel na následky pracovního úrazu. Dále pokud pobíral starobní nebo invalidní důchod a také jestliže ke dni smrti splnil podmínky nároku na starobní důchod, nebo podmínku potřebné doby pojištění pro nárok na invalidní důchod.
Nově od ledna 2012 máte nárok na vdovský důchod i tehdy, pokud zemřelý partner měl nárok i na předčasný důchod.
Pokud je splněna alespoň jedna z podmínek, vdovský (vdovecký) důchod je vám přiznán na dobu jednoho roku od smrti manžela (manželky).
Nárok na trvalý pozůstalostní důchod
Po uplynutí jednoho roku bude pozůstalý partner důchod pobírat i nadále, pokud splní některou z následujících podmínek: pokud pečuje o nezaopatřené dítě, je sám invalidní či pečuje o invalidní dítě nebo se ve společné domácnosti stará o svého invalidního rodiče či rodiče partnera.
Pokud není splněna některá z podmínek pro přiznání důchodu po dobu delší než jeden rok, nárok jeho pobírání zaniká. Nicméně vdově či vdovci může být opět přiznán, pokud během následujících dvou let splní některou z daných podmínek.
Ještě v loňském roce měl pozůstalý partner na splnění některé podmínky celých pět let. Lhůta je teď tedy o tři roky kratší. Ovšem neplatí to zpětně, dva roky se počítají pouze u nároků na důchody vzniklé v roce 2012. U nároků starších nadále platí lhůta pětiletá. Pokud nárok na obnovu důchodu máte, musíte o ni požádat na příslušné správě sociálního zabezpečení.
Novým sňatkem nárok na vdovský důchod končí
Pokud vdova či vdovec pobírající vdovský či vdovecký důchod po svém zemřelém manželovi uzavře nový sňatek, nárok na důchod tím končí. To ostatně platilo i před rokem 2012. Co je však od ledna nové – skončila výplata i takzvaného odbytného.
To představovalo jednorázově dvanáct měsíčních splátek vdovského (vdoveckého) důchodu.
Druh či družka nebo registrovaní partneři bez nároku
Ne všechny dvojice žijící v dlouhodobém svazku mají po smrti svého partnera nárok na pozůstalostní penzi. Tuto výsadu mají pouze manželé. Pokud tedy už dlouhá léta žijete s druhem či družkou, vychováváte třeba i společné děti, po smrti jednoho z vás druhému nárok na vdovský (vdovecký) důchod nevznikne.
V naprosto stejné situaci jsou i registrovaní partneři. Ani oni po smrti svého druha nemají nárok na pozůstalostní penzi.
Jak se vypočítá vdovský (vdovecký) důchod
Vdovský (vdovecký) důchod se skládá ze dvou složek – základní a procentní výměry. Základní je pro všechny důchody stejná a v roce 2012 činí 2270 korun měsíčně. Výše procentní výměry je 50 procent procentní výměry starobního nebo invalidního důchodu pro invaliditu 3. stupně, na který měl nebo by měl zemřelý nárok v době smrti.
Příklad: Paní Novákové zemřel v květnu 2012 manžel. Byl již v penzi a pobíral důchod ve výši 11 700 korun. Základní výměra jeho důchodu byla 2 270 korun, procentní výměra 9430 korun.
Paní Nováková důchodového věku nedosáhla a dosud pracuje. Splnila podmínku pro nárok na vdovský důchod. Vdovský důchod bude pobírat ve výši 6985 korun (2270 + 50 % z 9430).
Kombinace pozůstalostního důchodu s jinými důchody
Pokud vdova či vdovec také pobírá starobní nebo invalidní důchod a splní nárok na výplatu vdovského (vdoveckého) důchodu, je třeba přihlédnout k takzvanému souběhu důchodů. Vždy se vyplácí nejvyšší důchod v plné výši včetně základní výměry, z ostatních důchodů se vyplácí polovina procentní výměry.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
8. 10. 2012 13:53, Světlana
...nevím...v květnu mi zemřel nečekaně manžel, táta 10-ti letého kluka...ópravdu nevím, jak by sme žili, nebýt vdovského a sirotčího důchodu...notabene který jsme začali dostávat až někdy koncem srpna...nechápu, proč bych měla lítat po úřadech a doprošovala se nějakých dávek, když manžel za celý život odvedl spoustu peněz do důchodového a sociálního systému...a on sám si nevybral ani korunu...nikdy jsme nepobírali žádné dávky, tak mi přijde jen samozřejmé, že stát nám peníze, které manžel a táta do systému vrazil beze slova vrátí...
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
10. 9. 2012 9:16, JML
Vůbec nechápu smysl vdovských, invalidních, výsluhových a sirotčích důchodů.
Výsluhové důchody pro policajty a vojáky mi přijdou zcela nemorální. Raději bych jim přidal na mzdě.
Sirotčí - u dětí, u kterých je to opravdu nutné, o které se nemohou postarat příbuzní - pomohou sociální dávky.
Vdovské - snad má každý životní pojištění, nebo si naspořil, ne?
Invalidní - platí výše, každý má mít životní pojištění. Výjimkou jsou lidé, kteří se s handicapem narodili, tam má invalidní důchod nebo sociální dávky smysl a souhlasím s tím.
Za ušetřené peníze lze mírně navýšit klasické starobní důchody.
V diskuzi je celkem (22 komentářů) příspěvků.