Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Stát nemůže omezit sKartu? Jak je to doopravdy

| rubrika: Aktuálně.cz | 28. 10. 2012 | 5 komentářů
Při snaze omezit nebo zrušit sKarty by si budoucí ministři sociálních věcí měli počínat jak chytrá horákyně. Situaci jim totiž komplikuje ustanovení ve smlouvě uzavřené současným vedením ministerstva s Českou spořitelnou, na jehož existenci upozornil on-line deník Aktuálně.cz.

Někteří kritici projektu ale nyní nemají pravdu, když tvrdí, že sKarty nelze kvůli smlouvě po dvanáct let omezit. Naopak, lze to poměrně snadno. Není také pravda, že by se závazek ve smlouvě – výplata alespoň 98 procent dávek přes karty – týkal i důchodů.

On-line deník Aktuálně.cz po analýze smlouvy a konzultaci s nezávislými právníky nabízí přehled, jak je to s možným omezením projektu doopravdy.

Závazek jen pro ministerstvo

Ministerstvo práce a sociálních věcí se ve smlouvě zavázalo „nevyvíjet žádnou činnost, která by mohla vést k provádění výplaty dávek prostřednictvím sKarty v rozsahu menším než 98 % objemu vyplácených dávek“. A současně že „nebude vyvíjet žádnou činnost, která by vedla ke zmaření účelu této smlouvy nebo k podstatné změně okolností významných pro fungování systému“.

Tato podmínka zavazuje i všechny nástupce Jaromíra Drábka a podle oslovených právníků jde o poměrně standardní nástroj, jakým se firma alespoň částečně brání proti tomu, aby zakázka skončila ihned po výměně ministra nebo změně vlády.

Zmíněný zákaz se ale logicky nemůže týkat poslanců nebo nezávislých soudů – proti nim nelze „pojistit“ žádnou podobnou smlouvu.

Takže pokud omezení sKarty nebude prosazovat sám ministr, může k takové změně zákona dojít standardním způsobem. Omezit nebo zrušit tento projekt může také soud.

Smlouva totiž výslovně uvádí, že její plnění musí být v souladu se všemi účinnými právními předpisy po celou dobu jejího trvání. Jestliže dojde ke změně zákona nebo rozhodnutí soudu, způsobí to automaticky neplatnost příslušné části smlouvy (nikoliv nutně její zánik jako celku).

Anketa

Co teď s sKartou?

Co může spořitelna

Jak by se pak zachovala Česká spořitelna? Při „podstatné změně podmínek“ může dohodu vypovědět s měsíční výpovědní lhůtou. Podstatnou změnou je přitom taková, která může bance způsobit majetkovou újmu alespoň sto milionů korun během dalších 24 měsíců oproti původnímu plánu.

Vedle nákladů na samotný projekt by spořitelna přišla hlavně o předpokládané zisky z transakcí u obchodníků – právě na placení sKartou v obchodech chce spořitelna díky poplatkům od podnikatelů vydělávat (zájem lidí je ale zatím minimální, většina si nechá dávky hned přeposlat na svůj běžný účet).

Do majetkové újmy může spořitelna podle smlouvy zahrnout i přiměřený zisk, kterého by dosáhla, kdyby místo vývoje sKarty investovala stejné peníze na finančním trhu.

Horší pozici by spořitelna měla, když se jí nepodaří vyčíslit tuto újmu nad sto milionů. Během prvních šesti let (počínaje letošním lednem) totiž nemůže smlouvu vypovědět, ani kdyby se jí výrazně zvýšily náklady. Ministerstvo se sice zavazuje, že s ní v takovém případě bude jednat o změně smlouvy, neslibuje ale, že jí vyhoví.

Smlouva je uzavřena na dvanáct let, ale teprve počínaje sedmým rokem není spořitelna vázána poskytovat služby za současných podmínek, kdy od státu nechce ani korunu. Pokud by se pak nedohodla na jiné ceně, může smlouvu vypovědět.

Celý článek si přečtete na Aktuálně.cz; foto Isifa

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-1
Ano
Ne

Diskuze

30. 12. 2012 | 16:19 | marie dubanová

pan Drábek se postaral, aby těch slíbených 80 miliard skutečně "proteklo" PROSTŘEDNICTVÍM. TĚCH ZBYTEČNÝCH sKARET tou spořitelnou a on ZA TO dostal své???měla by se tím už konečně zabývat protikorupční policie, je to prokazatelná...více

27. 11. 2012 | 11:57 | lvana Debnárová

Tato vláda dělá vše pro sebe ne pro lidi.To málo co lidi mají ,to jim chce vláda zebrat,třeba ty sKarty, lidi neví na čem jsou,je to výhoda pro vládu ne pro lidi,kteří většinou nemají práci a za to nemůžou,politiků se to...více

30. 10. 2012 | 15:11 | tuten chamon

A přitom ty peníze stát za složenky platí sobě :) Pošta je státní. více

30. 10. 2012 | 14:17 | benzin

No ten projekt je o tom, aby se prevedl naklad za slozenku na prijemce davky. A slo se na to od lesa, tim, ze kazdy dostane svuj ucet / neucet. A tak stat doruci penize tim, ze je prevede prave na ten ucet / neucet. Coz drive...více

29. 10. 2012 | 21:32 | Johny

S tím převodem na běžný účet se to snad dalo čekat. Proč bych měl obíhat obchody s nějakou další kartou? Tenhle projekt vůbec neměl vzniknout. více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK