Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Patrik Nacher: Ne chystanému druhému pilíři penzijního systému!

Patrik Nacher | rubrika: Co se děje | 28. 8. 2012 | 34 komentářů
Plánovaný druhý pilíř penzijního systému je nepromyšlený, z ekonomického hlediska pro lidi nevýhodný, jednoznačně neflexibilní a pro většinu občanů neefektivní.

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

28. 8. 2012 8:13, Frenky

Shrňme si to. Pro koho je druhý pilíř penzijního systému výhodný a proč.

1) Pro stát. Odškrtne si splnění úkolu, nebude muset myslel na to, kde v budoucnu brát další peníze na navýšení průběžného důchodového systému. O to více si politici, všech barev, budou moci odklonit na svá zahraniční konta.

2) Pro "nově" vzniklé penzijní fondy, pro které to bude doslova mana nebeská. Pravidelně budou dostávat vklady klientů a to bez nějakého omezení (nemoc, nezaměstnanost, živelné pohromy ....), ale nic nemusí garantovat. Budou mít své jisté a nikdo je nebude nutit k co nejlepším investičním postupům. Takové podnikání by bral asi každý, ale ne každého by to asi bavilo. Zde bude svobodný volný trh poražen K.O. hned při v úvodu.

3) Kdo si také přijde na své, budou finanční "bouchači", kteří si, očekávám že za slušné provize, ošoupou nejedny polobotky. Rovněž podle hesla - příručí, co za nic neručí ....

4) A nesmíme zapomenout i na "rudou koalici", která nám bude vládnout další 4 roky, až skončí ta současná levicová vláda, co si neprávem říká pravice. Pro ně (jejich volební program) je to rovněž dar z nebes a spolu s dalším nesmyslem - církevní restituce, vyhraje příští volby.

A co klient? Ten se už do těch prvních 4 bodů jaksi nevejde. Jeho jedinou výhodou může být zjištění, že příště nemá věřit všemu, co se třpytí. Jistě, poněkud drahá zkušenost, ale "chybami se člověk učí".
Ovšem - ještě je čas a pan Nacher varuje správně.

Reagovat

 

+29
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

28. 8. 2012 2:39, Václav Valášek

Vážený pane Nachere,
skoro mě při čtení napadlo, že stávající systém je promyšlený, z ekonomického hlediska pro lidi výhodný, jednoznačně flexibilní a pro většinu občanů efektivní :D (viz titulek).
Já bych to samozřejmě také viděl radši daleko razantnější a propracovanější, nicméně třeba číňané říkají, že i cesta dlouhá tisíc mil začíná prvním krokem.
Jako populizátor rodinných financí máte určitě mnoho příležitostí se konstruktivně vyjadřovat k tomu, co by chtělo v reformě postupně vychytávat, aby byla "uživatelsky" příjemná.
Tento článek na mě dýchl jako kdyby už 60 let bylo všechno s našimi důchody v pořádku a když se ještě deset let nebude nic dít, tak je to celkem jedno. A to oba víme, že není.
Václav

Reagovat

 

-32
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (34 komentářů)

29. 8. 2012 10:40 | nalim

To bych rád viděl tvé doklady , co jsi za finančního poradce, určitě jeden z tých co si nechají udělat vizitku s tímto titulem, ale jinak toho moc nevíš. Vůbec bych tě nepustil do domu.A takových expertů tady po zemi bude běhat tisíce a lákat lidi.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

29. 8. 2012 12:50 | Ladisek

2. pilíř není nic jiného než trafika pro dnešní končící koalici. Každý občan, starý či mladý může během života investovat do čehokoliv. Co je to za systém, který se uzavře a už nepustí. Jak to je v případě že ztratíte práci? Kdo bude ony 2. procenta ze mzdy platit? Jak si může být někdo jistý co bude za 30 let? To je ůplná kravina. Já investuji do nemovitostí a do firem mých přátel. To je ten správný způsob. Individuální investování. Stát by měl spíše v rámci přebujelého aparátu vytvořit poradenská místa a lidem radit kam investovat a pomoci jim v začátcích investování. Vše to je podvod a podvazuje to vnitřní reálnou ekonomiku tím že se zvyšují daně. Daně se zvyšují proto, aby se mohly platit předražené zakázky. To že to jde na důchodovou reformu je lež. Kalousek je skutečný manipulátor s lidmi a čísly.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

29. 8. 2012 16:49 | Rada

Kalousek je naštěstí dost mizerný manipulátor a daří se mu působit jen na prostoduché lidi. Ostatní ho už dávno prokoukli a na ty jeho bludy mu neskáčou.
Kdyby bylo možné z druhého pilíře kdykoliv vystoupit (s dejme tomu dvouměsíční výpovědní lhůtou), zvažoval bych účast. Jsem rád, že není možné vystoupit, alespoň nemám dilema, zda vstoupit nebo ne:)
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Ladisek 29. 08. 2012 12:50)

29. 8. 2012 17:23 | Rada

Jsem zvědavý, jestli tato vláda předloží a prosadí i nějakou reformu, kterou bude odborná veřejnost považovat za celkem dobrou. Tato vláda bohužel dobře ví, že to má jen do voleb, takže její snaha vytvořit a prosadit něco smysluplného se bude čím dál tím víc blížit nule.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

29. 8. 2012 17:41 | Radek

Podle mě záleží hodně na věku vstupu do druhého pilíře. V případě, že do něj vstupuje někdo kdo už to má "za pár" a má vyšší plat tak je to podle mě rozumný krok. Ale když si představím sebe, že budu spořit 40 let a přidávat ze svého, tak mi to přijde dost riskantní (inflace, devalvace, zestátnění, vytunelování,...). To jsem radši zvolil taktiku diverzifikace. (pozemek, byt, dům a investice do kovů). Teď jsem začal investovat do zlata a stříbra (www.svetovemince.cz). Kombinuji slitky a mince u kterých je potenciál růstu hodnoty nejen kvůli kovu,ale i poencionální umělecké hodnotě. Samozřejmě nemám křišťálovou kouli,ale je to přinejmenším fajn koníček:-)
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+10
Líbí
Nelíbí

29. 8. 2012 17:50 | Igor

Druhý pilíř autora pana Drábka zkrachuje velmi brzy jako na Slovensku.Přihlásí se do něho málo lidí, tudíž pro soukromé fondy to bude málo výdělečné, možná i prodělečné, protože provoz těchto fondů něco stojí. Do fondů se přihlásí jen člověk s IQ pod 60, protože chytrý člověk neriskuje. Vklady nejsou ze zákona pojištěné, tudíž klient může přijít o své peníze a v případě, že o ně nepřijde, inflace tyto vklady za hodně let velmi znehodnotí.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+3
Líbí
Nelíbí

29. 8. 2012 21:01 | Rada

"...přihlásí se do něho málo lidí..." Tohle bohužel vůbec není jisté. Záleží na tom, kolik poradenských společností a finančních poradců bude mít žaludek na aktivní prodej tohoto produktu. Nízké provize také nejsou zárukou neúspěchu produktu. Za penzijní připojištění (mimochodem také nijak úžasný finanční produkt) dostávají také velmi nízké provize a stejně ho poradci prodávají jako na běžícím pásu.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Igor 29. 08. 2012 17:50)

29. 8. 2012 22:07 | zvědavý

Radku, nejste Vy Petr Sluníčko?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Radek 29. 08. 2012 17:41)

29. 8. 2012 22:16 | ještě víc zvědavý

A kam se, Igore, přihlásí člověk s IQ 60 a víc? Aby přitom neriskoval?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Igor 29. 08. 2012 17:50)

29. 8. 2012 23:42 | Jouda z Kadaně

A kdo vám řekl, že se musí někam hlásit?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (ještě víc zvědavý 29. 08. 2012 22:16)

30. 8. 2012 8:18 | ještě více zvědavý

No přece Igor. Přečtěte se jeho příspěvek. Podle něj chytří neriskují (ti, co mají IQ60 a víc - to bude možná i Kubice a Nečas, ale nejsem si jistý:-))). V podstatě to funguje tak, že kdo chce vyšší výnos, musí s kůží (penězí) na trh. Takže musí podstoupit investiční riziko. Tím netvrdím, že cpát peníze do penz. připojištění nebo do stav. spoření není ptákovina. Osobně si myslím, že investiční riziko v těchto finančních paproduktech je minimální, ale kreditní značné. A to i přes státní garanci u stav spoření.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Jouda z Kadaně 29. 08. 2012 23:42)

30. 8. 2012 11:58 | Jouda z Kadaně

Určitě má pravdu v tom, že není chytré investovat do předem zřejmého tunelu bez pravděpodobné budoucnosti. To ale neznamená, že se musíte někam hlásit.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (ještě více zvědavý 30. 08. 2012 08:18)

30. 8. 2012 14:12 | Ještě víc zvědavý

"Do fondů se PŘIHLÁSÍ jen člověk s IQ pod 60, protože chytrý člověk neriskuje." Cituji Igora. Ale nechme toho. V podstatě souhlasím. Penzijní fondy nemusí nikdo ani vykrádat. Řekl bych, že 70-80% prostředků investují penz. fondy do státních dluhopisů. A státy hospodaří jako naprostí idioti. Takže účastníci penzijního připojištění (předpokládám, že 2. pilíř bude obdoba) jsou v podstatě věřiteli idiota a bankrotáře.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+5
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Jouda z Kadaně 30. 08. 2012 11:58)

24. 3. 2013 16:45 | Petr

Zdravím, podívejte se, jestli využíváte penzijní připojištění a všichni víte, že druhý pilíř zruší, to by pro Vás měl být důvod si ho založit, ptz všechny peníze, které tam budou Vám převedou na PP.
Je jedno, jestli budete mít druhej pilíř, když budete mít vlastní prachy na důchod. Neřešte výhodnost, ale řešte to, z čeho budete žít!!! Jste horší než malé děti. Tady nejde o nás teď, ale o to co budeme jíst v důchodu.
Možná si neuvědomujete, že ve státě, kde jsou hloupí a chudí lidé je vysoká míra kriminality, pokud tohle chcete, stále řešte takovéhle diskuze!!!
Buďte samostatní a učte se všichni!!!
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+3
Líbí
Nelíbí

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Přihlásit odběr komentářů

Odebírat příspěvky mohou pouze zaregistrovaní a přihlášení uživatelé!

Přihlásit se

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  7 787 919 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

Výpočet životního minima 2018

Počet členů rodiny

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Email:
Captcha
Opište kód:

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Vladimír Kovář

podnikatel, Unicorn

Miroslav Motejlek

ekonomický žurnalista

Vladimír Kovář
ÚSPĚŠNOST
83,85 %

z 161 duelů
×
Miroslav Motejlek
ÚSPĚŠNOST
51,85 %

z 54 duelů

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK