Polovinu plateb kartou už potvrzujeme biometricky

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 14. 4. 2021 19:00 | 8 komentářů
Polovinu plateb kartou už potvrzujeme biometricky

Zdroj: Shutterstock

Už polovinu všech plateb kartou na internetu potvrzují Češi biometricky, tedy především otiskem prstu nebo scanem obličeje. Zhruba stejný 50% podíl dostaneme i v případě, že se místo počtu plateb zaměříme na jednotlivé uživatele: biometrii používá už polovina držitelů karet. Vyplývá to ze statistik, které dnes zveřejnila společnost Mastercard.

Podíl plateb s biometrickým potvrzením v posledních měsících výrazně stoupl. Ještě loni v prosinci dosahoval 37 procent, ke konci letošního března už 50 procent. Pouze jednorázovou SMS využilo na konci roku pro ověření 59 procent plateb, teď je to 34 procent. Naopak ze čtyř na 16 procent stouplo použití stálého kódu, bankami nejčastěji označovaného jako ePIN.

Banky jako vydavatelé karet reagovaly na unijní směrnici PSD2. Původně už od poloviny září 2019 měly pro platby v EU zavést takzvané silné ověření, založené na dvou různých faktorech – proto se mu říká dvoufaktorové nebo dvoufázové. Evropští regulátoři nakonec tuto povinnost odložili na začátek letošního roku.

Banky proto postupně přidaly do svých aplikací (buď přímo, nebo jako samostatný „klíč“) i potvrzování online plateb kartou. Jan Dachovský z České spořitelny si pochvaluje, že po přechodu na George klíč výrazně klesl počet pokusů o podvod, přestože celkový počet plateb kartou zároveň výrazně stoupl.

Většina nicméně dál nechala klientům možnost, aby – když ne přes aplikaci – dál potvrzovali platby kartou přes SMS. Kvůli směrnici je doplnila o stálé heslo, zvané obvykle ePIN.

„Po třech měsících od definitivní účinnosti směrnice PSD2 dosáhla míra úspěšných ověření plateb na internetu 89 procent, zatímco evropský průměr činí 74 procent. Očekáváme, že Česká republika do konce roku 2021 přesáhne úroveň 92 procent úspěšných ověření plateb online,“ říká Michal Čarný, generální ředitel Mastercard pro Česko a Slovensko.

Přispět k tomu má zejména postupné zavádění a nárůst poskytnutých výjimek ze silného ověření. Mezi ně patří platby nižších částek, opakované platby, platby důvěryhodným příjemcům nebo využití takzvané transakční analýzy.

„Usnadnění přináší i použití metody takzvané behaviorální analýzy, která na základě informací o používání mobilního telefonu či počítače může zcela bezpečně ověřit klienta bez nutnosti jeho zásahu a představuje tak velmi zajímavou, pro klienta neviditelnou alternativu. Takové řešení nabízíme pod názvem NuDetect,“ říká Josef Puczok, manažer oddělení Digital Business Development společnosti Mastercard.

„Behaviorální analýza v současnosti nahrazuje použití takzvaného e-PINu, kdy pro uživatele, kteří nemohou či zatím nechtějí používat biometrické ověření, představuje druhý faktor. Řešení NuDetect reaguje v řádech milisekund a využívá umělou inteligenci, která se učí s každou interakcí. Sleduje rychlost přepisování kódu, způsob pohybu po formuláři, vzorce a rychlost způsobu zadávání, náklon zařízení a mnoho dalších faktorů,“ vysvětluje Puczok.

Na změny se museli adaptovat také obchodníci a poskytovatelé platebních služeb. „Velká část z nich byla už na konci loňského roku připravena a jejich obchodníci již používali nový protokol EMV 3DS, který nahrazuje původní ověřování pouze formou SMS. Na konci letošního března již 95 procent obchodníků používalo nový protokol,“ upřesňuje Čarný.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+13
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 8 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

15. 4. 2021 12:53

Jen naprostí blázni odevzdávají své biometrické - ty nejdůvěrnější možné - údaje různým aplikacím a internetu a dobrovolně se vzdávají veškeré kontroly na nimi. Jen naprostí blázni, staří a nezkušení důvěřivci, pomatení technologiemi, odevzdávají svoji IDENTITU, "nevím komu" a "nevím k čemu". Tento technologický pseudo-pokrok je ve skutečnosti z principu absolutní DESTRUKCÍ NAŠÍ SVOBODY, absolutní ztrátou identity, destrukcí normální lidské civilizace a normálního uvažování... . Vaše identita už není vaše! Kdokoli si s ní může dělat cokoli, veškerá zabezpečení jsou jenom iluzí... Nevěřím žádnému IT expertovi, že dokáže takto důvěrná a soukromá data zabezpečit, nevěřím žádnému systému, že je vůbec zabezpečit chce.. Je to neuvěřitelná manipulce - pod záminkou našeho "většího bezpečí" a "proti zneužití" se vzdávat bezpečí vlastní identity a vystavovat ji možnosti daleko většího zneužití... . Nad vším co jednou odevzdáte internetu, nebo provozovateli jakékoli aplikace, jste jednou pro vždy ztratili jakoukoli kontrolu. Kdo tvrdí něco jiného je lhář. To je davová "technopsychóza" Technologický pokrok zcela předběhl schopnost lidí uvažovat racionálně a soudně. Lidé se mění ve stádo ovcí určených k oholení, pod falešnou iluzí nějaké jakobyvýhody.. se vzdávají sami sebe a své vůle... .

+3
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

14. 4. 2021 20:56, Pavel

Jen naprostí blázni odevzdávají své biometrické - ty nejdůvěrnější možné - údaje různým aplikacím a internetu a dobrovolně se vzdávají veškeré kontroly na nimi. Jen naprostí blázni, mladí a nezkušení důvěřivci, pomatení technologiemi, odevzdávají svoji IDENTITU, "nevím komu" a "nevím k čemu". Tento technologický pseudo-pokrok je ve skutečnosti z principu absolutní DESTRUKCÍ NAŠÍ SVOBODY, absolutní ztrátou identity, destrukcí normální lidské civilizace a normálního uvažování... . Vaše identita už není vaše! Kdokoli si s ní může dělat cokoli, veškerá zabezpečení jsou jenom iluzí... Nevěřím žádnému IT expertovi, že dokáže takto důvěrná a soukromá data zabezpečit, nevěřím žádnému systému, že je vůbec zabezpečit chce.. Je to neuvěřitelná manipulce - pod záminkou našeho "většího bezpečí" a "proti zneužití" se vzdávat bezpečí vlastní identity a vystavovat ji možnosti daleko většího zneužití... . Nad vším co jednou odevzdáte internetu, nebo provozovateli jakékoli aplikace, jste jednou pro vždy ztratili jakoukoli kontrolu. Kdo tvrdí něco jiného je lhář. To je davová "technopsychóza" Technologický pokrok zcela předběhl schopnost lidí uvažovat racionálně a soudně. Lidé se mění ve stádo ovcí určených k oholení, pod falešnou iluzí nějaké jakobyvýhody.. se vzdávají sami sebe a své vůle... .

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (8 komentářů) příspěvků.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Hello bank dohání konkurenci s Google Pay

12. 5. 2021 | Petr Kučera

Hello bank dohání konkurenci s Google Pay

Mobilní platby prostřednictvím Google Pay už umí i Hello bank. Její debetní nebo kreditní kartu si lze nahrát do telefonů se systémem Android 5.0 či novějším, který podporuje technologii... celý článek

Kocour na námluvách. Otestujte si, co víte o Monetě a Air Bank

10. 5. 2021 | Petr Kučera | 1 komentář

Kocour na námluvách. Otestujte si, co víte o Monetě a Air Bank

Dokážete ještě najít bod GE? Pak jste tu správně. Než začne svatba, pojďme si trochu proklepnout oba snoubence.

Zlatá karta na tři roky zdarma, láká Creditas

7. 5. 2021 | Petr Kučera

Zlatá karta na tři roky zdarma, láká Creditas

Banka Creditas odstartovala akci, jejímž cílem je aktivnější používání běžného účtu. Láká na možnost získat zlatou debetní kartu na tři roky bez poplatku za vedení. Do akce se mohou... celý článek

Mladí podceňují rizika víc než senioři, zjistila banka

5. 5. 2021 | Petr Kučera | 1 komentář

Mladí podceňují rizika víc než senioři, zjistila banka

Lidé ve věku od 15 do 25 let jsou sice v online světě sebevědomější než lidé nad 65 let, podceňují však rizika a jsou tak zranitelnější. Upozornila na to mBank při prezentaci průzkumu,... celý článek

Fio vylepšuje zabezpečení karet. Můžete blokovat i DCC

4. 5. 2021 | Petr Kučera | 3 komentáře

Fio vylepšuje zabezpečení karet. Můžete blokovat i DCC

Klienti Fio banky si už nemusí při každém použití karty v cizině hlídat, jestli neplatí zbytečně víc peněz kvůli nevýhodnému kurzu. Banka jim totiž nově umožňuje, aby si na konkrétní... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.