Letní dovolená je za dveřmi a statisíce Čechů si vyrazí jako každý rok prohřát kosti k moři. Velká část z nich se do zahraničí vypraví s cestovní kanceláří. Připravili jsme pro vás šest dobrých rad, na co byste se měli při výběru zájezdu k moři zaměřit, abyste si užili klidnou dovolenou a zbytečně neutráceli.
1. Nespoléhejte, že je cestovka pojištěná
Že je cestovní kancelář pojištěná proti úpadku, ještě automaticky neznamená, že při jejím krachu dostanete zpátky všechny peníze, které jste za zájezd zaplatili. Takřka každé léto se totiž stane, že alespoň jedna zkrachovalá cestovka při jednání s pojišťovnou podváděla a pojistila se na příliš malou částku. Ministerstvo pro místní rozvoj a obě asociace cestovních kanceláří sice tvrdí, že pojišťovna musí i v tomto případě turistovi vyplatit plnu cenu zájezdu, v praxi to tak ale nefunguje. I z tohoto důvodu se připravuje novela zastaralého zákona o podnikání v cestovním ruchu, která by měla klientům cestovek konečně přinést jistotu. Letos v létě ale ještě nebude platit, takže si dávejte při výběru cestovky pozor. Sledujte, jak dlouho působí kancelář na trhu a jaké jsou na ni reference. Pokud chcete mít jistotu, že dostanete vše, i když cestovka zkrachuje, můžete se připojistit. Pojišťovna Generali nabízí ke svému cestovnímu pojištění připojištění, díky kterému se za pár desítek korun můžete vyhnout nepříjemnostem. Pojišťovna navíc garantuje, že vám peníze v případě krachu cestovky vyplatí do čtrnácti dnů, zatímco klasické odškodnění z pojištění cestovky proti úpadku může trvat i několik měsíců.
2. Zkuste „německou dovolenou“
Každé léto vyráží k moři desetitisíce Čechů s německou nebo rakouskou cestovkou. Velké západoevropské cestovní kanceláře totiž nakupují letenky a místa v hotelech v mnohem větších objemech, takže můžou dosáhnout na slevy, které se pak projeví i v celkové ceně zájezdu. Kdo nemá problém s němčinou či angličtinou a nevadí mu odlet z Drážďan, Mnichova nebo třeba z Vídně, může si u zahraničních cestovek vybrat skvělý zájezd. Rozhodně ale nejde generalizovat, že by byl zájezd s německou cestovkou automaticky levnější a kvalitnější. Vyšší kurz eura navíc nyní této variantě dovolené také příliš nenahrává. Obecně platí, že nejvíc se dá s německou cestovkou ušetřit na exotických zájezdech. Dávejte si ale pozor, abyste necestovali za exotikou v době, kdy je zrovna v cílové destinaci období dešťů. I takové zájezdy se totiž v nabídkách cestovek občas objevují, samozřejmě s výraznou slevou, na kterou vždy nějací turisté skočí.
3. Nesledujte hvězdičky, ale recenze
Vybíráte si hotely výhradně podle počtu hvězdiček? Děláte chybu. Sice si díky nim můžete udělat přibližný obrázek o tom, co očekávat, o skutečné kvalitě ubytování a služeb vám ale nemusí mnoho napovědět. Někdy může příjemně překvapit dvojhvězda, jindy vám naopak nemusí kvalitní služby zajistit ani čtyři hvězdy nad vstupním štítem. Kategorizace kvality hotelů navíc není po celém světě jednotná, například počet hvězdiček v severoafrických zemích nemusí vždy znamenat shodnou úroveň služeb jako v evropských letoviscích. A i v Evropě bývají mezi hotely se stejným počtem hvězdiček výrazné rozdíly. Při výběru hotelu proto dejte především na recenze, které najdete na internetu, ať už na některém z českých cestovatelských webů, nebo třeba na mezinárodním portálu TripAdvisor. U recenzí nesledujte jen bodové hodnocení, ale čtěte i textové komentáře. Někdo je totiž schopný zhoršit hodnocení hotelu o desítky procent za to, že byl ke snídani výběr „pouze“ ze dvou druhů jogurtů nebo že byla v bazénu příliš studená voda.
4. Nezatracujte Řecko
Už se to blíží, Řecko zbankrotuje. A zrovna vy tam zůstanete trčet a nikdo vám nepomůže. Anebo máte strach z imigrantů, kteří se po tisícovkách vyloďují v turistických letoviscích a drze slintají před restauracemi? Nevěřte bulvárním titulkům! Pro řeckou ekonomiku je turistický ruch nesmírně důležitý a místní to moc dobře vědí. O komfort turistů se proto dokážou postarat. Při vybírání cílové destinace tedy Řecko rozhodně nezavrhujte. Například řecké ostrovy patří podle mnoha zkušených cestovatelů v poměru cena/výkon k tomu nejlepšímu v celé Evropě.
5. Vyrazte mimo hlavní sezónu
Jestliže nemáte rádi přecpaná přímořská letoviska a chtěli byste navíc něco ušetřit, tak se na dovolenou vydejte mimo hlavní sezónu. V červnu je už i na evropských plážích skvěle a ošklivého počasí se nemusíte obávat ani v září. Pokud ale nemáte na vybranou a můžete k moři, například kvůli dětem, vyrazit jen v červenci nebo v srpnu, zvolte raději červenec. V řadě evropských zemí se v tomto měsíci totiž ještě chodí do školy, naopak v srpnu už jsou letní prázdniny skoro všude.
6. Pozor na neoficiální zájezdy
Angličtina na Maltě, aerobik v Itálii, výuka hry na trombón v Transylvánii. Určitě už jste se potkali s reklamou na podobné letní pobytové zájezdy k moři. Kromě cvičení, kurzů cizích jazyků a mnoha dalších činností si můžete užít bezstarostné dovádění v mořských vlnách i výlety za pamětihodnostmi. Jistě lákavé. Jenže to má velký háček – drtivá většina organizátorů těchto zájezdů nemá potřebná povolení, nejde o klasický zájezd cestovní kanceláře – a když nejde o zájezd cestovní kanceláře, turisté nemůžou být ani pojištěni proti jejímu úpadku. „Mnohé z těchto subjektů mají i vlastní katalogy zájezdů či vydávají reklamní letáky, kterými jsou pak velice těžko k rozeznání od legálně podnikajících cestovních kanceláří. V těchto případech ale klient není chráněn proti krachu organizátora chráněn a v případě insolvence subjektu či nespokojenosti se službami můžou nastat značné nepříjemnosti,“ varuje Kateřina Petříčková, tajemnice Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.
Sdílejte článek, než ho smažem